Dante Di Caneguardiano aka Cargo- Bullmastiff


Status
Κλειδωμένο θέμα

arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Είναι ένας πολύ ωραίος σκύλος με πολλά παραπανίσια κιλά........

Είναι άσχημο να τον βλέπεις τόσο κούκλο και να μην μπορεί να κουνηθεί ο καημένος.
Παν μέτρον άριστον, πρέπει να κάνει δίαιτα.
Κάποιος που γνωρίζει το παλικάρι που έχει τον Cargo, μπορεί να μας πει αν έχει κάνει εξετάσεις στον σκύλο?? Μήπως είναι καθαρά θέμα υγείας τα κιλά και όχι ανθρώπινο λάθος. Ο εκτροφέας και ο γιατρός του τι λένε??

ειναι σαν να τα εφαγε με τον παγκαλο!
off topic.....
Αφού μαζί τα φάγανε :p
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Στις προηγουμενες σελιδες αν θυμαμαι καλα ειχε γραφτει οτι ο σκυλος δεν εχει προβλημα υγειας, κι οτι ακολουθει διατροφη με συγκεκριμενες ποσοτητες.
Αποκλειεται να παιρνει ετσι βαρος υπο αυτες τις συνθηκες. Η θα χει προβλημα υγειας ή θα τρωει τον αμπακο και δε θα κουνιεται καθολου.

Φυσικα και δεν ειναι θεμα εκθεσεων αλλα υγειας και ποιοτητας ζωης. Και για μενα το ν αφηνει καποιος τον σκυλο του να φτασει να γινει ετσι, δε διαφερει και πολυ απ αυτους που δεν φερονται σωστα στα ζωα τους.

Οταν ειμαστε υπευθυνοι για τον σκυλο μας, ειμαστε για τη συνολικη του υγεια και ευημερια. Οχι μονο για να κανει εμβολια ή να τρωει καλη τροφη. Πρεπει να προσεχουμε τα παντα απο το ποσο τον ασκουμε, που κοιμαται, μεχρι φυσικα και το βαρος του.



Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ η απαντηση του ιδιοκτητη στο φουμπου...

Το ότι είσαι παντελώς ΑΣΧΕΤΟΣ και πάτος σε γνώσεις με τα μολοσοειδή το είχα παρατηρήσει απ τον ΟΚΑ με τον πλήρως ακοινόνητο και επιθετικό και σε κάποια θεματα ΦΟΒΙΚΟ ΚΑΠΟ !!! Επίσης επειδή ο σκύλος σου είναι με ραχίδιτια, καχεκτικο σαν πεινασμένο της μπιάφρα που δεν παίρνει γραμμάριο σημαίνει ότι εμένα είναι όλα όσα σέρνες και λες??? Λοιπόν αν θες ΚΑΙ εσυ μπορείς όποια στιμή θες να έρθεις μαζί με εμένα ΚΑΙ τον Cargo να πάμε για τα συνηθισμένα μου 10-15 km εγώjogging το σκυλί μου σε τροτ και μετά βλέπουμε για θε΄μα αντοχής ...........Επειδή o Cargo είναι σε μυικότητα εύρος θώρακος, λεκάνης, οσφυικής χώρας απ τον Καπο και όταν ηταν 65 κιλά στον ΟΚΑ όχι τώρα που είανι 78 πρέπε να ρίχνεις τόση λάσπη??? Προσωπικά δε το κάνω !! Αλλά είμαστε ότι δείχνουμε και τα έργα μας μιλανε από μόνα τους !!! Έργο απ τον Cargo υπάρχει άπειρο να κρίνει κάποιος και εσύ πιάστηκες από μία βουνοπλαγία που φυσικά Cargo εννοείται πως εκεί βραδυπορεί γιατί εκεί μπήκε για πρώτη φορά και ΔΕΝ βλέπεις τίποτα άλλο,,,,,,,,,Το σκυλί φίλε μου είαι ΓΕΝΙΚΑ ένα πολύ μεγάλο σκυλι και όχι ένα τσουβάλι με λίπος 78 κιλών ! ΤΟΣΑ ΞΕΡΕΙΣ , ΤΟΣΑ λες (γι αυτο και έχεις ένα ακοινώνιτο και απροσάρμοστο σκύλο )..... Όπου μοιάσει το σκυλι και το παιδί, λασπωλόγησε όσο θες αλλά εγώ και ο σκύλος είμαστε εδώ να πάμε ΟΣΗ μα ΟΣΗ αντοχή θες και τρέξιμο και βουνό και κολύμπι !! Και στο ορκίζομαι ότι τέτοιο ζωό σε αυτά τα κιλά ΔΕΝ έχεισ ξαναδεί να αντέχει τόσο.............Τώρα αν σου φαίνεται ο ΚΑΠΟ 55 κιλά αλεπου μπροστά του ΔΕΝ φταίω εγώ αλλά το γονίδιο του !! ΟΧΙ εγώ !!επίσης μην παίρνεις το ρίσκο εσύ και κάποια άλλα γατιά να γράφετε με αυτό το ύφος γιατί από έργο δεν έχετε ΤΙΠΟΤΑ να δείξετε και απο ιδιότητα επίσης ΤΙΠΟΤΑ δεν έχετε να πείτε !! ούτε κριτές είστε, ΟΥΤΕ γιατροί ΟΥΤΕ handlers ..απλά κυνόφιλοι του πληκτρολογίου !! Δηλαδή αν σου πώ ότι ο Cargo EΠΙΠΛΕΟΝ είναι υγιέστατος και ότι στα κιλά του είναι μια χαρά βάση ΠΟΛΛΩΝ ΠΟΛΛΩΝ κριτών ΚΑΙ εκτροφέων θα μου πεις κι άλλα !! Πες ότι θες και ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα, χρόνια τώρα έχεις και εσύ και κάποιοι άλλοι ΓΕΛΟΙΟΙ τι βούλα των ''παικτών'' του πληκτρολογίου αλλα το σκυλί [είνα εδώ να το δείς από κοντά και να κάνεις ότι δεν χωράει ο νου σου ! Να συμπεριλάνω στην κουβεντα μου επαγγελματίες του χώρου και άτομα με ελληνική ιστορία που ξέρουν κάι έχουν δει τον σκύλο δεν πρόκειται γιατί δεν είσαι ούτε καν ΑΞΙΟΣ στο ελάχιστο !! Συμβουλή μου, κοινωνικοποίησε τον σκύλο σου γιατί κανένας δε σου φταίει και είσαι δημόσιος κίνδυνος τουλάχιστον στις εκθεσεις μπας και νίωσεις τι σημαίνει να έχω σκύλο σε πολυκοσμία με πολύ φορτισμένα περιβάλλοντα ! Δεν έχω να σου πω ΤΪΠΟΤΑ άλλο, λασπολόγε και δηθεν !!!!
 














sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τέσπα...πέρα από την πλάκα...
Μιας και ο ιδιοκτήτης είναι κυνόφιλος που ασχολείται...και όχι κάποιος τυχαίος που του πουλήσανε σκυλί τούμπανο....
-Ποιος του έχει πιπιλίσει το μυαλό ότι "δεν τρέχει μία" να είναι το σκυλί τόσο μεγαλύτερο?
-Η γέννα είχε και άλλα υπερμεγεθή σκυλιά?
-Πώς θεωρεί ότι είναι "πρόβλημα στο DNA" να είναι ένας σκύλος κοντά στο μέσο των κιλών του προτύπου?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ εμενα αυτο μου κανει εντυπωση....το πιπιλισμα!!!μιλαμε για εναν σκυλο που κ εμενα παλιοτερα μου αρεζε,αλλα χοντρο.αυτο πρεπει να δει.το κακο απλα σε τετοιες περιπτωσεις,ειναι οτι ο εγωισμος κλεινει καθε αισθητηριο οργανο κ φυσικα ακους μονο οτι συμφερει...εδω κ καιρο κ πριν φταει αυτα τα κιλα,ο σκυλος κατα την αποψη του κ αποψη πολλων ειδικων ,ηταν τελειος!!!ποσα κιλα ανοχη εχει αυτη η τελειοτητα επιτελους???κ στα 60 τελειος κ στα 65 το ιδιο κ στα 75 επισης ,ε κ στα 78???τρομαζω στην ιδεα του ποτε θα ειναι καπως γεματουλης,στα ποσα λιγο χοντρουλης κ στα ποσα θα χαρακτηριστει υπερβαρος,κατα την αποψη των ειδικων,ωστε να δει επιτελους το προβλημα...
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Δηλώνω εξ'αρχής άσχετη με πρότυπα και ειδικότερα στα μαστιφοειδή.

Σαν ένας απλός άνθρωπος που ασχολείται γενικώς με τον σκύλο σαν είδος, ο Cargo μου φαίνεται παχύς. Δεν μιλάμε απλά για ένα μεγάλο σκυλί εκτός προτύπου και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο καθένας μας από απλά πράγματα που ισχύουν για όλα τα σκυλιά όσον αφορά στο βάρος τους.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Βρε Λαυρέντη, μη το παίρνεις τόσο κατάκαρδα... για να σε παρηγορήσω, δεν είσαι μόνος...

Κι εγώ αλεπούδες έχω!
Και του sea-mol ο σκύλος, κοντός είναι!
 






panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
δεν μιλαμε για κανα τεραστιο σκυλι γενικα,δεν ειναι 85 ποντους ,δεν ειναι μολοσσος,
ειναι ελαχιστα εκτος προτυπου στο υψος και 20 ολοκληρα κιλα ,
οτι και να λεει ο κιμωνας ,τα λεει για να τα ακουει αυτος και να αισθανεται καλα ,μιλαει μονο ο εγωισμος,
και ολα τα υπολοιπα περι αντοχης θα τα αφησω ασχολιαστα...
φαινεται και στα βιντεακια...
κριμα γιατι οταν θα το καταλαβει θα ειναι αργα
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
μια τετοια περιπτωση ειχαμε και εδω στην περιοχη μου με ενα ροτ,
το σκυλι πραγματικα υπεφερε ηταν κοντα στα κιλα του cargo
και φυσικα ο ιδιοκτητης φυσικα πετουσε στα ουρανια με τον υπερτουμπανο σκυλο που ειχε,
οσπου μια μερα πριν κανα χρονο επεσε για υπνο ο σκυλος και δε ξαναξυπνησε ποτε
ΑΝΑΚΟΠΗ!!!
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλά σε αυτό το θέμα ζούμε το παράλογο :confused:
Παράλογο??????????...........δεν απαντά κανείς!!!!
Α..ρε Λαυρέντη μάζεψε το γατί σου από την Μπιάφρα...και δώστου και λίγο φαγάκι..κομμένος είναι τελευταία ο σκύλος :p
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.844
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981