Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να σου ζήσει το κουταβι.
Μόνο μια ερώτηση, είναι ενημερωμένος ο Κος Τριάντης ότι συζητιέται σε forum ότι έφερε κουτάβι χωρίς PD,
και να είναι πως αντέδρασε ? το βρήκε φυσιολογικό ?είπε δεν πειράζει ? και αφού δεν είναι μόνο μία η ερώτηση ποια θα ήταν η διαφορά στην τιμή αν στο έφερνε με pd ?
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Να σου ζήσει το κουταβι.
Μόνο μια ερώτηση, είναι ενημερωμένος ο Κος Τριάντης ότι συζητιέται σε forum ότι έφερε κουτάβι χωρίς PD,
και να είναι πως αντέδρασε ? το βρήκε φυσιολογικό ?είπε δεν πειράζει ? και αφού δεν είναι μόνο μία η ερώτηση ποια θα ήταν η διαφορά στην τιμή αν στο έφερνε με pd ?
Σε ευχαριστω πολυ.Βεβαιως του το ειχα αναφερει και το γνωριζει.Αλλωστε εχω πει σε προηγουμενο ποστ πως ο ιδιος δεν εμπορευεται κουταβια.Χαρη μου εκανε και μου το εφερε.Νομιζω πως εχει 200 ευρω παραπανω με pd
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Να σου πω που βλέπω εγώ το πρόβλημα, όχι στην ποιότητα του κουταβιού σου ούτε στην υγεία του , ελπίζω εκεί να είναι όλα καλά.ς Ελπίζω και ευχομαι να είναι απο σοβαρό εκτροφείο και δεν σου λέω ότι είναι απο κουταβοπαραγωγούς χωρίς κανένα έλεγχο γιατί πραγματικά κανείς δεν μπορεί να το ξέρει ούτε εσύ ούτε εμείς.
Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε μόνο δύο λόγους βλέπω που μπορούν να υπάρχουν για να μην έχει ι PD ο σκύλος σου και αυτοί λόγοι είναι ή όπως σου έγραψε και κάποιο άλλο μέλος ο περιορισμός στης γέννες που σε απλά λόγια σημαίνει ότι κάνω μία γέννα και την δηλωνω και μία αδήλωτη γιατί όλοι οι αντίστοιχοι ΚΟΕ έχουν κάποιους περιορισμούς στις γέννες και ο άλλος λόγος να έχει τιμωρηθεί απο τον ΚΟ της χώρας ο εκτροφέας για κάποιο παράπτωμα.
Τώρα πραγματικά δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει αν η μάνα του σκύλου σου γενναει δύο φορές τον χρόνο μέχρι τα βαθιά της γεράματα είναι πιο πολύ ηθικό το θέμα, εμένα θα με ενοχλούσε αυτη η εκμεταλευση, αλλά ο καθένας έχει τους κανόνες του και τα όρια του.
Αλλά θα έλεγα ότι ανεξάρτητα απο το κουτάβι θα έπρεπε να το δεις το θέμα λίγο πιο βαθιά και να μάθεις για πιο λόγο δεν έχει PD .
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
βρε παιδια γιατι /?????????????????????? πεστε την γνωμη σας και ενα ,να σου ζησει,πειτε και στον ανθρωπο πως ν αποκτισει κουταβι (το επομενο) γιατι κανεις δεν δινει πισω σκυλο που κρατισε εστω και 1 μερα ,<<αυτο εστει δεσιμο>>με ενα ζωντανο,και οχι ποιος σου το πουλισε, και αν στο πουλισε, στο πουλισε και πωσα ?ναι εχεται δικιο πρεπει να περνουμε σκυλο απο την σωστη πηγη ,αλλα ο αλλος που εχει παρει ενα σκυλο δεν θα κατσει ν απολογιτε και να αναλησει το σκεπτικο του σ εμας ,γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος!!!!!!!!!!:):idea:
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
επειδη διαβασα ολο το θεμα ηθελα να κανω μια ερωτηση στους σχετικους.
ειπατε αρκετοι πριν οτι αφου ειναι καθαροαιμο για ποιο λογο να μην εχει pedigree.
και κανενας δεν ειπε τιποτα για εξοδα χαρτιων.

λοιπον πηγα σε ενα pet shop να δει η κοπελα μου σκυλακι και της ειπε μια τιμη.
τον ρωτησαμε για χαρτια και μας ειπε οτι αν θελετε χαρτια και τσιπακι ειναι αλλα 200 ευρω.
στοιχιζουν τοσο?
στην ερωτηση οτι αν θελω χαρτια θα ερθει το ιδιο σκυλακι χωρις χαρτια η απαντηση ειναι εχει δεν εχει χαρτια θα ειναι το ιδιο σκυλι. και αν θελουμε μετα μπορουμε να του βγαλουμε χαρτια και εμεις.

τι παιζει ρε παιδια τελικα?

και τι λενε αυτα τα χαρτια? δηλωνουν πω ειναι υγιη το σκυλακι και εχει ολα τα χαρακτηριστηκα τη ρατσας?

ΩΧ ΘΕΕ!!
τι σχεση εχει το πετσοπ με την αποκτηση σκυλου?... ΚΑΜΙΑ!
το πετσοπ θα το χρειαστεις ΜΕΤΑ την αποκτηση σκυλου! .-

Ο μεγαλοεισαγωγας - κουταβεμπορος που "εφοδιαζει" κουταβια εισαγωγης στα πετσοπ , απο φαρμες κουταβοπαραγωγης (να το πω απλα) και τιποτα παραπανω, κανενα εκτροφειο δεν εχει καμια σχεση μαζι του!!!!..
Υπαρχουν κατηγοριες ποιοτητας για να καταλαβεις αρα και διαφορετικες τιμες..οι κατηγοριες συνηθως ειναι απο τον Α και Β σωρο. Απο τον Α θα παρεις ενα χ κουταβι, αν ζητησεις χαρτια , οι μεσαζωντες για να στα υπογραψουν βαλουν σφραγιδες θελουν 200 ε. Αν δωσεις και κανα 100ρικο παραπανω θα παρεις εγγυηση αντικαταστασης στον χρονο.
Απο τον σωρο Β θα παρεις κουταβι και καλη σου τυχη...
Κανεις απο τους παραπανω δεν εχει ιδεα απο ποιους γονεις ερχονται τα κουταβια.. τι σοι κουταβια ειναι και τα περι υγειας τους.
Αυτα πολυ περιληπτικα... αν θες λεπτομερειες στειλε μου πμ. :)


Κυριε k.xaris,
καταρχην καλωσηρθατε! να σου ζησει η κουταβα σου! ειναι μια κουκλαρα! πολυ ομορφη μουρη! και οντως αυτο το μπλε ειναι μαγεία σε μερικα σκυλια!
Προσωπικα τον κ.Τριαντη τον εχω σε εκτιμηση, μολις ομως βγηκε φαουλ... Δεν μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι ξερει εκτροφεια εξωτερικου, λογω επαγγελματος, μου ειναι ομως αδιανοητο να φερει κουταβι καθαροαιμο χωρις pedigree (oxι την τροφη που βαλατε λινκ).
(και επισης... ο κ.Τριαντης airedale δεν εχει?.. το πηρε απο εκτροφειο cane corso? )
Σκυλος που αγοραζεται πρεπει να χει pedigree..αλλιως δεν αγοραζεται αλλα χαριζεται. Το pedigree πιστοποιει την καθαροαιμια.- Διαφορετικα , ειναι φαινοτυπικα και μονο ..cane corso.
Το οποιο, δεν σου εξασφαλιζει απολυτα την υγεια, αυτο θα το εξασφαλισεις μονο με μια πολυ καλη ερευνα αναμεσα σε διαφορα εκτροφεια.. κανεις δεν ειπε τους εκτροφεις αγιους.. υπαρχουν ομως μερικοι που παιρνουν πολυ σοβαρα την "δουλεια" τους και αυτος θα ηταν Ο καλυτερος να διαλεξει το κουταβι σας!

Τωρα παει, εγινε... αλλα για τους επομενους που μπορει να διαβασουν, καλο ειναι να τα λεμε :)

Πως ειναι οι σχεσεις σας με τη νεα αφιξη? Λιγο απο χαρακτηρα δεν μας ειπες..?
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Να σου πω που βλέπω εγώ το πρόβλημα, όχι στην ποιότητα του κουταβιού σου ούτε στην υγεία του , ελπίζω εκεί να είναι όλα καλά.ς Ελπίζω και ευχομαι να είναι απο σοβαρό εκτροφείο και δεν σου λέω ότι είναι απο κουταβοπαραγωγούς χωρίς κανένα έλεγχο γιατί πραγματικά κανείς δεν μπορεί να το ξέρει ούτε εσύ ούτε εμείς.
Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε μόνο δύο λόγους βλέπω που μπορούν να υπάρχουν για να μην έχει ι PD ο σκύλος σου και αυτοί λόγοι είναι ή όπως σου έγραψε και κάποιο άλλο μέλος ο περιορισμός στης γέννες που σε απλά λόγια σημαίνει ότι κάνω μία γέννα και την δηλωνω και μία αδήλωτη γιατί όλοι οι αντίστοιχοι ΚΟΕ έχουν κάποιους περιορισμούς στις γέννες και ο άλλος λόγος να έχει τιμωρηθεί απο τον ΚΟ της χώρας ο εκτροφέας για κάποιο παράπτωμα.
Τώρα πραγματικά δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει αν η μάνα του σκύλου σου γενναει δύο φορές τον χρόνο μέχρι τα βαθιά της γεράματα είναι πιο πολύ ηθικό το θέμα, εμένα θα με ενοχλούσε αυτη η εκμεταλευση, αλλά ο καθένας έχει τους κανόνες του και τα όρια του.
Αλλά θα έλεγα ότι ανεξάρτητα απο το κουτάβι θα έπρεπε να το δεις το θέμα λίγο πιο βαθιά και να μάθεις για πιο λόγο δεν έχει PD .
Thanx, πολύ πιο ορθά εκφρασμένα και πολύ πιο περιεκτικά απ'ότι σκεφτόμουν να γράψω..
βρε παιδια γιατι /?????????????????????? πεστε την γνωμη σας και ενα ,να σου ζησει,πειτε και στον ανθρωπο πως ν αποκτισει κουταβι (το επομενο) γιατι κανεις δεν δινει πισω σκυλο που κρατισε εστω και 1 μερα ,<<αυτο εστει δεσιμο>>με ενα ζωντανο,και οχι ποιος σου το πουλισε, και αν στο πουλισε, στο πουλισε και πωσα ?ναι εχεται δικιο πρεπει να περνουμε σκυλο απο την σωστη πηγη ,αλλα ο αλλος που εχει παρει ενα σκυλο δεν θα κατσει ν απολογιτε και να αναλησει το σκεπτικο του σ εμας ,γιατι δεν ειναι υποχρεωμενος!!!!!!!!!!:):idea:
Μα εννοείται πως ευχόμαστε να του ζήσει το κουτάβι και να έχουν μια πλήρη κι ευτυχισμένη κοινή ζωή. Δεν γίνεται προσωπική επίθεση, αλλά εξήγηση για ποιο λόγο είναι λάθος η απόκτηση σκύλου χωρίς pedigree. Ειδικά το ποστ του/της vek βγάζει στο φως μια αλήθεια που οι μη μπασμένοι αγνοούν παντελώς και οι μπασμένοι, συχνά πυκνά, κάνουν ότι δεν την βλέπουν ή ακόμα και αρνούνται ότι υπάρχει πραγματικά. Ίσως και πιό συχνά απ'ότι μπορούμε να φανταστούμε σκαρφαλωμένοι στο συννεφάκι μας.

Κουτάβι χωρίς pedigree δε σημαίνει κακό κουτάβι, αλλα δυστυχώς, σημαίνει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.. Κι αν αγαπάμε το είδος σκύλος, θα πρέπει να κλείσουμε τους λάκκους αυτούς.
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Thanx, πολύ πιο ορθά εκφρασμένα και πολύ πιο περιεκτικά απ'ότι σκεφτόμουν να γράψω..
Μα εννοείται πως ευχόμαστε να του ζήσει το κουτάβι και να έχουν μια πλήρη κι ευτυχισμένη κοινή ζωή. Δεν γίνεται προσωπική επίθεση, αλλά εξήγηση για ποιο λόγο είναι λάθος η απόκτηση σκύλου χωρίς pedigree. Ειδικά το ποστ του/της vek βγάζει στο φως μια αλήθεια που οι μη μπασμένοι αγνοούν παντελώς και οι μπασμένοι, συχνά πυκνά, κάνουν ότι δεν την βλέπουν ή ακόμα και αρνούνται ότι υπάρχει πραγματικά. Ίσως και πιό συχνά απ'ότι μπορούμε να φανταστούμε σκαρφαλωμένοι στο συννεφάκι μας.

Κουτάβι χωρίς pedigree δε σημαίνει κακό κουτάβι, αλλα δυστυχώς, σημαίνει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.. Κι αν αγαπάμε το είδος σκύλος, θα πρέπει να κλείσουμε τους λάκκους αυτούς.
μαζι σου και τα 2 τελευτεα μηνυματα ειταν σ αυτο το μηκος κιματος, αλλα αν διαβασεις ολλα τα μηνυματα ,μερικα ειναι επιοικος προσβλητικα και ακατανοιτα επιθετεικα<λεσ και τους εκλεπσε καποιος!!!!>,εκει εστειασα περισοτερο χωρις να θελω να θιξω κανενα :cool:
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
ΩΧ ΘΕΕ!!
τι σχεση εχει το πετσοπ με την αποκτηση σκυλου?... ΚΑΜΙΑ!
το πετσοπ θα το χρειαστεις ΜΕΤΑ την αποκτηση σκυλου! .-

Ο μεγαλοεισαγωγας - κουταβεμπορος που "εφοδιαζει" κουταβια εισαγωγης στα πετσοπ , απο φαρμες κουταβοπαραγωγης (να το πω απλα) και τιποτα παραπανω, κανενα εκτροφειο δεν εχει καμια σχεση μαζι του!!!!..
Υπαρχουν κατηγοριες ποιοτητας για να καταλαβεις αρα και διαφορετικες τιμες..οι κατηγοριες συνηθως ειναι απο τον Α και Β σωρο. Απο τον Α θα παρεις ενα χ κουταβι, αν ζητησεις χαρτια , οι μεσαζωντες για να στα υπογραψουν βαλουν σφραγιδες θελουν 200 ε. Αν δωσεις και κανα 100ρικο παραπανω θα παρεις εγγυηση αντικαταστασης στον χρονο.
Απο τον σωρο Β θα παρεις κουταβι και καλη σου τυχη...
Κανεις απο τους παραπανω δεν εχει ιδεα απο ποιους γονεις ερχονται τα κουταβια.. τι σοι κουταβια ειναι και τα περι υγειας τους.
Αυτα πολυ περιληπτικα... αν θες λεπτομερειες στειλε μου πμ. :)


Κυριε k.xaris,
καταρχην καλωσηρθατε! να σου ζησει η κουταβα σου! ειναι μια κουκλαρα! πολυ ομορφη μουρη! και οντως αυτο το μπλε ειναι μαγεία σε μερικα σκυλια!
Προσωπικα τον κ.Τριαντη τον εχω σε εκτιμηση, μολις ομως βγηκε φαουλ... Δεν μου ειναι δυσκολο να πιστεψω οτι ξερει εκτροφεια εξωτερικου, λογω επαγγελματος, μου ειναι ομως αδιανοητο να φερει κουταβι καθαροαιμο χωρις pedigree (oxι την τροφη που βαλατε λινκ).
(και επισης... ο κ.Τριαντης airedale δεν εχει?.. το πηρε απο εκτροφειο cane corso? )
Σκυλος που αγοραζεται πρεπει να χει pedigree..αλλιως δεν αγοραζεται αλλα χαριζεται. Το pedigree πιστοποιει την καθαροαιμια.- Διαφορετικα , ειναι φαινοτυπικα και μονο ..cane corso.
Το οποιο, δεν σου εξασφαλιζει απολυτα την υγεια, αυτο θα το εξασφαλισεις μονο με μια πολυ καλη ερευνα αναμεσα σε διαφορα εκτροφεια.. κανεις δεν ειπε τους εκτροφεις αγιους.. υπαρχουν ομως μερικοι που παιρνουν πολυ σοβαρα την "δουλεια" τους και αυτος θα ηταν Ο καλυτερος να διαλεξει το κουταβι σας!

Τωρα παει, εγινε... αλλα για τους επομενους που μπορει να διαβασουν, καλο ειναι να τα λεμε :)

Πως ειναι οι σχεσεις σας με τη νεα αφιξη? Λιγο απο χαρακτηρα δεν μας ειπες..?
Oι σχεσεις μας προς το παρον χτιζετε.:)
Δειχνει εξυπνη αλλα και πεισματαρα.Προσπαθει να μου παρει τον αερα θα ελεγα...xaxaxa
Δεν δειχνει να φοβαται δυνατους ηχους,και ειναι πολυ χαδιαρα..
Περιεργη,και τρομερα ενεργητικη.Υπακουη θα ελεγα εστω και μετα πο τοσες λιγες μερες συμβιωσης μαζι μου..Αλλα οπως ειπα η σχεση μας χτιζετε και εχουμε μελλον πολυ μπροστα μας...:)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
200επαραπανω για να χε πεντιγκρι?


Ειδατε που καμια φορα τα φαινομενα απατουν ε? @topic starter σ ευχαριστω πολυ που ανοιξες αυτο το θεμα.
Να σου ζησει η σκυλιτσα σου και την επομενη φορα απο εκτροφεα και μονος σου.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


cinderella

Member
2 Απριλίου 2012
7
0
ααααχχ!!
Aυτο τωρα γιατι το πες... γιατι?!? ......και πανω που ελεγα αποκλειται.. :cry:
και εμενα αυτο μου ειπαν.αλλα μου φανηκε υπερβολικο ποσο γιαυτο ρωτησα και εδω.
 


θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Κάπως επιπόλαια συνδέεται στις περισσότερες συζητήσεις-συγκρούσεις απόψεων η ύπαρξη ή μη του pedigree και η επακόλουθη συνέπεια με την καλή υγεία του ζώου.
Το γενεαλογικό δέντρο του σκύλου(κ κάθε θηλαστικού) προσφέρει τη δυνατότητα για εξαγωγή συμπερασμάτων ως προς τα γονιδιακά χαρακτηριστικά των απογόνων από την δεξαμενή όλων των γεννητόρων στην ακολουθία και όχι μόνο της τελευταίας διασταύρωσης. Τα αποτελέσματα αυτά θα συνυπάρχουν στο μεγαλύτερο πλήθος τους με την καλή υγεία μιας και αυτό αποτελεί συνήθως και βέβαια όχι απαραίτητα, βασική παράμετρο της επιλογής του ζεύγους γεννητόρων.
Ουσιαστικά η πιθανότητα θα φθίνει διαρκώς όσο λιγοστεύει η γνώση παλαιότερων γεγονότων στο δέντρο. Ναι δυνατόν να έχουμε καλό αποτέλεσμα από 'άγνωστη' γέννα αλλά με πολύ μικρότερη πιθανότητα και ανέφικτο μελλοντικό εκτροφικό σχεδιασμό.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Θησέα, υπάρχει πιό πάνω ένα πόστ, από vek, που εξηγεί, πολύ ωραία, γιατι η ύπαρξη του pedigree προσπαθεί να διασφαλίσει την καλή υγεία του κουταβιού αλλά και την αποτροπή κατάφορης εκμετάλλευση της μάνας του. Σαφώς μπορούν να υπάρξουν πολύ καλά κουτάβια, χωρίς pedigree, αλλά με ποιο κόστος για τη μάνα του;


Επιπλέον, κάποιος που κάνει μια τόσο καλη γέννα γιατί να μην βγάλει το άτιμο το χαρτί ώστε να κάνει τα κουτάβια πιθανώς άξια αναπαραγωγής ως ενήλικα ; Διότι σκυλί χωρίς pedigree οφείλει να είναι ανάξιο αναπαραγωγής, όσο καλο δείγμα και να είναι.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Επιπλέον, κάποιος που κάνει μια τόσο καλη γέννα γιατί να μην βγάλει το άτιμο το χαρτί ώστε να κάνει τα κουτάβια πιθανώς άξια αναπαραγωγής ως ενήλικα ; Διότι σκυλί χωρίς pedigree οφείλει να είναι ανάξιο αναπαραγωγής, όσο καλο δείγμα και να είναι.

σε αυτο.. απαντησε ο Λαυρεντης :cool: ειναι στην κατηγορια των μη αγιων..

Ας μη χαλαμε αλλο το θεμα το φιλου... τα ειπαμε, τα ξαναπαμε.. με το ζορι δεν γινεται, αλλωστε υπαρχουν και αλλου θεματα για τετοια συζητηση ε? :p
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Tην καλησπερα μου σε ολους και ολες.
Παραθετω μια δυο Φωτο σημερινες με την Νεμεσις.
Θα ελεγα πως η συμπεριφορα της μεχρι στιγμης αν εξαιρεσω τις πρωτες 2-3 μερες ειναι αψογη.
Ειναι υπακουη σε γενικες γραμμες ( Μονο τα φυτα εχει ριμαξει :p )
Tην αναγκη της πια εχει μαθει και την κανει εξω δοξα το θεο...
Ειναι τρομερα χαδιαρα και δεν ξεκολαει απο διπλα μου.

Screenshot by Lightshot

Screenshot by Lightshot
Δεν βλεπω την ωρα να μπορεσω να την βγαλω εξω......
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ειναι μπλου??Πανεμορφη!Εχουν τελειως αλλη μορφη ,χωρις κομμενα τα αυτια!γινονται γλυκουλικα..
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Ειναι μπλου??Πανεμορφη!Εχουν τελειως αλλη μορφη ,χωρις κομμενα τα αυτια!γινονται γλυκουλικα..
Ναι ναι Blue ειναι..

Εχεις δικιο για τα αυτια.Εχω τρομερο διλημμα για το αν θα τα κοψω η οχι...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εγω θα τα'κοβα...Εχει ομως ενδιαφερον το κανε κορσο με αυτια!Αλλο σκυλι!Αλλα πλεον δεν ειναι νομιμο να κοβεις αυτια απόσο γνωριζω.
 




spyrval

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2013
75
0
Θα πρότεινα να μην κόψεις τα αυτιά. Καταρχήν είναι πολύ πιο γλυκό με τα αυτιά του, αν βέβαια θέλεις να φαίνεται πιο άγριο, γούστα είναι αυτά. Αλλά κυρίως μου φαίνεται απίστευτα εγωιστικό να ακρωτηριάζουμε ένα ζώο γιατί δεν μας αρέσει (να βλέπουμε!!)ένα χαρακτηριστικό του. Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω τί κάνει ο άνθρωπος επειδή απλά...μπορεί.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@