Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Δεν καταλαβαινω πως διεκρινες κατι τετοιο.
Αλλα το παραβλεπω
48 ειμαι φιλε μου...
Αφελεια ειναι οταν δεχεσαι να παρεις γουρουνι στο σακι.Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Την ηλικια την ρωτησα για να διαπιστωσω οτι εκπαιδευτης/εμπορας δεν εξαπατησε καποιον ανηλικο.Εξαπατηση το αντιλαμβανομαι εγω αυτο.Για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι.Χωρις pedigree πηρες ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που ζητησες.Δεν χαρακτηριζεται ως καθαροαιμος ο σκυλος.Απλα ειναι κατι μου μοιαζει με cane corso
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Τελος παντων ζωη να εχει και να τον αγαπας και να τον φροντιζεις τον κουταβο.Απλα να ενημερωσεις τους φιλους σου,που μολις δουν τον δικο σου ολο και καποιος θα θελει να παρει, πως ειναι ο σωστος τροπος αποκτησης καθαροαιμου σκυλου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να ειναι μορδολογικα σωστος ο σκυλος ζητησα και καθαροαιμο.
Δεν νομιζω πως σε αυτα θα εχω προβλημα...
Αυτο ισως να ειναι κ το μονο προβλημα σου, καθ οτι για το πρωτο δεν θα μπορεσεις να λαβεις κριση ποτε και για το δευτερο δεν θα το μαθεις κ δεν θα μπορεσεις να το ψαξεις ποτε......

Pedigree=πιστοποιημενα αυτο που πιστευεις οτι ειναι κ οχι αυτο που σου ειπανε οτι ειναι........

Τωρα απλα πιστευεις κ μακαρι να μην διαψευστεις.....
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Αφελεια ειναι οταν δεχεσαι να παρεις γουρουνι στο σακι.Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.Την ηλικια την ρωτησα για να διαπιστωσω οτι εκπαιδευτης/εμπορας δεν εξαπατησε καποιον ανηλικο.Εξαπατηση το αντιλαμβανομαι εγω αυτο.Για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι.Χωρις pedigree πηρες ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που ζητησες.Δεν χαρακτηριζεται ως καθαροαιμος ο σκυλος.Απλα ειναι κατι μου μοιαζει με cane corso
Φιλε Γιαννη δεν με ενδιαφερει αν ο σκυλος χαραχτηριζεται καθαροαιμος ή οχι.Με ενδιαφερει πανω απ ολα να ειναι καθαροαιμος.
Και ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι.Γιατι ΚΑΙ ο ανθρωπος που τον διαλεξε γνωριζει απο ρατσες αλλα ΚΑΙ τα εκτροφεια που συνεργαζεται δεν ειναι τυχαια.
Απο την αλλη μερια με το να ειχε Pedigree δεν θα σημαινε οτι ηταν καθαροαιμο μιας και εκει υπαρχουν αετονυχηδες που προμηθεουν σκυλια με δυσπλασιες ( Συχνες σε μεγαλωσωμες ρατσες ) αλλα και σκυλια που οπως λες μιαζουν με την ρατσα που θελει καποιος.
Αρα η εμπιστοσυνη που εχει καποιος απεναντι σε καποιον γνωστη που του διαλεγει σκυλο ειναι σημαντικη κατα την αποψη μου.
Σε καθε περιπτωση μια εξεταση DNA και ταυτοποιηση απο την βαση δεδομενων της FCI μπορει να μου λυση οποια απορια σχετικα με το τι αγορασα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
k.xaris καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Με το καλό να παραλάβεις το κουτάβι σου. Να συνοψίσουμε λίγο, όσα ακούς τόση ώρα :rolleyes:

Οταν αποφασίζουμε να βάλουμε στην ζωή μας, έναν καθαρόαιμο σκύλο, θα πρέπει αν μη τι άλλο, να πάμε by the book. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Θεωρητικά, υποτίθεται πως έχουμε ασχοληθεί, έχουμε ψάξει και έχουμε βρει τα πάντα, που αφορούν την φυλή των ονείρων μας. Οταν πληρώνεις λοιπόν, για να αποκτήσεις καθαρόαιμο κουτάβι, επιβάλλεται να συνοδεύεται από το pedigree του, το οποίο πολύ κακώς, δεν το επιδίωξες. Είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξεις ότι το κουτάβι σου είναι όντως καθαρόαιμο και αξίζει όντως, τα λεφτά που έδωσες για να το αποκτήσεις. Και σε νοιάζει, γιατί το pedigree δεν είναι απλώς μια ξένη λέξη, πάνω σ'ένα κομμάτι χαρτί. Σημαίνει τα πάντα, για την προέλευση του σκύλου σου.

Στο dogforum, κατά κύριο λόγο, μας ενδιαφέρει να ενημερώνετε ο κόσμος για όλα αυτά. Και όχι μόνο να χαιρόμαστε με την χαρά του.

Ο κος.Τριάντης, είναι ένας καταξιωμένος και πολύ γνωστός εκπαιδευτής. Δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω την ηθική ακεραιότητα της μεσολάβησής του. Καλό θα ήταν όμως, να σε έχει πιέσει κι αυτός, να τα κάνετε όλα όπως πρέπει, για να μην υπάρχουν δεύτερες σκέψεις για τις ενέργειές του. Αν όμως, ρωτάς εμένα, η "ευθύνη" είναι όλη δική σου.

Φαντάζομαι ότι ο σκύλος σου θα εκπαιδευθεί και με τον κο.Τριάντη. Είναι λίγο...δίκοπο μαχαίρι στα μυαλά μας, αυτές οι καταστάσεις. Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι. Εύχομαι να είναι υγιές και στο εξής, να είσαι καλύτερα ενημερωμένος, για τον κόσμο των καθαρόαιμων σκύλων.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πώς τον διάλεξε βρε k.xaris τον σκύλο σου ο κύριος εκπαιδευτής? Πήγε μέχρι την Ουγγαρία και διάλεξε μέσα από τη γεννήστρα το ιδανικό για σένα κουτάβι? :(
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
να στο θεσω διαφορετικα το θεμα κ.χαρις ο σκυλος σου δεν ειναι καθαροαιμος , απλα θα μοιαζει σε μορφη και χαρακτηρα με την ρατσα που ηθελες. Οτι και να λες περι καθαροαιμιας ειναι λιγο περιττα , και ενας σωστος εκτροφεας θυμισου οτι δηλωνει ολα τα κουταβια του , οποτε αμα ηταν καθαροαιμο το σκυλακι σου , ειτε σε ενδιεφερε ειτε δεν σε ενδιεφερε το πεντιγκρι θα το επερνες στο χερι
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Φιλε Γιαννη δεν με ενδιαφερει αν ο σκυλος χαραχτηριζεται καθαροαιμος ή οχι.Με ενδιαφερει πανω απ ολα να ειναι καθαροαιμος.
Και ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι.Γιατι ΚΑΙ ο ανθρωπος που τον διαλεξε γνωριζει απο ρατσες αλλα ΚΑΙ τα εκτροφεια που συνεργαζεται δεν ειναι τυχαια.
Απο την αλλη μερια με το να ειχε Pedigree δεν θα σημαινε οτι ηταν καθαροαιμο μιας και εκει υπαρχουν αετονυχηδες που προμηθεουν σκυλια με δυσπλασιες ( Συχνες σε μεγαλωσωμες ρατσες ) αλλα και σκυλια που οπως λες μιαζουν με την ρατσα που θελει καποιος.
Αρα η εμπιστοσυνη που εχει καποιος απεναντι σε καποιον γνωστη που του διαλεγει σκυλο ειναι σημαντικη κατα την αποψη μου.
Σε καθε περιπτωση μια εξεταση DNA και ταυτοποιηση απο την βαση δεδομενων της FCI μπορει να μου λυση οποια απορια σχετικα με το τι αγορασα...
αν τα εκτροφεια δεν ηταν τυχαια το σκυλι θα ειχε και πεντιγκρι ή τουλαχιστον θα ειχες τη δυνατοτητα να βγαλεις.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Μαλλον δε γνωριζεις την εννοια του pedigree.Εχεις πολυ διαβασμα να ριξεις.Το pedigree ειναι η αποδειξη καθαροαιμιας.Ρωτα εαν θες τον ανθρωπου που τοσο πολυ εμπιστευεσαι να σου πει απο ποιο εκτροφειο της ουγγαριας το πηρε και γιατι δε ζητησε pedigree.Επισης με αυτο το παλιοχαρτο διαπιστωνουμε οτι οι προγονοι ειναι ελευθεροι δυσπλασιας και εχουν μπει για αναπαραγωγη.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
να στο θεσω διαφορετικα το θεμα κ.χαρις ο σκυλος σου δεν ειναι καθαροαιμος , απλα θα μοιαζει σε μορφη και χαρακτηρα με την ρατσα που ηθελες. Οτι και να λες περι καθαροαιμιας ειναι λιγο περιττα , και ενας σωστος εκτροφεας θυμισου οτι δηλωνει ολα τα κουταβια του , οποτε αμα ηταν καθαροαιμο το σκυλακι σου , ειτε σε ενδιεφερε ειτε δεν σε ενδιεφερε το πεντιγκρι θα το επερνες στο χερι

Θα συμφωνήσω ακριβώς με αυτό! Αν, όπως λες, τα εκτροφεία με τα οποία συνεργάζεται ο εκπαιδευτής δεν είναι τυχαία, τότε το κουτάβι σου θα είχε οπωσδήποτε pedigree είτε το ήθελες είτε όχι! Δεν υπάρχουν σωστοί εκτροφείς με σωστές γέννες που να μη δηλώνουν τα κουτάβια. Υπάρχουν όμως πολλά άλλα που αν μπεις στον κόπο να τα διαβάσεις θα καταλάβεις... Εύχομαι καλορίζικο και να ζήσετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί...
 


dipar

Active Member
5 Φεβρουαρίου 2013
32
7
αν δεν εχει πεντιγκρυ τουλαχιστον ο σκυλος σου δυστυχως προερχεται απο δω


The Reality of Puppy Mills - YouTube
τσαμπα το εχεις προσπερασει αυτο το ποστ....και πραγματικα κριμα αν(/που) υπαρχουν γνωστοι εκπαιδευτες που εμπορευονται τετοιου ειδους ζωα!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Φιλε Γιαννη δεν με ενδιαφερει αν ο σκυλος χαραχτηριζεται καθαροαιμος ή οχι.Με ενδιαφερει πανω απ ολα να ειναι καθαροαιμος.
Και ειμαι 99% σιγουρος οτι ειναι.Γιατι ΚΑΙ ο ανθρωπος που τον διαλεξε γνωριζει απο ρατσες αλλα ΚΑΙ τα εκτροφεια που συνεργαζεται δεν ειναι τυχαια.
Δεν ξερω τι σχεση εχεις με τον ανθρωπο κ ουτε θελω αυτο να το παρεις σαν προσβολη προς το ατομο του, αλλα οταν μεσολαβουν τα λεφτα τοτε για μενα η λεξη "εμπιστοσυνη" ειναι ενα ρημα το οποιο δεν θα επρεπε να αναφερεται καθολου.....

Αν θυμαμαι καλα το σκυλι λες οτι προερχεται απο εκτροφειο..... ποιο εκτροφειο ΔΕΝ θα εδινε pedigree στην τιμη των 1000ευρω ??????
Γιατι ενα εκτροφειο να μην δωσει pedigree γενικα??
Δεν σου κανει λιγο εντυπωση το παραπανω????
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Παιδια σας ευχαριστω ολους και ολες για τις αμμεσες απαντησεις σας αλλα και το ενδιαφερον σας.
Ελπιζω αυριο να τα πουμε καλυτερα και με την Νεμεσις πια στα χερια μου.
Να ειστε καλα.Καληνυχτα σε ολους/ες
 




k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Για να καταλαβω σημερα το ρολο του κακου τον ειχα εγω;

Μαλλον θα φταει η Σεληνη στο Κριο.
Ελπιζω σημερα που θα εχω παρει τη σκυλιτσα να εχει μετατοπιστει η Σεληνη...:D
 




k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Ποσων μηνων ειναι η μικρη?
Σε 2-3 ωριτσες θα την εχω στα χερια μου και θα γνωριζω τα παντα...
Θα προσπαθησω να ανεβασω και Φωτο..
Αν και νομιζω μου ειπε ( Αλλα δεν ειμαι σιγουρος ) οτι ειναι δυομιση μηνων..
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Αντε με το καλο να την παρεις!! , και την επομενη φορα μην αφησεις κανεναν αλλον να διαλεξει για εσενα !!!
 






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3