Designer Dogs!


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Θεωρω καθε εκτροφη για εμπορικους σκοπους απαραδεκτη.
Δεν αναφερομαι στην πωληση αλλα στην εκτροφη που ειναι επιχειρηση με σκοπο το κερδος.

Τι παει να πει κυνολογικα απαραδεκτη?
Η κυνολογια δεν ειναι ηθικη η ανηθικη.
Πολλες φυλες -μαλλον ολες- ξεκινησαν σαν υβριδια. Ποιος λεει οτι απαγορευεται να υπαρξουν αλλες;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
baskal said:
Θεωρω καθε εκτροφη για εμπορικους σκοπους απαραδεκτη.
Δεν αναφερομαι στην πωληση αλλα στην εκτροφη που ειναι επιχειρηση με σκοπο το κερδος.
Αυτό που ισχυρίζεσαι φαντάζει λίγο ουτοπικό.

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσε ένας εκτροφέας να κρατήσει όλα τα κουτάβια του, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ανέφικτο. Κάποια τα πουλάει. Το θεωρώ θεμιτό και όχι απαράδεκτο.

baskal said:
Πολλες φυλες -μαλλον ολες- ξεκινησαν σαν υβριδια. Ποιος λεει οτι απαγορευεται να υπαρξουν αλλες;
Τα Designer Dogs, δεν είναι προσπάθεια δημιουργίας νέων φυλών. Είναι το αποτέλεσμα μιας διασταύρωσης δυο άσχετων μεταξύ τους δημοφιλών φυλών, λόγω μόδας. Αυτό εσύ το θεωρείς κυνολογικά παραδεκτό? Και εάν ναι γιατί?

edit: Για να σε βοηθήσω, σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα δημοφιλή Designer Dogs, τα οποία αναγνωρίζει το American Canine Hybrid Club (υπάρχει και τέτοιο…)

Afghan Hound x Rottweiler = Rottaf
Basset x Shih Tzu = Tzu Basset
Beagle x Boxer = Bogle
Beagle x Golden Retriever = Beago
Boxer x Weimaraner = Boweimar
Cocker Spaniel x Min Schnauzer = Schnocker
Collie x Poodle = Cadoodle
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Το αν εχω η οχι ουτοπικες ιδεες αφορα εμενα και μονο. Δεν αντιτιθεμαι στην πωληση κουταβιων. Αλλα στην εμπορικη εκτροφη. Που ειναι η εκτροφη χωρις αλλα κριτηρια απο αυτα της "αγορας". Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με αυτα τα ημιαιμα.

Οσον αφορα το συγκεκριμενο, προφανως το απαξιωνω αλλα δεν το θεωρω χειροτερο απο αλλες εμπορικες εκτροφες. Ολες τα ιδια σ.... ειναι.
Ουτε ισχυριζομαι οτι εκτρεφουν για να δημιουργησουν νεα φυλη, αν και αυτο μπορει και να προκυψει, οπως με τα αυστραλιανα Μπουλ Αραμπ-που πλεον ειναι φυλη και οχι ενα ειδος ημιαιμων. Κι ειναι φυλη διοτι αποδειχτηκαν χρησιμα. Αν καποιο απο αυτα τα mixes αποδειχτει χρησιμο η απλα δημοφιλες μπορει να γινει και φυλη ποιος ξερει;
Αλλα ΕΔΩ και ΤΩΡΑ, ειναι εκμεταλευση με οραμα τα φραγκα-οπως ακριβως και στα μεγαλα εκτροφεια φαρμες καθαροαιμων στο αμερικα και αλλου, οπως ακριβως και στην αυλη/κουζινα του καθε ΒΥΒ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
baskal said:
Το αν εχω η οχι ουτοπικες ιδεες αφορα εμενα και μονο.
Από την στιγμή που εκφράζεις δημόσια την άποψη σου δίνεις αυτόματα το δικαίωμα στον συνομιλητή σου να την κρίνει. Εάν αυτό σε δυσαρεστεί, κακώς συζητάμε.

baskal said:
Αν καποιο απο αυτα τα mixes αποδειχτει χρησιμο η απλα δημοφιλες μπορει να γινει και φυλη ποιος ξερει;
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει και εξακολουθείς και αναφέρεσαι σε φυλές…
Στην περίπτωση των Designer Dogs, δεν μιλάμε για φυλή, μιλάμε για υβρίδια, δηλαδή για το αποτέλεσμα της διασταύρωσης δυο φυλών.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Προφανως εσυ δεν εχεις καταλαβει...

Οσον αφορα την κριτικη, δεν με προβληματιζει. Το οτι συζηταμε περι Ονου σκιας τοση ωρα με προβληματιζει λιγο για το που εχω μπλεξει...

Φυσικα και δεν ειναι φυλες για μενα, δεν ανεφερα τιποτα τετοιο. Ουτε και ακομα κι αν ηταν τετοιος ο σκοπος θα δικαιωνοταν η παραγωγη τους.

Αλλα δεν υπαρχει καθαροαιμο=ηθικο και ημιαιμο=ανηθικο. Ανηθικο η ηθικο το καθιστα ο τροπος και ο σκοπος της εκτροφης.
Και στο γραφει εκτροφεας καθαροαιμων αυτο...

Στη βιολογια υβριδιο ειναι το προιον της διασταυρωσης ειδων πχ το μουλαρι, και οχι το προιον διασταυρωσης ποικιλιων του ιδιου ειδους.Εδω παντως βλεπω οτι και οι ιδιοι αποκαλουν τα προιοντα τους υβριδια...Υπαρχει και registration, στο Αmerican Canine Hybrid Club...αρα...το εξωτερικο σχημα δεν διαφερει απο φυλες (νομιζουν). BIIIIG BUSINESSSS!!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
baskal said:
Στη βιολογια υβριδιο ειναι το προιον της διασταυρωσης ειδων πχ το μουλαρι, και οχι το προιον διασταυρωσης ποικιλιων του ιδιου ειδους
Λάθος.

In biology, the word hybrid has two meanings.
The first meaning is the result of interbreeding between two animals or plants of different taxa. Hybrids between different species within the same genus are sometimes known as interspecific hybrids or crosses. Hybrids between different sub-species within a species are known as intra-specific hybrids.
The second meaning of "hybrid" is crosses between populations, breeds or cultivars of a single species. This second meaning is often used in plant and animal breeding. The cross-breeding of domestic dog breeds is this type because while they may look very different, domestic dog breeds are all the same species.


http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_hybrid

Baskal said:
Το οτι συζηταμε περι Ονου σκιας τοση ωρα με προβληματιζει λιγο για το που εχω μπλεξει...
Ακριβώς και εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω φίλε BasKal…

baskal said:
Φυσικά και δεν ειναι φυλες δεν ανεφερα τιποτα τετοιο.
Ανέφερες:

Οσο για τα περι υβριδιων κλπ, ειναι λιγο αφελη. Ο Ντομπερμαν για παραδειγμα, ακριβως, υβριδια παρηγαγε.Επισης πολλες τσεχικες φυλες αναγνωρισμενες απο την FCI, oπως το Τσεσκυ Τερριερ, ειναι υβριδια κατασκευες συγκεκριμενου κυνολογου. Το ιδιο ισχυει και για το υπεροχο Τσιορνι το Μαυρο ρωσικο τερριερ.
Αν καποιο απο αυτα τα mixes αποδειχτει χρησιμο η απλα δημοφιλες μπορει να γινει και φυλη ποιος ξερει;
Θα προσπαθήσω (για τελευταία φορά) να εξηγήσω για ποιους λόγους τα Designer Dogs δεν μπορούν ποτέ να γίνουν φυλή, χρησιμοποιώντας ένα παράδειγμα.

Αυτό είναι ένα Saint Berdoodle δηλαδή ένα υβρίδιο το οποίο προήλθε από διασταύρωση St. Bernard και Poodle.



Ένας εκτροφέας ο οποίος εκτρέφει Saint Berdoodle, δεν θα διασταυρώσει ένα Saint Berdoodle με ένα Saint Berdoodle για να πάρει ως αποτέλεσμα ένα Saint Berdoodle.

Θα εξακολουθεί να διασταυρώνει St. Bernard και Poodle. Το αποτέλεσμα αυτής της διασταύρωσης είναι το υβρίδιο Saint Berdoodle το οποίο δεν έχει, ούτε θα έχει καμία σχέση με φυλή, διότι Φυλή είναι ένα σύνολο που αποτελείται από ζώα με κοινά, συγκεκριμένα και σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά.

baskal said:
Αλλα δεν υπαρχει καθαροαιμο=ηθικο και ημιαιμο=ανηθικο. Ανηθικο η ηθικο το καθιστα ο τροπος και ο σκοπος της εκτροφης.
Αυτό ουδέποτε το αμφισβήτησα, διότι θεωρείται αυτονόητο. Δεν θεωρώ ανήθικο το υβρίδιο, αλλά αυτούς που το δημιούργησαν με μοναδικό σκοπό το κέρδος.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
δεν θα διασταυρώσει ένα Saint Berdoodle με ένα Saint Berdoodle για να πάρει ως αποτέλεσμα ένα Saint Berdoodle.

Καθε αλλο, η διασταυρωση 2ης γενιας γινεται συνεχεια . Ψαξε στο American Canine Hybrid Club.
Oi ιδιοι τα πλασσαρουν ως "φυλες": Registration, αποδεκτες διασταυρωσεις, διασταυρωσεις 2ης και 3ης γενιας κλπ.
Ειναι παλια ιστορια ταχω δει εδω και χρονια.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Που να ψάξω? Εγώ το μόνο που βλέπω στην κεντρική σελίδα είναι:

HACKED BY reDMin ehuehu =)) | From Turkey| | Fαck3rb0yz.com

http://www.achclub.com/index.php

:lol: :lol: :lol:

Οι άνθρωποι πάντως είναι για γέλια!

The first breeder to create a new hybrid cross has the opportunity to name it if chosen to do so.
If the breeder does not choose to name a new hybrid, our office will do so.
Once a name has been selected, that name will be used for all successive litters of that particular hybrid.


](*,) ](*,) ](*,)
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
BasKal said:
Πολλες φυλες -μαλλον ολες- ξεκινησαν σαν υβριδια. Ποιος λεει οτι απαγορευεται να υπαρξουν αλλες;
εδω συνοπτιζεται το argument σας!!!στις μερες μας αν πουλαει εχει μελλων !
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Δεν μου αρέσει η ιδέα της κατασκευής σκύλων βάσει σχεδίου
Δεν μου αρέσει όταν γίνετε εκτροφή με Μοναδικό σκοπό το κέρδος
Δεν μου αρέσει όταν οι ιδιοκτήτες παίρνουν σκυλιά μόνο για να λένε ότι έχουν σκυλί ,
Δεν επιλέγουν σωστά το σκυλί που ταιριάζει σε αυτούς με αποτέλεσμα στην συνέχεια να κάνουν το λάθος ( οι ιδιοκτήτες Όχι τα σκυλιά ) να προσπαθούν να τα αλλάξουν και δεν αφιερώνουν σχεδόν καθόλου από τον χρόνο τους για αυτά.
Παράδειγμα για τα Rottweiler’s , που με καίει , δεν γίνετε να τα κάνουμε να μοιάζει με κάποια άλλη φυλή
Σε ορισμένες συμπεριφορές τους μπορούμε να επέμβουμε μερικώς αλλά δεν μπορούμε να επιδιώκουμε να τις αποβάλουμε εντελώς πρέπει να εργαζόμαστε με τα σκυλιά μας καθημερινά ……………..
Επειδή ξεφεύγω , αλλά επειδή και εσείς ψιλό ξεφύγατε νομίζω , θα συνεχίσω μελλοντικά στο ανάλογο topic
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
sir δεν είναι το ίδιο ... αυτά είναι γελειότητες, και μόνο σκοπό έχουν το κέρδος ... κανείς δεν λέει ότι απαγορεύεται ... κατά την γνωμη μου όμως δεν μπορεί να υπάρξει καινούρια φυλή
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
denis said:
κατά την γνωμη μου όμως δεν μπορεί να υπάρξει καινούρια φυλή
γιατι οχι?

εγω διαγνωση την αναγκη της αγορας για μικρο σκυλη φυλακα, που να μην θελει πολυ χαδι , να μην εχει αναγκες ασκησης και να μην ειναι κυριαρχικο αλλα σιναμα οταν του δωσω την διαταγη με την ακρη του ματιου να κανει τον κακο κοματια (ολα αυτα χωρις εκπαιδευση φυσικα)

γιατι να μην προσπαθησω να φτοιαξω αυτον τον υπερτατο σκυλο αφου οι αναγκες σημερα αυτο προσταζουν!!
 










ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ομορφιές! :evil:

Τα αδέλφια του κάτω κάτω είναι το κερασάκι στην τούρτα! ](*,)
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
BasKal said:
Θεωρω καθε εκτροφη για εμπορικους σκοπους απαραδεκτη.
Δεν αναφερομαι στην πωληση αλλα στην εκτροφη που ειναι επιχειρηση με σκοπο το κερδος.
Εντυπωσιάστηκα :!: :!: :!: :!: :|