cane corso ΔΙΑΣ


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
καλημερα και απο μενα!!εδω και μια εβδομαδα περιπου ειμαι κατοχος ενος cane corso.μετα απο τοσο καιρο υπομονη επιτελουσ ηρθε!!ειμαι πολυ χαρουμενος και περναμε ολη μερα μαζι αφου δουλεια πιανω σε κανα μηνα περιπου!!να σας πω οτι τελικα η επιλογη μου ηταν να το παρω απο ιδιωτη..αφου πολοι θα με ρωτησετε απο ποιο εκτροφεα την πηρα..δεν ξερω αν εκανα λαθος θα το δειξει ο καιρος!!βεβαια εχω δει ολα τα απαραιτητα χαρτια, οπωσ εξετασεισ δυσπλασιας τον γονιων του και pentigree και η γενα δηλωμενη στον κοε!ειμαστε κατα το ημισυ αδερφακια απο ενα διασημο εδω cane corso,τον arrigo!απο διαφορετικη μαμα!!ειμαστε 9,5 εβδομαδων περιπου 11 κιλα!!ειναι πολυ καλος και οπου παω με ακολουθει απο πισω και τον επιβραβευω για αυτο,οχι συνεχεια να μην καλομαθαινουμε!!εμαθε το μεσα στο κρατε απο την πρωτη μερα σχεδον και το κατσε,μαθαινουμε το ξαπλωσε το οποιο το εκτελει καποιεσ φορεσ και καποιες οχι αλλα οταν ειναι οχι βρε τι λιχουδιες του δειχνω τι χαρεσ του κανω τιποτα,ακλονητος!εχθεσ δοκιμασα το λουρακι για πρωτη φορα, εκατσε κατω και δεν κουνιοταν με τιποτα τον τραβηξα λιγο αλλα βραχος οποτε τον αφησα εκει να φοραει το λουρι για να το συνηθισει.σημερα το πρωι καναμε 10 μετρα μπρος και αλλα τοσα με αλλαγη κατευθυνσης,του εδωσα και λιχουδια μετα εκατσε κατω και παλι βραχος!!
πηρα τον εκπαιδευτη τηλ για να παω να τον γνωρισω απο κοντα και να μου δωσει και καμια συμβουλη μεχρι να παει 5-6 μηνων να παει για εκπαιδευση!μου ειπε οτι θα πρεπει να παω να τον δει και οταν θα ερθει ο καιρος θα τον κρατησει για κανα μηνα εκει..αυτο με ανυσηχησε λιγο,και θα παω και γω καποιεσ φορες να κανουμε μαθημα μαζι. θα παω απο δευτερα να τον δω απο κοντα και να δω και τη δουλεια του..το κακο ειναι οτι δεν εχω και πολλεσ επιλογεσ
εδω που ειμαι δεν πρεπει να υπαρχει αλλος!
στο σκυλι παλι..μου δαγκωνει τον μικρο συνεχεια και προσπαθω να το κοψω!ο γιοσ μου εινα 4!αλλα παιζουνε μαζι και οταν αρχιζει ο γιοσ μου να τρεχει τον κυνηγαει αλλα καμια φορα τον δαγκωνει στα ποδια..οποιε συμβουλεσ εχετε να μου δωσετε καλοδεχουμενες!οτι υπαρχει στο φορουμ τα εχω διαβασει 5-6 φορες και βοηθανε πολυ!!
 






ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
καλημερα.. επειδη τωρα ξυπνησα και ο καφες δεν εχει κανει δουλεια,θα του πω γουελκαμ του Διος πατρογονικα..

ειπε και με τα σκουρα φρυδια του εγνεψε ο γιος του Κρονου
κι οι αφθαρτες χαιτες επεσαν προς τα κατω του βασιλια
απ' το αθανατο κεφαλι και σειστηκε ο μεγας Ολυμπος
Α' 528-530
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
1) ..εξετασεισ δυσπλασιας τον γονιων του και pentigree και η γενα δηλωμενη στον κοε!..
.
.
.
.
2)πηρα τον εκπαιδευτη τηλ για να παω να τον γνωρισω απο κοντα και να μου δωσει και καμια συμβουλη μεχρι να παει 5-6 μηνων να παει για εκπαιδευση!μου ειπε οτι θα πρεπει να παω να τον δει και οταν θα ερθει ο καιρος θα τον κρατησει για κανα μηνα εκει..αυτο με ανυσηχησε λιγο,και θα παω και γω καποιεσ φορες να κανουμε μαθημα μαζι. θα παω απο δευτερα να τον δω απο κοντα και να δω και τη δουλεια του..το κακο ειναι οτι δεν εχω και πολλεσ επιλογεσ
εδω που ειμαι δεν πρεπει να υπαρχει αλλος!
1)ο μικρος σου εχει πεντιγκρι δηλαδη? γινεται να δηλωθει η γεννα χωρις επωνυμια εκτροφειου?

2)Μην αφησεις το κουταβι σου ουτε για ενα λεπτο σε εκπαιδευτη που δεν ξερεις και δεν του εχεις τυφλη εμπιστοσυνη, στο τελος αυτος που εκπαιδευεται βασικα εισαι εσυ στο πως να εκαπιδευεις το σκυλι σου. Πραγματικα δεν βελωπ το νοημα του να αφησεις ενα μηνα το σκυλακι στα χερια αλλου. Εγω θα πηγαινα καθημερινα ο ιδιος.

Να τον χαιρεσαι! :)
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Καλη μέρα και να τον χέρεσε. Να περάστε πολλα χρόνια και ευτηχησμένα μαζί.

Πες μας δυο λόγια για το ζευγάρωμα. Δηλ. κάποιος ειχε την θρυλικά με χαρτια
και κάποιος εκτροφέας του έδωσε τον αρσενικό για επήβαση;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
1)ο μικρος σου εχει πεντιγκρι δηλαδη? γινεται να δηλωθει η γεννα χωρις επωνυμια εκτροφειου?

2)Μην αφησεις το κουταβι σου ουτε για ενα λεπτο σε εκπαιδευτη που δεν ξερεις και δεν του εχεις τυφλη εμπιστοσυνη, στο τελος αυτος που εκπαιδευεται βασικα εισαι εσυ στο πως να εκαπιδευεις το σκυλι σου. Πραγματικα δεν βελωπ το νοημα του να αφησεις ενα μηνα το σκυλακι στα χερια αλλου. Εγω θα πηγαινα καθημερινα ο ιδιος.

Να τον χαιρεσαι! :)
1) ναι γίνεται, αν οι γονεις εχουν pd μπορείς να δηλωσεις την γέννα και χωρίς επωνυμία .
2)+1000
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλώς τον!!
Αυτό το, ''ασε τον σκύλο εδώ''....................είναι ανέκδοτο!!!!!!!
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
ναι παιδια υπαρχουν pedigree!!ο κατοχοσς του αρσενικου με τον κατοχο τησ θυληκιας ειναι φιλοι!μολισ γυρισα απο κτηνιατρο και καναμε το δευτερο εμβολιο τελικα ειμαστε 12 κιλα!!
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ναι παιδια υπαρχουν pedigree!!ο κατοχοσς του αρσενικου με τον κατοχο τησ θυληκιας ειναι φιλοι!μολισ γυρισα απο κτηνιατρο και καναμε το δευτερο εμβολιο τελικα ειμαστε 12 κιλα!!
Να σας ζήσει το μαυράκι !! Δεύτερο εμβόλιο? Δεν τα κάνουν στις 8, 12 και 16 εβδομάδες?
 




simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
Να σας ζήσει το μαυράκι !! Δεύτερο εμβόλιο? Δεν τα κάνουν στις 8, 12 και 16 εβδομάδες?
το πρωτο το εκανε ενος μηνος και 10 μερων (nobivac puppy dp)leei!!και σημερα το δευτερο
 






arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
.............. Δηλ. κάποιος ειχε την θρυλικά με χαρτια
και κάποιος εκτροφέας του έδωσε τον αρσενικό για επήβαση;
Ο εκτροφέας δεν έχει καμία σχέση!!!!

Κάποιος πήρε έναν σκύλο από κάπου με pedigree και κάποιος από κάπου αλλού με pedigree και τα ζευγάρωσε!!!
Ο Δίας έχει παπού (απο τον πατέρα του), τον πατέρα του δικού μου.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
στο σκυλι παλι..μου δαγκωνει τον μικρο συνεχεια και προσπαθω να το κοψω!ο γιοσ μου εινα 4!αλλα παιζουνε μαζι και οταν αρχιζει ο γιοσ μου να τρεχει τον κυνηγαει αλλα καμια φορα τον δαγκωνει στα ποδια..οποιε συμβουλεσ εχετε να μου δωσετε καλοδεχουμενες!οτι υπαρχει στο φορουμ τα εχω διαβασει 5-6 φορες και βοηθανε πολυ!!
Σορυ ρε παιδια...αυτο κανεις δε βρεθηκε να το σχολιασει?
Να τον χαιρεσαι τον σκυλο σου simpako αλλα αυτο ειναι κατι το οποιο πρεπει να κοπει απο...ΧΘΕΣ
Πως το επιτρεπεις αυτο? Πρεπει να διορθωνεις τον σκυλο σου αμεσως
Ακομα ειναι κουταβι και δεν κανει ζημια, αλλα τι θα γινει αργοτερα αν δε το κοψεις?

Συμφωνω στο οτι δεν πρεπει να αφησεις το σκυλο σου πουθενα για εκπαιδευση μονο του. Εσενα ποιος θα σε εκπαιδευσει?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Nα τον χαίρεσαι!
Το δάγκωμα που κάνει στον μικρό είναι καθαρά παιχνίδι αλλά πρέπει να μάθει το "μη" από τώρα. Επειδή το μικράκι σου είναι μόλις 4 ετών καλά θα κάνετε να είστε πάντα παρόντες στα παιχνίδια τους και να μην ξεχνάτε ποτέ ότι ένας σκύλος παίζει σκληρά , ακόμη και ως κουτάβι , και μπορεί άθελα του να πληγώσει τον μικρό σου.
Σε εκπαιδευτή που δεν γνωρίζεις, εγώ προσωπικά μόνο αν ήταν φίλος μου χρόνια θα του άφηνα σκύλο μου, να μην αφήσεις σε καμία περίπτωση το σκυλάκι σου.
Το έχουν κάνει πολλοί και μετά χτυπούσαν το κεφάλι τους στον τοίχο.
Οπωσδήποτε να είσαι παρόν στην εκπαίδευση.
 


simpakos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2014
117
9
Σορυ ρε παιδια...αυτο κανεις δε βρεθηκε να το σχολιασει?
Να τον χαιρεσαι τον σκυλο σου simpako αλλα αυτο ειναι κατι το οποιο πρεπει να κοπει απο...ΧΘΕΣ
Πως το επιτρεπεις αυτο? Πρεπει να διορθωνεις τον σκυλο σου αμεσως
Ακομα ειναι κουταβι και δεν κανει ζημια, αλλα τι θα γινει αργοτερα αν δε το κοψεις?

Συμφωνω στο οτι δεν πρεπει να αφησεις το σκυλο σου πουθενα για εκπαιδευση μονο του. Εσενα ποιος θα σε εκπαιδευσει?
ναι το διωρθονω αμεσως δεν τον αφηνω καθολου ξερω οτι το κανει για παιχνιδι αλλα του το κοβω αμεσως!!