cold pressed


EVA.T.

New Member
9 Απριλίου 2020
4
2
25
Καλημέρα σας
αν και είμαι εγγεγραμμένη αρκετό καιρό δεν είχα τη τιμή να γράψω μέχρι τώρα και θα χαιρόμουν πάρα πολύ αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει.
Το θέμα που με βασανίζει εδώ και πολύ καιρό δεν είναι άλλο από τη διατροφή του σκύλου μου και ο λόγος είναι ότι αν και έχω δοκιμάσει αρκετά brand όπως brit, acana, abrosia κλπ., τα αρχικά προβλήματα που είχα μαζί της παραμένουν.
Γενικά έχει αρκετά ευαίσθητο στομάχι και συχνά μου κάνει εμετό, ενώ το στομάχι της είναι ελαφρός πρησμένο μετά τη κατανάλωση της τροφής. επίσης σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα κάποια άρθρα τα οποία αναφέρουν αρνητικές συνέπειες λόγο της μεγάλης θερμοκρασίας ψησίματος του κρέατος.
Γι΄ αυτούς αλλά και πολλούς ακόμη λόγους αποφάσισα να στραφώ σε τροφές ψυχρής έκθλιψης οι οποίες φαίνονται ποιο πολλά υποσχόμενες.
θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη επί του θέματος, όπως επίσης και αν μπορεί να μου προτείνει κάποιες μάρκες αλλά και τα αντίστοιχα καταστήματα οπού θα μπορούσα να προμηθευτώ.
Θα ήθελα να ενημερώσω ότι το σκυλάκι μου είναι ημίαιμο λυκόσκυλο περίπου 15 κιλά.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Πριν από γνώμες για τροφές, βασική ερώτηση είναι, γιατρός την έχει δει μήπως έχει κάτι παθολογικό;
Συνήθης συμβουλή για σκυλιά με ευαίσθητο στομάχι, είναι το μοίρασμα της ημερήσιας ποσότητας, σε 2-4 μικρές μερίδες.

Τροφές ψυχρής έκθλιψης...ούτε σαν ορολογία δεν το έχω ξανακούσει :unsure:
 
  • Like
Reactions: theodss1 and Orjo


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τροφές ψυχρής έκθλιψης...ούτε σαν ορολογία δεν το έχω ξανακούσει :unsure:
Νέα μόδα στην κατασκευή έτοιμων τροφών, βασικά δεν καταστρέφονται τα θρεπτικα συστατικά.

Και η δική μου ερώτηση θα ήταν ίδια με της Μαρίας, την έχει δει γιατρός; Μήπως ειναι κάποα αλλεργία; Πάντα μπορειτε να δοκιμασετε με καποια αλλη τροφη, οι cold pressed θα επρεπε να ειναι καλυτερες αλλά μπορει και να μη βοηθησουν, ειναι και πανακριβες. Εχετε προσπαθησει με μαγειρευτό, να δειτε αν την πηραζει κατι απ' τα συστατικα;
 


EVA.T.

New Member
9 Απριλίου 2020
4
2
25
Φυσικά και την έχει δει γιατρός και με έχει ενημερώσει πως απλός έχει ποιο ευαίσθητο στομάχι από άλλα σκυλιά και γι αυτό ίσος κάποιες τροφές να την ενοχλούν λίγο.
Επίσης δεν της έχω δώσει ποτέ ένα γεύμα, θα μπορούσα όμως να δοκιμάσω να της δίνω 3 ή τέσσερα γεύματα.

Aλλιώς ονομάζονται cold pressed
 


EVA.T.

New Member
9 Απριλίου 2020
4
2
25
Νέα μόδα στην κατασκευή έτοιμων τροφών, βασικά δεν καταστρέφονται τα θρεπτικα συστατικά.

Και η δική μου ερώτηση θα ήταν ίδια με της Μαρίας, την έχει δει γιατρός; Μήπως ειναι κάποα αλλεργία; Πάντα μπορειτε να δοκιμασετε με καποια αλλη τροφη, οι cold pressed θα επρεπε να ειναι καλυτερες αλλά μπορει και να μη βοηθησουν, ειναι και πανακριβες. Εχετε προσπαθησει με μαγειρευτό, να δειτε αν την πηραζει κατι απ' τα συστατικα;
Όχι, δεν έχει κάποια αλλεργία, τουλάχιστον όχι από όσο γνωρίζω. Το μαγειρευτό το αφομοιώνει τέλεια και όσο της έδινα δεν είχα κάποιο θέμα, όμως λόγο έξτρα κιλών (καθώς ποτέ δε μπορούσα να προσδιορίσω το πόσο ακριβός χρειάζεται να τρώει) σταμάτησα να της δίνω και της ξεκίνησα τη ξηρά. Από τότε έχει αυτά τα θέματα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
εχεις δοκιμασει αν της δωσεις Platinum? Νομιζω λόγω υγρασίας θα της πεφτει πιο ευπευτη, αν και εφοσον δεν υπαρχουν αλλα θεματάκια. Αν και εγω θα γυριζα στο μαγειρευτο που γραφεις οτι δεν είχε θεμα, σταδιακα θα την εβρισκες την ποσοτητα.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αξίζει να δοκιμάσεις platinum όπως είπε και το μέλος @medusa.
Είναι πολύ εύπεπτη και πολύ καλής ποιότητας τροφή...έχει βοηθήσει πολλά σκυλιά με ευαίσθητο στομάχι.
Είναι cold pressed, αλλά κυρίως στους υδατάνθρακες που έχει.
 


EVA.T.

New Member
9 Απριλίου 2020
4
2
25
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση, της έριξα μία ματιά και από πρώτης άποψης φαίνεται καλή. Μάλλον θα τη παραγγείλω και θα επιστρέψω για να αναφέρω αποτελέσματα.:LOL:
 
  • Like
Reactions: tsavdas and GSD92


mkal

New Member
2 Ιουλίου 2022
2
2
49
Καλησπέρα, έχω ένα θηλυκό κουταβάκι γαλλικό μπουλντόγκ 4μηνών και ψαχνοντας για ξηρή τροφή διάβασα κι εγώ για τις τροφές ψυχρής έκθλιψης. Βρήκα σε παρόμοιες τιμές με των υπόλοιπων εταιρειών, λ.χ την Wolf of Wilderness. Πόσο ασφαλής είναι όμως όσον αφορά την μετάδοση ασθενειών στο ζώο αν δεν έχει βραστεί το κρέας? Λ.χ στις τροφές B.A.R.F συνιστάται πριν δώσουμε την τροφή να την περνάμε πρώτα από βραστό νερό...
 


Raúl13

New Member
10 Οκτωβρίου 2018
2
0
34
Αξίζει να δοκιμάσεις platinum όπως είπε και το μέλος @medusa.
Είναι πολύ εύπεπτη και πολύ καλής ποιότητας τροφή...έχει βοηθήσει πολλά σκυλιά με ευαίσθητο στομάχι.
Είναι cold pressed, αλλά κυρίως στους υδατάνθρακες που έχει.
Η platinum αν και αρκετά καλή τροφή (οίκονομικα δεν συμφέρει για μένα που την έπαιρνα καιρο) ΔΕΝ είναι cold pressed . Μπορεί κάποια συστατικά της να διαχειρίζονται με ψυχρή έκθλιψη αλλά στο σύνολο της περνάει από μεγάλες θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα αναφέρεται η μέθοδος fsg που έχει να κάνει με το μαγείρεμα του κρέατος σε ζωμό πριν την τελική του επεξεργασία. Βέβαια αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τα λεφτά που χρειάζεται για πλατινουμ θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Σχετικά με τις cold pressed, στην Ελλάδα υπάρχουν κάποιες διαθέσιμες και δεν είναι ακριβές το αντίθετο μάλιστα. Η μία είναι η Markus mühle που βγαίνει γύρω στα 40-50 τα 15 kg και κάποιες παρόμοιες (πιθανόν φασον προϊόντα του ίδιου εργοστασίου) όπως η lukulus και lupo sensitive . Επειδή ταιζω τη Markus muhle εδώ και καιρό θα πω ότι δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα αν και εκ πρώτης όψεως τα συστατικά της δεν εντυπωσιάζουν (έχει ποσοστό σταριού και καλαμποκιού) . Δεν μπορώ να πω αν την προτιμούν γενικά τα σκυλιά γιατί ο δικός μου τρώει με παρακαλια κυριολεκτικά ο,τι κροκέτα υπάρχει εκεί έξω, από orijen,Brit fresh , platinum ,alpha spirit μέχρι και αυτές που αναφέρω από πάνω.
 


mkal

New Member
2 Ιουλίου 2022
2
2
49
Ευχαριστώ πολύ, κοίταξα λίγο την platinum και την lucullus, φαίνονται ενδιαφέρουσες και οι δύο, θα τις δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις!
 
  • Like
Reactions: Mava and lordpanag


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Καλησπέρα σας!απο ψυχρής έκθλιψής τροφης ακολουθώ ένα σάιτ Guru λέγεται κ φαίνονται ενδιαφέρον κ έχει στο αμερικανικο σάιτ έχει υψηλή βαθμολογία.
δεν ξέρω αν έχετε κατάληξη κάπου βέβαια :giggle:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3