Cane Corso ...η μηπως οχι?




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολλά συγχαρητήρια, γενικά.
Για την προσπάθεια σου, για την επιμονή σου παρά τις αρχικές κακοτοπιές. Για το ότι μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου εδώ. Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς που ψάχνουν για κουτάβι (ανεξαρτήτως ράτσας) και θα τύχει να διαβάσουν το παρόν θέμα.
Αλλά σταματάω το γλύψιμο χάχα.

Μερικές απορίες και επισημάνσεις

1. Μου αρέσει ο τρόπος που έγινε η γέννα. Δηλαδή έξω στο χώμα. Πολλούς θα τους ξενίσει, πολλοί θα διαφωνησουν, πιθανόν και να κράξουν, εμένα μου αρέσει. Μια συζήτηση και Ένα θέμα απο μόνο του.

2. Για τις εξετάσεις δυσπλασίας. Το πότε γινονονται και όλο αυτό που περιγράφεις γενικότερα. Άλλο ένα ξεχωριστό θέμα-συζήτηση.

3. Και η απορία.
Έγραψες ότι τα κουτάβια είχαν δωθεί πριν καν γεννηθούν και δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό. Έγραψες ότι εσύ επέλεξες το ποιο κουτάβι θα σωθεί σε ποιον.
Μιας και γνωριζόμαστε μέσω του φόρουμ, και ξέρεις τι ιδιοκτήτης - σκύλο γονιός είμαι, θα μου έδινες κουτάβι;
Δηλαδή θα έδινες κουτάβι σε εμένα γνωρίζοντας ότι το κουτάβι που θα μου έδινες δεν θα συμμετείχε ποτέ σε έκθεση η σε οποιαδήποτε αλλού τύπου εκδήλωση, αλλά θα είχε μια καλή ζωή;
Και στο θέμα της επιλογής κουταβιου; Μου αρέσει να επιλέγω εγώ το κουτάβι που θα με συντροφεύει για τα πολλά επόμενα χρόνια καθώς δίνω μεγάλη βαρύτητα στο "έρωτας με την 1η ματιά". Θα βγάζαμε άκρη;
Να κάνω κράτηση δηλαδή από τώρα για την επόμενη γέννα η δεν έχω ελπίδες;
(φυσικά δεν ενδιαφέρομαι για κορσο, όπως γνωρίζεις τα γούστα μου είναι διαφορετικά. Απλά θέλω να δω πως το βλέπεις)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολυ συχνα συνανταμε εκτροφεις που εχουν κανει βεβαια εξετασεις δυσπλασιας επισημες σε ηλικια 12-18 μηνων.

Το Β ή ακομα και C (mild) ισχυριζονται οτι μπορει να αναπαραχθει γιατι "σπανιο το Α σε αυτη τη φυλη που ναι τοσο μεγαλοσωμη" η " σε αυτο το μέγεθος σκυλοι με D ζουν μια χαρα" .
Kαλησπερα @Amaliaz
Να μου πεις οταν θα συναντησεις εκτροφεα να εχει κανει σε μεγαλυτερη ηλικια των 24ων μηνων!!
Οταν τους ενδιαφερει η παπατζα και το χαρτι για το πελατακι, αυτο πρεπει να λεει μονο Α......
Απο κει και περα, θα σου πω για την δικη μου φυλη που γνωριζω.
Ο μητρικος Ομιλος στο "πρεοτεινωμενος αναπαραγωγης" δεχεται μεχρι C (με ακτινες ανω του 18μηνου). Απο αυτο καταλαβαινεις οτι ο ογκος κυμενεται εκει, στο C.
Ενα αποτελεσμα τυπου Α1/Α1 στα συμπληρωμενα 3 ετη ειναι τοσο σπανιο που συνηθως γυρναει απο εκπλητο αξιολογητη......!

Δυστυχως, υπαρχουν προβληματα δυσπλασιας στην φυλη και μπορεις να τα βελτιωσεις αλλα οχι ψαχνοντας το απολυτο, γιατι τοτε θα βγαλεις εκτος μια τεραστεια γονιδιακη δεξαμενη που εχει να προσφαιρει αλλου πολλα ακομα.
Ξερω αρκετα ζωα με C να περνανε αριστη ζωη, για χειροτερα αποτελεσματα δεν ξερω.
Η Lara, στην τελευταια επισημη πριν ζευγαρωσει σε ηλικια σχεδον 6 ετων ηταν A2/C1 0/0.
Δυστυχως η καταγραφη μπαινει στο χειροτερο βαθμο, και οταν αυτος ειναι κατα πολυ διαφορετικος μπορει να υποδηλωνει πολλα απο τραυματισμο μεχρι συνηθειες ετων.....

Πολύ χαίρομαι όταν άνθρωποι με μεράκι ασχολούνται με την εκτροφή !!!! Μπράβο! !!
Να σαι καλα, αλλα δεν ασχολουμε με την εκτροφη.
Γουσταρω τρελλα την φυλη, ασχολουμαι με τα σκυλια μου και ο σκοπος μου ειναι να εχω παντα καλα σκυλια στα χερια μου. Απο την στιγμη που εχω δυο πολυ αξιολογα ζωα που μπορουν να μου δωσουν ενα σκυλι να δουλευω αυριο, εκανα μια γεννα και μαζι με εμενα ηταν και μερικοι τυχεροι που πηραν κουταβια!!

Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς που ψάχνουν για κουτάβι (ανεξαρτήτως ράτσας) και θα τύχει να διαβάσουν το παρόν θέμα.

Μερικές απορίες και επισημάνσεις

1. Μου αρέσει ο τρόπος που έγινε η γέννα. Δηλαδή έξω στο χώμα. Πολλούς θα τους ξενίσει, πολλοί θα διαφωνησουν, πιθανόν και να κράξουν, εμένα μου αρέσει. Μια συζήτηση και Ένα θέμα απο μόνο του.

2. Για τις εξετάσεις δυσπλασίας. Το πότε γινονονται και όλο αυτό που περιγράφεις γενικότερα. Άλλο ένα ξεχωριστό θέμα-συζήτηση.

3. Και η απορία.
Έγραψες ότι τα κουτάβια είχαν δωθεί πριν καν γεννηθούν και δεν αμφιβάλω καθόλου για αυτό. Έγραψες ότι εσύ επέλεξες το ποιο κουτάβι θα σωθεί σε ποιον.
Μιας και γνωριζόμαστε μέσω του φόρουμ, και ξέρεις τι ιδιοκτήτης - σκύλο γονιός είμαι, θα μου έδινες κουτάβι;
Δηλαδή θα έδινες κουτάβι σε εμένα γνωρίζοντας ότι το κουτάβι που θα μου έδινες δεν θα συμμετείχε ποτέ σε έκθεση η σε οποιαδήποτε αλλού τύπου εκδήλωση, αλλά θα είχε μια καλή ζωή;
Και στο θέμα της επιλογής κουταβιου; Μου αρέσει να επιλέγω εγώ το κουτάβι που θα με συντροφεύει για τα πολλά επόμενα χρόνια καθώς δίνω μεγάλη βαρύτητα στο "έρωτας με την 1η ματιά". Θα βγάζαμε άκρη;
Να κάνω κράτηση δηλαδή από τώρα για την επόμενη γέννα η δεν έχω ελπίδες;
(φυσικά δεν ενδιαφέρομαι για κορσο, όπως γνωρίζεις τα γούστα μου είναι διαφορετικά. Απλά θέλω να δω πως το βλέπεις)
Δυστυχως, αυτο το θεμα επειδη οι περισσοτεροι το παρατανε στις πρωτες σελιδες, χρειαστηκε με βοηθεια ανωθεν να κανω καποις συμπληρωσεις για να μην καταληγει ο κοσμος που δεν διαβαζει 28!!! σελιδες, σε λαθος συμπερασματα!
Ελπιζω οποιος το διαβασει μεχρι τελους να βοηθηθει την δεδομενη ομως χρονικη στιγμη που το διαβαζει και να μην χρησιμοποιησει αυτα που διαβασε 3 η 4 χρονια μετα, χωρις να δει το update.....

1. Oντως, ειναι.
Οπως και η φυσικη επιβαση ειναι, οπως και τα ζωα που μπορουν φυσικα να φερουν σκυλια στον κοσμο...... Παντα πιστευα οτι η φυση πρεπει να εχει τον τελικο λογο.... γι αυτο δεν επεμεινα με την Λαρα..... Παντως ειναι μια μαγεια να δεις την μανουλα-to-be να φτιαχνει σπιτι για την νεα οικογενεια!!
Για το στορυ την ειδε ανταρτης και γρυλιζε το πρωτο 3ημερο μην πλησιασει κανεις....... αναμενωμενο anyway.......

2. Κατεθεσα οτι ξερω και φερω την ευθυνη που μου αναλογει :p

3. Ωραια ερωτηση!!
Κοιτα, νομιζω οτι η παραξενια μου ειναι τετοια, που ουτε σε εμενα του 2012 δεν θα εδινα σκυλο!!!!
χαχαχαχαχ
Περα απο την πλακα, δεν με ενδιεφερε καθολου αν τα σκυλια αυτα θα φανουν στο μελλον, αν θα οργωσουν τους στιβους η αν θα μαζεψουν μεταλλια.......
Δυο πραγματα με ενδιεφεραν
α) Να ταιριαζουν στο σπιτι και στην ζωη που πανε, οποτε να υπαρχει μια αρμονικη συμβιωση για την επομενη 10ετια+
β) Να μπορω να τα ξαναδω σε μια 2ετια για να κανω σε αυτα καποιες εξετασεις που θα βοηθησουν εμενα στο μελλον (θα στο εξηγησω παρακατω, ξερω σε κουφανα)
Επισης ηθελα τα σκυλια μου να ζουν οσο το δυνατον ποιο κοντα στην φυση και να εκτελουν την εργασια που οριζει η φυλη τους.
Για να σε βοηθησω ενας σκυλος μου ειναι σε ενα βουνο της βορειας Ελλαδας στο σπιτι ενος βοσκου και ο αγαπημενος μου χοντρος ειναι σε μια 6μελη οικογενεια σε μια μεγαλη μονοκατοικια εδω κοντα μου.
Αρνηθηκα να δωσω σκυλια σε διαμερισματα, αρνηθηκα να δωσω σκυλια σε οσους δεν χρειαζονταν η δεν ηθελαν σκυλο φυλακα και αρνηθηκα να δωσω σκυλια σε οποιον δεν ειχε ποιο πριν κατι αξιολογο (πο αποψη δυναμικης) σε σκυλο.
Τωρα αν σωθηκαν η δωθηκαν......δεν ξερω!
Ελπιζω να σε βοηθησα με το παραπανω.

Πρακτικα θα σου πω πως εγινε η διαδικασια επιλογης.
Απο την αποφαση μου να κανω αυτο το ζευγαρωμα ξεκινησαν τα τηλεφωνα.
Καθε υποψηφιος ιδιοκτητης επρεπε να πει τι θελει (πχ θυλικο-γκρι- για φυλακα)
Καποιοι αποκλειονταν λογο του οτι δεν θα μπορουσα να καλυψω εγω με αυτη τη γεννα (πχ γκρι δεν....) και καποιοι αλλοι επειδη θελαν (αρσενικο-ραβδωτο-ηπιο να μην δαγκωνει!!!!!) εμενα τα σκυλια μου δαγκωνουν........
Αυτοι που ειχαν πιθανοτητες αφηναν στοιχεια επικοινωνιας.
Μολις η Fay τα φτυσε, και στο 3ημερο που τα ειδα για πρωτη φορα, πηρα οσους θελαν θυλικο να κλαψουμε παρεα γιατι η γεννα δεν ειχε παρα ενα θυλικο......
Μειναν οι αλλοι, τους οποιους μπορουσα να καλυψω με βαση αυτα που ηθελαν και κανονιζα να βρεθουμε πρωτη φορα απο κοντα. Ως εδω ειχα περιπου τους διπλους ιδιοκτητες απ οτι κουταβια.....
Μολις αυτα ξεπεταχτηκαν απο τις 42-52 ημερες με διαφορα μικροτεστακια εβλεπα τον χαρακτηρα τους, το ποσο παιζουν, το ποσο ευκολα ειναι σε καινουργιες καταστασεις, ποσο κοινωνικα ΚΑΙ ποσο μορφολογικα η οχι σε καποια βασικα σημεια.
Μετα ηταν ευκολο το ποιος θα παει που.....
Ενας σκυλος που του αρεσει να βρισκεται αναμεσα σε κοσμο, ειναι πολυ υπομονετικος ανεκτικος κ ηπιος σε νεες καταστασεις, θα ηταν κριμα να μην ειναι σε μια πολυμελη οικογενεια και να δωθει πχ σε εναν εργενη που δουλευει ωρες!
Ενας σκυλος που καθετε στην γωνια και γρυλιζει σε οτι κινειται στα σκοταδια επρεπε να παει σε ενα κτημα σε εναν εργενη που θελει φυλακα
κλπ κλπ κλπ......
Οταν εγω εκανα την επιλογη μετα γινοταν το ραντεβου με τον υποψηφιο ιδιοκτητη που εβλεπε για πρωτη φορα οτι ο "διαθεσιμος σκυλος για εσενα ειναι αυτος". Τοτε μπορουσε να επιβεβαιωσει η οχι την επιλογη μου.
Ο μονος που διαλεξε αναμεσα σε δυο ειναι ενας φιλος που θελει το σκυλο για σπορ, οπου πηγα δυο κουταβια που πληρουσαν τα δικα μου κριτηρια στον χωρο του εκπαιδευτη του να διαλεξουν το ενα η κανενα απο τα δυο.......
Εαν ολα ηταν καλα και συμφωνουσε, επαιρνε την υπευθυνη δηλωση που επρεπε να συμπληρωσει και διναμε ραντεβου σε 10 μερες στον κτηνιατρο του, ο οποιος εβλεπε το κουταβι, εβαζε κι αυτος την υπογραφη του οτι ηταν υγειες κλπ, δηλωνε τα στοιχεια του τσιπ στο συστημα, και χαιρετιωμασταν αφου παιρναν τις ευχες μου για μια καλη και ευτυχισμενη ζωη.........
Fo some f%$#@% reason, με παιρνουν μια δυο φορες τον μηνα να μου πουνε την χαρα τους, να μου στειλουνε φωτο, να μαθω τα νεα τους. ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ.
"Υποχρεωση" του ιδιοκτητη ειναι (α) αν ο σκυλος παθει κατι σοβαρο η εμφανισει κατι σοβαρο να ενημερωθω αυτοστιγμης, (β) να μην ζευγαρωσει το σκυλι χωρις την δικη μου συγκαταθεση (γ)και να μου το εμφανισει στην ηλικια των συμπληρωμενων 2 ετων για να γινει εξεταση δυσπλασιας στον κτηνιατρο μου, με εξοδα μου. (γιατι ενδιαφερει εμενα στην εκτροφη μου ασχετος αν θα ζευγαρωσει η οχι)

Αυτα......
Σεντονι παλι!
Οποιος εχει κατι να προσθεσει/ρωτησει/επισημανει whatever, please do.......
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολύ ωραία. Εγώ καλύφθηκα. Δεν έχω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Αν ενδιαφέρουν για την συγκεκριμένη ράτσα ξέρω που θα απευθυνόμουν άσχετα αν με επέλεγες.
Καλή συνέχεια στα σχέδια σου, ευχομαι τα καλύτερα και κράτα μας ενήμερους.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πολύ ωραία. Εγώ καλύφθηκα. Δεν έχω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Αν ενδιαφέρουν για την συγκεκριμένη ράτσα ξέρω που θα απευθυνόμουν άσχετα αν με επέλεγες.
Καλή συνέχεια στα σχέδια σου, ευχομαι τα καλύτερα και κράτα μας ενήμερους.
Eυτυχως που δεν ενδιαφερεσαι, η μαλλον μεχρι να ξαναβαλω γεννα μπορει να εχεις ενδιαφερθει!!:LOL:

Περα απο την πλακα, αυτη τη στιγμη με τα δεδομενα ως εχουν, η επομενη γεννα θα ειναι το.....2023!!!
(οταν η Easy δειξει ολα οσα πρεπει να δουμε, και αν ο Θεος μας αφησει να πραγματοποιησουμε τα μεχρι στιγμης σχεδια που στην παρουσα φαση ειναι να "ξαναγυρισει" στην γραμμη της!)

Αντε στο ενδιαμεσο ισως δωσω τον αρσενικο σε δυο θυλικες που πληρουν τα κριτηρια μου, και με μερικες ακομα πινελιες-λεπτομεριες, ισως δουμε εκει ζευγαρωμα, αλλα οχι δικο μου.
Αυτη την στιγμη και με την ελευση ενος ακομα ζωου που αναμενεται εντος των ημερων, κλεισαμε για μια 3ετια!!!!
 
  • Like
Reactions: george_gt


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ειμαι φαν των κορσο που καναριοφερουν απο τα κορσο που μποξεροφερνουν (εαν καταλαβαινει κανεις τι ειναι αυτο που λεω)
Τα κανάρια μοιάζουν στα κόρσο, όχι το αντίστροφο :sneaky:

@east49 Συγχαρητήρια για την γέννα, καλότυχα να 'ναι και χαίρομαι ιδιαίτερα που μοιράστηκες μια τέτοια εμπειρία, πολύ σπάνια διαβάζουμε τέτοια ποστς.

"Επιλεκτική εκτροφή"
στις μέρες μας και η κουτσή Μαρία δηλώνει οτι κάνει επιλεκτική εκτροφή. Τρίχες.
Πως πιστοποιείται δηλαδή η επιλεκτική εκτροφή? ή απλά το πιστεύω επειδή μου το λένε?
Οι επιτήδειοι εκτροφείς απο την άλλη, βρίσκουν κ τα κάνουν, καθώς οι ενδιαφερόμενοι θέλουν ν ακούσουν μόνο τα καλά ή προσπερνούν γρήγορα τα άσχημα καθώς είναι ενθουσιασμένοι.
Σε μια συνομιλία που είχα ο ενδιαφερόμενος μου είπε επι λέξη : 1.200 € κάνει το κουτάβι.. σίγουρα θα είναι πολύ καλό. Μου το επιβεβαίωσε ο εκτροφέας και ο εκπαιδευτής του εκτροφέα.
Σε μια άλλη συνομιλία : μου ζήτησαν να τους προτείνω αυτόν τον έναν, τον καλύτερο εκτροφέα για να πάρουν ένα Yorkie. Αλλά το θέλανε τώρα, άμεσα.
Ο κόσμος δεν μπαίνει στην διαδικασία της βαθιάς έρευνας.
Βλέπω οτι λιγότερο απο το 10% των ενδιαφερόμενων θα κάνουν τις κινήσεις του post 539. Αλλά και αν τις κάνουν πως θα μπορέσουν ν αξιολογήσουν το αποτέλεσμα? Δεν μπορούν σε ικανοποιητικό βαθμό αν δεν έχουν αρκετή εμπειρία.
Στην εκτροφή δεν ισχύει ακριβώς το : ότι πληρώσεις παίρνεις. Ισχύει το : αφού αναγνωρίσεις το πολύ καλό ή το άριστο, θα το πληρώσεις ακριβότερα. Πρέπει όμως να μπορείς ν αξιολογείς το σκυλί που έχεις απέναντί σου.
Εν κατακλείδι, μερίδιο ευθύνης έχει και ο ενδιαφερόμενος για το πόσο καλή έρευνα θα κάνει.

Ζευγάρωσες 2 σκυλιά τα οποία είχες στην κατοχή σου. Εκ πρώτης ακούγεται ως η πιο εύκολη λύση. Είναι αυτό που θα έκανε ο κάθε byb.
Η ουσία είναι οτι ζευγάρωσες 2 σκυλιά με άριστες κ πλήρεις ιατρικές εξετάσεις. Ζευγάρωσαν με φυσικό τρόπο και σε κατάλληλη ηλικία. Απο πλευράς χαρακτήρα, εσύ τα ζεις, εσύ μπορείς να τ΄αξιολογήσεις καλύτερα απο τον καθένα και φέρεις (όπως είπες) την ευθύνη της πράξης σου. Ωστόσο υπάρχει και κάτι που δεν το έχω ξαναδεί, προτεινόμενος γι αναπαραγωγή.. τι είν τούτο? υπάρχει αυτό? και αν υπάρχει γιατί δεν το έχουν κ άλλοι?
Τώρα που έζησες αυτή την εμπειρία απο 1ο χέρι και μέσα στα επόμενα χρόνια που θα παρακολουθείς την εξέλιξη των απογόνων ενδέχεται τα κριτήριά σου να γίνουν ακόμη πιο αυστηρά. Αυτό για μένα είναι η επιλεκτική εκτροφή.
Το κακό είναι οτι γέννες με τόσο υψηλά κριτήρια δεν τις βρίσκεις ούτε μια φορά κάθε χρόνο, γιατί σκυλιά τέτοιας ποιότητας δεν γεννιούνται συχνά (τουλάχιστον στην Ελλάδα). Και το γεγονός οτι έχεις 2 τόσο ποιοτικά σκυλιά οφείλεται στην δική σου καλή έρευνα και οχι στην τύχη.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Μπράβο σου για όλα @east49.
Πολύ χάρηκα με όλα αυτά που διάβασα στο θέμα σου. Πολύ καλή προσέγγιση και προσπάθεια, σπάνια θα την έλεγα.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια και ευκολία σε ότι και αν προγραμματίσεις!
 
  • Like
Reactions: east49


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Photo update, ετσι γιατι καιρο ειχαμε να το κανουμε

Να παρουσιασουμε τις κυριες λοιπον:
Πρωτη και καλυτερη η "δικια μου" Easy

Ο κολυμβητης της οικογενειας, το μοναδικο corso, που εχει ψυχωση με το υγρο στοιχειο.
Νιωθει οτι πρεπει να σωσει οτιδηποτε πεσει στο νερο..... εξω δεν τρελενεται για απορτ, προτειμαει το ....φαι!
 

Attachments



east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επομενο κοριτσακι η Ιταλιδα.

Το επι 4 χρονια stalking μου που απεδωσε καρπους, το ποιο ακριβο "δωρο" που εχω παρει ποτε..... Ο σκυλος που "δεν αγοραζεται", αλλα μονο δινεται σε ανταμοιβη υπομονης, επιμονης και κοινου τροπου σκεψης.

Astarte dei Caivanesi
 

Attachments



east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και τελος η τελευταια γενια,

Ζara και Tsita.
Κορες του αγορινου (Ripr.Sel. Argo Jr. ) και μιας ιδιαιτερα αξιολογης θυλικιας (Artemis).
H....."νεα γενια",
...... σε "νεο" για μενα fawn look
 

Attachments



Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Λοιπόν....πολύ μου αρέσουν τα cane corso..έχουν ένα αγέρωχο βλέμμα...ειδικα τα μαύρα είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!
 
  • Like
Reactions: Orjo




TakisP

New Member
11 Ιουνίου 2022
2
13
24
@east49 Οι 28 αυτές σελίδες ήταν θησαυρός για έναν λάτρη αυτής της φυλής. Δεν είναι στα άμεσα πλάνα μου, αλλά είναι όνειρο μου να αποκτήσω ένα όταν νιώσω πως είμαι έτοιμος σε όλα. Αλλά έχω τέτοια ψύχωση που διαβάζω ήδη και έχω ζητήσει από γνωστό εκτροφείο της Αττικής που φημίζεται για τις εργασιακές γραμμές του, απλά να θαυμάσω τα σκυλιά από κοντά. Οπότε ήταν πολύ χρήσιμη η συμπηκωμένη εμπειρία τόσων ετών.

έχει κάποιος να προτείνει ενδιαφέροντα άρθρα κλπ για κάνε κόρσο τα οποία δεν είναι παραπλήροφόρηση; Ή κάποιο βιβλίο πάνω στη φυλή;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: DORIS


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φωτογραφικο update......
Κατι λιγα δλδ, ετσι για την φαση.
IMG_20220305_185512_635.jpg
Η Easy, πλεον 2+

IMG_20220822_020920_924.jpg
Η Ασταρτη

IMG_20211119_161208_444.jpg
H Daiana

IMG_20220401_165113_514.jpg
Η Τσιτα.

Υ.Γ. Η Easy και η Ασταρτη ειναι εδω στο σπιτι, στο κοπαδι.
Οι αλλες 2 οχι.


@east49
έχει κάποιος να προτείνει ενδιαφέροντα άρθρα κλπ για κάνε κόρσο τα οποία δεν είναι παραπλήροφόρηση; Ή κάποιο βιβλίο πάνω στη φυλή;
Τι εννοεις ρε παλικαρι δεν ειναι παραπληροφορηση? Υπαρχει καποιο αρθρο μη επιστημονικο που να ειναι εγκυρο και αμεροληπτο? Νομιζεις οι 28 σελιδες που διαβασες ειναι κατι παραπανω απο προσωπικες εμπειριες? Κατι παραπανω απο μια ιστοριουλα? Και αν βρεις αρθρα η βιβλια (κυκλοφορει και ενα νεο προσφατα, με "βαρυ" ονομα συγγραφεα) θα ειναι..... "αμεροληπτα"???
Γελανε τα πληκτρολογια το καταλαβες ετσι?

Στην καλυτερη αν διαβασεις ολες τις πλευρες θα εχεις μια καλη αποψη για το..... σχημα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3