Crate ή οχι?


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Καλημερα.Προσφατα απεκτησα ενα σκυλακι το οποιο το εκπαιδευω και με εκπαιδευει.Ξεκινησα βαζοντας τη φωλια της σε ενα χωρο δικο της ο οποιος απομονωνεται απο εμας με παιδικη καγκελοπορτα.Οταν θελει να ηρεμησει πηγαινει εκει.Μου μιλησαν για το crate αλλα δεν ξερω τωρα πως θα λειτουργησει.Λειπω 6-7 ωρες απο το σπιτι.Ειναι τεσσαρων μηνων και με την τουαλετα τι γινεται?Δεν εχει τελειωσει με εμβολια και πηγαινει για τη (δουλεια )της σε πανα στο μπαλκονι.Πως θα το ξεκινησω?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος το Crate λυνει τα χερια και σε αλλους χορους εκτος απο το σπιτι μας- σε ξενοδοχειο πχ. η σε σπιτια που μας φιλοξενουν με τον σκυλο.
Εγω θα του το μαθαινα ( εμενα ολα μου τα σκυλια εχουν μαθει Crate kai Παρκο). Και αμα βαλεις εκει στον δικο του χωρο και ενα crate- και να βαλεις εκει μεσα το κρεαβτι του κλπ? Και το αφηεις ανοιχτο-για να εχει περισσοτερη ανεση κινησεων.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Απαραιτήτως εκμάθηση crate.
Το λιγότερο, για την μία και μοναδική ίσως φορά, που μπορεί να το χρειαστεί, ακόμη και μετά από χρόνια. Ενδεχομένως για ιατρικούς λόγους αλλά και για περιπτώσεις διαμονής σε ξενοδοχεία/πανσιόν κλπ, όπως σου έγραψαν παραπάνω.

Το φόρουμ έχει αρκετά θέματα σχετικά με crate. Κάνε μια αναζήτηση.
 
  • Like
Reactions: Σπειρα


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Και το βραδυ τι γινεται?Εμας ξυπναει και βγαινει μπαλκονι για τουαλετα.Κλεινουμε το κλουβι το βραδυ?ωχ ολα βουνο φαινονται
 
  • Like
Reactions: mariatheo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αν το κλείσετε, θα ξυπνάτε ανά τακτά χρονικά διαστήματα, να την πηγαίνετε να κάνει την ανάγκη της. Δεν θα μπορεί να κρατηθεί.
 


Σπειρα

Active Member
15 Ιανουαρίου 2016
30
16
45
Μπορει και να μενει ανοιχτο δηλαδη κατα τη διαρκεια της νυχτας?Το ιδιο το χρησιμοποιεις και οπου χρειαζεται να μεταφερθει?Θα το δοκιμασω αν και πιστευω οτι θα προσαρμοστει ευκολα οπως και στον προηγουμενο χωρο.Ελπιζω να τα καταφερουμε
 
  • Like
Reactions: mareco


kostasgian

Member
24 Ιανουαρίου 2016
8
38
39
Εμένα το crate με έσωσε πραγματικά. Η περίπτωση μου είναι βέβαια διαφορετική από τη δική σου,λόγω ηλικίας του ζώου, αλλά θα την παραθέσω.

Το σκυλάκι μου, πρώην αδεσποτάκι και θύμα εγκατάλειψης δις, έχει άγχος αποχωρισμού. Την άφησα στις αρχές ελεύθερη στο σπίτι και έλειψα για λίγο και το αποτέλεσμα ήταν δυο σκισμένες κουρτίνες και ένα διαλυμένο κουρτινόξυλο. Το πήρα λοιπόν για να μπορώ να την περιορίσω κάπου όταν θα λείπω. Συν το ότι έχω και γάτες στο σπίτι και το πήρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο όταν δεν θα είμαι σπίτι.

Το crate το δέχτηκε από την αρχή πολύ εύκολα και είναι πλέον ο χώρος της. Περνάει όλη την ημέρα εκεί. Της έχω βάλει και το κρεβατάκι της εκεί κτλ. Τα βράδια την κλείνω μέσα, δεν κάνει την ανάγκη της εκεί,αφού βγαίνει βόλτα τουλάχιστον πρωί - βράδυ.

Επίσης σε περίπτωση ταξιδιού, όπως προαναφέρθηκε, βολεύει πάρα πολύ. Διπλώνει, το μεταφέρεις εύκολα, και έχεις ένα χώρο για το σκυλάκι σου.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μπορει και να μενει ανοιχτο δηλαδη κατα τη διαρκεια της νυχτας?Το ιδιο το χρησιμοποιεις και οπου χρειαζεται να μεταφερθει?Θα το δοκιμασω αν και πιστευω οτι θα προσαρμοστει ευκολα οπως και στον προηγουμενο χωρο.Ελπιζω να τα καταφερουμε
Δεν υπάρχει καλύτερη εκπαίδευση τουαλέτας και όχι μονο απο το κρειτ.εγω έκλεινα και με ειδοποιούσε οταν ήθελε τσίσα τωρα σχεδόν κοιμάται όλη την νύχτα.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μπορει και να μενει ανοιχτο δηλαδη κατα τη διαρκεια της νυχτας?Το ιδιο το χρησιμοποιεις και οπου χρειαζεται να μεταφερθει?Θα το δοκιμασω αν και πιστευω οτι θα προσαρμοστει ευκολα οπως και στον προηγουμενο χωρο.Ελπιζω να τα καταφερουμε
Μαζεύεις το νερό δυο ώρες πριν τον βραδινό ύπνο.
 
  • Like
Reactions: Σπειρα


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Μπορει και να μενει ανοιχτο δηλαδη κατα τη διαρκεια της νυχτας?Το ιδιο το χρησιμοποιεις και οπου χρειαζεται να μεταφερθει?Θα το δοκιμασω αν και πιστευω οτι θα προσαρμοστει ευκολα οπως και στον προηγουμενο χωρο.Ελπιζω να τα καταφερουμε
Το κρειτ πρέπει να έχει το τελικό μέγεθος του σκύλου,και μέσα βάζουμε μονο το κρεβάτι του σκύλου και κανένα παιχνίδι.τιποτα άλλο ούτε φαγητό ούτε νερό.τα σκυλιά δεν λερώνουν ποτέ εκει που κοιμουνται.
 
  • Like
Reactions: Σπειρα


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981