Crufts 2016 Live!




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Δε θα καταλάβω ποτέ πώς στο καλό κρίνουν στο dogdancing (heelwork to music εννοώ)
 
Last edited:




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
content , accuracy, deduct . Bαθμολογούν και για τη interpretation.
πώς τα κρίνουν αυτά ομως:confused:
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Παιδιά δεν είχα ξαναδει ΠΟΤΕ τα crufts!! Έχω ενθουσιαστεί!!! Και... θα το πω (αν και είναι σε άλλο σημείο το εξομολογητήριο) ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ και συγκινούμαι όταν τα πάνε καλά τα σκυλάκια (για μένα ΟΛΑ τα πάνε καλά!!!). Επίσης πόσο πολύ μου αρέσει να τα χαϊδεύουν και να τα αγκαλιάζουν μετά το τέλος της χορογραφίας!!! :love::love::love::love:
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
πάμε για ατζίλιτυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
πολύ μου αρεσε το Sunny από το heelworktomusic
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
content , accuracy, deduct . Bαθμολογούν και για τη interpretation.
πώς τα κρίνουν αυτά ομως:confused:
Όπως στο καλλιτεχνικό πατινάζ ίσως; :LOL: (δλδ άβυσσος αλλά αν αρχίσεις να παρακολουθείς αρχίζεις να καταλαβαίνεις;;; )

Αχ ρε γμτ ήθελα κι εγώ να τα δω αυτα, το dancing και το agility), γιατί εργάσιμες ώρες μπαρμπα στρουμφ;;;;
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Στις 16.00 (18.00 ώρα Ελλάδος) σήμερα το πρόγραμμα λέει West Midlands Police .... Μάλλον κάποια επίδειξη με αστυνομικούς σκύλους;
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Όπως στο καλλιτεχνικό πατινάζ ίσως; :LOL: (δλδ άβυσσος αλλά αν αρχίσεις να παρακολουθείς αρχίζεις να καταλαβαίνεις;;; )

Αχ ρε γμτ ήθελα κι εγώ να τα δω αυτα, το dancing και το agility), γιατί εργάσιμες ώρες μπαρμπα στρουμφ;;;;
 






kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Ρε παιδιά, μία χαζή ερώτηση: παρατηρώ ότι πολλά από τα σκυλιά που διαγωνίζονται είναι ημίαιμα (halfblood που θα λεγε και ο φίλος μας ο Harry Potter). Για να συμμετάσχει δηλ σκυλί στα crufts δεν χρειάζεται pedigree?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Στα best in show κλπ (όπου κρινουν φυλές) προφανώς κ χρειαζεται πεντιγκρί. Για τις υπόλοιπες δραστηριότητες όμως φετος ελεγε οτι αρκεί να είναι fci registered . Δηλ κ ενα rescue dog μπορει να συμμετεχει .Δεν ξέρω από πότε ισχύει αυτό, περισυ δε θυμαμαι να ειδα rescue dogs, παρα μόνο σε ειδικες κατηγορίες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: kosmaki






kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@haviharakennel με πρέσα/σίδερο ισιωματος τους κάνετε το μαλλακι ισιο??? (Αν ναι, άπειρο σεβασμό σε σκύλο και κηδεμόνα που ανέπτυξαν τέτοια σχέση εμπιστοσύνης/υπακοής ώστε να είναι εφικτό το ισιωμα!!!)
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
άπειρο σεβασμό σε σκύλο και κηδεμόνα που ανέπτυξαν τέτοια σχέση εμπιστοσύνης/υπακοής ώστε να είναι εφικτό το ισιωμα!!!
Συνήθως περνάει το ανάποδο μήνυμα, χωρίς να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί και κυρίως πως έχει αναπτυχθεί τέτοια σχέση.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel με πρέσα/σίδερο ισιωματος τους κάνετε το μαλλακι ισιο??? (Αν ναι, άπειρο σεβασμό σε σκύλο και κηδεμόνα που ανέπτυξαν τέτοια σχέση εμπιστοσύνης/υπακοής ώστε να είναι εφικτό το ισιωμα!!!)
@kosmaki κοίτα, το θέμα θέλει αρκετή ανάπτυξη. Καταρχήν το havanese μπορεί να έχει 3 είδη τριχώματος: ίσιο, κυματιστό και ελαφρώς σγουρό. Εμείς ας πούμε έχουμε και τα 3 - η Barbie έχει σχεδόν μπούκλα, η Χαρά κυματιστό και ο Μάρκο εντελώς ίσιο. Η Φρόσω τείνει και αυτή να έχει κυματιστό. Στη γέννα δηλαδή τα 3 κουτάβια έχουν κυματιστά μαλλάκια και τα άλλα 3 πολύ ίσια (όπως ο πατέρας τους).
Στις εκθέσεις ποτέ δεν χρησιμοποιώ σίδερο όπως στα yorkies or maltese. Γενικώς τουλάχιστον εδώ στην Ευρώπη το μαλλί του havanese πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο φυσικό (απλά καθαρό και χτενισμένο) αφού απαγορεύεται κόψιμο μαλλιών εκτός από τις πατούσες.
Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που επέλεξα τη φυλή.
Ξέρω ότι στις ΗΠΑ το σιδέρωμα και το κούρεμα κάτω είναι αρκετά συχνό (εκεί επιτρέπονται και πλεξούδες στο κεφάλι ;) ) Πάντως δεν θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο κορίτσι από πάνω έχει σιδερωθεί - έχει πολύ παρόμοιο μαλλί με το Μάρκο αν και λίγο πιο αραιό.

Τώρα όσο αφορά το δέσιμο είναι άλλο θέμα. Όταν τα συνηθίζεις από κουτάβιn θα δέχονται με ευχαρίστηση την κάθε περιποίηση. Αφού να φανταστείς όταν λέω: "θα κάνουμε τα μαλλάκια?" τρέχουν όλα σε μένα για να τα βουρτσίζω :)