Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Εγω ξερω οτι δεν επρεπε ποτε να παρεις σκυλο. Και δυστυχως επειδη κυκλοφορουνε διαφοροι κουταβεμπορες θα ξαναποκτησεις. Αυτο ειναι το χειροτερο.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Να γινεις λοιπον συμβουλος για οσους θελουν να αποκτησουν σκυλο..
Μαλλον εχεις χαρισμα...
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Το να τσακωνομαστε δεν ωφελει κανεναν.
Το αν το κουταβι "επιστραφει" στον εμπορο θα παει γκιλοτινα, το γνωριζουμε ολοι.- καλυτερα αν αποφασισει να βρει να το χαρισει.
Ολα τα "ουγγαριας" , κατα την επιστροφη, δεν φτανουν ποτε στην Ουγγαρια :(

Οποιος εχει ορεξη να βοηθησει, ας εξηγησει του k.xaris περι δυσπλασιας , περιπτωσεις, παραδειγματα κτλ..
Βικυ θα εχεις διαπιστωσει απο μονη σου οτι οι περισσοτεροι εχουν μια επικριτικη σταση και καθολου φιλικη και συμβουλευτικη.
Εμεις τα ειπαμε και μπορεσες να βγαλεις μια εστω καλυτερη γνωμη για το τι παιζει..
Απο εκει και περα μαλλον αδικα γραφω.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ok...ψυχραιμία...
Δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί.
Κανένας δεν ξέρει κανέναν προσωπικά, οπότε μην επεκτεινόμαστε σε άδικες εικασίες.

k.xaris νοιαζόμαστε όλοι για το κουτάβι σου. Και εσύ, πολύ περισσότερο από εμάς.
Κάνε την έρευνά σου, μίλα με καλούς γιατρούς [χωρίς να αμφισβητώ αυτούς που ήδη πήγες], καταλήξτε σε διάγνωση και μέθοδο θεραπείας και αν για οποιονδήποτε λόγο, οποιαδήποτε στιγμή, νοιώσεις ότι δεν μπορείς ψυχολογικά να συνεχίσεις, ειλικρινά σου λέω, η πρότασή μου θα ισχύει. Δεν θα χρειαστείς να το ανακοινώσεις, ούτε να δώσεις λ/σμό σε κανέναν. Στείλε μου απλώς ένα πμ.

Το θέμα θα παραμείνει ανοιχτό, μήπως μπορεί κάποιος, να δώσει χρήσιμες συμβουλές, επί του προβλήματος. Αλλα σχόλια, θα διαγράφονται.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ας ρίξουμε λίγο τους τόνους, δεν θακάνει κακό σε κανέναν. Ο άνθρωπος πριν από δύο ώρες έμαθε το πρόβλημα, και στοκεφάλι του είναι όλα ανακατεμένα.
Το είπε από την αρχή θέλω να σκεφτώ τι θα κάνω δεν είπε ούτε θα τον γυρίσωπίσω, ούτε θα τον κοιμίσω.
Το θέμα δεν είναι ποιος αγαπάει πιο πολύ τα σκυλιά , το θέμα είναι τιεναλλακτικές έχει και ποιες θα επιλέξει.
Μην προσπαθούμε να φανταστούμε πως είναι να φορέσουμε τα στενά του παπούτσια.
Αυτά μόνο η
Mαρεκο ζήτησε να τα φορέσει και μπράβο της.
Πρέπει να πάρει σίγουρα μία δεύτερη γνώμηαπό έμπειρο σε δυσπλασίες κτηνίατρο και να ενημερωθεί για το μέγεθος του προβλήματοςκαι όσο γίνεται ια πρόβλεψη της κατάστασης. Ξέρω σκύλα με C δυσπλασία που έγινε IPO 3 και τώραείναι σχεδόν 9 χρονών και ούτε κουτσαίνει ούτε τίποτα. ¨Όπως ξέρω και σκύλο(τον δικό μου) που είναι δώδεκα μηνών και τα οστεόφυτα κρατάνε το πόδι στην θέσητου.
Τότε μόνο θα μπορέσει να αξιολόγησημια κατάσταση και να σκεφτεί όσο πιο ψύχραιμα μπορεί τι πρέπει να κάνει.
Για το μόνο που είμαι πιο απόλυτη είναιότι στον σκύλο αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία και να μην τον στείλει πίσω.
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Το σκυλακι δεν φταιει σε τιποτα για να θανατωθει εαν η αποφαση σου ειναι να το επιστρεψεις πισω.
Ζητα να σου φερουν αλλο με πεντιγκρι αυτη τη φορα χωρις να δωσεις δεκαρα τσακιστη και χωρις να τους επιστρεψεις το κουταβι.
Εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα. Εαν αρνηθουν....υπαρχουν και τα δικαστηρια (εαν εχεις αποδειξεις)!
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Η άποψή μου είναι πως πρέπει να σταθείς στο σκυλί σου!!!

Αν είσαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του δεν μπορείς να το δώσεις επειδή έχει δυσπλασία!!!

Αν το παιδί σου είχε παρόμοιο πρόβλημα θα το έδινες;;;;

Δες το σκυλί σου σαν το παιδί σου!!!

Δεν θα είναι η μοναδική φορά που θα σε χρειαστεί στη ζωή του!Θα υπάρξουν πολλές!!!!

Φιλικά όλα αυτά.:)
 




jimar

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
46
75
αν τελικα δωσεις τη μικρη πισω για να σου φερουν αλλη καλυτερη...παρε χρυσοψαρο καλυτερα, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ ΕΣΥ....

χαρις, αυτο στο εγραψα χτες το βραδυ, εχοντας την δικη μου σκυλιτσα αγκαλια και σκεφτομενος οτι και στα τεσσερα ποδια και στην ουρα ακομα να ειχε δυσπλασια δεν υπηρχε περιπτωση να την εδινα πισω.
Μπορει να πλακωνα στις μπουνιες αυτον που μου την εδωσε, αν δεν "εβρισκα" τον εκτροφεα που ειναι
υπευθυνος , αλλα το σκυλι θα το "παντρευομουνα" με οτι κουσουρια και να ειχε....
Συγνωμη για το αγενες υφος μου αλλα βγηκα εκτος εαυτου οταν ειδα οτι σου περναγε απ το μυαλο η "επιστροφη" ....
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το βασικο θεμα ειναι αν ειναι συναισθηματικα δεμενος με το ζωο.μην το βλεπουμε μονοπλευρα.αν δεν εισαι λοιπον κ αισθανεσαι πως δεν εχεις καμια ηθικη υποχρεωση απεναντι στο σκυλι ,δωστο κ παρε αλλο.ειναι απλα τα πραγματα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Κάντε μου την χάρη, να προσπαθήσουμε να περιοριστούμε στο ιατρικό κομμάτι, please.

Ας τοποθετηθεί όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία ή άποψη, να βοηθήσουμε κάπως, επί της ουσίας.

Προσωπικά, αδυνατώ να πιστέψω, ότι μπορεί να διαγνωσθεί τόσο σοβαρή [με την έννοια του ότι, το λένε με απόλυτη σιγουριά] δυσπλασία, σε τόσο μικρό κουτάβι. Σίγουρα χρειάζεται τουλάχιστον δεύτερη γνώμη. Νομίζω ο Βλαχόπουλος ότι είναι μονόδρομος. Και στο μεταξύ, μεγάλη προσοχή στις κινήσεις του και στην διατροφή. Χαμηλό βάρος, είναι απαραίτητο.
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Μπηκα σημερα να δω το θεμα(εχασα την συνεχεια του χθες..)ομολογω οτι δεν περιμενα να δω κατι τετοιο απο καποιον που λεει ποσο εχει δεθει με τον σκυλο και με τι καρδια θα την επιστρεψει οταν βλεπει τη νεμεσις διπλα του να τον κοιταει.Εγω δεν θα ειχα την καρδια να κανω αυτο το εγκλημα.Ειναι σοκαριστικο και τοσο θλιβερο αυτο το θρεντ...
Τα ειπατε αυτα ομως και τα ξαναειπατε.
Ελπιζω να δεχτει την συμβουλη σας...
Θελω να ρωτησω κατι ομως?Το οτι το κουταβι ειναι μολις 4 μηνων δεν δειχνει οτι το "προβληματακι'" του μπορει να διορθωθει?και οχι με επεμβαση αλλα με το χρονο...Εξαλλου το ζωο ειναι σε αναπτυξη!
Και δεν νομιζω επισης να οτι αυτες οι 12 μοιρες αποκκλισης μπορει να ειναι πια τοσο μεγαλο προβλημα!12 μοιρες ειναι εξαλλου...
ΚΑι στην τελικη δεν μπορεις να ξερεις πως θα εξελιχθει ολο αυτο...
Μη καταδικαζεις ενα ζωο ετσι απλα στον θανατο επειδη "ισως" θα κουτσαινει λιγο...
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
k.xaris. θα συνιστούσα ψυχραιμία αρχικά!
Βασικό είναι να πάτε σε έναν ορθοπεδικό κτηνίατρο (ονόματα σας έχουν παραθέσει παραπάνω) και να ακούσετε τι έχει να σας πει και αυτός. Ποτέ δεν μένουμε με μια διάγνωση ειδικά όταν είναι κάτι σοβαρό. (το έχω πληρώσει άσχημα αυτό και εγώ και ο σκύλος μου).
Ισως τελικά τα πράγματα να μην είναι τοσο σοβαρά... :)

Σας ευχομαι να πάνε όλα καλα και περαστικά στη κουκλάρα σας!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το πως αισθανεται ο καθε ενας για ενα ζωο,μπορει εμας να μας φαινεται ασχημο,αλλα ειναι δικαιωμα του.χαρακτηρισμους τυπου "εγκλημα" κτλ,τους θεωρω εντελως ακυρους.μπορουμε σαφως να εκφραζουμε την γνωμη μας,χωρις την προσβολη του ανθρωπου που εχει το προβλημα.εχουμε καθε δικαιωμα γνωμης,αλλα οχι να χαρακτηρισουμε κ σαν φονια καποιον.

για το προβλημα τωρα,εγω απλα θα ζητουσα κ αλλες 1-2 ιατρικες γνωματευσεις.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ρε παιδιά...τι δεν καταλαβαίνετε;
Εγω δεν καταλαβαινω αν αυτες οι 12 μοιρες αποκκλισης σε κουταβι μπορουν να δημιουργησουν μεγαλα κινητικα προβληματα σε ενηλικο σκυλο.Και αυτο ρωταω.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
το πως αισθανεται ο καθε ενας για ενα ζωο,μπορει εμας να μας φαινεται ασχημο,αλλα ειναι δικαιωμα του.χαρακτηρισμους τυπου "εγκλημα" κτλ,τους θεωρω εντελως ακυρους.μπορουμε σαφως να εκφραζουμε την γνωμη μας,χωρις την προσβολη του ανθρωπου που εχει το προβλημα.εχουμε καθε δικαιωμα γνωμης,αλλα οχι να χαρακτηρισουμε κ σαν φονια καποιον.

για το προβλημα τωρα,εγω απλα θα ζητουσα κ αλλες 1-2 ιατρικες γνωματευσεις.
Εχεις δικιο...ξεφυγα απο το θεμα.Αν θελετε σβηστε το
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf