Discover Dogs






Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
http://www.equilibriochallenge.gr/

Την ιδια μερα υπαρχει και αυτο.. δεν εχω καταλαβει ακριβως βεβαια πως θα γινει αυτος ο διαγωνισμος του πιο ισορροπημενου σκυλου.. ειναι σαν να προσκαλει τον ενζο παντως:ROFLMAO::ROFLMAO:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
http://www.equilibriochallenge.gr/

Την ιδια μερα υπαρχει και αυτο.. δεν εχω καταλαβει ακριβως βεβαια πως θα γινει αυτος ο διαγωνισμος του πιο ισορροπημενου σκυλου.. ειναι σαν να προσκαλει τον ενζο παντως:ROFLMAO::ROFLMAO:
Εχουν λεπτομερείς οδηγίες, στο site.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Δεν είναι και πολύ λεπτομερείς.. Για κράξιμο είναι. Ειδικά αυτό που γράφουν την καλή του σχέση με άλλους σκύλους τι εννοούν; Δηλαδή αυτό είναι ο ισορροπημένος σκύλος για αυτούς; Αυτό δείχνει τεράστια έλλειψη κυνογνωσίας, αν είναι έτσι.

Έτσι προωθούν αυτόν τον κόσμο που σκάει στον δρόμο χωρίς λουρί και σου λέει 'γιατί εμένα μια χαρά είναι άστα να "παίξουν"', 'α εσύ έχεις πρόβλημα', 'ο σκυλος σου δεν είναι καλός' και άλλα τέτοια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
http://www.equilibriochallenge.gr/info

Ε όχι και για κράξιμο!!!
Διάβασε προσεχτικά, όλη την κοινοποίηση.
Μην περιορίζεις την κρίση σου, σε μία πρόταση.
Γράφουν τόσα άλλα, πολύ πιο προσδιοριστικά του event. Το οποίο event...δικό τους είναι στο δια ταύτα, όπως θέλουν το στήνουν. Αν δεν μας αρέσει, ή δεν μας φαίνεται κατάλληλο, απλώς το προσπερνάμε. Στην ουσία του, μια χαρά όμως είναι! (y)

* Δηλώνω, με την επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματός μου, πως ούτε με αυτό το event, έχω καμία ιδιαίτερη προσωπική σχέση!!! :ROFLMAO:
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Όντως δεν είναι για κράξιμο καθώς έχουν ρίξει κάποια εργασία, είναι παντελώς ελλιπής και πάλι όμως.

Είσαι στο info, εκεί είναι οι γενικές πληροφορίες και για το πώς θα πάει κάποιος.
Στο "τί είναι" έχει το "Η αξιολόγηση" http://www.equilibriochallenge.gr/ti-einai
που θα έπρεπε να είναι οι πληροφορίες που ζητάμε. Αν δείς γράφει:
"Κάθε σκύλος θα αξιολογείται για τα εξής χαρακτηριστικά:
Τον Χαρακτήρα του
Την Καλή του Υγεία (περιποιημένο τρίχωμα, λαμπερά μάτια κλπ)
Τα στοιχεία της Προσωπικότητας του
Την Καλή του σχέση με τους ανθρώπους και τους άλλους σκύλους
και Την συμπεριφορά του"

Τί σημαίνει αυτό; Πώς θα γίνει;
Άλλο να γράφεις: θα αξιολογηθεί για τον χαρακτήρα του
και άλλο να γράφεις: θα κάνει 10 βήματα μπροστά, αριστερή στροφή, 10 βήματα μπροστά γρήγορα θα περάσει από γκρούπ ανθρώπων κτλ κτλ
http://www.koe.gr/images/documents/kanonismoi/bhvt.pdf

Άσε που θα συμμετάσχουν μόνο 10 σκύλοι σε κάθε κατηγορία...
Αυτούς ποιός τους επιλέγει και πώς ;


Μήπως εσύ καταλαβαίνεις περισσότερο τι εννοούν;
Γιατί κατά τα άλλα όντως έχει ενδιαφέρον αυτό που προσπαθούν να κάνουν.!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εμένα προσωπικά, μου φαίνονται αρκετά σαφή όσα αναφέρουν ότι ζητάνε.
Στις "Πληροφορίες" δεν λέει μόνο το πως θα πας. Εχει παρακάτω και τις "Σημαντικές".
Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μπορείς πάντα, να τους ρωτήσεις όμορφα, ευγενικά και καλοπροαίρετα, να σου λύσουν όποια απορία έχεις.
Ξαναλέω όμως...το ποιός λέει και αποφασίζει, τι, είναι επίσης σαφέστατο.
Ο διοργανωτής. Εχει κάθε δικαίωμα, να κάνει ότι θέλει, όπως κρίνει ότι το θέλει, χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Απλά πράγματα :)


deja vu :eek::eek::eek:
 
  • Like
Reactions: vrmode


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Έχω ρωτήσει στο φβ εδώ και ημέρες όπως και άλλος ένας - δύο και δεν έχουν απαντήσει. Είμαι στο "You have 1 post pending approval." εδώ και πέντε ημέρες περίπου.... Ίσως απαντάνε στο τηλέφωνο τί να πώ.

Ναι ο διοργανωτής καθορίζει το τί και πώς και επειδή εδώ φαίνονται αδιαφανείς οι διαδικασίες δεν θα πάρω. Δεν είμαι υπέρ. Εκτός και αν απαντήσουν ή μιλήσω στο τηλέφωνο μαζί τους και μου εξηγήσουν κάτι που έχω καταλάβει λάθος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ πάντως που τους είχα ρωτήσει κάτι, απάντησαν την επόμενη μέρα. Δεν έχω παράπονο.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν κατανοώ τον τόσο προβληματισμό σου.
Τι θα πει "αδιαφανείς" διαδικασίες; Δεν μιλάμε για πανελλαδικές ή κανένα εθνικό πρωτάθλημα. Ούτε καν, καλείσαι να βάλεις το χέρι στην τσέπη πχ. Μια χαριτωμενιά είναι, στα πλαίσια μιας μεγαλύτερης διοργάνωσης, για να έρθει ο κόσμος, λίγο πιο κοντά με την κυνοφιλία. Χίλια μπράβο τους, αλλά και σιγά τα ωά δηλαδή. Κι εγώ το διάβασα, διαφωνώ με μία συγκεκριμένη προυπόθεση, δεν λαμβάνω μέρος και...that's it. Ούτε θα κάτσω να στενοχωρηθώ, ούτε θα το κάνω big deal στον διοργανωτή :)
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Γενικά τσαντίζομαι σε όλα όταν υπάρχει εμπόριο οπότε ας πούμε ότι είναι θέμα μου να εμπιστεύομαι λιγότερο τέτοιες περιπτώσεις. Με το αδιαφανείς διαδικασίες αναφερόμουν στην επιλογή των 10 από κάθε κατηγορία, καθώς δεν αναφέρεται πώς θα γίνει. Anws, άστο.

Πού τους έστειλες εσύ και σου απάντησαν; Στο email ή στο φβ;
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν είναι κάποια επίσημη εκδήλωση όπως εξετάσεις εργασίας, αγώνες agility κλπ. Μια ωραία, χαριτωμένη και χαλαρή εκδηλωσούλα είναι, με κεντρικό θέμα του πως ο σκύλος συμβιώνει αρμονικά με τον άνθρωπό του (και δεν συμβιώνει με την κολόνα στην ταράτσα). Έυπεπτο, φτιαγμένο για την μεγάλη μάζα των σκυλοιδιοκτητών και υποψήφιων σκυλοιδιοκτητών. Κάτι που γνωστοποιεί την συμβίωση με το σκύλο και την κάνει πιο χαριτωμένη.
Και ναι, το διοργανώνει εταιρεία που πουλάει σκυλοτροφή. Που είναι το κακό? Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα το αναλάμβανε η unicef ας πούμε.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Αν απευθύνεσαι σε εμένα έλεγα να μην ασχοληθώ άλλο με το θέμα, θέλεις όντως να σου απαντήσω; ( Θέλω να πάω να δώ το τελευταίο του εξορκιστή, πρέπει να τα σπάει πάλι :) :) )
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Άλλαξαν το section "τί είναι" και τώρα γράφει:
  • Τον γενικό χαρακτήρα του και την προσωπικότητά του
  • Την καλή του υγεία:
    • Περιποιημένο τρίχωμα
    • Λαμπερά μάτια
    • Νύχια
    • Δόντια
    • Γενική σωματική κατάσταση
  • Την συμπεριφορά του:
    • Κοινωνικότητα με τους ανθρώπους
    • Κοινωνικότητα με άλλους σκύλους
    • Την σύνδεση και την σχέση του με τον κηδεμόνα του
  • Την υπακοή του (γενικώς)
@vrmode το κακό ήταν σε αυτό: "Στις μέρες μας, που είμαστε όλοι συνηθισμένοι στους κλασικούς διαγωνισμούς μορφολογίας και τα παρεμφερή καλλιστεία, η Εquilibrio κάνει ένα μεγάλο και τολμηρό βήμα μπροστά στοχεύοντας στην ανάδειξη των βασικών χαρακτηριστικών της πολύτιμης ισορροπίας των κατοικίδιών μας"...

Ελπίζω τώρα να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο ότι είναι προσβητικό το κείμενό τους και δεν είναι τόσο αθώο όσο αυτό που περιγράφεις. Καλή συνέχεια.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@vrmode το κακό ήταν σε αυτό: "Στις μέρες μας, που είμαστε όλοι συνηθισμένοι στους κλασικούς διαγωνισμούς μορφολογίας και τα παρεμφερή καλλιστεία, η Εquilibrio κάνει ένα μεγάλο και τολμηρό βήμα μπροστά στοχεύοντας στην ανάδειξη των βασικών χαρακτηριστικών της πολύτιμης ισορροπίας των κατοικίδιών μας"...

Ελπίζω τώρα να είναι λίγο πιο ξεκάθαρο ότι είναι προσβητικό το κείμενό τους και δεν είναι τόσο αθώο όσο αυτό που περιγράφεις. Καλή συνέχεια.
Πράγματι είναι ανακρίβεια αυτό για τα περί εκθέσεων μορφολογίας και καλλιστείων. Είμαι βέβαιη ότι δεν έγινε με σκοπό να σνομπάρει αλλά μάλλον από άγνοια του τι είναι έκθεση μορφολογίας, - προφανώς ο copywriter ή ο υπεύθυνος της εταιρείας για την εκδήλωση δεν έχει σχέση με τα περί καθαρόαιμου και μορφολογίας. Εάν διορθωθεί αυτό δεν βλέπω τι κακό έχει η εκδήλωση. Τα θετικά είναι περισσότερα αφού συμβάλλει στο να γίνει πιο αποδεκτή η σκυλοιδιοκτησία στην Ελλάδα και να έρθουν οι ιδιοκτήτες σε επαφή με την έννοια της υπεύθυνης σκυλοιδιοκτησίας.
 
  • Like
Reactions: mareco


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Αυτό θα ήταν όντως μία βελτίωση αλλά θα μας έφτανε στα μισά του δρόμου.
Μετά θα έπρεπε να αντιμετωπίσουμε και το
  • Κοινωνικότητα με άλλους σκύλους
δηλαδή ότι ότι ισορροπημένος σκύλος για τον διαγωνισμό της Equilibrio είναι,
ανάμεσα στα υπόλοιπα που είναι όντως βάσιμα , όποιος σκύλος δεν αρπαχτεί με
όποιον άλλον σκύλο τον φέρει σε επαφή ο κριτής. Το οποίο δεν έχει σχέση με
τον ισορροπημένο σκύλο όπως τον γνωρίζουμε.

Όπως έγραψα πριν
"Έτσι προωθούν αυτόν τον κόσμο που σκάει στον δρόμο χωρίς λουρί και σου λέει
'γιατί εμένα μια χαρά είναι άστα να "παίξουν"', 'α εσύ έχεις πρόβλημα', 'ο σκυλος σου δεν είναι καλός' και άλλα τέτοια."
και όλα τα προβλήματα που αυτό δημιουργεί.

Πρέπει να τους ρωτήσω είναι η αλήθεια γιατί πλέον πολύ "μιλάω" χωρίς να έχω
ουσιώδη επαφή μαζί τους πέραν του website τους.. Μπορεί και να μην είναι έτσι τα
πράγματα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αυτό θα ήταν όντως μία βελτίωση αλλά θα μας έφτανε στα μισά του δρόμου.
Μετά θα έπρεπε να αντιμετωπίσουμε και το
  • Κοινωνικότητα με άλλους σκύλους
δηλαδή ότι ότι ισορροπημένος σκύλος για τον διαγωνισμό της Equilibrio είναι,
ανάμεσα στα υπόλοιπα που είναι όντως βάσιμα , όποιος σκύλος δεν αρπαχτεί με
όποιον άλλον σκύλο τον φέρει σε επαφή ο κριτής. Το οποίο δεν έχει σχέση με
τον ισορροπημένο σκύλο όπως τον γνωρίζουμε.

Όπως έγραψα πριν
"Έτσι προωθούν αυτόν τον κόσμο που σκάει στον δρόμο χωρίς λουρί και σου λέει
'γιατί εμένα μια χαρά είναι άστα να "παίξουν"', 'α εσύ έχεις πρόβλημα', 'ο σκυλος σου δεν είναι καλός' και άλλα τέτοια."
και όλα τα προβλήματα που αυτό δημιουργεί.

Πρέπει να τους ρωτήσω είναι η αλήθεια γιατί πλέον πολύ "μιλάω" χωρίς να έχω
ουσιώδη επαφή μαζί τους πέραν του website τους.. Μπορεί και να μην είναι έτσι τα
πράγματα.
Δηλαδή στις εξετάσεις canine good citizen όπου αξιολογείται και η συμπεριφορά προς άλλους σκύλους πάλι φάουλ είναι?
 
  • Like
Reactions: anastasiak


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Καλησπέρα. Κοίταξα λίγο στο wikipedia, AKC και youtube τον διαγωνισμό και από όσο κατάλαβα είναι canine good citizen award. Όχι "μόνο όποιος περάσει αυτόν τον διαγωνισμό είναι ισσοροπημένος σκύλος" αλλά ότι όποιος τον περάσει έχει σωστή συμπεριφορά και ίσως υπακοή.
Δεν έχει επαφή σκύλου με σκύλο όπως φαίνεται στα παρακάτω βίντεο:

Είναι ας πούμε κάτι ανάλογο αυτού, αν και λίγο απλοποιημένο αν κατάλαβα καλά:
http://www.koe.gr/images/documents/kanonismoi/bhvt.pdf

Επίσης είναι σημαντικό ότι είναι της AKC, όχι της FCI. Από όσο γνωρίζω τα αμερικάνικα ταμπεραμέντα είναι κατεβασμένα σε σχέση με τα ευρωπαϊκά και έχουν και ανά πολιτεία ένα σωρό φυλές απαγορευμένες..

Μου απάντησαν οι διοργανωτές ότι:
"Θα αξιολογείται η συμπεριφορά/κοινωνικότητά του με άλλους σκύλους που θα παραβρίσκονται στον διαγωνισμό. Η αξιολόγηση αυτή θα γίνει από ειδικό συμπεριφοριστή."
Ρώτησα περισσότερα γιατί και πάλι δεν εξηγείται τί και πώς..

Καλό ΣΚ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf