Dalmatian - Δαλματίας


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Αν και δεν τα έχω ποια μαζί μου δεν παύω να τα θαυμάζω.

Στο site της FCI θα βρείτε την επίσημη περιγραφή.

Εγώ θα σας πω την δική μου εκδοχή και ελπίζω και άλλοι γονείς Δαλματικών να μας πουν την γνώμη τους.

Καταπληκτικοί σύντροφοι.
Δένονται με το αφεντικό τους και πραγματικά θυσιάζονται για αυτόν.
Δεν μπορούν ούτε στιγμή χωρίς άνθρωπο κοντά. Ιδίως το αφεντικό τους.

Ακούραστα.Απίστευτα αποθέματα αντοχής. Δεν είναι για διαμέρισμα.
Δεν είναι για τεμπέλη αφεντικό.

Πανέξυπνα.Μαθαίνουν αμέσως και έχουν δική τους γνώμη και άποψη.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ!!!!!

Μου είχαν κλέψει την μια για 17 μέρες.Νόμιζε ο τύπος ότι είχε κλέψει κυνηγόσκυλο.

Λαίμαργα.Τρώνε γρήγορα.

Γαβγίζουν - γρυλίζουν - και γενικώς κάνουν όλους τους ήχους που μπορούν για να επικοινωνήσουν. "Μήπως προσπαθούν να μιλήσουν???"

Γεννιούνται κατάλευκα, και γεννάνε πολλά. Η Τάρα μας γέννησε 11.

Μεγάλο ποσοστό των καθαρόαιμων βγαίνουν κουφά. Δεν έχουν και την καλύτερη όραση του κόσμου.

Υπάρχουν με μαύρες και με καφέ βούλες.

Ιδανικό αφεντικό: Ορειβάτης, Δύτης, Φυσιολάτρης, Πυροσβέστης(Σε Δάση), κασκαντέρ, Πρωταθλητές στο τρίαθλο, σκιέρ και άλλοι των ιδίων χόμπυ.

Ζούνε πάρα πολύ.

Η Τάρα μας είναι πια στα 15 με άσχημα αρθριτικά και όλες τις άλλες παθήσεις που μπορεί να έχει ενα σκυλί. (επιληψία-καρδιά-κοιλιακα κτλ κτλ)
Τα 11-12 πρώτα χρόνια της όμως ήταν σούπερ.Ακόμα οταν παω να την δω, παραπατώντας(σέρνοντας θα έλεγα) παει να φέρει την μπάλα να παίξουμε.

Η Πόπη είναι τώρα στα 13(κόρη Τάρας). Δεν έχει αρρωστήσει ποτέ.
Μόνον που πέρσι ανέπνευσε φόλα σε σκόνη. Ουσιαστικά δεν έχει συνέλθει από τότε. Όταν όμως πάει βόλτα μαζεύει τις δυνάμεις τις και πηδάει τα κάγκελα του γκαζόν για να δείξει στους φίλους της ότι δεν είναι σε ηλικία σύνταξης ακόμα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ευχαριστούμε για την περιγραφή :)

Τα προβλήματα υγείας βέβαια όλων των καθαρόαιμων ελαχιστοποιούνται με την υπεύθυνη εκτροφή. Θεωρώ ότι πρέπει να διαβάσεις αυτό το θέμα, μια που αναφέρθηκες στο ζευγάρωμα της Τάρας:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273

Όσο για τη "φόλα σε σκόνη" περιττό να πω ότι έχω κατατρομάξει (το είχαμε συζητήσει κι αλλού νομίζω).
 


TruthHunter

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2009
200
3
Με Θαυμασμό για τα Σκυλιά της Δαλματίας, που χρησιμοποιούντο για φρούρηση των συνόρων και άλλα έργα όπως λέει η Παραπομπή.

Πρόκειται για Τιμημένα Σκυλιά

History


Dalmatian in forest.


The FCI recognized as its country of origin the region of Dalmatia in the Republic of Croatia, citing Bewick's 1792 work.[4]
Previously, Yugoslavia was recognized by the F.C.I. as the country of origin of the Dalmatian; the breed had been developed and cultivated chiefly in England. When the dog with the distinctive markings was first shown in England in 1862 it was said to have been used by the frontier guards of Dalmatia as a guard dog. But nothing is definitely known about its origin. The breed has become widely distributed over the continent of Europe since 1920. Its unusual markings were often mentioned by the old writers on cynology.[5]
The duties of this ancient breed are as varied as their reputed ancestors. They were used as dogs of war, guarding the borders of Dalmatia. To this day, the breed retains a high guarding instinct; although friendly and loyal to those the dog knows and trusts, it is often aloof with strangers and unknown dogs. Dalmatians have a strong hunting instinct and are an excellent exterminator of rats and vermin. In sporting, they have been used as bird dogs, trail hounds, retrievers, or in packs for boar or stag hunting. Their dramatic markings and intelligence have made them successful circus dogs throughout the years. Dalmatians are perhaps best known for their role as a fire-apparatus follower and as a firehouse mascot.
However, the Dalmatian's most important task has been his role as a coach or carriage dog, so called because they were formerly used to run in attendance of a coach.[6] To this day, Dalmatians retain a strong affinity for horses, often naturally falling in behind a horse and cart in perfect position. The strong-bodied, clean-cut and athletic build of the Dalmatians reflects their years as a coach dog, although they are rarely used in this capacity today. Their physical make-up is still ideally suited to road work. Like its ancestors, the modern Dalmatian is an energetic dog, with unlimited energy and stamina.


http://en.wikipedia.org/wiki/Dalmatian_(dog)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μεγάλο ποσοστό των καθαρόαιμων βγαίνουν κουφά. Δεν έχουν και την καλύτερη όραση του κόσμου.
Genetics of Deafness in Dogs
Το πρόβλημα είναι κληρονομικό και παρουσιάζεται στις 3-4 εβδομάδες. Τεστ DNA δεν υπαρχει. Ο Ολλανδικός όμιλος σκυλιών Δαλματίας έχει κάνει το τεστ BAER υποχρεωτικό.
Κάθε κουτάβι πρέπει να εξετάζεται για κώφωση περίπου στην ηλικία των 6-7 εβδομάδων. Στα τελείως κουφά κουτάβια γίνεται ευθανασία. Από μια πλευρά κουφά αποκλείονται από την εκτροφή.
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
217
0
Κάποιος άλλος που να μπορεί να μου πει τη γνώμη του?
Σκέφτομαι να αποκτήσω ένα.. αλλά εγώ έχω διαμέρισμα!
Ειναι υπάκουα?
Γαβγίζουν πολύ?
Είναι εύκολο να τα εκπαιδεύσεις?
Και τελευταίο- εκτός θέματος..- πως μπορείς να μάθεις το σκύλο να γαβγίζει όταν του λές και να σταματάει όταν του το λές?
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
και στις εκθεσεις εχει δαλματιας, δεν ξερω ομως εαν ειναι ιδιωτης η εκτροφεας αυτος που τα εχει.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δαλματιας δεν ειναι αυτα βρε παιδια? δεν ξερω, μην λεω και πατατες τωρα:confused:

 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
δαλματιας δεν ειναι αυτα βρε παιδια? δεν ξερω, μην λεω και πατατες τωρα:confused:
Γερμανικοί μολοσσοί κουτάβια από την τελευταία έκθεση του ΚΟΕ. :)

Edit: Μαζί γράφαμε Tangerin. :)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αχαχαχαχαχαχοαοχοαχαχ....ΡΟΜΠΑ:maria::paja1: οχι πατατες, πατατΑρες ειπα!
μα κατι δεν μου πηγαινε καλα:rolleyes::p
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μην πάρεις Δαλματίας σε διαμέρισμα, εκτός αν δεν δουλεύεις και σκοπεύεις να βολτάρεις με τον σκύλο κάνα 2ωρο την ημέρα (το ελάχιστο).

Είναι λίγοι οι σκύλοι με τέτοια ενέργεια... χίλιες φορές πιο εύκολος είναι ο Γερμανικός ποιμενικός σε διαμέρισμα, για παράδειγμα.

Επίσης να ξέρεις πως οι Δαλματοί μαδούν υπερβολικά πολύ, ΟΛΟ τον χρόνο. Μικρά ενοχλιτικά άσπρα καρφάκια που μπαίνουν παντού και δεν βγαίνουν εύκολα...

Κατά τη γνώμη μου είναι σκύλος για φάρμα (ούτε καν κήπο δηλαδή, εκτός αν το αφεντικό κάνει τζόγκινγ με τον σκύλο καθημερινά).
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
...επισης δεν εχουν καμια σχεση με τα γλυκα και καλοσυνατα σκυλακια που οι περισσοτεροι εχουν στο μυαλο τους...

ειναι νευρικα σκυλια,γαυγιζουν παρα πολυ και αρκετα ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια.

3 ιδιοκτητες Δαλματιας μου εχουν επιβεβαιωσει τα παραπανω...:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Συμφωνώ κι εγώ μ' αυτό. Δεν έχω γνωρίσει ένα ακόμη που να τα πήγαινε καλά με ξένους σκύλους, και ναι, είναι νευρικά (αν και συνήθως είναι επειδή δεν τα ασκούν αρκετά οι ιδιοκτήτες τους ή/και δεν τα εκπαιδεύουν).

ΔΕΝ είναι γλυκά σκυλιά. Εκπαιδεύονται και στην σωματοφυλακή.
 


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
217
0
Άρα άκυρο... Είχα κι εγω τις υποψίες μου αλλά στο ιντερνετ δε βρήκα πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες... βέβαια απο τη φιλοζωική μου είπαν οτι τα συγκεκριμενα 2 είναι καλοσυνάτα, αλλά κι εγω θέλω "εύκολο" σκύλο.. Ευχαριστώ πολύ! Θα το σκεφτώ κι άλλο λοιπόν!:)
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
Μετά από περίπου 2 χρόνια, έρχομαι να ζωντανέψω το κεφάλαιο Dalmatian! Αν και δεν βλέπω και πολλούς ιδιοκτήτες με Δαλματίας στο φόρουμ :( ..
Δεν πειράζει όμως, εγώ με τον Maxie κάνουμε για 100!
- Έτσι Maxie?
- Γαβ γάβ!
:p+:D
 


mitsaki

Member
28 Μαρτίου 2011
5
0
οχι δεν ειναι δαλματιας ... καποιο κυνιγοσκυλο ειναι που απλα μοιαζει στην αποχρωση του ασπρου μαυρου τα δαλματιας εχουν βουλες και το μεγεθος απο τις βουλες ειναι σαν ενα κερμα των 2 Ευρω περιπου
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3