Cane Corso ...η μηπως οχι?


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τι έγινε? Ετσι, πετάς μια βόμβα κι εξαφανίζεσαι? Πες καλέ λεπτομέρειες για το μπλε μωρό! (Και γιατί το συγκεκριμένο χρώμα λέγεται μπλε αντί για γκρι?)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Λεγεται κ blue γιατι βγαζει μια "περιεργη" γυαλαδα που ασημομπλεδιζει.....
Ιδιαιτερο κ ποιο σπανιο απο τα αλλα χρωματα.

Το μωρο ειναι 6μηνων καθαροαιμο cane corso ιδιου πατερα αλλα εντελως αλλης γραμμης μητερας απο την δικια μου, φυσικα ιδιου εκτροφεα.
Θυλικια, επιλογη 100% της σκυλας μου (οσο περιεργο κι αν αυτο ακουγεται).
Εμεις οι υπολοιποι απλα δωσαμε την συγκαταθεση μας.
Στις δικιες μου επιλογες (κι ειχα βρει εναν αδεσποτο δρομο-σκυλο μουρλια) δεν ειχα την συγκαταθεση της κ απο το να εχουμε συνεχως μαχες, προτιμησα να εχει αυτη τον πρωτο λογο.
Ο μεγαλος το λατρεψε επισης.
(για τους παρατηρητικους το σπιτωμενο στην προ ημερων φωτο ειναι το μικρουλι κ οχι η σκυλα μου)

Καλοβολο κ συγκαταβατικο σκυλι, με απιστευτο στηθος!!
Πανεξυπνο, του αρκει αυτο που εχει κ δεν ψαχνει να κερδισει εδαφος για παραπερα.
Μενει μονιμα στον κηπο, παρεα με τον μεγαλο μου.
Η σκυλα το δεχεται οταν της μασουλαει τα παιχνιδια, το αφηνει να φαει απο το πιατο της (!!!!!!!!!!!) ενω γενικα με τα ξενα σκυλια ειναι "κακια σκυλα".
Της κανει κ ωραιο back-up οταν τα παιρνει κρανιο με κατι!

Το μονο που με χαλαει εμενα ειναι οτι αρκετα ποιο compact σκυλι σε διαστασεις, αναμενομενο- φυσιολογικο θα το ελεγε κανεις, αλλα χτυπαει ασχημα συγκριτικα με το XL μεγεθος της αλλης......

Το μεγα δραμα ειναι βεβαια οταν κυνηγιουνται κ παλευουνε οπου μετατοπιζονται καθε μεγεθους αντικειμενα βλεπε τραπεζοκαρεκλα, γλαστρες κλπ απεκτησε η πορτα του αυτοκινητου μια λακκουβα οταν σκασανε πανω κ αλλα διαφορα......

Κατα τ'αλλα περναμε καλα!!
 
  • Like
Reactions: johnk




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
οταν λες compact???????:rolleyes:
Εννοω οτι τα 54 κιλα κ τους 68 ποντους της αλλης δεν τα φτανει ουτε με ντοπαρισμα!!!!!!
Το μικρο προβλεπεται να εχει το αναμενωμενο μεγεθος ενος τυπικου θυλικου cane corso, εκτος κι αν κανει την εκπληξη κ τα παρει ολα μαζεμενα στο ετος (δεν το θεωρουμε πιθανο παντως)

Στο φαρδος (στηθος) νομιζω οτι την εχει βεβαια, οποτε ετσι κοντο κ φαρδυ εχει βαλει πλωρη για το λεγομενο "τραπεζακι-style".
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ειναι εξαιρετικα σκυλια!
Το εκπληκτικο με αυτες τις δυο ειναι οτι σε πολλα ειναι ΙΔΙΕΣ ενω σε αυτα που διαφερουνε συμπληρωνει η μια την αλλη!

Τα πραγματα ειναι απειρως καλυτερα απο την στιγμη που ηρθε το μικρο.
Θα πω κι ενα τελευταιο, ως συμπληρωση παλιοτερης παρατηρησης μου με αλλα σκυλια που ειχα: αυτο που στερειται περισσοτερο της παρουσιας μου, ειναι κ το ποιο προθυμο να εκτελεσει/ικανοποιησει, με διαφορα........
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Να σου ζήσει!
Είναι κουτάβι όμως ακόμα,ε? Όπως και η μεγάλη σου βασικά :)

Αυτό που λες: "αυτο που στερειται περισσοτερο της παρουσιας μου, ειναι κ το ποιο προθυμο να εκτελεσει/ικανοποιησει, με διαφορα"

μου ακούγεται παντελώς άκυρο, ως γενική παρατήρηση. Εξαρτάται από τον σκύλο. Και εξαρτάται τι εννοείς στερείται την παρουσία σου. Και εξαρτάται πώς θα το πάρει όταν δεν θα είναι πια χαζοκούταβο!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μ'αρεσει που ο τιτλος βγαζει μια αναποφασιστικοτητα,κανε κορσο ή μηπως οχι,και εσυ εδω εχεις παρει αγελη!

να τα χαιρεσαι φιλε μου!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μερικες φορες ειναι κακο το να ακους κ να διαβαζεις......
Μπορει να σου τραγικοποιησουνε πραγματα που για σενα δεν υπαρχουνε καν......

Η εκτροφη μπορει να ειναι η βαση, αλλα μετα ολα ειναι θεμα ιδιοκτητη κ τα cane corso ειναι σκυλια σαν ολα τα αλλα. Εξαιρετικα σκυλια, τα οποια αν εχουνε "χωρο" κ "λογο" να αναπτυξουνε τα ενστικτα τους η συμβιωση μαζι τους ειναι ονειρικη!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Μερικες φορες ειναι κακο το να ακους κ να διαβαζεις......
Μπορει να σου τραγικοποιησουνε πραγματα που για σενα δεν υπαρχουνε καν......
+1!

Καλά κουκλάρα η νεαρά!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Kλεισαμε πανω απο ενα μηνα, ολοι μαζι μια χαρουμενη παρεα!
Το μικρο κινειται στα πρωτυπα της μεγαλης.
Ηρεμη δυναμη το σκασμενο......

Μοιαζουνε τελικα παρα πολυ.
Μαθαινουνε εξαιρετικα γρηγορα κ ειναι πολυ συνεργασιμα ζωα!
Πλακα εχει ο μεταξυ τους ανταγωνισμος, με την μεγαλη πλεον να τρελενεται να πιασει μπαλακια (πριν το εκανε απο αισθηση καθηκοντος με βαρια καρδια) αλλα αν κανω το λαθος να μην της αναγνωρισω την "πρωτη θεση" φροντιζει να την ξεκαθαρισει αυτη στους αλλους δυο!!!

Το μικρο το εχει του χεριου της! Μαλιστα νομιζω οτι του εχει εξηγησει μυστικα τι πρεπει να κανει αυτο οταν εκεινη δεν ειναι παρουσα, γιατι εχω παρατηρησει οτι οταν το κουταβι ειναι μονο του στον κηπο, εχει την ιδια ακριβως συμπεριφορα με την μεγαλη μου.
Ευτυχως δε για μενα, εκτος απο ενα βιτσιο να σκαβει κ να ξεθαβει τα κοκκαλα που θαβουνε οι αλλοι δυο, δεν εχει καταστρεψει τπτ στον κηπο........
Οταν εκεινη ειναι μπροστα, ειναι απλα ενα χαζοκουταβο!
Ο στραβοσκυλος απλα απολαμβανει την παρουσια δυο γυναικων στον -κατα το παρελθον, αρσενικο-κρατουμενο κηπο του!!!

Η εμφανισιακη διαφορα παραμενει χαοδης παντως αναμεσα στις δυο σκυλες, τις οποιες χωριζουνε μολις 5μηνες αλλα καπου 20 ποντοι σε υψος κ 15 κιλα.......
Στις -λιγες ομολογουμενως, φορες που αποπειραθηκα να τις βγαλω βολτα κ τις δυο μαζι με ρωτησανε πολλες φορες αν ειναι μανα κ κορη!!!!!
Τραγικο!

Αυτο που μπορω να χαζευω με τις ωρες ειναι οταν παιζουνε μεταξυ τους με το σκοινι-κομπο.
Τραβαει η μεγαλη κ τιναζει το σκοινι κ το μικρο απογειωνεται!!!
Συμπερασμα: η μεγαλη εχει δυνατο σβερκο, το μικρο εχει καλο κρατημα!!!!
χαχαχαχαχαχαχα!
Αυτο πρεπει καποια στιγμη να το γραψω σε βιντεο!

Το "κορμι"!! (η μεγαλη)


Και η μικρη φατσα: (με υφος: θα με αφησεις να κοιμηθω???)



Και οι δυο μαζι..... εμφανης η διαφορα μεγεθους!


Για το τελος αφησα το καλυτερο:
Ρουχαλιζουνε το ΙΔΙΟ και οι δυο!
Τωρα εχω δυο τρενα να εκτελουνε δρομολογια στο σπιτι μου: ενα "εσωτερικου" κ ενα "εξωτερικου"!
Στερεο το ακουω το ρουχαλητο πλεον!!!!
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οντως υπέροχο το χρώμα της μικρής!
Όσο για το ροχαλητο... είπε κανεις ότι ειναι αντρικό προνομιο? Τώρα υπάρχει "ισορροπια" στο ροχαλητο!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω βασικα, αν διαλεγα με μονο κριτηριο το χρωμα, θα ηθελα να ειναι τιγρε!
Οχι μαυρο με υπονοια ραβδωτου, καθαρο τιγρε!

Ωραιο κ το γκριζακι δεν λεω........

Επισης θα διαλεγα αρσενικο σκυλο.......

Τωρα θα μου πεις πως βρεθηκα με αυτες τις δυο!?
Λογικη η ερωτηση σου, αλλα τα κριτηρια......
Φυσικα δεν τις αλλαζω με τπτ! (ειδικα την μεγαλη της εχω μια αδυναμια παραπανω!!)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
Συμπερασμα: η μεγαλη εχει δυνατο σβερκο, το μικρο εχει καλο κρατημα!!!!
Χαχαχ! Είναι και οι δυο βελούδινες!

Δείξε μας και τον άντρα πώς είναι με τα κορίτσια ντε!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μολις προσεξα κι εγω το θέμα σου. Ωραιες φωτος και βιντεάκια, ωραια σκυλογατοοικογένεια !Να σου ζησουν πολύτεκνε !
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μερικες φωτο σημερινες:




(για οποιον μπορει να καταλαβει το μεγεθος, η πεζουλα πανω στην οποια παταει η σκυλα ειναι 1.10μ....)


Παντα στο τρεξιμο η ουρα ειναι καγκελο!!!


και μια .... σπινιαριστη!
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολύ αθλητικό κορίτσι! Μου αρέσει πολύ που δεν την φορτώνεις με περιττά κιλά.
Κι ομως κατα πολλους εχει ηδη καπου 5-8 παραπανησια κιλα!
Εμενα με ενοχλει αισθητικα να φαινονται κοκκαλα οταν δεν κινειται!
Με τον εκτροφεα της τσακωνομαστε συνεχεια γι αυτο, μου την λεει χοντρη:confused:
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Πολυ ωραιο σκυλι με ωραιο σωμα, αλλα συμφωνω οτι θα ηταν ωραιο και με 4 κιλα μειον. Οσο πιο βαρυ ειναι το σκυλι τοσο λιγοτερη αντοχη εχει και μπορει να μην το βλεπεις τωρα αλλα αν ηταν πιο αδυνατη θα εβλεπες τι μπορει να κανει παραπανω.
Φαινεται οτι μενετε σε πολυ ομορφο μερος και οτι καλοπερνανε τα σκυλια σου.
Να πω επισης πως η μικρη εχει τελειο χρωμα και αν επερνα κανε κορσο θα ηταν αυτο (δηλαδη μπλε) και επισης εχει ακομα το γλυκο κουταβισιο νυσταγμενο βλεμμα.
Να τα χαιρεσαι ολα τα σκυλουνια σου :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95