Dante Di Caneguardiano aka Cargo- Bullmastiff


Status
Κλειδωμένο θέμα

ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Είδα χτές τον Cargo απο κοντά στην έκθεση του Μαραθώνα...είναι χοντρούλης ναι (5-6 κιλάκια φαντάζομαι παραπάνω..) στην κοιλίτσα...αλλά είναι επίσης ενας πολύ μεγαλόσωμος σκύλος...
Χμ, θα ηθελα να τον δω και εγω τωρα θα με κανεις να εκδραμω εις Μαραθωναν!
Και αν τα 5- που λες εσυ, ειναι 8-9 στην πραγματικοτητα;
Και τι σχεση εχει το μεγαλοσωμος με το παχυς;

Απο οσο εχω καταλαβει και ο Κιμωνας πλεον παραδεχεται οτι πρεπει να χασει καποια κιλα, αυτος μπορει να λεει 4-5, αλλα το θεμα δεν ειναι τα κιλα αυτα καθ αυτα. Δηλαδη: Βλεποντας εναν σκυλο που σου δινει την ξεκαθαρη εικονα του χοντρου, ακομα και αν σου πουνε οτι δεν ειναι 75 κιλα αλλα 40 ΔΕΝ αλλαζει κατι και ΔΕΝ παιζει ρολο το ποσο μεγαλοσωμος ειναι αλλα το ποσο χοντρος δειχνει. Αυτο που λεμε εδω και τοσες σελιδες ειναι οτι η εικονα συμβαδιζει με την ραγδαια αυξηση των κιλων χωρις την αναλογη αυξηση των διαστασεων του σκυλου. Δυο ανθρωποι μπορει να εχουν το ιδιο υψος, τα ιδια κιλα στην ζυγαρια, και τον εναν να τον λες ξεκαθαρα χοντρο ενω τον αλλον κανονικο ή γυμνασμενο. Το ιδιο ισχυει και στα σκυλια(μιλωντας για αυτο που βλεπουμε).

ΞΑΝΑΛΕΩ οτι εδω λεμε την προσωπικη μας αποψη και δεν ειναι προϋποθεση να ειμαστε Γκουρου, ή να εχουμε ''καταπιει'' εγκυκλοπαιδιες για να το κανουμε αυτο. Μακαρι να βρεθουν κι αλλοι εκτος του Kos να γραψουν 5 πραγματα.

Δεν θα μπω στην υπολοιπη κοντρα γιατι εχει χαθει η μπαλα. Οποιος εχει κατι να πει σε αυτο το θεμα για τον σκυλο, για τις φωτο, για τα βιντεο, για τα κιλα, για τους ποντους κλπ, ας το κανει. Ερωτηματα τριτων του τυπου μα γιατι ασχολειστε και απαντατε, ειναι ακυρα. Οποιος δεν θελει να ασχοληθει να μην ασχοληθει, αλλα να μην ασχολειται και με αυτους που ασχολουνται. Κι ολα θα πανε καλα...:cool:
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.648
7.754
Δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί τόσο η απορία μου..Κρίνετε εδώ και σελίδες το πάχος του σκύλου, με έναν ιδιοκτήτη να μην μπορεί να απαντήσει (αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα γιατί αν τον ενοχλούσε δεν θα έπρεπε να ποστάρει μέσω άλλων) και το έχετε ανάγει σαν το βασικότερο πρόβλημα που μπορεί να έχει ένας σκύλος και απλά αναρωτήθηκα γιατί πήρε τέτοια έκταση. Με συγχωρείτε για το οφφ τόπικ, την επόμενη φορά εκτός από το να προσπαθώ να είμαι ον τόπικ θα παίρνω και την άδεια κάποιων μελών για να ποστάρω..
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μονη λυση η...Mitsubishi. Θα παω σημερα στον Μαραθωνα να δω ζωντανα τον Cargo και να εχω συγκεκριμενη και ρεαλιστικη εικονα. Μετα, θα μπορω να γραψω καποια πραγματα συμφωνα με την δικη μου παντα κριση επ αυτου που ειδα. Θα μου κανει κι ενα ''σεμιναριο'' ο Κιμωνας(το ξερω αυτο) και ολα καλα...:cool:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Σημασία έχει το σκυλί να είναι υγιές πάνω απ'όλα...σιγουρα πρέπει να χάσει κιλά(δεν έχω ζυγαριά στο μάτι για να ξέρω πόσα..!) και το ξέρει και ο Κίμωνας αυτό!Ενα παχύσαρκο σκυλί,είναι επιρρεπές σε πολλά αρνητικά για την υγεία του....Επίσης όπως είπα και στον Κίμωνα..για μένα θέλει γυμναστική το σκυλί του,εκτός απο δίαιτα γιατί μόνο αθλητικό δε το λές....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Ας μας μεταφέρει κάποιος και την κρίση των κριτών.
Ενδιαφέρον θα ήταν, να μάθουμε πως τον βλέπουν κι αυτή την φορά.
 








sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Mπορείτε να σχολιάζετε όσο θέλετε και εγώ να απορώ όσο θέλω. Δεν δέχομαι όμως ούτε να με αποκαλείς καλοθελητή ούτε να με λογοκρίνεις..
Για το καλοθελητή....ζήτα από τον admin να με μπανάρει...τα παράπονά σου εκεί...
Ο χαρακτηρισμός παραμένει...για όσους μυγιάζονται
Μπήκες στο θέμα και...έκανες τρία στα τέσσερα ποστ εκτός θέματος...λέγοντας "γιατί σχολιάζουμε"..."πραγματικά απορώ"....κλπ...κλπ....και μου λες ΕΜΕΝΑ ότι λογοκρίνω?
Κάτι έχεις μπερδέψει!
Δεν θα μου πεις ούτε τι θα πω...ούτε τι δεν θα πω...από την στιγμή που ποστάρεις εκτός θέματος και ΔΕΝ ΣΤΑ ΣΒΗΝΟΥΝ....
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κίμωνα...ένα έχω να πω : είσαι Θεός...ακόμα και απών στο θέμα σου έχει γίνει χαμός. :cool:
Σχολιάζουμε γιατί έτσι θέλουμε και έτσι μας αρέσει και σχολιάζουμε τα κιλά ενός σκυλιού.
Σχολιάστηκε γιατί σχολιάζουμε τα κιλά ενός σκύλου.
Ποιός είναι off ?
Προτείνω δημοσκόπηση...
Κυβέλη δεν κρίνουμε...σχολιάζουμε!! Εσύ τι κρίνεις ..γιατί σχολιάζουμε ?
Στην τελική όποιος δεν ενδιαφέρεται για το θέμα γιατί μπαίνει μέσα και γράφει ? και μάλιστα αναρωτιέται και τι ενδιαφέρον βρίσκουμε...
 
Last edited:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Επειδη τον εχω δει απο κοντα να εκφρασω κι εγω μια αποψη :)
O Cargo ειναι ενας πανεμορφος αρσενικος με τελειο χαρακτηρα.
Εχει τυπο και εκφραση που ανταποκρινεται στη φυλη του.
Ειναι γνωστο οτι σε μεγαλοσωμες φυλες η αναπτυξη διαρκει πολυ χρονο εως και 3 χρονια.
Επομενως ειναι νωρις για να βγουνε ασφαλη συμπερασματα, εφοσον δεν εχει ακομα ολοκληρωθει και ο σκυλος βρισκεται στο σταδιο της εφηβειας.
Αυτο το γεγονος μπορει να ξεγελασει και γνωστες της συγκεκριμενης φυλης, εκτροφεις, ακομα και κριτες μορφολογιας.
Απο τις φωτογραφιες και το βιντεο ειναι εμφανες και θα συμφωνησω πως εχει καποια παραπανισια κιλα.
Διαφωνω ομως με τις αποψεις οτι ειναι παχυσαρκος δηλαδη αρρωστος (η παχυσαρκια ειναι αρρωστεια).
Ουτε φαινεται να εχει προβλημα κινησης (οπως ειπωθηκε), αντιθετως προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι ο σκυλος κινειται ανετα και ειναι σε πραγματικη εγρηγορση για τη ρατσα του και τον ογκο του.
Θελει προσοχη και δουλεια παντως, γιατι το παραπανισιο βαρος θα επιβαρυνει τις αρθρωσεις του,
αυτο ειναι σιγουρο.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ειδα τον Cargo και στην εκθεση του Μαιου- και τωρα την παρασκευη!
Ναι, εχει βαλει εμφανες καποια κιλα παραπανω- και παραπανισια μαλιστα. Εγω γενικος μιλαω με τον Κιμωνα- και του το ειπα και ευθεως.
Πηρε και μια γνωμη κτηνιατρου για τα κιλα ( ημουν μαζι )- και αυτος συμφωνησε οτι ναι μεν ειναι λιγο χοντρουλις ο χοντροκεφαλος ( αλλα γλυκητατος!!!) αλλα οτι δεν ειναι και πολυ δραματικα και κατι που δεν φτιαχνει.
Ο Κιμονας δεν ειναι και βλακας- και θελει μονο το καλυτερο για τον σκυλο του. Και ετσι ειμαι σιγουρη, οτι θα κανει κατι- και οτι την επομενη φορα θα δουμε εναν Cargo κουκλο παλι!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
Εντάξει...αφού ήρθε στην έκθεση για να πάρει γνώμες ειδικών για τον σκύλο του, πάω πάσο.

Και ελπίζω, αφού λοιπόν είναι έξυπνος άνθρωπος και νοιάζεται για το καλό του σκύλου του [παλεύω να θυμηθώ που έγραψε κάποιος κάτι αντίθετο], την επόμενη φορά που θα του κάνουν ένα σχόλιο που θα αφορά αποκλειστικά την υγεία του, όχι την ομορφιά του και την γλυκύτητά του, να έχει το σθένος να πει...ναι ρε παιδιά...δίκιο έχετε...αλλά ρε γαμώτο παρόλο που κάνω αυτό κι αυτό κι αυτό, και που δεν κάνω εκείνο και το άλλο...αυτός έγινε σαν τρίφυλλη. Αλλά του έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι υγιής και προσπαθώ να τον φτιάξω [επίσης, δεν είδα κάπου να γραφτεί ότι είναι κάτι που δεν φτιάχνεται] και να αφήσει στην άκρη όλες τις άλλες μπούρδες. Γιατί εξειδίκευση στα bullmastiff μπορεί να μην έχουμε, αλλά μια κοινή λογική και μια αντικειμενική κρίση, πάνω σε αυτό που βλέπουμε [και που κανένας που τον είδε κι από κοντά, δεν διέψευσε] μπορούμε μια χαρά να την έχουμε.

Καλή δίαιτα στον cargo. Και ελπίζω στην επόμενη έκθεση που θα τον δούμε, να είναι πάλι κανονικός σκύλος και να...συμμετέχει.
 






ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πρεπει να χασει αρκετα κιλα, πιθανον 7-8. Ελπιζω να βρεθει ο τροπος και να ερθει σε φυσιολογικα επιπεδα βαρους αλλα και γενικοτερης εμφανισης. Το ανησυχητικο ειναι οτι πηρε τα πολλα(παραπανισια) κιλα στους 2 τελευταιους μηνες, και δεν μπορεσε να ανακοπει αυτη η αυξηση ουτε με την διαιτα που λεει ο Κιμωνας οτι ακολουθει στην διατροφη. Άρα χρειαζεται πολυ προσοχη και παρακολουθηση, γιατι αν προστεθουν στους επομενους 2 μηνες ακομα 4-5 κιλα θα μιλαμε για πολυ προβληματικη κατασταση...
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Η άποψη μου είναι ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να επικοινωνήσει με τον γιατρό του, και να αναφέρει ότι ο σκύλος έχει , τους 2 τελευταίους μήνες, πάρει αρκετά παραπανίσια κιλά παρά την δίαιτα που ακολουθεί.

Απο κει ξεκινάμε και βλέπουμε...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Kιμωνα και cargo! :rolleyes:

Εμπρος ολοταχως για διαιτα.. τα πε και ο γιατρος.. μην αγχωνεσαι και μη φρικαρεις και μη στεναχωριεσαι!!
.. τα κιλα που πρεπει να χασει το μωρο δεν χρειαζεται να τα χασει αμεσα με την μια.. ο doc σου εδωσε ενα τριμηνο ;)
δεν θα μικρυνει ο σκυλος.. ειναι μεγαλος αυτο δεν αλλαζει.. αλλα η μπακουλα του θα ερθει στα ισα της..


Αν θες τη γνωμη μου ΣΤΑΜΑΤΑ να δινεις puppy τροφη στον γλυκα σου.. !! και βρες μια καλη συντηρησης με χαμηλα λιπαρα και πρωτεινες ..ειδικα τωρα που ειναι και καλοκαιρι και δεν κινουνται πολυ τα ζωα..
Γυμναστικη χρειαζεται, ναι.. θα βοηθησει πολυ.. καντον φετες να ταιριαζετε ..αλλα μαλλον ακομα με τετοιες ζεστες.. ομως μπανακια στην θαλασσα ειναι οτι πρεπει !! και επειδη ειναι και βαρυς δεν θα καταπονηθουν αρθρωσεις υποθετω.. σε σχεση με τρεξιματα κτλ...

Φυσικα και κινειται καλα το ζωο.. σκεψου τι σαλτα θα κανει αμα χασει και τα περιττα κιλα με τετοια δυναμη που εχει!!

Ειμαι σιγουρη.. οποιος ειπε ο,τι ειπε ..και οπως και να το ειπε.. ενα πραγμα μας ενωνει εδω μεσα , η αγαπη για τα σκυλια και το ενδιαφερον!
so....ειρηνη ημιν !!
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Kιμωνα και cargo! :rolleyes:

Εμπρος ολοταχως για διαιτα.. τα πε και ο γιατρος.. μην αγχωνεσαι και μη φρικαρεις και μη στεναχωριεσαι!!
.. τα κιλα που πρεπει να χασει το μωρο δεν χρειαζεται να τα χασει αμεσα με την μια.. ο doc σου εδωσε ενα τριμηνο ;)
δεν θα μικρυνει ο σκυλος.. ειναι μεγαλος αυτο δεν αλλαζει.. αλλα η μπακουλα του θα ερθει στα ισα της..


Αν θες τη γνωμη μου ΣΤΑΜΑΤΑ να δινεις puppy τροφη στον γλυκα σου.. !! και βρες μια καλη συντηρησης με χαμηλα λιπαρα και πρωτεινες ..ειδικα τωρα που ειναι και καλοκαιρι και δεν κινουνται πολυ τα ζωα..
Γυμναστικη χρειαζεται, ναι.. θα βοηθησει πολυ.. καντον φετες να ταιριαζετε ..αλλα μαλλον ακομα με τετοιες ζεστες.. ομως μπανακια στην θαλασσα ειναι οτι πρεπει !! και επειδη ειναι και βαρυς δεν θα καταπονηθουν αρθρωσεις υποθετω.. σε σχεση με τρεξιματα κτλ...

Φυσικα και κινειται καλα το ζωο.. σκεψου τι σαλτα θα κανει αμα χασει και τα περιττα κιλα με τετοια δυναμη που εχει!!

Ειμαι σιγουρη.. οποιος ειπε ο,τι ειπε ..και οπως και να το ειπε.. ενα πραγμα μας ενωνει εδω μεσα , η αγαπη για τα σκυλια και το ενδιαφερον!
so....ειρηνη ημιν !!
Σε όλα σωστή...;-)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight