Designer Dogs!


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Με αφρομη την συζητηση για τα ημιαιμα μου'ρθαν και τα Desinger Dogs στο μυαλο.
Στην αμερικη ειναι τωρα τελευαταια στην μοδα τα Designer Dogs, με ονομασιες Puggle, Cockapoo, Labradoodle klp.

Δεν ειναι τιποτα αλλο απο ημιαιμα- διαστραυροσεις απο δυο δημοφιλες φυλες, με σκοπο να ενσωματονονται τα προτεριματα τις καθε φυλης σε εναν σκυλο.
Ετσι ζευγαρωνουν Pug και Beagle και "φτιαχνουν" Puggle, Labrador kai Poodle, Cocker kai Poodle και αλλα πολλα.

Οποιος εχει ασχοληθει με την εκτροφη σκυλων- η ακομα και μονο διαβασει ενα βιβλιο γενετικης, μπορει να μαντευει παρα πολυ ευκολα, οτι με την ιδια πιθανοτητα να εμφανιζει το προιων τετιον διασταυροσεων τις επιθυμητες ιδιωτητες- ειναι και να εχει μονο τις αρνητικες- ή γενικος να μην κραταει αυτα που υποσχετε.

Τα Designer Dogs ειναι και πολυ ακριβα (για ημιαιαμα!!)! 1000 ευρω για ενα Puggle ειναι συνηθησμενη τιμη! Οι ενδιαφερομενοι τα δινουν, επειδη νομιζουν οτι θα εχουν εναν μοναδικο σκυλο.

Εδω και ενα σχετικο αρθρο
http://news.nationalgeographic.com/news/2004/01/0115_040115_tvdesignerdogs.html

Τι γνωμη εχετε για αυτα??
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
FrenchieFan said:
Τι γνωμη εχετε για αυτα??
αν αυτο που το κανει ειναι σοβαρος! οι 3 πρωτες γενιες θα πρεπει να τις χαρισει. απο εκει και περα ισως κατι να γινεται!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αμερικανιές και δημιουργία υβριδίων! :evil:
Τα ζώα αυτά δεν έχουν καμιά διαφορά από τα εκατομμύρια ημιαιμα!
 
  • Like
Reactions: κωστασ123


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
sir-elric said:
FrenchieFan said:
Τι γνωμη εχετε για αυτα??
αν αυτο που το κανει ειναι σοβαρος! οι 3 πρωτες γενιες θα πρεπει να τις χαρισει. απο εκει και περα ισως κατι να γινεται!!!
Γιατι το λες αυτο?
Για να εχουν καπιοα ομοιομορφια??

Μαλλον δεν καταλαβες τοτε- δεν διασταυρονουν και τους απογονους αυτων των σκυλων και τα πουλανε και αυτα σαν Puggle, Cockapoo, Labradoodle- για να βγαλουν Puggle, παντα Pug με Beagle διασταυρωνουν.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακριβώς! Διασταυρώνουν άσχετες φυλές μεταξύ τους, δημιουργούν υβρίδια και μετά τα μοσχοπουλάνε! :evil:

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες που θα βοηθήσουν στο περαιτέρω σχολιασμό

labradoodles


cockapoo


puggle
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
πιστευω οτι ειναι απλα ενας τροπος για να βγαλουν γρηγορα καποια λεφτα μεχρι να μαθει ο κοσμος που δεν ξερει τι παιρνει.κατα τα αλλα ειναι και αυτα καποια ομορφα ημιαιμακια
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ROTTIE said:
Αμερικανιές και δημιουργία υβριδίων! :evil:
Τα ζώα αυτά δεν έχουν καμιά διαφορά από τα εκατομμύρια ημιαιμα!
Ακριβος η αποψη μου!

Απορω πραγματικα που βρισκουν τοσο χαζω λαο να δινει και 1000 ευρω για ενα ημιαιμο!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
καλα μου παιδια σας βρισκω λιγο απολυτους!

οι περισοτερες ρατσες που ειναι αναγνωρισμενες σημερα ειναι αποτελεσμα μιξης 2 'η περισοτερεων φυλων !οποτε ειναι ολα ημιαιμα! αυο που αλλαζει ειναι ποσο παλια εγινε η μιξη και ποσο μεσα απο την εκτροφη εχουμε καταφερει καποιες φυλες να εχουν καποια επιθυμητα γνωρισματα εμφανησιακα και χαρακτηρα! αυτα τα παραπανω που παρασεσατε δεν ξερω τι γνωρισματα θελουν να εχουν αλλα δεν υπαρχει τπτ μεπτο σε αυτο που κανουν αρκει να ξεκαθαριζουν οτι ειμαστε στην ταδε γενια και ακομα το παλευουμε !

στην αμερικη παντως το εχουν κανει επιστημη την μιξη και την δημιουργια καινουργιων ρατσων και εγω δεν βλεπω τπτ κακο!!


οσο για το ποιοσ πληρωνει 1000 ευρω για ημιαιμο εδω εμεις πληρωνουμε τα γκριφον κανισ :lol:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
FrenchieFan said:
Μαλλον δεν καταλαβες τοτε- δεν διασταυρονουν και τους απογονους αυτων των σκυλων και τα πουλανε και αυτα σαν Puggle, Cockapoo, Labradoodle- για να βγαλουν Puggle, παντα Pug με Beagle διασταυρωνουν.
τοτε ειναι οι απατεωνες και αυτοι που τα παιρνουν......................αυτοι που εβγαλαν τον μπους προεδρο
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
sir-elric said:
καλα μου παιδια σας βρισκω λιγο απολυτους!

οι περισοτερες ρατσες που ειναι αναγνωρισμενες σημερα ειναι αποτελεσμα μιξης 2 'η περισοτερεων φυλων !οποτε ειναι ολα ημιαιμα! αυο που αλλαζει ειναι ποσο παλια εγινε η μιξη και ποσο μεσα απο την εκτροφη εχουμε καταφερει καποιες φυλες να εχουν καποια επιθυμητα γνωρισματα εμφανησιακα και χαρακτηρα! αυτα τα παραπανω που παρασεσατε δεν ξερω τι γνωρισματα θελουν να εχουν αλλα δεν υπαρχει τπτ μεπτο σε αυτο που κανουν αρκει να ξεκαθαριζουν οτι ειμαστε στην ταδε γενια και ακομα το παλευουμε !

στην αμερικη παντως το εχουν κανει επιστημη την μιξη και την δημιουργια καινουργιων ρατσων και εγω δεν βλεπω τπτ κακο!!


οσο για το ποιοσ πληρωνει 1000 ευρω για ημιαιμο εδω εμεις πληρωνουμε τα γκριφον κανισ :lol:
συμφωνω. :wink: με μια διαφορα ομως...απ'οτι καταλαβα,οι επιλογες αυτες ειναι μονο βαση "ομορφιας",αλλα μπορει και να μην καταλαβα καλα :roll:
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Τουλάχιστον για τα Labradoodle που το έχω ψάξει
1ον Δεν τα δημιουργήσαν για ομορφιά αλλά για το ότι είναι υποαλλεργικά και δεν χάνουν τρίχωμα (γνώρισμα των poodles) , ώστε να αντικαταστήσουν τα λαμπραντορ-οδηγούς τυφλών. Άσε που δεν τα βρίσκω καθόλου όμορφα. :lol:

2ον Δε διασταυρώνουν πάντα labrador με poodle αλλά κάνουν και διασταυρώσεις με διάφορα ποσοστά καθώς και 2ης και τρίτης γενιάς και παραπέρα. Δηλαδή το 50% με 50% μπορεί και να μαδάει. Το 25% lab me 75% poodle είναι labradoodle με poodle πάλι και είναι πιο απίθανο να μαδάει. Μετά doodle με doodle είναι εξίσου πιθανό να μαδάει με την αρχική διασταύρωση.
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Καλησπερα παιδια. Επι του θεματος, σημερα εντελως συμπτωματικα το ακουσα κι εγω απο φιλο μου σχεδον ασχετο με κυνολογικα οτι εχουν διασταυρωσει και doguedebordeaux με pitbull αλλα δεν ρωτησα για το αποτελεσμα που ηθελαν νε πετυχουν. Μαλιστα μου ειπε οτι ειδε και φωτογραφια του
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλησπέρα solco99. θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας γράψεις για ποιο λόγο ο γνωστός σου έκανε αυτή τη διασταύρωση…

Παρεμπιπτόντως, είθισται τα νέα μέλη να κάνουν ένα intro στην ενότητα «Νέο μέλος», να μας γράφουν λίγα πράγματα για τον εαυτό τους και τη σχέση τους με τα σκυλιά και να τους καλωσορίσουμε επίσημα στο forum! :wink: :D
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Καλημερα. Δεν ηταν γνωστος μου αυτος που εκανε τη διασταυρωση. Απλως ενας φιλος μου μου το ειπε οτι καποιος γνωστος του του εδειξε μια φωτο. Δεν ξερουμε ποιοι εκαναν τη διασταυρωση. Το μονο που ξερουμε ειναι οτι ειναι στην Αμερικη
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
solco99 said:
Καλημερα. Δεν ηταν γνωστος μου αυτος που εκανε τη διασταυρωση. Απλως ενας φιλος μου μου το ειπε οτι καποιος γνωστος του του εδειξε μια φωτο. Δεν ξερουμε ποιοι εκαναν τη διασταυρωση. Το μονο που ξερουμε ειναι οτι ειναι στην Αμερικη
ενα απο τα προγραμματα μπανντογκ εχει χρησιμοπουησει τα dogue de bordeaux αντι για μαστινο
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Η εκτροφη αυτων των ημιαιμων δεν ειναι ηθικα λιγοτερο η περισσοτερο καταδικαστεα απο την εκτροφη καθαροαιμων για εμπορικους σκοπους.
Το θεμα ειναι οτι ισως ειναι πιο απλο να λειτουργησει ενα puppy mill σαυτη την κατευθυνση, παρα με καθαροαιμα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Baskal said:
Η εκτροφη αυτων των ημιαιμων δεν ειναι ηθικα λιγοτερο η περισσοτερο καταδικαστεα απο την εκτροφη καθαροαιμων για εμπορικους σκοπους.
Διαφωνώ κάθετα διότι θεωρώ την σύγκριση άτοπη!
Η τάση κυρίως των Αμερικανών να εκτρέφουν σωρηδόν ημίαιμα και να δημιουργούν υβρίδια χωρίς standardς σε βάρος των αναγνωρισμένων φυλών, προωθώντας τα ως νέα μόδα, δεν είναι μόνο ανήθικο, αλλά και κυνολογικά απαράδεκτο!
Δεν έχει καμία σχέση με την σωστή και ηθική εκτροφή των αναγνωρισμένων φυλών, όποτε σύγκριση μεταξύ τους δεν υφίσταται.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
.....
Η εκτροφη καθαροαιμων για ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ειναι αρκετα ανηθικη απο μονη της. Απο την αποψη της ζωοφιλιας, το οτι ο σκυλος - εμπορευμα ειναι ημιαιμος δεν καθιστα την διαφορα ειδοποιο.
Και οι δυο καλυπτουν "αναγκες" της "αγορας".

Οσο για τα περι υβριδιων κλπ, ειναι λιγο αφελη. Ο Ντομπερμαν για παραδειγμα, ακριβως, υβριδια παρηγαγε.Επισης πολλες τσεχικες φυλες αναγνωρισμενες απο την FCI, oπως το Τσεσκυ Τερριερ, ειναι υβριδια κατασκευες συγκεκριμενου κυνολογου. Το ιδιο ισχυει και για το υπεροχο Τσιορνι το Μαυρο ρωσικο τερριερ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής?
Για ποιο λόγο θεωρείς ανήθικη την πώληση των σκύλων?
Γιατί θεωρείς ότι η πώλήση των σκύλων δεν συμβαδίζει με τη ζωοφιλια?
Γιατί εξομοιώνεις την εκτροφή των αναγνωρισμένων φυλών με την τάση των Αμερικανών να δημιουργούν υβρίδια λόγω μόδας?
Θεωρείς ή όχι τη δημιουργία υβριδίων σε βάρος των καθαρόαιμων ζωών, κυνολογικά απαράδεκτη?