Crate-Κλουβί και εκπαίδευση...


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Γεια σε όλους! Πριν ξεκινήσω θα ηθελα να σας πω πως εχω ενα αδεσποτακι 2,5 χρόνων (μαλτεζ-κανις) και ζει μαζί μας τους τελευταίους 9 μήνες.
Το σκυλί απο οσο το ζω σε καθημερινή βάση και απο οσα μου εχουν πει ειδικοί, έχει πολυ καλο χαρακτήρα απλα κάποιες φορες αγχώνεται και το δειχνει με δάγκωμα. Έχει δαγκώσει εμενα, τον άντρα μου και πριν λιγο καιρο και την ανιψιά μου (6 ετων) στο δαχτυλο.

Τα βράδυα κοιμάται μαζι μας στο κρεβάτι και αν σηκωθούμε (πχ για νερο) τυχαίνει να παει να ξαπλώσει στην θεση μας αλλα μετά δεν φεύγει και αν τυχει να την σκουντηξουμε, μας ορμάει.

Σήμερα ηρθε για πρώτη φορά εκπαιδευτής για να μιλήσουμε και να μας προτείνει τι να κάνουμε. Εν ολίγοις μας ας είπε να κάνουμε 10 συνεδρίες. Πρεπει να είμαστε αυστηροί μαζι της και να αγοράσουμε crate (κλουβι). Όλα καλα μέχρι εδώ, αλλα μετα μας ειπε πως πρεπει να την εχουμε κλειστή μεσα οταν 1ον λείπουμε 2ον οταν κοιμόμαστε 3ον οταν καθόμαστε στον καναπέ 4ον όταν έρχεται κάποιος επίσκεψη 5ον αν θελω να κανω δουλειές στο σπιτι και 6ον οταν τρώμε..

Για κάποιο λόγο μου φάνηκαν καπως υπερβολικά ολα αυτα. Καταλαβαίνω το σοβαρο της κατάστασης.. αλλα δεν νομίζω πως ειναι σωστό να την εχω κλεισμένη εκεί συνέχεια..

Πείτε μου και εσεις την γνώμη σας για τα crate.. Ειναι φυσιολογικό ολο αυτό??? Ή μόνο εγω στεναχωριέμαι..
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Γεια σε όλους! Πριν ξεκινήσω θα ηθελα να σας πω πως εχω ενα αδεσποτακι 2,5 χρόνων (μαλτεζ-κανις) και ζει μαζί μας τους τελευταίους 9 μήνες.
Το σκυλί απο οσο το ζω σε καθημερινή βάση και απο οσα μου εχουν πει ειδικοί, έχει πολυ καλο χαρακτήρα απλα κάποιες φορες αγχώνεται και το δειχνει με δάγκωμα. Έχει δαγκώσει εμενα, τον άντρα μου και πριν λιγο καιρο και την ανιψιά μου (6 ετων) στο δαχτυλο.

Τα βράδυα κοιμάται μαζι μας στο κρεβάτι και αν σηκωθούμε (πχ για νερο) τυχαίνει να παει να ξαπλώσει στην θεση μας αλλα μετά δεν φεύγει και αν τυχει να την σκουντηξουμε, μας ορμάει.

Σήμερα ηρθε για πρώτη φορά εκπαιδευτής για να μιλήσουμε και να μας προτείνει τι να κάνουμε. Εν ολίγοις μας ας είπε να κάνουμε 10 συνεδρίες. Πρεπει να είμαστε αυστηροί μαζι της και να αγοράσουμε crate (κλουβι). Όλα καλα μέχρι εδώ, αλλα μετα μας ειπε πως πρεπει να την εχουμε κλειστή μεσα οταν 1ον λείπουμε 2ον οταν κοιμόμαστε 3ον οταν καθόμαστε στον καναπέ 4ον όταν έρχεται κάποιος επίσκεψη 5ον αν θελω να κανω δουλειές στο σπιτι και 6ον οταν τρώμε..

Για κάποιο λόγο μου φάνηκαν καπως υπερβολικά ολα αυτα. Καταλαβαίνω το σοβαρο της κατάστασης.. αλλα δεν νομίζω πως ειναι σωστό να την εχω κλεισμένη εκεί συνέχεια..

Πείτε μου και εσεις την γνώμη σας για τα crate.. Ειναι φυσιολογικό ολο αυτό??? Ή μόνο εγω στεναχωριέμαι..
Συμφωνώ με το crate, αλλά όχι έτσι όπως τα λες... θέλει συνολική εκπαίδευση το ζωντανό κι όχι να μάθει το crate...
To crate είναι ένα όπλο στην εκπαίδευση, αλλά δεν φτάνει
 
  • Like
Reactions: MariaMes


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Εγώ πάλι, διαφωνώ με τον κολλητό @manin και θεωρώ, πως για να σας πει, ο επαγγελματίας που ήρθε και σας είδε όλους από κοντά, έτσι, αυτό θα πρέπει να κάνετε. Αυτόν πληρώνετε, για να σας λύσει το πρόβλημά σας και προφανώς θα έχει τους λόγους και το πλάνο του. Και το τίμιο είναι, σε αυτόν, να εκφράσετε τις όποιες απορίες και να πάρετε τις όποιες απαντήσεις.
 


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση (y)
Το crate θα ειναι σε συνδιασμο και με εκπαίδευση.. απλά εμένα το κομμάτι του *crate* με στεναχωρεί γιατί δεν μπορώ να βλέπω το σκυλάκι μου κλεισμένο μεσα σε κάγκελα για τοσες ωρες..

@mareco Προφανώς και το συζήτησα με τον εκπαιδευτή.. Ήθελα όμως να ακούσω και γνώμες απο άτομα που το χρησιμοποιούν!
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Αν του το μάθετε σωστά και το χρησιμοποιήσετε σωστά, π.χ. όχι ως τιμωρία, θα σας λύση τα χέρια και το ίδιο θα το μάθη ως τη φωλιά του και ως μέρος της καθημερινότητας του.
Ο άνθρωπος μπορεί να το βλέπη ως κλουβί ο σκύλος όμως τό βλέπει ως το ιδιαίτερό του χώρο.
 


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Εγω είχα ενστάσεις και άνοιξα θέμα γιατί είχα την εντύπωση πως τα crate βοηθανε κυρίως για οταν λείπουμε απο το σπίτι. Αν το σκυλακι για παράδειγμα κανει την ανάγκη του μέσα στο σπίτι ή αν κανει ζημιές.. και η αλήθεια ειναι πως η δικια μου ειναι ήσυχη και δεν λερώνει μεσα.:confused:

@Zodi Με ολα αυτα ομως που άκουσα λεω να το αγοράσω :) Μακάρι να αρέσει και στην Μολλυ:oops:
 
  • Like
Reactions: Chloe12


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όλα καλα μέχρι εδώ, αλλα μετα μας ειπε πως πρεπει να την εχουμε κλειστή μεσα οταν 1ον λείπουμε 2ον οταν κοιμόμαστε 3ον οταν καθόμαστε στον καναπέ 4ον όταν έρχεται κάποιος επίσκεψη 5ον αν θελω να κανω δουλειές στο σπιτι και 6ον οταν τρώμε..
Δηλαδή ...22 ώρες το εικοσιτεράωρο?
Αυτό μόνιμα ή όσο διαρκούν οι συνεδρίες?
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Εγώ πάλι, διαφωνώ με τον κολλητό @manin και θεωρώ, πως για να σας πει, ο επαγγελματίας που ήρθε και σας είδε όλους από κοντά, έτσι, αυτό θα πρέπει να κάνετε. Αυτόν πληρώνετε, για να σας λύσει το πρόβλημά σας και προφανώς θα έχει τους λόγους και το πλάνο του. Και το τίμιο είναι, σε αυτόν, να εκφράσετε τις όποιες απορίες και να πάρετε τις όποιες απαντήσεις.
Μη χάσεις εσύ... :p
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Κοίτα, εγω πινω νερο στο ονομα του crate, γιατι τελικά το οτι το έμαθε απο μικρός μας φάνηκε πολύ χρήσιμο στην μετέπειτα ζωή του και ζωή μας.
Μου φαίνεται λιγο υπερβολικό το πρόγραμμα εγκλεισμού :) , αλλά αυτό ειναι κατι που θα πρεπει να κουβεντιάσεις αναλυτικά με τον εκπαιδευτη σου. Δεν μπορουμε να κρινουμε ετσι αυτην την πληροφορία αν δεν γνωριζουμε ολο το προγραμμα που θα ακολουθήσει.
Κουβεντιασε το με τον επαγκελματια που διαλεξες και ειμαι σηγουρη οτι θα σου δωσει όλες τις απαντησεις.
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Γεια σε όλους! Πριν ξεκινήσω θα ηθελα να σας πω πως εχω ενα αδεσποτακι 2,5 χρόνων (μαλτεζ-κανις) και ζει μαζί μας τους τελευταίους 9 μήνες.
Το σκυλί απο οσο το ζω σε καθημερινή βάση και απο οσα μου εχουν πει ειδικοί, έχει πολυ καλο χαρακτήρα απλα κάποιες φορες αγχώνεται και το δειχνει με δάγκωμα. Έχει δαγκώσει εμενα, τον άντρα μου και πριν λιγο καιρο και την ανιψιά μου (6 ετων) στο δαχτυλο.

Τα βράδυα κοιμάται μαζι μας στο κρεβάτι και αν σηκωθούμε (πχ για νερο) τυχαίνει να παει να ξαπλώσει στην θεση μας αλλα μετά δεν φεύγει και αν τυχει να την σκουντηξουμε, μας ορμάει.

Σήμερα ηρθε για πρώτη φορά εκπαιδευτής για να μιλήσουμε και να μας προτείνει τι να κάνουμε. Εν ολίγοις μας ας είπε να κάνουμε 10 συνεδρίες. Πρεπει να είμαστε αυστηροί μαζι της και να αγοράσουμε crate (κλουβι). Όλα καλα μέχρι εδώ, αλλα μετα μας ειπε πως πρεπει να την εχουμε κλειστή μεσα οταν 1ον λείπουμε 2ον οταν κοιμόμαστε 3ον οταν καθόμαστε στον καναπέ 4ον όταν έρχεται κάποιος επίσκεψη 5ον αν θελω να κανω δουλειές στο σπιτι και 6ον οταν τρώμε..

Για κάποιο λόγο μου φάνηκαν καπως υπερβολικά ολα αυτα. Καταλαβαίνω το σοβαρο της κατάστασης.. αλλα δεν νομίζω πως ειναι σωστό να την εχω κλεισμένη εκεί συνέχεια..

Πείτε μου και εσεις την γνώμη σας για τα crate.. Ειναι φυσιολογικό ολο αυτό??? Ή μόνο εγω στεναχωριέμαι..
Καλημερα, μη σου φαινεται παραλογη η συχνοτητα χρησης του crate. Εμεις τον δικο μας τον εχουμε περιπου ετσι απο τη μερα που ηρθε σπιτι μας οταν ηταν 2 μηνων. Τη συμβουλη αυτη μου την ειχε δωσει τοτε ο @Nizinny και πραγματικα τον ευχαριστω γι αυτο!
Ο μικρος μπαινει εκει ολο το βραδυ και οταν φυγω απο το σπιτι κ λειπουν τα υπολοιπα μελη. Τωρα πια μπαινει μονος του οταν νυσταζει, οταν κανω δουλειες, η οταν θελει τελος παντων την ησυχια του. Δεν ειναι η φυλακη του αλλα το καταφυγιο του!

Για να σου το συστησε εκπαιδευτης θελει να δουλεψει προφανως τον περιορισμο του σκυλου ωστε να αποτρεψει συμπεριφορες. Μην αγχωνεσαι, θα δεις που στο τελος θα τον ευγνωμονείς!!!
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
@MariaMes μου ακούγεται σαν να είναι μέρος ενός εκπαιδευτικού πλάνου που αφορά την δική σου περίπτωση συγκεκριμένα.
Συνολικά ο σκύλος ξεκουράζεται 17-18 ώρες την ημέρα οπότε έχουμε αυτό σαν φυσιολογικό όριο της παραμονής στο κλουβί και φυσικά όχι συνεχόμενα αλλά σε τμήματα.
Υποθέτω ότι για τα 3-4-6 σύντομα θα σας δείξει σύντομα και άλλες ασκήσεις για να τις κάνετε κατά την διάρκεια αυτών.
 
  • Like
Reactions: MariaMes


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ πολυ όλους για τις απαντήσεις!!!

Με τον εκπαιδευτή είπαμε να κάνουμε ενα πρόγραμμα απο 10 τουλάχιστον συνεδρίες. Θα περιλαμβάνει εκπαίδευση εντός και εκτός του σπιτιού και θα κάνουμε και αλλα πράγματα. Μεσα σε αυτα θα βάλουμε στην ζωη της Μολλυ και το crate.

Ξέρω πως αν της το μαθουμε σωστά, θα το βλέπει σαν φωλίτσα και αυτο με χαροποιεί.
Απλα εγω το ειδα κάπως διαφορετικά.. Κλουβί-κάγκελα:confused:

Για να λέτε όμως όλοι τοσα καλα λόγια, παει να πει πως κάνει δουλειά..
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Εγώ θα σου πω και κάτι ακόμα. Αν ο σκύλος μάθει στο κλουβί, θα μπορεί να διαχειριστεί τον περιορισμό σε κάθε μορφή του. Θες είναι κτηνίατρος για νοσηλεία, θες είναι κλουβί για μεταφορά με αεροπλάνο η άλλο μέσο... Μπροστά σου θα το βρεις...
Ακόμα και φιλοξενούμενοι να πάτε κάπου, θα ξέρεις οτι μπορείς να τον αφήσεις στο κλουβάκι του και να πας κάπου, χωρίς να ανησυχείς για το σπίτι που σας φιλοξενεί.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Ξέρω πως αν της το μαθουμε σωστά, θα το βλέπει σαν φωλίτσα και αυτο με χαροποιεί.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Σιγουρέψου οτι έχεις κατανοήσει πλήρως τις συμβουλές του εκπαιδευτή για να το δει σαν φωλίτσα και οχι σαν τιμωρία. Μην περιμένεις να μπει αμέσως και να είναι ήρεμη.
Όντως το crate είναι πολύ βολικό. Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα χρήσης απο τη δική μας :
Θες να σκουπίσεις -σφουγγαρίσεις ο σκύλος μπαίνει μέσα και περιμένει.
Θες να φας χωρίς να έχεις τον σκύλο στα πόδια ή γύρω σου? ο σκύλος πάλι μπαίνει μέσα, κάθεται ήρεμος καθώς στο τέλος μπορεί και να πάρει μεζέ.
Έρχεται κόσμος ο οποίος φοβάται τον σκύλο? Ο σκύλος μένει μέσα στο crate μέχρι να συνηθίσουν και να βγει. ή όταν εσύ δεν θες να έρθει σε επαφή με τον κόσμο.
Είναι η σκύλα σε οίστρο και είναι ξινή και απόμακρη? μπαίνει μέσα μόνη της και βράζει στο ζουμί της :D.
 


Chloe12

Member
21 Μαρτίου 2018
14
23
46
Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα. Ο σκυλος μου ειναι στην εφηβεια. Εχουμε ολοι εισπαραξει απο ενα δαγκωμα, ειτς γιατι του πηραμε το μαξιλαρι, ειτε γιατι του πηραμε πισω μια παντοφλα που μασουλαγε. Ο εκπαιδευτης για αρχη συνεστησε crate 22 ωρες το 24ωρο. Μετα καταλαβα την χρησιμοτητα. Ο ορφεας δεν γνωριζε ορια μεσα στο σπιτι και μην θεωρεις οτι το να επιτρεπεις στο σκυλο να ανεβαινει στο κρεβατι σημαινει γι αυτον να ειναι "κυριος" ,συντομα θα παιξει κ θα μασουλησει το μαξιλαρι σου, θα παρει την θεση σου κ θα γινει επιθετικος επειδη εσυ η ιδια απο την μια το επιτρεπεις απο την αλλη τον μαλωνεις. Δεν υπαρχουν γκρι ζωνες για τα παιδακια μας ή μαυρο ή ασπρο. Δες το crate σαν μια δευτερη ευκαιρια να του βαλεις ορια.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and MariaMes


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Ο εκπαιδευτης για αρχη συνεστησε crate 22 ωρες το 24ωρο.
Το αποκλείω να σας το συνέστησε για τόσες ώρες, είναι πολύ περισσότερο από το φυσιολογικό.
 
  • Like
Reactions: MariaMes


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα. Ο σκυλος μου ειναι στην εφηβεια. Εχουμε ολοι εισπαραξει απο ενα δαγκωμα, ειτς γιατι του πηραμε το μαξιλαρι, ειτε γιατι του πηραμε πισω μια παντοφλα που μασουλαγε. Ο εκπαιδευτης για αρχη συνεστησε crate 22 ωρες το 24ωρο. Μετα καταλαβα την χρησιμοτητα. Ο ορφεας δεν γνωριζε ορια μεσα στο σπιτι και μην θεωρεις οτι το να επιτρεπεις στο σκυλο να ανεβαινει στο κρεβατι σημαινει γι αυτον να ειναι "κυριος" ,συντομα θα παιξει κ θα μασουλησει το μαξιλαρι σου, θα παρει την θεση σου κ θα γινει επιθετικος επειδη εσυ η ιδια απο την μια το επιτρεπεις απο την αλλη τον μαλωνεις. Δεν υπαρχουν γκρι ζωνες για τα παιδακια μας ή μαυρο ή ασπρο. Δες το crate σαν μια δευτερη ευκαιρια να του βαλεις ορια.
Καλησπέρα!!! Ξερω πως σε πολλούς το crate είναι πολυ χρήσιμο.. Εγω δυστυχώς δεν το μπορω και αυτο εχει να κανει ξεκαθαρα με εμένα, ειμαι λυπησιάρα:LOL:
Ομως σας εχω νεα απο τοτε.. ;)


Μας ανελαβε αλλος εκπαιδευτής που μας τον πρότεινε η κτηνίατρος μας! Είχαμε πει εξ αρχης πως δεν θα χρησιμοποιήσουμε το crate και στην πορεία βλεπουμε πως θα παει..
Αυτο που μας είπε σαν εκπαιδευτής ειναι πως η Μολλυ δεν ειναι επιθετική σε καμια περίπτωση, απλα δεν εχει τρόπους καλής συμπεριφοράς γιατι έμαθε στον δρομο :love:
Μετα απο 6 μαθήματα το σκυλί εχει αλλάξει στο 100% και δεν εχει σταματήσει να μας εντυπωσιάζει!
Δεν την ανεβάζουμε ουτε στον καναπέ αλλα ουτε και στο κρεβατι και αυτο το έμαθε πολυ γρηγορα!! Τις μαθαίνουμε διάφορες εντολές..
Εχει γίνει αλλο σκυλί, ακομη δεν μπορω να το πιστέψω!!!
1. Εχει ορεξη και τρελαίνεται για εκπαίδευση
2. Εχει περισσότερη υπομονή οταν πχ την χτενιζω (παλια με δάγκωνε ενώ τωρα απλα κάθεται)
3. Βγαίνουμε βολτα και κάθεται να την χαϊδεψουν χωρις να φοβάται
4. Δεν δαγκώνει:love:


Έχει αλλάξει ολη η καθημερινότητα μας. Ολο αυτο συμβαίνει επειδή πλέον μας εμπιστεύεται και αυτος ηταν και είναι ο σκοπός της εκπαίδευσης!!!:love:

Ολα αυτά θελουν χρόνο, δουλειά και εννοείται σε καθημερινή βάση.. Πάντως είμαστε σε πολυ καλο δρόμο!!! :):love::)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU