Cane Corso!!!!


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αυτη ειναι η πραγματικότητα, αυτη είναι η κοινωνία. Αλλο το τι επιθυμούμε και άλλο το τι συμβαίνει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτη ειναι η πραγματικότητα, αυτη είναι η κοινωνία. Αλλο το τι επιθυμούμε και άλλο το τι συμβαίνει.
Αυτό σημαίνει όμως ότι "οκ ετσι ειναι τα πράγματα, εμεις θα τα αλλάξουμε?". Λυπαμαι αλλά προσωπικά ειμαι αλλεργικη στην νοοτροπία ωχαδερφισμου. Το ότι αυτή ειναι η πραγματικότητα, δεν σημαίνει οτι αυτή ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει να ειναι. Και καλό θα ήταν να ενημερωνόμαστε όταν θέλουμε κάτι.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Το "εμεις θα τα αλλάξουμε;" δεν το ανεφερα , το προσέθεσες. Δεν έγραψα ότι δεν πρέπει να αλλάξει. Μέχρι όμως να συμβει αυτο πρέπει να αποδεχτούμε το γεγονος πως στη συντριπτικη πλειοψηφία των υποψηφιων ιδιοκτητων η τιμη ειναι κρίσιμος παράγοντας.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το "εμεις θα τα αλλάξουμε;" δεν το ανεφερα , το προσέθεσες. Δεν έγραψα ότι δεν πρέπει να αλλάξει. Μέχρι όμως να συμβει αυτο πρέπει να αποδεχτούμε το γεγονος πως στη συντριπτικη πλειοψηφία των υποψηφιων ιδιοκτητων η τιμη ειναι κρίσιμος παράγοντας.
και μόνο το "να αποδεχτουμε" σημαίνει δένω τα χερια και αναμένω το θαυμα, που θα αλλάξει αυτή την συντριπτική πλειοψηφια.
sorry, αλλά ειμαι ανυπόμονη για να αποδεχομαι τετοιες πραγματικότητες!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το οτι στις εποχες που ζουμε το οικονομικο κοστος αποκτησης σκυλου ειναι ενα μεγαλο θεμα γενικα κ καλα κανει κ ειναι.
Αν ομως καποιος φτασει στο σημειο να μπορει να δωσει πχ 1000 ευρω κ οχι 1200 για τον σκυλο που επιθυμει, τοτε το προβλημα ειναι βαθυτερο κ αν τον σταματησε το κοστος των 200ευρω εφ'απαξ που ισοδυναμει με το κοστος ενος τετοιου σκυλου κατα τον πρωτο μηνα που θα τον εχει, τοτε ναι υπαρχει προβλημα. Αν παλι διαλεξε (οχι με κυριο κριτηριο την τιμη) να δωσει τα 1000 καλα εκανε.

Εμενα αυτο που θα με ενοχλουσε, θα ηταν ο εκτροφεας να πουλουσε τον ΙΔΙΟ σκυλο σε εμενα 1000ευρω πχ κ σε καποιον αλλο 800 με δεδομενο οτι δεν γνωριζομαστε κ απο χτες, απλα η καταλαβε οτι εχω να διαθεσω η οτι καιγομαι να αποκτησω......

Δεν βρισκω κακο το να γινεται συζητηση περι τιμης, αντιθετως δεν καταλαβαινω την σκοπιμοτητα του να ρωταει καποιος "τι σου ειπε για να σου πουλησει το κουταβι" απο την στιγμη που δεν μπορει ενας εκτροφεας σε δυο ατομα που εχουνε διαφορετικες αναγκες να δωσει ιδιες απαντησεις.
Τι θελω να πω: εγω που δεν εχω παιδια, δεν με ενδιαφερει ο σκυλος μου να ειναι εξαιρετικος με παιδια. Ενας που θελει να βαλει το σκυλο στην οικογενεια του που εχει δυο μικρα παιδια, σαφως κ τον ενδιαφερει πολυ. Αν ο εκτροφεας ξερει οτι τα σκυλια του εχουνε αριστη συμπεριφορα με παιδια, εμενα μπορει να μην μου το αναφερει καν, ενω στον αλλον να το διαφημισει. Δεν σημαινει οτι ο σκυλος αλλαξε, αλλα οτι ο εκτροφεας εστιαζει στα δικα μου ενδιαφεροντα κ συζηταει με βαση αυτα!

Γι αυτο λεω οτι δεν εχει σημασια τι ειπε στον καθενα, αλλα τι λεει σε σενα!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
και μόνο το "να αποδεχτουμε" σημαίνει δένω τα χερια και αναμένω το θαυμα, που θα αλλάξει αυτή την συντριπτική πλειοψηφια.
sorry, αλλά ειμαι ανυπόμονη για να αποδεχομαι τετοιες πραγματικότητες!
Αρχισαμε νομιζω να παιζουμε με τις λέξεις και την ερμηνεία τους. Γραφω αποδεχομαστε με την εννοια οτι εστω και αν δε συμφωνουμε, αναγνωρίζουμε την υπαρξη του ως γεγονός, το εξηγώ στα συμφραζόμενα.
 


georgedive83

Active Member
19 Απριλίου 2012
41
0
xalkida
Αδικα σε κανει καχυποπτο διοτι δν γνωριζω αν επιτρεπεται να γνωστοποιουμε τιμες εκτροφειων...δν γνωριζω ολους τους κανονισμους του site!!Γιαυτο κ σου ειπα γυρω στο χιλιαρικο ηθελα να μιλησω λιγο γενικα...αλλα κ παλι το θεμα της τιμης πρεπει να ειναι το τελευταιο που θα πρεπει να σε ανησυχει...
 


georgedive83

Active Member
19 Απριλίου 2012
41
0
xalkida
Α κ για να σου φυγει κ η περιεργεια κ εγω ενα χιλιαρικο θα πληρωσω.."του εκανα παζαρια αλλα τπτ..του ειπα να πληρωσω με δοσεις αλλα παλι δν δεχτηκε...στο τελος του ειπα να το πληρωσω με το κιλο περιπου στα 120 ευρω το κιλο αλλα κ παλι δν δεχτηκε..."τελικα καταληξαμε στο χιλιαρικο...τι να κανουμε...!!!Με αισθηση χιουμορ εννοειται...:p
 


























Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.315
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12