Dalmatian - Δαλματίας


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οχι δεν ειναι δαλματιας ... καποιο κυνιγοσκυλο ειναι που απλα μοιαζει στην αποχρωση του ασπρου μαυρου
ωωω, ευχαριστω πολυ!μισο να κανω και ενα θενκς...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μην πάρεις Δαλματίας σε διαμέρισμα, εκτός αν δεν δουλεύεις και σκοπεύεις να βολτάρεις με τον σκύλο κάνα 2ωρο την ημέρα (το ελάχιστο).

Είναι λίγοι οι σκύλοι με τέτοια ενέργεια... χίλιες φορές πιο εύκολος είναι ο Γερμανικός ποιμενικός σε διαμέρισμα, για παράδειγμα.

Επίσης να ξέρεις πως οι Δαλματοί μαδούν υπερβολικά πολύ, ΟΛΟ τον χρόνο. Μικρά ενοχλιτικά άσπρα καρφάκια που μπαίνουν παντού και δεν βγαίνουν εύκολα...

Κατά τη γνώμη μου είναι σκύλος για φάρμα (ούτε καν κήπο δηλαδή, εκτός αν το αφεντικό κάνει τζόγκινγ με τον σκύλο καθημερινά).

theobullmastiff
...επισης δεν εχουν καμια σχεση με τα γλυκα και καλοσυνατα σκυλακια που οι περισσοτεροι εχουν στο μυαλο τους...

ειναι νευρικα σκυλια,γαυγιζουν παρα πολυ και αρκετα ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια.

3 ιδιοκτητες Δαλματιας μου εχουν επιβεβαιωσει τα παραπανω...:)
+1000
παιδι μου δες Νοβα.. λιγο ανιμαλ παλνετ.. λιγο discovery.. να μορφωθεις.. χεχεχχ.. αστειευομαι..
αλλα οχι δεν κανουν για διαμερισμα... ευτυχως και δηστυχως..

ειναι πανεμορφα!!!
 




mitsaki

Member
28 Μαρτίου 2011
5
0
Μετά από περίπου 2 χρόνια, έρχομαι να ζωντανέψω το κεφάλαιο Dalmatian! Αν και δεν βλέπω και πολλούς ιδιοκτήτες με Δαλματίας στο φόρουμ :( ..
Δεν πειράζει όμως, εγώ με τον Maxie κάνουμε για 100!
- Έτσι Maxie?
- Γαβ γάβ!
:p+:D
αχαχαχα έτσι ζωντάνεψε το!!! πόσο καιρό έχεις το δαλματό?? εγώ τώρα πήρα μια Θυλικιά και με έχουν ταράξει ότι έχουν χαμηλό δείκτη νοημοσύνης και κάτι τέτοια! πως τα πάτε ? πες μου μερικές πληροφορίες
 


eja

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2009
105
88
Αργος, Αργολιδας
παιδια ειμαι και εγω ιδιωκτητης δαλματου και θα σας πω 2 λογια
πρωτον ειναι πολυ εξυπνα σκυλια αν και τις περισσοτερες φορες δεν θελουν να σε ακουνε , εχουν καλο χαρακτηρα , τα πανε πολυ καλα με ανθρωπους αν και με τα σκυλια θελουν τον χρονο τους ( δεν τα συμπαθουν εξ'αρχης ) επισης δεν γαυγιζουν καθολου θα ελεγα ( μονο σε περιπτωσεις που επιβαλεται ) αν εχουν επαρκης ασκηση ωστε να εκτονωθουν .
Μαδανε τρελα τους μηνες που μαδανε και τα υπολοιπα σκυλια και του υπολοιπους μηνες η τριχα παλευετε δεν ειναι κατι το τραγικο οπως το λενε καποιοι
Τωρα οσον αφορα τν ασκηση τους θελουν ιδιωκτητη με χρονο και καλη φυσικη κατασταση ( αν θες να περνας χρονο μαζι του πχ. τρεξιμο ) εγω που παιζω και ποδοσφαιρο τον καταφερνω καλα γιαυτο και τον πηρα κιολας
Και ακομα ενα πραγμα που οπως θα ξερει καποιος που εχει ασχοληθει ειναι η διατροφη τους που θελει αρκετη προσοχη σε οτι του δινεις
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
αχαχαχα έτσι ζωντάνεψε το!!! πόσο καιρό έχεις το δαλματό?? εγώ τώρα πήρα μια Θυλικιά και με έχουν ταράξει ότι έχουν χαμηλό δείκτη νοημοσύνης και κάτι τέτοια! πως τα πάτε ? πες μου μερικές πληροφορίες
Χαμηλό δείκτη νοημοσύνης έχει προφανώς αυτός που σου είπε ότι σου πε . . .

Σχετικά με την ράτσα, είναι σκυλιά με τρομερή ενέργεια και συναισθήματα, ίσως η πιο απαιτητική σε αυτούς τους τομείς. Σχεδόν πάντα φιλικά με όλους, δύσκολα γαυβίζουν και προτιμούν συνεχώς βόλτες και παιχνίδια. Είναι ράτσα που χρειάζεται χώρο και απαιτεί να αφιερώνεις αρκετό χρόνο ημερησίως.
Χρειάζονται 3 φορές την ημέρα άσκηση και σε γενικές γραμμές δεν είναι σκύλος για διαμέρισμα . . . Μαδάει όλο το χρόνο, από λίγο, ενώ το τρίχωμα του θέλει περιποίηση τακτική με βούτρσα για να απομακρύνονται οι νεκρές τρίχες. Δεν θέλουν να τους συμπεριφέρεσαι απότομα και θυμούνται τα πάντα (θετικά και αρνητικά).

Είναι τόσο ιδιαίτερη ράτσα που ο ιδιοκτήτης μαζί με το σκύλο θα πρέπει να παίρνει δώρο και ένα εγχειρίδιο χρήσης γιατί αλλιώς . . .

Το σημαντικότερο (με διαφορά) στοιχείο που αφορά αυτά τα σκυλιά είναι η διατροφή τους. Έχουν τελείως διαφορετικό μεταβολισμό από τις υπόλοιπες ράτσες (έτσι εξηγείται ότι δεν μυρίζουν σχεδόν καθόλου) και θα πρέπει να τρέφεται σωστά γιατί αλλιώς αυξάνεται κατακόρυφα η πιθανότητα σχηματισμού πέτρας στα νεφρά ή στο συκώτι.

Οι 3 βασικοί κανόνες για τα Δαλματίας είναι:
- Τροφή χαμηλή σε πουρίνες,
- Καθημερινή άσκηση
- Άφθονο και φρέσκο νερό καθημερινά.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
...επισης δεν εχουν καμια σχεση με τα γλυκα και καλοσυνατα σκυλακια που οι περισσοτεροι εχουν στο μυαλο τους...

ειναι νευρικα σκυλια,γαυγιζουν παρα πολυ και αρκετα ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια.

3 ιδιοκτητες Δαλματιας μου εχουν επιβεβαιωσει τα παραπανω...:)
Αυτό ισχύει πάντα; Ή μπορεί να αλλάξει μετά τη στείρωση πχ;
Το ρωτάω γιατί τις προάλλες είδαμε στη βόλτα ένα Δαλματίας και ΟΥΤΕ τον μύρισε τον Ρούμπυ. Πρέπει να ήταν και φοβικό πολύ γιατί όταν πλησίασε ο Ρούμπυ δίπλα του αυτό οπισθοδρόμησε.
 


Maxie The Dalmatian

Active Member
21 Ιανουαρίου 2011
44
0
...επισης δεν εχουν καμια σχεση με τα γλυκα και καλοσυνατα σκυλακια που οι περισσοτεροι εχουν στο μυαλο τους...

ειναι νευρικα σκυλια,γαυγιζουν παρα πολυ και αρκετα ειναι επιθετικα προς αλλα σκυλια.

3 ιδιοκτητες Δαλματιας μου εχουν επιβεβαιωσει τα παραπανω...:)
Λάθος
Λάθος
και πάλι Λάθος!

Τα Δαλματίας είναι πάρα πολύ ήρεμα και φιλικά σκυλιά και σχεδόν υποδέχονται τους πάντες. Σπάνια κάνουν για σκυλιά φύλακες και είναι ιδιαίτερα παιχνιδιάρικα με τους ξένους και με ανθρώπους που δεν βλέπουν σε καθημερινή βάση.

Η σχέση με τα άλλα σκυλιά είναι και αυτή αρκετά φιλική και σπάνια τα αντιμετωπίζουν καχύποπτα και με άγριες διαθέσεις. Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον Maxie όταν συναντήθηκε με άλλα σκυλιά, παρά μόνο δεν έλεγε να φύγουμε και να τελιώσει το παιχνίδι τους!

Νευρικά σκυλιά δεν είναι από την φύση τους, είναι σκυλιά με ατέλιωτη ενέργεια που χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα καθημερινά.

Τώρα για τους παραπάνω 3 ιδιοκτήτες θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου . . . Είτε τα έχουν σε διαμερίσματα, είτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι σκυλιά έχουν αποκτήσει, είτε τα σκυλιά τα ίδια δεν είναι 100% Δαλματίας και έχουν μέσα τους άλλες πιο άγριες φυλές σκύλων.

Τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας και μπορώ να το διαβεβαιώσω τόσο από προσωπική εμπειρία αλλά και μέσα από βιβλιογραφική ανασκόπηση.

Οπότε, κάτω από κανονικές συνθήκες, τα σκυλιά Δαλματίας είναι τα καλοσυνάτα και αθώα σκυλάκια που βλέπεις στην τηλεόραση . . ;)
 




Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
δαλματιασ 4 ever εγω ειχα ενα εξαιρετικο δαλματιασ 1 χρονου ομωσ πεθανε επειδη επαθε ιλαιο απο πεσετα που εφαγε
και τωρα σκεφτομε να παρω αλλο.
τα δαλματιασ ειναι παρα πολυ δραστηρια αλλα και φιλικα πολλοι βεβαια λενε οτι ειναι νευρικα και τετοια αλλα αυτο ειναι λαθοσ καθωσ η συμπεριφορα του σκυλου εξαρταται απο τον ιδιοκτητη περρισοτερο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Angel3 καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
Εχεις συμπεράνει απ'όσα λέγονται, ότι για να είσαι σίγουρος για τον χαρακτήρα του δαλματού που θέλεις να αποκτήσεις, θα πρέπει να είσαι σίγουρος και για τις καταβολές του; Και ότι για να συμβεί αυτό, δεν πρέπει να είναι από pet shop ή από γέννα ιδιώτη; Αν θέλεις δαλματίας 100% με ότι αυτό συνεπάγεται, πρέπει να ξέρεις που θα απευθυνθείς. Και ναι, ο χαρακτήρας του εξαρτάται και από τον ιδιοκτήτη, αλλά όχι στο περισσότερο. Στο συντριπτικά περισσότερο, εξαρτάται από τα καλά του γονίδια. Γι' αυτό μεγάλη προσοχή στην επιλογή πωλητή.
* Και μεγάλη προσοχή στο τι βάζουν στο στόμα τους, τα κουτάβια. Εννοείτε ότι δεν πρέπει να μένουν αφύλακτα. Και εννοείτε ότι πρέπει να τρέχουμε στον γιατρό με το πρώτο σύμπτωμα.
 






Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
θα ηθελα να σε ρωτησω απο που να παρω δηλαδη το κουταβι;
επισησ ο ρουμπι συνεχεια ετρωγε διαφορα καλτσεσ κ αλλεσ πετσετε ο κτηνιατροσ μασ ειπε οτι ειναι ενταξει αρκει να βγαινει απο πισω,
απλωσ αυτη η πετσετα ηταν παλια κι εγινε κλωστεσ και τυλιχτικε στο εντερο του ομωσ στισ ακτινογαφιεσ δεν φαινοταν τιποτα ,οταν ομωσ φανηκε εκαναν την εγχειρηση αντεξε για μιση μερα ευτηχωσ τον ειδα για τελευταια φορα.
και το γνωριζω οτι θα ειναι διαφορετικοσ για αυτο και το σκεφτομαι φοβαμαι μην τουσ συγκρινω αλλα τωρα που περασε αρκετοσ καιροσ ειμαι ετοιμη πιστευω
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Κουτάβι συγκεκριμένης ράτσας, που να βγει όπως το θέλουμε, από άποψη μορφολογίας και υγείας, παίρνουμε μόνο από σωστό εκτροφέα.
Θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ [www.koe.gr] και να ζητήσεις να σου δώσει λίστα με εκτροφείς, αν υπάρχουν στην Ελλάδα. Δεν φτάνει όμως αυτό. Θα πρέπει να κάνεις και την δική σου έρευνα ανάμεσά τους, να δεις με ποιόν μπορείς να συνεννοηθείς καλύτερα και ποιός σου καλύπτει τα περισσότερα κενά, με ευχαρίστηση. Ενας μικρός οδηγός, είναι αυτός: Πώς διαλέγω εκτροφέα;
Θα πρέπει να θυμάσαι ότι κανένας σωστός εκτροφέας δεν εκτρέφει πάνω από 2 άντε 3 ράτσες και ποτέ μα ποτέ, δεν ζητάει έξτρα χρήματα για να σου δώσει pedigree. Κανένας σκύλος, δεν θεωρείται καθαρόαιμος, αν δεν έχει pedigree. Τώρα αν τυχόν δεν υπάρχει εκτροφέας στην Ελλάδα, θα πρέπει να ψάξεις στο εξωτερικό αν έχεις την δυνατότητα.

Αν ο κτηνίατρός σου είπε, ότι είναι εντάξει για ένα σκύλο [κουτάβι ή ενήλικο] να περιδρομιάζει ότι του κατέβει στο κεφάλι, θα ήταν χρήσιμο μάλλον, να αρχίσεις εκτός από εκτροφέα, να ψάχνεις και για άλλον γιατρό. Φαντάζομαι, κατάλαβες και μόνη σου, ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει :(
 


Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
σε ευχαριστω ο κτηνιατροσ μασ εχει κι εναν συνεργατη κ αυτοσ μασ το ειπε αυτο η αληθεια ειναι οτι δεν τον συμπαθουμε κι πολυ καθωσ φαινεται καπωσ λεσ κ δεν αγαπαει τα ζωα και εξαιτιασ αυτου σκεφτομαστε να αλλαξουμε κτηνιατρο αλλα ο δικοσ μασ ειναι πολυ καλοσ
 
Last edited:


Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
ρε παιδια ο αδερφοσ μου θελει παρει ενα δαλματιασ απο εκτροφεα και του λεει οτι χρειαζεται 100 ευρω παραπανω για το pedigree και του ειπε αυτα που μου ειπεσ mareco και λεει πωσ κατι τετοιο δεν ισχυ εγω πιστευω πωσ πρεπει να αλλαξει εκτροφεα συμφωνειτε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Τι απ' όλα όσα είπα του είπε και λέει ο "εκτροφέας" ότι δεν ισχύουν, γιατί λέω και πολλά συνήθως...:p
Πάντως, οι μισές τουλάχιστον απορίες σας θα λυθούν, με μια επικοινωνία με τον ΚΟΕ.
 


Angel3

Well-Known Member
23 Απριλίου 2011
54
0
Μυτιλήνη
του ειπε οτι οι εκτροφεισ δεν ζητανε επιπλεον χρηματα γιατο pedigree και μασ ειπε πωσ κανουμε μεγαλο λαθοσ
εγω το αποφασισα θα πισω τον αδερφο μου να αλλαξει εκτροφεα γιατι δεν εχει καμια σχεση με αυτα που λεσ mareco εκτρεφει 8!!!ρατσεσ και μασ λεει πωσ χρειαζεται παραπανω για το pedigree
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Οκτώ ε;
Ε ναι, μάλλον θα πρέπει να αλλάξετε "εκτροφέα".
Μην στηρίζεσαι όμως σε όσα σου λέω εγώ. Κάνε την έρευνά σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf