Doberman ή Rottweiler?


Varnis

New Member
25 Απριλίου 2009
1
0
γεια σας παιδια σκοπευω να αγορασω καποιο σκυλο οχι μονο για φυλακα αλλα και για παρεα..τα ντοπερμαν μου αρεσουν πολυ αλλα οντως ''τρελαινοντε''?
επισης για τα ροτβαιλερ ποια ειναι η γνωμη σας? ξερετε που μπορω να βρω τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο???
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ναι τα ντοπερμαν τρελενονται με ασχετα αφεντικα !!!!!!:eek:
ειναι αληθεια !!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
αμα ομως διαβασεις μερικα πραματακια για την φυλη και το δεις σοβαρα το ζητημα .....τοτε ισως και να γλυτωσεις !!!!:D
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
γεια σας παιδια σκοπευω να αγορασω καποιο σκυλο οχι μονο για φυλακα αλλα και για παρεα..τα ντοπερμαν μου αρεσουν πολυ αλλα οντως ''τρελαινοντε''?
επισης για τα ροτβαιλερ ποια ειναι η γνωμη σας? ξερετε που μπορω να βρω τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο???

Μου θυμίζεις μια έκθεση που είχα γράψει στο δημοτικό, το θέμα ήταν τι θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω, κι έγω έγραψα, θα ήθελα να γίνω πυροσβέστης, τι ώραια που είναι να είσαι δάσκαλος, θα μου άρεσε πολύ να γινόμουν οδηγός, πολύ μου αρέσει να ήμουν αστυνόμος!!!:D:D:D

Οκ, πλάκα κάνω, επειδή σου αρέσουν φυλές απαιτητικές και κατά τη γνώμη μου δύσκολες, καλό θα ήταν να αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις το φόρουμ και να προθημευτείς βιβλία σχετικά με σκυλιά και με τις φυλές που προτιμάς, καλό θα ήταν να πήγαινες και μερικές βόλτες σε επαγγελματίες (εκπαιδευτές, εκτροφείς) έτσι για κάνα καφέ και να μιλήσεις μαζί τους.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Φιλε Varnis απο τις ερωτησεις σου βγαινει το συμπερασμα οτι δεν εχεις ενημερωθει αρκετα για τα σκυλια γενικοτερα ποσο μαλλον για τις φυλες που αναφερεις!

Καλο θα ηταν να ριξεις πολυ διαβασμα και στο φορουμ αλλα και στο ιντερνετ γενικοτερα!
Μιλα με εκτροφεις και πηγαινε σε εκθεσεις να μιλησεις με ανθρωπους που γνωριζουν τις αναγκες ενος σκυλου.Υπαρχει μια εκθεση μαλιστα τον αλλο μηνα!

Αν δεν εχεις ορεξη , χρονο και υπομονη να κανεις ολα τα παραπανω φαντασου τι θα παθεις οταν παρεις σκυλο.Το dobermann δε θα τρελαθει...το μονο σιγουρο ειναι οτι θα τρελαθεις εσυ αν δεν του συμπεριφερθεις σωστα!:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γεια σας παιδια σκοπευω να αγορασω καποιο σκυλο οχι μονο για φυλακα αλλα και για παρεα..τα ντοπερμαν μου αρεσουν πολυ αλλα οντως ''τρελαινοντε''?
επισης για τα ροτβαιλερ ποια ειναι η γνωμη σας? ξερετε που μπορω να βρω τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο???
Τι απο ολα να αναλυσουμε???:rolleyes:
Τι απο ολα θελεις?:)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εγω πιστευω οτι μακραν του ταιριαζει το τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο! η καλητερη επιλογη! αντε με τα αλλα τα ρημαδια που τρελαινονται και τρωνε ανθρωπους!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ερώτηση: γιατί τόσος κόσμος βρίσκεται στο δίλημμα "ντόμπερμαν ή ροτ"?
Το δίλημμα "λαμπραντόρ ή γκόλντεν" το καταλαβαίνω...
Αλλά αυτά είναι τελείως διαφορετικά σκυλιά έτσι?
Μήπως επειδή είναι και τα δύο άριστα σκυλιά φύλακες και μαύρα-πύρινα?
 




Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Ερώτηση: γιατί τόσος κόσμος βρίσκεται στο δίλημμα "ντόμπερμαν ή ροτ"?
Αλλά αυτά είναι τελείως διαφορετικά σκυλιά έτσι?

Οκ μην υπερβαλλεις δεν ειναι κ τελειως διαφορετικα! :)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Ερώτηση: γιατί τόσος κόσμος βρίσκεται στο δίλημμα "ντόμπερμαν ή ροτ"?
Το δίλημμα "λαμπραντόρ ή γκόλντεν" το καταλαβαίνω...
Αλλά αυτά είναι τελείως διαφορετικά σκυλιά έτσι?
Μήπως επειδή είναι και τα δύο άριστα σκυλιά φύλακες και μαύρα-πύρινα?

Καλό το ερωτημά σου, νομίζω πως τα "ντοπ και τα ροτ", έχουν αρκετές ομοιότητες αλλά και διαφορές.

Πέρα από τις...χρωματικές ομοιότητες έχουν κοινά στοιχεία και στο χαρακτήρα, προσκολούνται στο αφεντικό τους, είναι προστατευτικά και πεισματάρικα και χρειάζονται αυστηρή και οριοθετημένη ανατροφή. Θα έλεγα πάντως πως τα ντοπ είναι και πιο αθλητικά σε σχέση με τα ροτ.

Εσύ ποιό από τα δύο θα διάλεγες?;)

Και δε μου λες, τι διαφορές βρίσκεις στα λαμπ από τα γκολντ?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Θα έλεγα πάντως πως τα ντοπ είναι και πιο αθλητικά σε σχέση με τα ροτ.
Σίγουρα!

Εσύ ποιό από τα δύο θα διάλεγες?;)
Σίγουρα ντόμπερμαν, τα θεωρώ υπέροχα, πανέμορφα, πανέξυπνα σκυλιά, ίσως γιατί έχει τύχει να γνωρίσω μερικά (ροτβάιλερ μια δυο φορές έχω δει και μόνο με ένα έχω περάσει λίγο χρόνο). Είχε και η οικογένειά μου ένα ντόμπερμαν στο παρελθόν το οποίο δεν πρόλαβα να γνωρίσω, αλλά ακούω ιστορίες γι' αυτό από μικρό παιδί.
Και δε μου λες, τι διαφορές βρίσκεις στα λαμπ από τα γκολντ?
Εμφανισιακές κυρίως.

Να ζητήσω συγγνώμη απ' τους ροτβαϊλεράδες του φόρουμ, και να συμπληρώσω ότι σε σχέση με τα ντόμπερμαν που αποπνέουν κομψότητα, δύναμη και αξιοπρέπεια, τα ροτ μου φαίνονται λίγο...
"αμπλαούμπλικα"...
Σαν κουτάβια τα ροτ είναι πιο γλυκά :)
 




Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Εξαρτάται από που θα το πάρεις ότι αποφασίσεις....
Κάποια γενικά μπορείς να βρεις για τις φυλές εδώ γύρω. (ίντερνετ γενικώς).
Δες τι σου ταιριάζει και μην βιαστείς.. Σ πει κανας εκτροφέας να περιμένεις κανα 3μηνο για γέννα και πας σε κανα πετ σοπ (Μέγα λάθος) και πάρεις ότι να'ναι... Μακριά από πετ σοπ... Μόνο τα απαραίτητα, τροφές κλπ. ή ακόμα και αυτές μπορείς να ψάξεις γιατί υπάρχουνε και άλλες λύσεις!

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα Ντόμπερ-ΜΑΝΝ! Με ελκουν πιο πολύ τα γενικά χαρακτηριστικά, χαρακτήρας κ τα σχετικά.

Ψάξε και τις αρρώστιες που είναι συχνές σε αυτές τις φυλές...
Γενικά ψάξτο καλά!

Το τσεχοσλοβάκικο λυκόσκυλο τι σχέση έχει με αυτά;; Το Σααρλούους Γουλφχοντ πάντως είναι πιο ωραίο ;) αλλά και πάλι καμία σχέση με φύλακα..

αυτά. καλά ψαξίματα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να ζητήσω συγγνώμη απ' τους ροτβαϊλεράδες του φόρουμ, και να συμπληρώσω ότι σε σχέση με τα ντόμπερμαν που αποπνέουν κομψότητα, δύναμη και αξιοπρέπεια, τα ροτ μου φαίνονται λίγο...
"αμπλαούμπλικα"...
Σαν κουτάβια τα ροτ είναι πιο γλυκά
Εμενα μου αρέσουν που είναι αμπλαούμπλικα γιατί μου αρέσουν τα "αρκουδοσκυλα"!!!:D

Τα ντόπερμαν δεν μου αρέσουν καθόλου και να ζητήσω και εγώ με την σειρά μου συγγνώμη στους ντοπερμαναδες!!!:D:D


Εσένα Varnis τι σου αρέσει??
Γιατί έχουμε πει όλοι την γνώμη μας αλλα για εσένα πρόκειται όχι για εμάς..;):rolleyes:

- Τι σου αρέσει πιο πολύ?
- Γιατί το θέλεις?
- Τι προηγουμενη εμπειρία έχεις?
- Ποιος είναι ο τρόπος ζωής σου και η καθημερινότητα σου?
- Τι χαρακτήρας είσαι, αθλητικός, "καθιστικός" κλπ

Πες κάτι γιατί έτσι μπορούμε να μιλάμε μέχρι αύριο για πια σκυλιά μας αρέσουν..:rolleyes::):)
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Να ζητήσω συγγνώμη απ' τους ροτβαϊλεράδες του φόρουμ, και να συμπληρώσω ότι σε σχέση με τα ντόμπερμαν που αποπνέουν κομψότητα, δύναμη και αξιοπρέπεια, τα ροτ μου φαίνονται λίγο...
"αμπλαούμπλικα"...
Σαν κουτάβια τα ροτ είναι πιο γλυκά :)
Μπράβο chloe αυτό δεν το περίμενα από σένα:(.

Άκου αμπλα...πως το πες!!:mad:

Και δε μου λες, θα έπαιρνες ντοπ θα του κοβες τα αυτάκια, την ουρίτσα, θα του άλλαζες επιδέσμους για μην στραβώσουν τα αυτιά? Χειρούργα!(κατά το κακούργα).

Ή μήπως τα Νέας Γης που σου αρέσουν και τρελλαινεσαι, είναι μες την κομψότητα?? [-(
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
τα σωστα ντοπερμαν ειναι περιπου σε κιλα το ιδιο με τα ροττ.
δεν ειναι αδυνατα σκυλια .....κομσα ειναι :D:D:D
ενα 72 αρι αρσενικο με κοκκαλο ειναι ειναι κοντα η και πανω απ τα 50 κιλα !!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πρώτ'απ' όλα... ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΟ;

Το ΘΕΛΩ!

Όσο για το θέμα, απ' ότι κατάλαβα, ο φίλος κρίνει το τι του αρέσει βασικά από την εμφάνιση (και το ότι θέλει και φύλακα).

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.

Τα Ντόμπερμαν και τα Ρότβαιλερ είναι ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ στον χαρακτήρα.
Κι ακόμη και στην φύλαξη, για άλλη δουλεία είναι ο ένας κι αλλή ο άλλος...

Ο φίλος έχει πολύ δουλειά μπροστά του, αλλά είναι και τυχερός!
Έχουμε αρκετούς εκτροφείς και των δύο φιλών στην Ελλάδα που μπορούν να του αναλήσουν το θέμα.

Μία συμβουλή: (και αυτό σε όλους που αναζητούν το οποιοδήποτε κουτάβι ράτσας) ρώτα για τα ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ της κάθε φυλής που σ' ενδιαφέρει.

Εκεί είναι η ουσία.

Για παράδειγμα, εγώ προσωπικά, ενώ είμαι κι εκπαιδεύτρια σκύλων, στην φάση που είμαι τώρα μάλλον θα έπρεπε να επιλέξω (από αυτά τα δύο) το Ρότβαιλερ, παρ' όλο που μου αρέσει ΠΙΟ πολύ το Ντόμπερμαν!

Το έψαξα καλά το θέμα βέβαια και βρήκα μία ΑΛΛΗ φυλή που είναι ακόμη πιο σωστή για εμένα. Μην παραξενευτείς αν σου συμβεί το ίδιο...

Τον σκύλο θα τον έχεις για 12-15 χρόνια πλάι σου, με μία έννοια πολύ βαθιά και ιδιαίτερη. Άρα, όσο το "ψάχνεις" και μαθαίνεις, ΤΟΣΟ καλύτερα θα είναι αυτά τα χρόνια για σένα (και για τον σκύλο φυσικά!).

Και όχι, τα Ντόμπερμαν δεν "τρελαίνονται". Ένα Ντόμπερμαν καλού εκτροφείου σφήζει από υγεία μέχρι τα βαθιά γεράμματα (είναι από της μεγαλόσωμες φυλές που έχουν "καλά" γεράματα, και ζουν αρκετά χρόνια).

Από κακό εκτροφείο όμως (ή ακόμη χειρότερα, από μαγαζί) θα πάρεις κουτάβι που δεν ελέγχθηκαν οι γονείς του για τις κληρονομικές ασθένειες της φυλής και ούτε καν για μορφολογία και χαρακτήρα.... αν λοιπόν ΔΕΝ σου βγει με προβλήματα, θα πρέπει να παραξενευτείς (ΟΣΑ λεφτά κι αν έδωσες)!

Αν και είναι σχεδόν ΑΣΤΕΙΟ να πάρεις Ντόμπερμαν ή Ρότβαιλερ από πετ-σοπ στην Ελλάδα... δεν έχουμε καμιά έλλειψη εκτροφείων.

Πήγαινε σε έκθεση σκύλων, γνώρισε μερικούς σκύλους από κοντά, ΜΙΛΗΣΕ στους ιδιοκτήτες (ρωτόντας πρώτα για τα ελλατώματα της ράτσας), επισκέψου 2-3 εκτροφεία, και διάβασε, διάβασε, διάβασε πολύ πριν πάρεις σκύλο.

Θα μ' ευγνωμονείς.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και δε μου λες, θα έπαιρνες ντοπ θα του κοβες τα αυτάκια, την ουρίτσα, θα του άλλαζες επιδέσμους για μην στραβώσουν τα αυτιά? Χειρούργα!(κατά το κακούργα).

Ή μήπως τα Νέας Γης που σου αρέσουν και τρελλαινεσαι, είναι μες την κομψότητα?? [-(
Δε θα του έκοβα τίποτα. Είναι τέλεια και με κάτω τα αυτάκια...
Τα αμπλαούμπλικα σκυλιά μου αρέσουν αν είναι και τριχωτά (π.χ νέας γης, μπομπτέιλ κλπ :) )
 




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
off topic

Γιωργο,αμα ξαναπεις για τα σκυλια μου οτι δεν ειναι κομψα,θα έρθω Κερκυρα και θα σε σπασω στο ξυλο :D:p:D:p:D:p:D
 
Last edited: