Cane Corso ...η μηπως οχι?


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Είθε να σου βγει ο σκύλαρος που ονειρεύεσαι, αλλά αυτό το κομμάτι δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα, όσο και να κολλάει με την γραφική περιγραφή.....
Ενα μωρο απο κλειστο inbreeding, οπως αλλωστε συνηθιζεται, με μανα κ πατερα να ειναι αδερφια, που γεννηθηκε σε μια τοκετοομαδα δεκα κουταβιων ανευ παρακολουθησης κ ιατρικης καλυψης, στα χωματα, σε μια γεννα χωρις απωλειες.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σ ευχαριστω @sea-mol.
Εγω πλεον το εχω δεχτει, καποτε ουτε εμενα με ενθουσιαζε ιδιαιτερα. Ετσι ειναι ομως η παραδοση τους, ετσι φτασανε αυτα τα σκυλια σε μας.

Στο ειπα κ στο αλλο θεμα.
Αλλο το ιδανικο, αυτο που λεει η επιστημη κ αλλο η πραξη. Ισως αν ειχαμε την συναιση για σωστο outcrossing να ειχαμε ακομα καλυτερα σκυλια, αλλα η πραξη εδειξε οτι οταν το ζευγαρωμα επαψε να εχει αυτα τα κριτηρια, κ μπηκαν αλλα στην μεση η φυλη απεκτησε ολα τα προβληματα.
Εκει και με αυτο τον τροπο υπαρχουν ακομα ΥΓΕΙΗ σκυλια! ΚΑΙ εκει, σιγουρα.

Η δε μεθοδος τους στο "ο, τι μεινει" δεν διαιωνιζει μαλακισμενα γονιδια, ασθενικα ζωα, ουτε βιαζει το αποτελεσμα.
Αν ο σκυλος δεν μπορει δεν ζευγαρωνει, αν η σκυλα δεν μπορει δεν γενναει κ αν τα κουταβια δεν εχουν γερη κραση δεν θα επιβιωσουν.......

Στο κτημα οι ανθρωποι κρατησαν απο την γεννα δυο κουταβια.
Πως τα διαλεξατε τους ρωτησα;
"αυτος (ενα σκυλι ξανθο, ζορικο) ηταν αυτος που εμενε πανω στο βυζι οταν φωναζαμε την σκυλα. Ο αλλος ηταν αυτος με τον οποιο με τον οποιο εκανε παρεα"
Μια μεθοδος τοσο απλη........
Γιατι δυο αρσενικα; "για να εχουμε σκυλια κ αυριο" ειπαν με μια φυσικοτητα......

Οταν τους ζητησαμε να δουμε την σκυλα, πηραν ενα κλαδι κ την επαιζαν. Τι αλτικο ζωο! Παρα τα κιλα κ το μεγεθος, παρα τα βυζια της πηδαγε ψηλοτερα απο το χερι του ανθρωπου που κραταγε το "παιχνιδι".
"si non vola, non e cane corso"
(αν δεν πεταει δεν ειναι cane corso, οπως ελεγαν κ οι ιδιοι).

"αυτα ηταν παντα τα σκυλια μας, μην σου κανει εντυπωση. Οταν τα εμαθε ο κοσμος χαλασαν, τοσο που πολλα απο αυτα που κυκλοφορουν σημερα ουτε εμεις δεν τα γνωριζουμε"

Δεν ξερω πλεον τι να σου πω φιλαρακι...... ξερω μονο οτι κι ετσι, γινεται σιγουρα.....
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
εντυπωσιακή ιστορία πραγματικά, αλλά έχω μεγάλη περιέργεια: αφου δεν είναι εκτροφείς και δεν δίνουν κουτάβια σε ξένους - που στην ευχή τους βρήκες?? και έβαλες μέσον για να τον πάρεις?
 
  • Like
Reactions: richtaris


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
να σου ζήσει ο κούταβος! :love: του εύχομαι τα καλύτερα άλματα στην ζωή .....(όλων των ειδών :sneaky: )
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
εντυπωσιακή ιστορία πραγματικά, αλλά έχω μεγάλη περιέργεια: αφου δεν είναι εκτροφείς και δεν δίνουν κουτάβια σε ξένους - που στην ευχή τους βρήκες?? και έβαλες μέσον για να τον πάρεις?
Γνωριμιες υπομονη stalking με την πληρη εννοια του πραγματος ωσπου ανακαλυψαμε καποια ΚΑΛΑ σκυλια.
Καταληξαμε σε τρεις σκυλους.
Κανεις απο τους τρεις ιδιοκτητες δεν θελησε να δωσει το σκυλο του για ζευγαρωμα!!!
Μου πεσανε τ'αυτια......
Θα πηγαινα εγω την σκυλα εκει κ θα πληρωνα ΟΤΙ ζητουσαν.
Τρεις διαφορετικοι ανθρωποι που δεν γνωριζονταν καν μεταξυ τους δωσαν την ιδια απαντηση. Δεν ζευγαρωνουμε τα σκυλια μας με ξενα!!

Ο τριτος γιος του ιδιοκτητη ηταν ο ποιο συνεργασιμος. Αν κ η απαντηση ηταν οχι, ηταν περιεργος πως φτασαμε σε αυτους! Ρωτησαν για τα σκυλια μας.
Ο παππους των δικων μου, ηταν γνωστος σκυλος φαρμας στην περιοχη. Τον ξερανε. Τους φανηκε περιεργο που ειχαμε σκυλια απ αυτον.

Με ρωτησε αν βαλουνε γεννα αν θα με ενδιεφερε κουταβι. Του ειπα ναι, υπο προυποθεσεις.
Πραγματικα ηταν long shot να πετυχουν "ολα τα γονιδια σε ενα σκυλο". Μετα για ενα διαστημα τον εχασα. Δεν μου απαντουσε. Μου ξαναμιλησε εκεινος μηνες μετα "εχω αυτο που ζητας" μου ειπε "αλλα να ξερεις δεν θα στο στειλω, αν το θελεις θα πρεπει να ερθεις να το παρεις απο το κτημα, να δεις".

Ζητησα φωτο χαρτια, πληροφοριες για την σκυλα.
Γιατι αυτη τη σκυλα; Γιατι με την αδερφη του;
Γιατι αυτη μπορει να δωσει σιγουρα αυτο που ζητας κ αυτο που ζητας το θελουμε κ εμεις.....

Κι ετσι εγινε......
Παντως κι αυτοι ειχαν την ιδια απορια με σενα.
Πως φτασαμε σε αυτους, σε ιδιωτες των οποιων τα σκυλια δεν εχουν βγει ποτε απο τα συνορα ενος κτηματος. Απο τις φημες ειναι η απαντηση.
Απο την καθε ερωτηση που εκανα οπουδηποτε κ μου απαντουσαν "τετοια σκυλια εχει αυτος"......
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Cane Corso.. ή μήπως οχι? Cane Corso σιγουρα! Πολυ ωραιος ο μικρος Ιταλος.
Λυπαμαι αφανταστα για τη Λαρα... ξερω οτι ειχε ιδιαιτερη θεση στην καρδια σου...
Ο "μήπως οχι" ειναι θεος , οτι και να λες , ειναι η καλυτερη "εκτροφη".. αν ηταν ανθρωπος θα ταν μεγαλος Δον Ζουαν, ο Ρουβας μπροστα του θα ταν αστειος :p:love:
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λυπαμαι αφανταστα για τη Λαρα... ξερω οτι ειχε ιδιαιτερη θεση στην καρδια σου...:p:love:
Η μεγαλη ηταν κοριτσι...
Ευτυχως σε Λαρα, εχουμε ακομα.
 






ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
East εύχομαι να βγει ο μικρός οπως τον ονοιρέβεσε.

Λιγο μπερδεύτηκα στον Ιταλία πηγες μια φορά στην παραλαβή
και τα υπόλοιπα μέσο αλληλογραφίας ή πήγες περισσότερες για
την έρευνα και να τα δεις απο κοντά;
Και το κουτάβι ποτε (ηλικιακά) διαλέχτικε και πως για να μην το
"κόψουν" και ποτε τα κόβουν;
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
... δεν εχει καθολου σαλια οπως δεν εχει ουτε ο πατερας του. Οχι καθολου συγκριτικα με corso. Καθολου γενικα. Εχει σφιχτα δυνατα χειλια κ δεν τρεχει σταγονα. Εντυπωσιακοτατο.......
...ξεκαθαρη μπιχτη για μενα, καλα θα σου δειξω εγω :p
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
East εύχομαι να βγει ο μικρός οπως τον ονοιρέβεσε.

Λιγο μπερδεύτηκα στον Ιταλία πηγες μια φορά στην παραλαβή
και τα υπόλοιπα μέσο αλληλογραφίας ή πήγες περισσότερες για
την έρευνα και να τα δεις απο κοντά;
Και το κουτάβι ποτε (ηλικιακά) διαλέχτικε και πως για να μην το
"κόψουν" και ποτε τα κόβουν;
Σ ευχαριστω για τις ευχες.
Εγω πηγα μια φορα για να φερω τον μικρο.
Για τα υπολοιπα εξαντλησαμε καθε δυνατη μεθοδο επικοινωνιας κ φυσικα ο εκτροφεας μας ειχε παει αρκετες φορες στο παρελθον οποτε ηξερε σκυλια απο την γραμμη αυτη.

Αυτοι ξεραν οτι θελαμε κουταβι αρσενικο με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα, κ απο το οποιο να απουσιαζουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.
Στην γεννα τετοια υπηρχαν δυο.
Οποτε αυτα τα αφησαν ακοπα. Αφησαν κι αλλα βεβαια, οχι μονο τον δικο μας.
Συνηθως κοβουν μεχρι την τριτη μερα, με τον κλασσικο παραδοσιακο τροπο που φανταζεσαι. Τις ουρες σχεδον παντα. Τα αυτια παιζει.....
Στις 40-50 μερες επιλεξαμε τον συγκεκριμενο, αναμεσα στα δυο.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Με την αρχηγία θα ειναι λιγο έως πολυ προβλημα. Γιατι σε τόσο
δυναμικά σκυλια καποιος θα πρεπει να την πάρει. Ο Αρκάν
απο εδω και στο εξής θα την εχει μεχρι να γίνει ο μικρός 18
μηνών που θα αρχίσει η ενηλικίωση. Μετα; Σκέφτεσε να
προωθήσεις κάποιον ή βλέποντας και κάνοντας;
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Με την αρχηγία θα ειναι λιγο έως πολυ προβλημα. Γιατι σε τόσο
δυναμικά σκυλια καποιος θα πρεπει να την πάρει. Ο Αρκάν
απο εδω και στο εξής θα την εχει μεχρι να γίνει ο μικρός 18
μηνών που θα αρχίσει η ενηλικίωση. Μετα; Σκέφτεσε να
προωθήσεις κάποιον ή βλέποντας και κάνοντας;
Νομιζω οτι ακομα κ τωρα που ο μικρος ειναι μεσα-εξω, σε αντιθεση με τους εξω, ηδη προωθειται κατα μια εννοια.......
Αλλα βλεποντας κ κανοντας, για την ωρα με την Λαρα το εχω το προβλημα οχι με τους αλλους δυο......
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
ευχές και από μένα east

Το περίμενα καιρό το θέμα σου -καθώς και το άλλο αγαπημένο πολλών- αλλά δεν το περίμενα έτσι. Αλλά μαζί με το μαχαίρι έδωσες και ρόδο.

όποτε νιώθεις, μπαίνε να μας λες τα νέα σας

Καλή συμβίωση με το νέο μωρό (το οποίο σε μένα που είμαι άσχετη φαίνεται οτι θα γίνει αρχηγός και μη σου βγει και πιο τσαμπούκ από αυτή που έφυγε)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ευχαριστω @vaggelo
Μπα, οχι.....
Εχει τελειως διαφορετικο χαρακτηρα ο μικρος.

Ειναι ηρεμος, ανησυχητικα ηρεμος θα ελεγα μερικες φορες, ειναι σιγουρος για τον εαυτο του κ δεν διχνει να εχει την παραμικρη διαθεση να μετρηθει/τσαμπουκαλευτει/διεκδηκισει, αλλα κι εγω πιστευω οτι με τον καιρο θα παρει αυτο που πρεπει να παρει.

Κουταβι σχεδον 4ων μηνων να μπαινει σε αγελη ενηλικων, σε ξενο χωρο κ ενω του γρυλλιζουν να ειναι με την ουρα πανω κοβοντας βολτες αναισθησιας δεν το βλεπεις συχνα......
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Κουταβι σχεδον 4ων μηνων να μπαινει σε αγελη ενηλικων, σε ξενο χωρο κ ενω του γρυλλιζουν να ειναι με την ουρα πανω κοβοντας βολτες αναισθησιας δεν το βλεπεις συχνα......
αυτό ακριβώς με κάνει να πιστεύω ότι στον κατάλληλο χρόνο θα ανέβει στο θρόνο...

να μπεις να με διαψεύσεις για να μαθαίνουμε και μεις τιπτα :D
 
  • Like
Reactions: Orilis


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Να σου ζήσει ο κούταβος και η αγέλη σου....εύχομαι υγιει χρόνια και πολλα αλματα!!
Περιεργο το κειμενό σου...χαραά,στεναχωρια όλα μαζί ετσί είναι και η ζωή όμως!
Λυπάμαι για την απωλεια και τόσο άδικα.....τα καλύτερα ευχομαι στον κούταβο!
 
  • Like
Reactions: east49


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Λογικο δεν ειναι καποιος να μη γουσταρει την νεα αφιξη?
οσες φορες εφερα κουταβι στην "αγελη μας" παντα ειχαμε γρυλισματα στην αρχη.. οι παλιοι δεν θελαν τον καινουριο "μπελα"... αλλαζει η ισσοροπια οσο να πεις..
Νομιζω θα σου στρωσει η κατασταση.
Τα αρσενικα πως θα τα βρουν ειναι το θεμα.. και εγω αυτο σκεφτηκα, σαν τη vaggelο
(γεια σου ρε Βαγγελω! ;) )

Εδω θα μαστε να μαθαινουμε τις εξελιξεις!
 
  • Like
Reactions: vaggelo and vek