Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς ήρθες!
Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα της ενότητας: Εκτροφή , Αναπαραγωγή & Επιλογή
και ίσως καταλάβεις για τι πράγμα σου μιλάμε.

Ρώτα τον καλό εκπαιδευτή που σου κάνει τη χάρη να σε βοηθήσει, να'ναι καλά ο άνθρωπος :rolleyes:, από ποιο εκτροφείο έρχεται η μικρή σου? ποιοι είναι οι γονείς της? Γιατί δεν έχει pedigree?
Στοίχημα ότι οι απαντήσεις (αν υπάρξουν) δεν θα σου αρέσουν :(
Ποιος είναι ο εκπαιδευτής? Να τον προτιμήσουμε κι άλλοι....
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
δεν μετραει μονο η εμφανιση χαρις , μετραει ο χαρακτηρας του σκυλου , ποσο θελει για να εκτονωθει , αν τα παει καλα με τα ζωα και ανθρωπους , αν θα πρεπει να κανει μια εργασια ο σκυλος , η υγεια του και τα προβληματα που αντιμετωπιζει καθε ρατσα, ο καλλωπισμος του , το κοστος τροφης συντηρησης , φαρμακων και γενικα αμα η ρατσα του σκυλου ταιριαζει στην δικη σου καθημερηνοτητα. Δεν ταιριαζουν στον καθενα ολες οι ρατσες , και για αυτο υπαρχουν 350 περιπου για να διαλεξεις ( αμα θες καθαροαιμο)
Μα εκανα ερευνα και εψαξα αρκετα πολλους μηνες μεχρι να καταληξω στην συγκεκριμμενη ρατσα.
Γνωριζω τις αναγκες της ρατσας,τα εξοδα οπως λες,τα παντα.Αλλοιμονο αν το επαιρνα χωρις να μαθω να ρωτησω..
Αλλωστε ο σκυλος θα εκπεδευτει κιολας...
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Tι να πω..Ελπιζω να ειναι οπως τα εχω υπολογισει και ο σκυλος να ειναι μια χαρα.
Αλλωστε εγω δεν θα ειχα κανενα αλλο κρητηριο περαν την εξωτερικης εμφανισης του σκυλου...
Αυτο ειναι ενα μεγα λαθος που κανουν οι περισσοτεροι υποψηφιοι ιδιοκτητες.Βλεπουν ενα ομορφο σκυλο στο δρομο που τους αρεσει,ρωτανε τι ρατσα ειναι και μετα δινουν παραγγελια.Πρωτα κανουμε ερευνα για την φυλη που μας ενδιαφερει.Βλεπουμε τι αναγκες εχει και τα ζυγιζουμε.Μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις απαιτησεις της φυλης;Τα περισσοτερα αδεσποτα που κυκλοφουν εξω και μοιαζουν με σκυλια ρατσας ειναι αποτελεσμα αρχικου ενθουσιασμου με ελλειψη γνωσης γυρω απο το αντικειμενο.Σου ευχομαι να εχει υγεια.Κατσε τωρα να διαβασεις το φορουμ.Καλο βραδυ απο εμενα.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Καλώς ήρθες!
Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα της ενότητας: Εκτροφή , Αναπαραγωγή & Επιλογή
και ίσως καταλάβεις για τι πράγμα σου μιλάμε.

Ρώτα τον καλό εκπαιδευτή που σου κάνει τη χάρη να σε βοηθήσει, να'ναι καλά ο άνθρωπος :rolleyes:, από ποιο εκτροφείο έρχεται η μικρή σου? ποιοι είναι οι γονείς της? Γιατί δεν έχει pedigree?
Στοίχημα ότι οι απαντήσεις (αν υπάρξουν) δεν θα σου αρέσουν :(
Ποιος είναι ο εκπαιδευτής? Να τον προτιμήσουμε κι άλλοι....
Βεβαιως φιλε μου θα διαβασω το αρθρο.
Δεν ξερω αν θα ηταν σωστο να γραψω το ονομα του εκπεδευτη.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Μα εκανα ερευνα και εψαξα αρκετα πολλους μηνες μεχρι να καταληξω στην συγκεκριμμενη ρατσα.
Γνωριζω τις αναγκες της ρατσας,τα εξοδα οπως λες,τα παντα.Αλλοιμονο αν το επαιρνα χωρις να μαθω να ρωτησω..
Αλλωστε ο σκυλος θα εκπεδευτει κιολας...
ε βρε χαρις εσυ δεν ειπες Αλλωστε εγω δεν θα ειχα κανενα αλλο κρητηριο περαν την εξωτερικης εμφανισης του σκυλου ,
εγω σε αυτο απαντησα
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
ε βρε χαρις εσυ δεν ειπες Αλλωστε εγω δεν θα ειχα κανενα αλλο κρητηριο περαν την εξωτερικης εμφανισης του σκυλου ,
εγω σε αυτο απαντησα
Και εγω σε αυτο απαντησα για να μην παρεξηγηθω...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οπως κ να εχει τωρα το πηρε.....
Αν κι εγω διαφωνω γιατι μεσα σε μια φυλη υπαρχουνε πολλες αποκλισεις.....
Βεβαια αν εμπιστευεσαι αυτον που σου το φερνει η μονη μου ερωτηση ειναι..... γιατι δεν εχει pedigree.....!?

Στο:
Αλλωστε εγω δεν θα ειχα κανενα αλλο κρητηριο περαν την εξωτερικης εμφανισης του σκυλου...
Υποθετω εννοεις "..... κατα την επιλογη του συγκεκριμενου κουταβιου...."

Οπως κ να εχει, αν το θεμα σου ειναι μονο η γατα,
ειχα κ εγω τα ψυχολογικα μου πριν την φερω εδω,
η συμβιωση ειναι κατι παραπανω απο ονειρικη......
τωρα τελευταια της δινει κ κατι φιλακια στα μουτρα κ δεν ξερω αν πρεπει να με ανησυχισει,
αλλα ξερω οτι θα ζησουνε αρμονικα!
 




k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Και εγω σε αυτο απαντησα για να μην παρεξηγηθω...
Συγνωμη για την παρεξηγηση.
Οταν ελεγα οτι ( εγω δεν θα ειχα κανενα αλλο κρητηριο περαν την εξωτερικης εμφανισης του σκυλου ) εννοουσα οτι αν ειχα μπροστα μου 4-5 κουταβακια το μονο κρητηριο μου θα ηταν η εξωτερικη τους εμφανηση και οχι η μορφολογια,ή τα χαραχτηριστικα της συγκεκριμμενης ρατσας...
Εννοειτε οπως προειπα πως εψαξα ποια ρατσα καλυπτει τις αναγκες μου.
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και μετά το σοκ ας γράψω με λίγη ψυχραιμία.


  • Ψώνισες σκύλο χωρίς χαρτιά - δηλαδή "επισήμως" ημίαιμο.
  • Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι πήρες.
  • Έδωσες λεφτά για μία kinder έκπληξη.
  • Έδωσες περισσότερα λεφτά από ότι θα έδινες αν το ψώνιζες μόνος σου ακόμη κι από τον ίδιο προμηθευτή διότι προφανώς ο μεσάζων δεν μεσολάβησε για την ψυχή της μάνας του.
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
παντως ρε παιδια η δηλωσηPedigree ναι φιλε Γιαννη το γνωριζω αλλα δεν με ενδιεφερε να εχει . δεν σημαινει απαραιτητα οτι ο σκυλος δεν θα εχει πεντιγκρι , οποτε χαρις μπορεις να ρωτησεις τον φιλο σου απο που πηρε το σκυλακι και αν θα στο φερει με χαρτια και πεντιγκρι κτλπ?
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Και μετά το σοκ ας γράψω με λίγη ψυχραιμία.


  • Ψώνισες σκύλο χωρίς χαρτιά - δηλαδή "επισήμως" ημίαιμο.
  • Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι πήρες.
  • Έδωσες λεφτά για μία kinder έκπληξη.
  • Έδωσες περισσότερα λεφτά από ότι θα έδινες αν το ψώνιζες μόνος σου ακόμη κι από τον ίδιο προμηθευτή διότι προφανώς ο μεσάζων δεν μεσολάβησε για την ψυχή της μάνας του.

Οταν γραφεις οτι επαθες Σοκ τι εννοεις.Δεν καταλαβαινω.
Οσο για τους υπολοιπα που εγραψες φιλε μου μπορεις εσυ να με διαβεβαιωσεις οτι θα επαιρνα καλυτερο σκυλο μονο και μονο επειδη θα ειχε
[h=3]Pedigree ??[/h]
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Χαρη επειδη οι ενεργειες σου δειχνουν αφελεια μπορεις να μας πεις τι ηλικια εχεις;Εαν δε επιτρεπεται απτους κανονες του φορουμ να ρωταμε για προσωπικα στοιχεια παρακαλω να σβηστει...
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
παντως ρε παιδια η δηλωσηPedigree ναι φιλε Γιαννη το γνωριζω αλλα δεν με ενδιεφερε να εχει . δεν σημαινει απαραιτητα οτι ο σκυλος δεν θα εχει πεντιγκρι , οποτε χαρις μπορεις να ρωτησεις τον φιλο σου απο που πηρε το σκυλακι και αν θα στο φερει με χαρτια και πεντιγκρι κτλπ?
Το πηρε απο Εκτροφειο που συνεργαζεται προφανως χρονια ο ανθρωπος. Στην Ουγγαρια.
Το σκυλακι θα εχει χαρτια-εμβολια αλλα οχι Pedigree
Του ειχα πει οτι δεν με νδιαφερει μιας και δεν θα μπω στην διαδικασια να το κατεβασω σε εκθεσεις η δεν ξερω τι αλλο.Να ειναι μορδολογικα σωστος ο σκυλος ζητησα και καθαροαιμο.
Δεν νομιζω πως σε αυτα θα εχω προβλημα...
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Χαρη επειδη οι ενεργειες σου δειχνουν αφελεια μπορεις να μας πεις τι ηλικια εχεις;Εαν δε επιτρεπεται απτους κανονες του φορουμ να ρωταμε για προσωπικα στοιχεια παρακαλω να σβηστει...
Δεν καταλαβαινω πως διεκρινες κατι τετοιο.
Αλλα το παραβλεπω
48 ειμαι φιλε μου...
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
δυστυχως βρε κ.χαρις στον κυνολογικο χωρο η καθαροαιμια αποδεικνυεται μονο με το πεντιγκρι , και δεν ειναι οτι οσοι εχουν πεντιγκρι κατεβαινουν σε εκθεσεις, το οτι μπορεις δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα το κανεις . Αμα ειχε ο σκυλος σοθ πεντιγκι δεν θα τον εκανε καλυτερο μιας με η χωρις χαρτια το ιδιο σκυλακι ειναι , αλλα αμα το ειχες μελετησει καλυτερα και ηξερες τι εστι πεντιγκρι και πως , που να ψαξεις για την ρατσα που ηθελες , να εισαι σιγουρος οτι κατα 99% ναι θα ειχες παρει καλυτερο σκυλο . Οπως και να εχει να τον χαιρεσαι τον κουταβο σου , κατσε και διαβασε στο φορουμ και ενημερωσου και ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις τι λεμε και κυριως γιατι τα λεμε .
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf