Cane Corso ...η μηπως οχι?


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Oποιος ξεκινησει να διαβαζει αυτο το thread, θα ηθελα ακομα κι αν το παρατησει στις πρωτες σελιδες, να διαβασει οποσδηποτε το ποστ #539 στην σελιδα 27 που συνοψιζει μια πορεια 8 χρονων στην φυλη........


Καλησπερα σε ολους!

Ψαχνωντας στο ιντερνετ ανακαλυψα την φυλη των Cane Corso. Διαβασα αρκετα απο αρθρα αλλα και συζητησεις σε φορουμ κ η επιλογη μας κλεινει προς αυτο το σκυλι.
Οι λογοι που το προτιμω ειναι οι εξης 3: -Ειναι κοντοτριχο (εχω το συνηθειο ο σκυλος μου να με συνοδευει τα ΣΚ στο βουνο)
-δεν ειναι υπερκινητικο να τρεχει κ να γαυγυζει πανω κατω ολη την ωρα (θα ζησει σε μονοκατοικια με 2 στρεμματα κηπο) κ
-εχει κ εμφυτες ικανοτητες φυλαξης (δεν βασιζομαι στον σκυλο οτι θα μας σωσει ολους αν αποφασισουνε να "χτυπησουνε" το σπιτι αλλα θελω να εχει αποτρεπτικο παρουσιαστικο κ να απειλει τον τυχαιο που δοκιμαζει να μπει μεσα).
Επισης μου αρεσει πολυ εμφανισιακα.

Ρωτησα εψαξα βρηκα εκτροφειο, ειδα γονεις συζητησαμε με τον εκτροφεα....

Πριν κανω ομως το τελευταιο βημα να παρω τον σκυλο θελω την γνωμη σας για το εξης θεμα:

Εχω αυτη τη στιγμη ηδη εναν σκυλο (μπασταρδο μολοσοειδες-αρσενικο) κ τον κολλητο του εναν γατο! Εχω καταφερει ωστε τα δυο του να τα πηγαινουνε αριστα μεταξυ τους κ να ειναι φιλαρακια....
(αν κ ο γατος ηρθε οταν ο σκυλος ηταν 5 ετων!)
Ο προβληματισμος μου ειναι αν το cane corso θα μπορεσει να μαθει να συμβιωνει αρμονικα με τα αλλα δυο ζωα χωρις να εχω προβληματα-συμπλοκες στον κηπο κλπ....

Αυτο δεν μπορεσε να μου το απαντησει κανεις κ ειναι ο μονος λογος που ακομα δεν εχω κανει την σκεψη μου πραξη.....

Ποια ειναι η γνωμη σας? Θα ειναι κατι τετοιο εφικτο η θα ειναι λαθος να φερω αυτον τον σκυλο εδω υπο τις παρουσες συνθηκες??

Ευχαριστω!
 
  • Like
Reactions: johnk


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Καλώς ήρθες!
Εάν επιλέξεις θηλυκό θα είναι πολύ πιο εγγυημένη η καλή σχέση του με τον άλλο σου σκύλο.
Για την γάτα αφού κατάφερες και 5 χρονών συνήθισε τον πρώτο σου σκύλο μην προβληματίζεσαι. Το κουτάβι θα την θεωρήσει αγέλη σίγουρα, λίγο προσοχή μόνο στα μάτια του αν παίζει άγαρμπα εκείνη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γεια σου Kyveli,
ευχαριστω για την απαντηση!
Οσο αναφορα το θεμα θυλικο/αρσενικο προτειμω τα αρσενικα γιατι εχουνε τον ιδιο χαρακτηρα 365μερες το χρονο σε αντιθεση με τα θυλικα που στις μερες του ειναι ... αλλο σκυλι!

Ο προβληματισμος μου ειναι γιατι εχω ακουσει τα δυο ακρα:
ναι θα συμβιωνουνε μια χαρα - Οχι θα γινει ο κηπος Μεση Ανατολη!

Δεν μπορει, καποιος απο δω μεσα θα εχει cane corso που να συμβιωνει η να δοκιμασε να συμβιωσει κ απετυχε με αλλα ζωα ωστε να εχει προσωπικη εμπειρια να την καταθεσει.....!

Υ.Γ. Ο γατος ειναι υπερβολικα ηρεμος... ο αλλος σκυλος ειναι λιγο "ατσαλος" στο παιχνιδι του αλλα αφου καταφερνει να "προσεχει" τον γατο θα μπορει να προσεξει κ το κουταβι!
Το θεμα ειναι οταν το κουταβι μεγαλωσει κ ολοκληρωσει τον χαρακτηρα του, δεχεται να εχει αλλα ζωα γυρω του η.......?
 


purple

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2012
66
0
Athens
Καλωσήρθες!
Πολύ καλή επιλογή το κάνε κόρσο,βρίσκομαι και εγώ στη διαδικασία αγοράς αυτής της φυλής και έχω ξετρελαθεί μαζί τους.Το σκυλί που θα πάρεις θα είναι αρσενικό ή θηλυκό;Όπως σου είπε και η Kyveli από πάνω με το θηλυκό θα είναι πιο εύκολα στη συμβίωσή σας με το ήδη υπάρχων γάτο και αρσενικό σκύλο.Λογικά το κουτάβι θα το δεχτούν αλλά καλό θα ήταν να η πρώτη επαφή κουταβιού-αρσενικού σκύλου-γάτου να γίνει ενώ το κουτάβι θα βρίσκεται στο crate του.Εμείς έτσι φέρναμε τα κουτάβια μας πάντα σε επαφή με τις γάτες μας.
Α,και κάτι ακόμα αν επιτρέπεται από ποιο εκτροφείο θα πάρεις το σκύλο σου;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κλεινω προς αρσενικο....
Παλιοτερα που ειχα θυλικο, οταν ηταν στις μερες τις ηταν αδυνατο να βρισκεται μαζι με το αρσενικο κ οταν την επαιρνα σε ελευθερο καμπιγκ μαζευε γυρω της ολα τα αρσενικα σε ακτινα χιλιομετρων.....

Τα δυο ζωα μου τα ξερω ηδη! Δεν θα εχουνε προβλημα να δεχτουνε αλλο σκυλο αρσενικο η θυλικο.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν το Cane Corso που θα ερθει, ειναι απο χαρακτηρα "δεκτικο" να συμβιωσει με αλλα ζωα.....

@Purple
Αναφερεις:
Εμείς έτσι φέρναμε τα κουτάβια μας πάντα σε επαφή με τις γάτες μας.
Τα κουταβια ηταν cane corso??

Oσο για το εκτροφειο δεν ξερω αν επιτρεπεται απο τους διαχειριστες να δωσω δημοσια στοιχεια.....
 


purple

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2012
66
0
Athens
Κλεινω προς αρσενικο....
Παλιοτερα που ειχα θυλικο, οταν ηταν στις μερες τις ηταν αδυνατο να βρισκεται μαζι με το αρσενικο κ οταν την επαιρνα σε ελευθερο καμπιγκ μαζευε γυρω της ολα τα αρσενικα σε ακτινα χιλιομετρων.....

Τα δυο ζωα μου τα ξερω ηδη! Δεν θα εχουνε προβλημα να δεχτουνε αλλο σκυλο αρσενικο η θυλικο.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν το Cane Corso που θα ερθει, ειναι απο χαρακτηρα "δεκτικο" να συμβιωσει με αλλα ζωα.....

@Purple
Αναφερεις:
Εμείς έτσι φέρναμε τα κουτάβια μας πάντα σε επαφή με τις γάτες μας.
Τα κουταβια ηταν cane corso??

Oσο για το εκτροφειο δεν ξερω αν επιτρεπεται απο τους διαχειριστες να δωσω δημοσια στοιχεια.....
Αν το σκυλί μεγαλώσει μαζί με τα άλλα κατοικίδια δεν θα έχει πρόβλημα μαζί τους.Τώρα για τα άλλα ζώα εκτός σπιτιού θα πρέπει να το κοινωνικοποιήσεις πολύ γιατί είναι μια αρκετά κυριαρχική φυλή.
Η οικογένειά μου έχει μεγαλώσει πολλά σκυλιά όχι όμως κάνε κόρσο.Έχουμε μεγαλώσει όμως με αρκετά δύσκολες και κυριαρχικές φυλές.Για παράδειγμα θα πάρω έναν καυκάσιο που σε όλη τη διάρκεια της ζωής του συμβίωνε μαζί με μια αγέλη από 10+ γάτες και 3 σκυλιά χωρίς να δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.Με τα άλλα,άγνωστα ζώα δεν τα πήγαινε καθόλου καλά,όμως οι γάτες ΜΑΣ τον έκαναν ότι ήθελαν και ο βλάκας καθόταν.Με τα άλλα μας σκυλιά τα οποία ήταν δύο ημίαιαμα αρσενικό-θηλυκό τα πήγαινε επίσης μια χαρά.Άρα όπως κατάλαβες με τα δικά σου ζώα δεν θα έχει πιθανότατα πρόβλημα.Όσο για το εκτροφείο,ναι μπορείς να το δημοσιεύσεις εδώ δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες!

...Όπως σου είπε και η Kyveli από πάνω με το θηλυκό θα είναι πιο εύκολα στη συμβίωσή σας...
Τελεία και παύλα, θα έλεγα... όχι λόγω του γάτου, αλλά λόγω του άλλου αρσενικού σκύλου...
Με τυχόν επιλογή αρσενικού Cane Corso, η συμβίωση θα είναι συνέχεια στην τσίτα, όταν το κουτάβι περάσει τους 16-18 μήνες...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Όσο για το εκτροφείο,ναι μπορείς να το δημοσιεύσεις εδώ δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα
Σου εστειλα ενα πμ.

Κολλησα οταν μου ειπανε οτι "μπορει οταν μεγαλωσει κ ολοκληρωθει ο χαρακτηρας του να μην δεχεται πλεον ζωα που δεχοτανε ως κουταβι"
Ειναι θεμα "γονιδιου" τελικα η εκπαιδευσης/κοινονικοποιησης κ αφεντικου??

Κι εγω στο παρελθον εχω καταφερει πολλες αρμονικες συνυπαρξεις διαφορων ειδων σκυλων τωρα κ σκυλου-γατας, αλλα δεν προλαβα ποτε να διαλεξω μιας κ ολα ηταν αστεγα/αδεσποτα που "ηρθαν" στο σπιτι μας κ τους ανοιξαμε την πορτα....
Μια φορα ειχαμε προβληματα με μια ημιαιμη λυκοσκυλινα αλσατιας κ μια μπασταρδη σκυλα αγνωστης διασταυρωσης που κατεληξε στην στειρωση κ των δυο για αρμονικη συμβιωση.....
Το τραγικο ειναι οτι το προβλημα εμφανιζοταν οταν μια απο τις δυο ηταν στις μερες τις.....
Απο κει μου εμεινε κ δεν θελω πολυ τα θυλικα.....

Ποτε ομως δεν ειχα καθαροαιμο που να εχει συγκεκριμενη προδιαθεση χαρακτηρα κ δεν ξερω (ουτε μου απαντησε κανεις εκτροφεας-κτηνιατρος με σιγουρια) αν το cane corso θα δεχτει την συμβιωση με αλλα ζωα.....
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καλώς ήλθες!



Τελεία και παύλα, θα έλεγα... όχι λόγω του γάτου, αλλά λόγω του άλλου αρσενικού σκύλου...
Με τυχόν επιλογή αρσενικού Cane Corso, η συμβίωση θα είναι συνέχεια στην τσίτα, όταν το κουτάβι περάσει τους 16-18 μήνες...
Καλως σας βρηκα!
Ο αλλος αρσενικος ηταν απο μικρος φοβισμενος/τρομοκρατημενος κ ηρθε σπιτι μας ενω ειχαμε ηδη εναν αλλο αρσενικο.... βρηκε την θεση του ως Β'σκυλος κ ολα ηταν καλα....
Ο γερακος ομως μας αφησε πριν μερικες εβδομαδες (σε ηλικια 15ετων) κ τωρα ο σκυλος εχει γινει αυτοκολλητος με τον γατο γιατι αναζηταει σιγουρια διπλα του.....
Απο μεριας του δικου μου σκυλου πιστευω οτι με μεγαλη βεβαιοτητα δεν θα εχω κανενα θεμα γιατι οχι μονο δεν ειναι κυριαρχικος αλλα θελει εναν αλλο εντονο χαρακτηρα για να νιωθει ασφαλεια κ να τον ακολουθει.....
Το cane corso θα δεχοταν να εχει για... "σκια" του εναν τετοιο σκυλο η ειναι ας πουμε μοναχικος τυπος οσο αναφορα τα 4ποδα??

Στην περιπτωση που οντως το cc ειναι αρσενικο αν τελικα αποδειχθει οτι η συμβιωση ειναι "στην τσιτα" δεν θα λυνοταν το προβλημα με στειρωση του αρσενικου??
Γιατι στην περιπτωση της θυλικιας τοτε πιστευω οτι ειναι αναγκαστικη η στειρωση του αρσενικου για να μην γινουμε ξαφνικα.... πολλοι!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις σε όλα του τα επίπεδα το θέμα, αλλά βέβαιη απάντηση δεν θα μπορέσεις να πάρεις από κανέναν. Οι πιθανότητες δεν είναι υπερ της ομαλής συμβίωσης, όσο υποτακτικός και ανθεκτικός και να είναι, ο ήδη υπάρχων σκύλος του σπιτιού. Μόλις το κουτάβι μπει εφηβεία και μετά ενηλικίωση, αρχίζουν οι κίτρινες ζώνες και οι ενοχλητικές στην αρχή, επικίνδυνες στην συνέχεια, συμπεριφορές.

Εγώ στην θέση σου, δεν θα το ρίσκαρα. Αμαρτία δεν είναι για τον σκυλάκο που ήδη έχεις, να τον φέρεις σε τέτοια θέση; Αλλά...εσύ αποφασίζεις. Μην ακούσεις όμως κανέναν, που θα σου πει με σιγουριά, ότι όλα θα πάνε ρολόι, επειδή ο ένας θα είναι κουτάβι. Πολύ γρήγορα θα μεγαλώσει και πιθανότατα θα αλλάξει.

Στην πράξη, στειρώνουμε συνήθως τα θηλυκά. Οπότε, δεν θα έχεις περίεργες συμπεριφορές, όταν θα είναι στις μέρες της. Από μένα...μία ψήφο υπερ του θηλυκού.
 
  • Like
Reactions: d-friend


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οι πιθανότητες δεν είναι υπερ της ομαλής συμβίωσης, όσο υποτακτικός και ανθεκτικός και να είναι, ο ήδη υπάρχων σκύλος του σπιτιού. Μόλις το κουτάβι μπει εφηβεία και μετά ενηλικίωση, αρχίζουν οι κίτρινες ζώνες και οι ενοχλητικές στην αρχή, επικίνδυνες στην συνέχεια, συμπεριφορές.
........
Πολύ γρήγορα θα μεγαλώσει και πιθανότατα θα αλλάξει.
.......
Στην πράξη, στειρώνουμε συνήθως τα θηλυκά. Οπότε, δεν θα έχεις περίεργες συμπεριφορές, όταν θα είναι στις μέρες της. Από μένα...μία ψήφο υπερ του θηλυκού.
Ειναι κατα την γνωμη σου θεμα αρσενικου-θυλικου η θεμα cane corso-αλλος σκυλος/γατος??
 




milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Και απο μενα σιγουρα ψηφο στο θυληκο..Απλα αν παρεις αρσενικο φροντισω για πολυ κοινωνικοποιηση με τον αλλο..Μετα τον 1.5 χρονο σε μεσαιες φυλες ο χαρακτηρας αλλαζει..

Καλη τυχη..
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλωςήρθες και από εμένα. Συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον σου και το γεγονός ότι το ψάχνεις. Θα πρότεινα θυληκό σκύλο εντούτοις δεν πιστεύω ότι και με αρσενικό θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Θεώρησε δεδομένο ότι στους 13 14 μήνες θα γίνει ένας τσαμπουκάς, οπότε και το corso θα εδραιώσει την ανοδό του ως Α αρσενικό στην τριάδα της αγέλης (cc-τωρινός σκυλος-γάτος) και έκτοτε θα λήξει το ζήτημα. Δεδομένου ότι είναι και υποτακτικός ο δικός σου θα πέσουν μερικές *ψιλές* εκεί είτε στην αρχή είτε στο τέλος της εφηβείας και τέλος το ζήτημα. Μην ξεχνάμε ότι και σε μεγάλες αγέλες δεν είναι απαγορευτικό να υπάρχουν περισσότερα αρσενικά (με ξεκάθαρες δομές μεταξύ τους). Πάντως αν το cane corso αναπτύξει πολύ επιθετικό χαρακτήρα στο μέλλον (πράγμα που μπορείς να αποφύγεις αν επιλέξεις ένα πιο ηπίων τόνων κουτάβι) θα πρέπει να αποφεύγεις να τον ταίζεις με τον άλλο στον ίδιο χώρο. Αυτά τα ολίγα από εμένα
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Tελικα πριν προλαβω να αποφασισω 100% εγω, η τυχη αποφασισε το νεο κουταβακι να ειναι θυλικο!
Εχει κλεισει τις 60 μερες κ αναμενεται η συμβιωση να αρχισει μεσα στην εβδομαδα!!
Αντε κ καλη μας τυχη!!
 
  • Like
Reactions: d-friend


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Προφανώς είναι απο ιδιώτη αν κατάλαβα..κακή επιλογή(υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ με το γιατί και δεν θέλω να το συζητήσω γιατί με πιάνει κάτι).
Απο την στιγμή όμως που είσαι σίγουρος για την απόκτηση είναι δικό σου θέμα,να το φροντίζεις και να είστε καλά.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οχι φιλε μου κανεις λαθος ειναι απο εκτροφειο κ μαλιστα απο τα ποιο γνωστα.
Λαθος μου αν σου δημιουργησα τετοια εντυπωση!
 


chris1981

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2012
52
1
ιωαννινα
Να σου ζησει φιλε μου και αναμενουμε φωτο πολυ συντομα ετσι?και απο τα 3 βεβαια οχι μονο απο τον κουταβο.
Θα σε παρακαλουσα μια και το θεμα σου σιγουρα θα ενδιαφερει πολυ κοσμο για τετοιου ειδους συμβιωσεις να μας ενημερωνεις ανα τακτα διαστηματα με ολες τις εξελιξεις.
Και παλι να εχετε μια χαρουμενη συμβιωση!
 
  • Like
Reactions: d-friend


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
....και η συμβιωση ξεκινησε!!!
Κατ'αρχην πρωτη φορα (μετα απο 6 σκυλια) βλεπω τοσο καλοτροπο κ βολικο κουταβι! Δεν ξερω αν ειναι θεμα εκτροφειου κ πρωτων εμπειριων αλλα δεν πιστευα οτι θα ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα!
Δεν μασουλαει δεν καταστρεφει κ δεν κανει περιττες εξερευνησεις, μονο με ακολουθει παντου κ με κοιταει συνεχεια στα ματια! Μετα ασχολειται με το να μασαει το "αυτι" που της εχω παρει....

Χτες την αφησα το βραδυ μεσα στο σπιτι, κυριως γιατι ακομα λογο μεγεθους μπορει να περασει απο τα καγκελα κ να βγει εξω στο δρομο..... το εντυπωσιακο ειναι οτι μας ξυπνησε το πρωι να παει εξω να κανει την "δουλεια" της!!!! Και ειναι μονο 64ημερων......

Με τον σκυλο συστηθηκαν.... ο δικος μου (καπου50 ποντους υψος κ 40 κιλα) τρομαξε αρκετα οταν την ειδε μεσα στο χωρο του (ναι ειναι τοσο θαρραλεος σκυλος!!) κ εμεινε ακινητος οσο εκεινη τον μυριζε τον χοροπηδουσε γυρω του! Πριν προλαβουνε να πουνε πολλα τους απομακρυνα.....
Με τον γατο συστηθηκαν πισω απο την σιτα (μεσα η σκυλα εξω ο γατος) αρχικα φουντωσε κ τσιτωσε, μετα η μικρη του γαυγιζε κ σε 3' ο ενας νιαουριζε απ εξω κ η αλλη "μουρμουριζε" απο μεσα.... το συζητουσαν δλδ.... αποφευγω να τους αφηνω μαζι για την ωρα λογο νυχιων της γατας!
Παντως μεχρι στιγμης ολα φυσιολογικα φαινονται.....

Υ.Γ. Ειναι τρελλη φατσα η σκυλιτσα κ δυσκολα της χαλας χατιρι!!
 
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
....και η συμβιωση ξεκινησε!!!
Κατ'αρχην πρωτη φορα (μετα απο 6 σκυλια) βλεπω τοσο καλοτροπο κ βολικο κουταβι!
Βιάζεσαι...:)


Με τον σκυλο συστηθηκαν.... ο δικος μου (καπου50 ποντους υψος κ 40 κιλα) τρομαξε αρκετα οταν την ειδε μεσα στο χωρο του (ναι ειναι τοσο θαρραλεος σκυλος!!) κ εμεινε ακινητος οσο εκεινη τον μυριζε τον χοροπηδουσε γυρω του! Πριν προλαβουνε να πουνε πολλα τους απομακρυνα.....
Γιατί;
Ο άλλος σκύλος σου [δεν θυμάμαι "σχέδιο" και ηλικία] είναι επιθετικός με άλλα σκυλιά; Αν όχι, γιατί δεν τους άφησες να τα βρουν μόνοι τους; Υπό την επίβλεψή σου, εννοείται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3