Dog forum Παρελθόν, Παρόν, Μέλλον


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Στο άλλο θέμα που τρέχει
Το μέλος @vrmode έγραψε κατά την γνώμη μου ένα πάρα πολύ ουσιαστικό μήνυμα. Αυτό εδω

Επειδή μιλάμε τώρα για "πχιότητα".

Η ένοια ποιότητα είναι εντελώς φλου και όπως συζητιέται αυτή τη στιγμή μου θυμίζει την τύπου Γιάννα Αγγελοπούλου Δασκαλάκη του Λαζόπουλου "Χρυσσσή μου δεν υπάρχει πχοιότηταααααα σου λέωωωω".

Για να ξεκινήσει κανείς να μιλά για ποιότητα θα πρέπει καταρχάς να ορίσει τους λόγους ύπαρξης και τους στόχους του φόρουμ, αν και κατά πόσο αυτοί επιτυγχάνονται, για να βγάλει μετά συμπεράσματα ως προς την αποτελεσματικότητα και εν συνεχεία για την ποιότητα (που συμβάλει ή αναστέλλει την αποτελεσματικότητα).

Ενδεικτικά μερικοί στόχοι όπως θεωρώ ότι θα 'πρεπε να είναι - για κάποιους μπορεί να είναι και άλλοι.

  • Ξεστράβωμα του κόσμου και εκπαίδευση στη ευζωία του σκύλου σε μια χώρα όπου ακόμη είμαστε αρκετά πίσω.
  • Εκπαίδευση για την σωστή απόκτηση.
  • Εκπαίδευση για τον περιορισμό εξάπλωσης αδέσποτων.
  • Βοήθεια/συμβολή στην καθοδήγηση για επίλυση κτηνιατρικών θεμάτων.
  • Βοήθεια/συμβολή στην καθοδήγηση για επίλυση εκπαιδευτικών θεμάτων.
  • Βοήθεια/συμβολή σε θέματα διατροφής.

Σε καθέναν από αυτούς τους στόχους μπορούμε να δούμε:

  • Ξεστράβωμα του κόσμου και εκπαίδευση στη ευζωία του σκύλου σε μια χώρα όπου ακόμη είμαστε αρκετά πίσω. --> Πόσοι ξεστραβώθηκαν?
  • Εκπαίδευση για την σωστή απόκτηση. --> Πόσοι ακύρωσαν την παραγγελία στο pet shop ή ακόμη και χωρίς να την ακυρώσουν, ένιωσαν προβληματισμό που πριν δεν υπήρχε? Πόσοι έμαθαν 3 πράγματα παραπάνω για να ψάξουν?
  • Εκπαίδευση για τον περιορισμό εξάπλωσης αδέσποτων. --> Πόσοι αποφάσισαν να υιοθετήσουν αδέσποτο ή να μην "γεννήσουν"?
  • Βοήθεια/συμβολή στην καθοδήγηση για επίλυση κτηνιατρικών θεμάτων. --> Πόσοι βρήκαν μια πληροφορία που τους φάνηκε χρήσιμη και τους βοήθησε?
  • κοκ.

Σε τι από τα παραπάνω δείκτες υπάρχει πρόβλημα; Γιατί; Ποιό είναι το πρόβλημα; H ποσότητα πληροφορίας; Η ακεραιότητα της πληροφορίας και χωρίς σκοπιμότητες? Ο τρόπος παράθεσης (που οδηγεί σε ποιότητα)? Τα τεχνικά προβλήματα?

Εγώ διακρίνω πρόβλημα στα εξής σημεία:

  • Eκπαιδευτικά θέματα - παλιότερα υπήρχε συμβολή από μέλη με χρήσιμη πληροφορία που εξαφανίστηκαν.
  • Μεγάλη απώλεια νέων μελών που θα μπορούσαν να "ενταχθούν" σταδιακά στη "δουλειά" του φόρουμ: Που με το καλημέρα "προγκάνε" και φεύγουν. Και εδώ αριθμητικά δεν χάνεται μόνο ο ένας που φεύγει. Ουκ ολίγες φορές γράφονται σε φβ γκρουπάκια σχόλια σχόλια για το ότι το ντογκφόρουμ είνα μπαμπούλας. @mareco εδώ έχεις τα ηνία. Ευτυχώς που μπαίνει ο @canis μετά μπας και περισώσει τίποτα.
  • Ακεραιότητα πληροφορίας: Kάποιες φορές σε εκτροφικά θέματα, τα σπρώχνουμε κάτω από το χαλί.
Πλην αυτών που χρήζουν βελτίωσης, θεωρώ πως υπάρχει αποτελεσματικότητα και λόγος ύπαρξης.

Εάν τώρα δεν υπάρχουν στόχοι, τότε οκ ας γράψει καθένας ό,τι θέλει κι όπως θέλει.


αλλα πέρασε πολύ στο ντούκου και το μόνο που σχολιάστηκε ήταν ότι δεν υπάρχουν κλίκες και γενικότερα υπάρχει Ελευθερία να εκφέρει κάποιος την γνώμη του, ενώ το μήνυμα λέει πολλά ουσιαστικά που είναι κρίμα να αγνοηθούν και πως όλα αυτά είναι για ένα ξεχωριστό Θέμα.

Για να σας δω λοιπόν;
 
  • Like
Reactions: Solvap




alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Είμαι νέος στο συγκεκριμένο forum, αλλά γράφω σε θεματικά forum από το 1998, ίσως πριν καν κάποιοι από εδώ μέσα γεννηθούν.
Δεν το λέω για να το παίξω "παλιός" απλά για να εκφράσω ότι έχω δει πολλά και τίποτα πλέον δεν με ξαφνιάζει. Έχω υπάρξει ακόμα και moderator σε forum αλλά βαρέθηκα την ίντριγκα και τους κούνησα το μαντήλι.

Όπως και σε κάθε άλλο θεματικό forum (τεχνολογίας, αυτοκινήτων, μηχανών, audiovisual, ψαριών, μουσικής κτλ) υπάρχουν πάντα
α) τα παλιά μέλη που "κατέχουν την γνώση και την εμπειρία επί του θέματος" και τα
β) καινούργια μέλη που συνήθως μπαίνουν για να ρωτήσουν και να μάθουν.

Τα καινούργια μέλη (όπως εγώ) το μόνο που μπορεί να τους προσάψει κάποιος είναι η "αμάθειά" τους.
Στα τόσα χρόνια στα διάφορα forums, δεν έχω δει πολλά δείγματα καινούργιων μελών που μπαίνουν "για να το παίξουν έξυπνοι" και να είναι εριστικοί και να δημιουργούν προβλήματα με το καλημέρα. Υπάρχουν, αλλά σπανίζουν.

Τα παλιά μέλη, μπορεί πολύ χοντρικά, να καταταγούν σε 3 κατηγορίες.
1) Στους μειλίχιους γνώστες του θέματος, που έχουν γνώση και εμπειρία και δέχονται να την μοιραστούν κατανοώντας ότι το άτομο στο οποίο απευθύνονται μπορεί και να κάνει "χαζές ερωτήσεις" αλλά δεν πειράζει. Είναι αυτοί που "κερδίζουν" νέους χρήστες για το forum και αυτοί που του "κάνουν καλό"

2) Στους εριστικούς γνώστες του θέματος, που έχουν γνώση και εμπειρία αλλά επειδή την έχουν αυτοί και όχι εσύ, ο νέος, δεν θα έπρεπε καν να τους κοιτάς στα ματιά. Σε αυτούς κατατάσσονται και οι λεγόμενοι "cork sniffers", που σύμφωνα με αυτούς αν δεν πάρεις το πιο ακριβό HDMI καλώδιο για την TV σου, δεν βάλεις την πιο ακριβή βαλβολίνη στο κιβώτιο του αυτοκινήτου σου ή δεν κάνεις 3 χρόνια νηστεία και προσευχή και προετοιμασία για το νέο σου σκυλί, δεν αξίζεις καν να αναπνέεις παρουσία τους. Συνήθως όταν ένας νέος ρωτάει κάτι και αυτός δεν ξέρει να απαντήσει, ενώ θα έπρεπε να σιωπά, πετάει κλασσικές ατάκες του στυλ "Να πάρεις άδεια απ' την δουλειά σου να πας στο συνεργείο να σου κάνουν την μηχανή βίδες για να βρεις το πρόβλημα και μη μας πρήζεις" ή "Αν έβηξε ο σκύλος σου να πας στον κτηνίατρο και μη ρωτάς εμάς αν μας έχει τύχει, εμείς εδώ είμαστε απλά για να κάνουμε high-five μεταξύ μας και να λέμε πόσο γ@μ@τοι είμαστε όχι για να σου λύνουμε απορίες".

3) Στα trolls, τα "ενεργειακά vampire" οι οποίοι κλεισμένοι στο υπόγειο της μαμάς τους, τρέφονται με το να προκαλούν συρράξεις, με το να είναι εριστικοί και με το να "ανάβουν φωτιές" γιατί απλά...δεν έχουν ζωή.

Η ποιότητα ενός forum εξαρτάται από το ισοζύγιο των παραπάνω. Αν οι χρήσιμοι παλιοί είναι περισσότεροι από τους σνομπίστες και τους ταραχοποιούς το forum πληροί τους στόχους του και πάει μπροστά. Αν όχι, γίνεται ένα "κλειστό club" παλαιών γνώριμων που σιγά-σιγά φθίνει, οι νέοι μπαίνουν, βλέπουν, απογοητεύονται και φεύγουν και στο τέλος μένουν όλο και λιγότεροι και το πράγμα βουρκώνει.

Για αυτό το ισοζύγιο και για το αν θα γέρνει προς την σωστή κατεύθυνση, υπεύθυνοι είναι οι admins και οι Moderators.
Όταν βλέπεις ότι δεν γίνεται αυτό
1) Είτε υπάρχει τεμπελιά και το μόνο που μας νοιάζει είναι να παίρνουμε τα λεφτουδάκια από τις διαφημίσεις
2) Είτε οι δύο παραπάνω super-users απλά ανήκουν και αυτοί στην κατηγορία #2 ή #3.

Αυτά γενικά για τα forums.
....
Τώρα ειδικά για το dogforum.
...
Να με συγχωρέσετε οι "ιδιοκτήτες", και με τον "φόβο" ίσως να φάω και ban, αλλά η ζυγαριά γέρνει επικίνδυνα προς την λάθος πλευρά. Οι αρχικές εντυπώσεις που λαμβάνει όποιος πρωτομπαίνει, όσο έχω διαβάσει 3-4 μήνες τώρα, είναι στην πλειοψηφία τους, αρνητικές και η αιτία είναι οι παραπάνω λόγοι.

Επιτρέψτε μου αυτήν την "κριτική".
Μπορείτε είτε να την αφουγκραστείτε και να προβληματιστείτε είτε να την πετάξετε στο καλάθι των αχρήστων και να κάνετε το ίδιο και στο account μου.
Έχετε και το μαχαίρι και το καρπούζι, και "αν μας αρέσει σε μας τα νεούδια".
Κατανοητό και δεκτό.
Αλλά όπως σε όλα τα πράγματα στην ζωή, αυτό που μετράει στο τέλος είναι τι θέλω να κάνω με τις δυνατότητες τα προνόμια και τις ευκαιρίες που μου δίνονται.
Όλοι μπορούμε να κάνουμε το κόσμο, το σπίτι μας, τον εαυτό μας ή το ....forum μας, λίγο
καλύτερα.
Πόσο πολύ όμως το θέλουμε;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Phd in Forumology :ROFLMAO:

Η διαφορα νομιζω με φορουμ αλλων θεματολογιων, οχι πως εκει δε παθιαζονται εξ ισου, ειναι οτι εδω μιλαμε για πλασματα, οποτε ποναει λιγο παραπανω ν ακους τον κοσμο να κανει ξανα και ξανα τα ιδια συνειδητα λαθη.

Αυτο ηταν παρενθεση για την ομαδα 2.

Κατα τ αλλα, δεν εχεις και πολυ αδικο. :(
 
  • Like
Reactions: Vania


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Να προσθεσω γιατι δε θελω να παρεξηγηθω ή να στεναχωρησω καποιον. Το φορουμ το γνωρισα το 11. Δεν ξερω πως ηταν πιο πριν. Για τον καιρο που το ξερω και μπορω να εχω μια αποψη, νομιζω οτι θα το χωριζα σε Johnk περιοδο, χωρις Johnk περιοδο.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Αν το καλοσκεφτώ νομίζω πως χαίρομαι που μπορώ και απαντώ ΚΑΙ το 2020 σε ένα τέτοιο νήμα... :)

Θα αρχίσω απαντώντας στον νεώτερο φιλοξενούμενο και ελπίζω να με συγχωρήσετε οι υπόλοιποι.

Φίλε @alnotas δεν θα μπορούσα να αρχίσω να σου περιγράφω πόσο θα ήθελα να έχω γεννηθεί το 1998... Ή έστω να του έκανα μια επίσκεψη για να φρεσκάρω λίγο την μνήμη μου.

Με όσα μπορώ να θυμηθώ, λοιπόν, τότε ήμουν moderator σε μια κοινότητα για ερπετά και μέλος σε κάποια άλλα φόρα, κυρίως όταν ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Από το 2006 θα με πετύχεις να "βολτάρω" εδώ χωρίς να κουνάω μαντήλι, αν και είχα βάλει ένα προσωρινό λουκέτο και πέρασα κάποιο διάστημα στις Μαλδίβες, με τα λεφτουδάκια από τις διαφημίσεις...

Να σημειώσω, εδώ κάπου, πως για να νομίζεις ότι μπορεί να γίνεις ban επειδή είπες κόσμια την άποψη σου, μάλλον δεν έχεις προλάβει να καταλάβεις που ακριβώς βρίσκεσαι... :)

Δε θα διαφωνήσω πως τα μέλη χωρίζονται σε παλιά και καινούργια.

Θα διαφωνήσω πως τα παλιά μέλη κατέχουν την γνώση... κι εγώ μένω 14 χρόνια δίπλα σε συνεργείο με μηχανές, αλλά δε ξέρω ούτε πως παίρνουν μπρος.

Θα διαφωνήσω, επίσης, πως στα νέα μέλη το μόνο που μπορεί να προσάψει κάποιος είναι η αμάθεια. Άσε που σε ελάχιστες περιπτώσεις θα δεις να πειράζει κάποιον η αμάθεια.

Ξέρεις όμως τι ενοχλεί και τι μπορεί να προσάψεις σε νέα μέλη;

1. Την αγένεια
2. Τον "ξερολισμό"
3. Το ότι θέλουν "μασημένη τροφή"
4. Την έλλειψη μετριοπάθειας
5. Την βιασύνη
6. Την έλλειψη περίσκεψης
7. Την έλλειψη μετριοφροσύνης
8. Την έλλειψη κοινής λογικής
9. Το ότι νομίζουν πως μπήκαν σε δημόσια υπηρεσία ή κατάστημα και "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο"
10. Το ότι θίγονται με το παραμικρό

Θα μείνω στα 10 αν και θα μπορούσα να συνεχίσω. Επίσης, θα μπορούσα να αναπτύξω το κάθε σημείο, αλλά και να συμφωνήσω πως τα παραπάνω μπορεί να τα συναντήσεις και σε παλαιά μέλη.

Η ουσία είναι πως δεν είναι θέμα αμάθειας... Κυρίως απουσία κάθε διάθεσης και επιθυμίας να μάθουν (κάτι που ίσως είναι το σημείο 11)...

Τώρα το θέμα ποιότητας... Το οποίο έθεσες στην βάση των παλαιών μελών και ποιο από τα 3 είδη που ξεχωρίζεις υπερισχύει. Και εδώ είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Καλό είναι να έχεις μια κοινότητα με 50 Δαλάι Λάμα έτοιμους να εξυπηρετήσουν, αλλά αν δέχεσαι και 300 Ορκς ημερησίως μάλλον θα επηρεαστούν τα τσάκρα σου.

Θα συμφωνήσω με το μέλος @vrmode που έγραψε πως η έννοια "ποιότητα" είναι κάτι εντελώς φλου.

Ποιότητα είναι και ο όγκος, η εύκολη πρόσβαση και η ποιότητα της πληροφορίας.
Ποιότητα είναι και μια καλή πλατφόρμα.
Ποιότητα είναι και οι δίκαιοι και ξεκάθαροι κανόνες.

Εδώ και 14+ χρόνια προσφέρεται ένας χώρος, ένα βήμα για ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών στα κυνολογικά και κυνοφιλικά θέματα με μοναδικό αντάλλαγμα την τήρηση λίγων και σχετικά χαλαρών κανόνων συμπεριφοράς και συμμετοχής.

Καλείται, λοιπόν, ο κάθε ένας από εμάς να αναλάβει τις ευθύνες του και του αφαιρείται το δικαίωμα μετάδοσης των ευθυνών στην όποια "εξουσία" ή "διοικητική αρχή". Το βάρος μένει στους ώμους του και κανένας δε θα το κουβαλήσει για εκείνον. Ο καθένας να γίνει αυτό που θέλει να βλέπει.

@alnotas είμαι ο μοναδικός super user εδώ και αρκετά χρόνια... Φαντάζομαι, λοιπόν, ότι είμαι ή τεμπέλης και το μόνο που με νοιάζει είναι να παίρνω τα λεφτουδάκια από τις διαφημίσεις ή ένα εριστικό και υπεροπτικό τρολ που ζω σε κάποιο υπόγειο...

Θέλεις να σου δίνω τα έσοδα και να καλύπτεις τα έξοδα; ...και χωρίς να κοστολογώ τον χρόνο... Ε;

Μπας και καταφέρω να φύγω και από το υπόγειο της μάνας μου γιατί θέλει να το κάνει Airbnb... :D

Θα κλείσω με αυτά τα πολύ όμορφα λόγια:

Αλλά όπως σε όλα τα πράγματα στην ζωή, αυτό που μετράει στο τέλος είναι τι θέλω να κάνω με τις δυνατότητες τα προνόμια και τις ευκαιρίες που μου δίνονται.

Όλοι μπορούμε να κάνουμε το κόσμο, το σπίτι μας, τον εαυτό μας ή το ....forum μας, λίγο
καλύτερα.

Πόσο πολύ όμως το θέλουμε;
Στο dogforum.gr, εδώ και πολλά χρόνια, προσφέρονται δυνατότητες, προνόμια και ευκαιρίες εντελώς δωρεάν και απλόχερα.

Όπως, λοιπόν, μπορούμε να κάνουμε το κόσμο, το σπίτι μας και τον εαυτό μας λίγο καλύτερα, μπορούμε να κάνουμε το ίδιο και με την συμμετοχή μας στο φόρουμ. Να της δώσουμε την ποιότητα που θέλουμε... Πόσο πολύ, όμως, το θέλουμε;
 
Last edited:




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν θεωρώ ότι όλα τα σημεία των posts των @canis και @alnotas είναι ακριβώς αντικρουόμενα, μάλλον αλληλοσυμπληρώνονται σε αρκετά σημεία. Η πραγματικότητα από τη δική μου σκοπιά είναι δηλαδή ένα ενοποιημένο post από τα παραπάνω δύο.

@alnotas το σημείο που δεν ισχύει εδώ είναι το οικονομικό όπως το αναφέρεις. Δεν ξέρω αν μιλάς από εμπειρία από φόρα όπως πχ το insomnia... Eδώ, αφενός τα νούμερα των επισκεπτών, θεάσεων κλπ. είναι πολύ μικρά, αφετέρου η θεματολογία είναι λιγότερο "καταναλωτική" από ότι σε tech φόρουμ. Συν του ότι υπάρχει αρνητική στάση απέναντι στις διαφημίσεις και ο ad blocker δίνει και παίρνει. Παίζει αν βγαίνουν καν και τα λεφτά του hosting...
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Οπότε @vrmode ισχύουν τα "τεμπέλης, τρολ, εριστικός"... Αφού αφαιρείται μόνο το οικονομικό και μια που:

Η ποιότητα ενός forum εξαρτάται από το ισοζύγιο των παραπάνω. Αν οι χρήσιμοι παλιοί είναι περισσότεροι από τους σνομπίστες και τους ταραχοποιούς το forum πληροί τους στόχους του και πάει μπροστά. Αν όχι, γίνεται ένα "κλειστό club" παλαιών γνώριμων που σιγά-σιγά φθίνει, οι νέοι μπαίνουν, βλέπουν, απογοητεύονται και φεύγουν και στο τέλος μένουν όλο και λιγότεροι και το πράγμα βουρκώνει.

Για αυτό το ισοζύγιο και για το αν θα γέρνει προς την σωστή κατεύθυνση, υπεύθυνοι είναι οι admins και οι Moderators.
Όταν βλέπεις ότι δεν γίνεται αυτό
1) Είτε υπάρχει τεμπελιά και το μόνο που μας νοιάζει είναι να παίρνουμε τα λεφτουδάκια από τις διαφημίσεις
2) Είτε οι δύο παραπάνω super-users απλά ανήκουν και αυτοί στην κατηγορία #2 ή #3.
...και όλα αυτά τα "όμορφα" συμπεράσματα από άνθρωπο ( @alnotas ) που το πρωταρχικό του "παράπονο" είναι η έλλειψη ευγένειας και κατανόησης ως προς τα νέα μέλη.

Τι να πω ρε παιδιά... Ευχαριστώ...
 


Vania

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2017
188
694
Να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο?
Το 1998 είχαμε μόνο pstn?
To 2006 είχαμε isdn?
(Στα παραπάνω θα έβαζα ένα φατσάκι, αλλα δε μπορώ να αποφασίσω ποιό :LOL:)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα μέλη ενός φόρουμ (τα ενεργά μέλη) είναι αυτά που του δίνουν ζωή. Με το ήθος τους, την γνώση τους, την ανθρωπιά τους. Όλα παίζουν ρόλο στην σύνθεση μιας διαδικτυακής ομάδας.
Κανείς δεν επιλέγει αυτή την σύνθεση (και καλώς δεν επιλέγει) η οποία ανά διαστήματα μεταβάλλεται.
Αντίστοιχα μεταβάλλεται και η αλληλεπιδραση που έχουν μεταξύ τους, η χημεία που αναπτύσσεται ανάμεσα στα μέλη.
Παρόλα αυτά, ενα φόρουμ δεν είναι μόνο το παρόν. Όλα αυτά τα χρόνια έχουν δημιουργηθεί από τα μέλη του δεκάδες (ίσως και εκατοντάδες) θέματα εξαιρετικού ενδιαφέροντος - θησαυροί για μένα. Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται, έχει στην διάθεσή του την πληροφορία.
Είναι και αυτή ξέρετε μια παράμετρος που ορίζει την "ποιότητα".
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οπότε @vrmode ισχύουν τα "τεμπέλης, τρολ, εριστικός"... Αφού αφαιρείται μόνο το οικονομικό και μια που:



...και όλα αυτά τα "όμορφα" συμπεράσματα από άνθρωπο που το πρωταρχικό του "παράπονο" είναι η έλλειψη ευγένειας και κατανόησης ως προς τα νέα μέλη.

Τι να πω ρε παιδιά... Ευχαριστώ...
Όχι βέβαια!
Είμαι δουλειά και γράφω στη ζούλα :LOL: δεν μπορώ να αναλύσω - επιφυλάσσομαι γα αργότερα.
 




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Εγώ είδα ένα μέλος που έχει δημιουργήσει λογαριασμό από το 2017 και έχει 23 δημοσιεύσεις, 2 από τις οποίες στο παρόν νήμα, να μιλά για ποιότητα στο φόρουμ.

Να μιλά για Super Users που είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για όλα τα άσχημα και που είναι είτε τεμπέληδες και φιλοχρήματοι, είτε εριστικοί, τρολ και δίχως ζωή... Χωρίς καν να έχει κατανοήσει πως δεν υπάρχουν Super Users εκτός από έναν, πολύ πιο πριν από την εγγραφή του!

Να μιλά για νέα μέλη που έχουν ως μοναδικό ελάττωμα την αμάθεια, όπως οι διάσημοι που έχουν μοναδικό ελάττωμα την "πολύ ειλικρίνεια"...

Να θεωρεί πως τα παλιά μέλη είναι όλοι "γνώστες" και πως είναι χρήσιμοι και ποιοτικοί μόνο εφόσον είναι... μειλίχιοι.

Να αφήνετε να υπονοείται πως εδώ όποιος εκφράζει ( αντίθετη; ) άποψη γίνεται ban.

Και τέλος, απευθυνόμενος σε "εμάς", τους Super Users, να μας εγκαλεί στο "πόσο πολύ το θέλουμε"...

Από κάτω διάφορα likes... Για ποιο σημείο άραγε...

Δεν απαγορεύεται, ούτε απαγορευόταν ποτέ να πει κάποιος την άποψη του όσο αυτό πληρεί βασικούς κανόνες ευγένειας.

Δεν απαγορεύεται, ούτε απαγορευόταν να το κάνει κάποιος με 0 ή 1000000000000 δημοσιεύσεις... Αλλά να υπάρχει και μια (κοινή) λογική και μια περίσκεψη.

Επίσης, σημαντικό πέρα από την κριτική και την "γκρίνια" να γίνονται και προτάσεις συγκεκριμένες και φυσικά αυτός που τα κάνει αυτά να είναι ο πρώτος που θα δώσει το παράδειγμα.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@admin
Θα έλεγα με επίγνωση ότι μπορεί να κάνω λάθος, μιας και δεν μπορώ να ξέρω τι έχει ο καθένας στο μυαλό του , ότι η βιαστική ανάγνωση μεγάλων κειμένων μπορεί να οδηγήσει σε λειψή κατανόηση.

Χωρίς βέβαια αυτό να αφαιρεί την βαρύτητα της απάντησης αλλά πιθανότατα δεν υπάρχει συνειδητή ταύτιση με το αρχικό μήνυμα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ πάντως admin σου κάνω like για να πειστούν άπαντες, ότι είμαστε στην ίδια κλίκα. Στην ίδια παράγκα. Με τα ίδια συμφέροντα βρε αδελφέ. Να πέσουν όλοι να σε φάνε. Να δω τώρα, πως θα γλυτώσεις. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να βάλω και καρδούλες. Θα το σκεφτώ.
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
(δημοσίευση Νο #24 και τελευταία)

Ό,τι να ΄ναι.... Παραγματικά όμως.... Ό,τι νά'ναι...

:confused:

Δεν ξέρω τι να απαντήσω καθώς φαίνεται ότι ή δεν διαβάζονται αυτά που γράφω είτε δεν κατανοούνται (...και όχι, ΔΕΝ λέω κανέναν "χαζό"). Από την απάντησή σου φαίνεται ότι δεν κάνεις για αυτή την δουλειά, συγνώμη που στο λέω, κακώς χαλιέσαι. Ξεκατίνιασμα και μικρότητες, δεν αρμόζουν σε admin. Ξαναδές το.

Αυτό το τελευταίο θα πω, ελπίζω να γίνω κατανοητός.

Αυτό που βλέπει κάποιος όταν μπαίνει στο forum, είναι νέους να κάνουν ερωτήσεις (χαζές, ηλίθιες, πιεστικές....), κάποιοι παλιοί να τους ειρωνεύονται και να τους αποπαίρνουν, και ο admin να αγοράζει αγρόν. Απών. Άφαντος.
Επίσης ακόμα και διαμάχες ανάμεσα σε πιο παλιά μέλη. Ειρωνείες, εμπαιγμός, ίντριγκα. Ο Admin απλά υπάρχει.


Από του 11 λόγους που παράθεσες για το πόσο βδελυροί είναι οι νέοι καταλαβαίνει κανείς την εμπάθειά σου. Είχα κάποιες αμφιβολίες για το αν είχα δίκιο για αυτά που έγραφα αλλά το ύφος και το περιεχόμενο των απαντήσεών σου με έπεισαν. Όπως λένε, "I rest my case".

Βγάλε σε παρακαλώ κάνα στατιστικό να δούμε πόσοι (σαν και μένα) έχουν γραφτεί ανα τα χρόνια και έχουν μονοψήφιο ή έστω διψήφιο αριθμό και μετά είτε δεν ξαναέγραψαν ή ακόμα δεν ξαναπάτησαν? Πραγματικό όμως στατιστικό. Θα δεις ότι ο "βαθμός απογοήτευσης" είναι αρκετά μεγάλος.

Αφήνεις τους καβγάδες να τραβάνε σελίδες και σελίδες και απλά δεν υπάρχεις.
Ποπ-κορν.

Το γιατί, ΔΕΝ το ξέρω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.
"Τεμπελιά" (...φαίνεται να σε πείραξε πολύ, γιατί;);
Γουστάρεις να βλέπεις να εξεφτελίζονται κάποιοι;
Δεν έχεις όρεξη να "την πεις στα φιλαράκια σου"?

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ? ΔΕΝ ξέρω.
Το αποτέλεσμα βλέπω..

Εγώ αυτό είδα από την πρώτη φορά που μπήκα το 2017, όπως τόνισες για να δείξεις ότι η γνώμη μου δεν έχει βαρύτητα. Είσαι απών, δεν προστατεύεις ούτε τους ανθρώπους ούτε την ειρήνη.

Δικό σου το μαγαζί, καλά κάνεις. Έτσι την "βρίσκεις".

Απλά μην νομίζουμε πάντα ότι φταίει μόνο ο γυαλός....
Μπορεί και εμείς να αρμενίζουμε στραβά και να μην θέλουμε να το παραδεχτούμε

Την κάνω, γιατί "I'm too old for this shit".
Κι αν έχω απορίες... υπάρχει και το google.

Υγιαίνετε μάγκες (και μάγκισες).
 
  • Like
Reactions: marblk and AGRIAN


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Όποιος θέλει το καλό μου με κάνει και κλαίω, όποιος θέλει το κακό μου με κάνει και γελάω. Ο παππούς μου.

Le mieux est l’ennemi du bien (Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού ) Βολταίρος


Ο @alnotas έβαλε το δάχτυλο επί τον τύπο των ήλων κι αυτό πόνεσε. Ίσως να μην έχει δίκιο για το οικονομικό κομμάτι, αλλά στα υπόλοιπα έπεσε διάνα. Αυτό φαίνεται στο φόρουμ και στην πορεία του στο χρόνο, στα μέλη, στις απόψεις…. Μια απλή αναδρομή στα νήματα και στις απόψεις που κατατίθονταν παλιότερα και η απλή σύγκριση με το σήμερα είναι δηλωτική της κατάστασης.

Λυπάμαι @admin αλλά και απών είσαι στα περισσότερα τεκταινόμενα (αυτό δεν είναι υποχρεωτικά και πάντα κακό, αλλά μερικές φορές είναι καταστροφικό) και μεροληπτείς στα ban και στις ανοχές συμπεριφορών (αυτό είναι πάντα καταστροφικό). Έτσι, είτε έχουν εκδιωχθεί, είτε έχουν απογοητευθεί και αποχωρήσει μέλη που χαιρόσουν να διαβάζεις τα κείμενά τους – και να διαφωνείς και να αντιδικείς μαζί τους …..

Προσωπικά δεν έχω παράπονο, αλλά το έχω δει να συμβαίνει και με έχει λυπήσει γιατί με κάθε αποχώρηση παλιού ή με τη μη ενεργοποίηση νέου μέλους (για να μην μιλήσουμε για τον ανώνυμο αναγνώστη) το παρόν φόρουμ γίνεται φτωχότερο. Κι αυτό είναι πολύ κρίμα γιατί ήταν πολύ πλούσιο – και μας έκανε όλους πλουσιότερους. Τώρα είναι φτωχό και ο μόνος του πλούτος είναι η προίκα των παλιών νημάτων του – και είναι άσχημο γιατί θα μπορούσαν να προστεθούν πολύ περισσότερα «προικιά» για το μέλλον, μιας και η εμπειρία και οι γνώσεις αυξάνονται και συσσωρεύονται σε όλους μας. Και να μην εξαντλείται στα γνωστά και τετριμμένα.

Αγαπητέ @admin , λυπάμαι που μπήκες σε θέση άμυνας και όχι στην ουσία και στον πυρήνα του μηνύματος του @alnotas Θα παρακαλούσα να δεις και το δικό μου μήνυμα σαν μια προσπάθεια να γίνει το αγαπημένο μας dogforum καλύτερο. Κι όχι χειρότερο.

Αυτοκριτική και όχι επίθεση στον όποιον «άλλο». Ειδικά όταν η θέση του είναι και ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη και μας «πονάει» (#3). Η σύνθεση είναι πολύ καλύτερη από την οποιαδήποτε θέση και αντίθεση και η μόνη που συνιστά βελτίωση/ανέλιξη.

Οψόμεθα !
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
@AGRIAN
Μπορώ να σας θέσω μια ερώτηση, ως απλή αναγνώστρια, νέο μέλος και με φιλική διάθεση.

Τί βάρος έχει η άποψη κάποιου, ο οποίος την έθεσε στη δημόσια συζήτηση, πήρε μια απάντηση που δεν του άρεσε, ανταπάντησε μας αποχαιρέτησε και έφυγε; Και μάλιστα η άποψή του έχει αυτή την κατακλείδα.
"Όλοι μπορούμε να κάνουμε το κόσμο, το σπίτι μας, τον εαυτό μας ή το ....forum μας, λίγο
καλύτερα.
Πόσο πολύ όμως το θέλουμε;"


Θεωρείτε ότι αυτό είναι διάλογος;

ΥΓ. Την ουσία της άποψης, ας τη δούμε παρακάτω.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Έχω πραγματικά κουραστεί τόσα χρόνια να διαβάζω για τους λόγους για τους οποίους αποχωρούν κάποια/πολλά μέλη του φόρουμ. Νέα και παλιά

Ένα από τα πράγματα που κάνω στην εταιρεία που δουλεύω είναι η ανάλυση δεδομένων και αποτελεσμάτων ερευνών, δημοσκοπήσεων όπως συνηθίζεται να αναφέρονται.
Τα πιο συνηθισμένα ερωτήματα των πελατών μας είναι να τους βρούμε απάντηση στο γιατί οι πελάτες τους σταμάτησαν να αγοράζουν την μάρκα τους, σταμάτησαν να κάνουν χρήση των υπηρεσιών τους, σταμάτησαν να μην τους ψηφίζουν πια.

Για να δώσουμε απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα αλλά και σε όλα τα άλλα, σχεδιάζουμε ερωτηματολόγια με επιστημονικό τρόπο, ορίζουμε το δείγμα της έρευνας ως προς το μέγεθος, την διασπορά κ.λπ.
Και μετά, στο τέλος, χρησιμοποιούμε πολλές και σύνθετες μεθόδους ανάλυσης έτσι ώστε όταν σηκωθούμε μπροστά στον πελάτη και του πούμε, ξέρεις σε έφτυσαν γι’ αυτό και γι’ αυτό και αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό και το άλλο, να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι δεν του λέμε κάτι που δεν ισχύει ή κάτι που εμείς νομίζουμε ότι θα πρέπει να ισχύει ανεξαρτήτως στοιχείων και δεδομένων

Διαβάζω λοιπόν πολλούς, να εκφράζουν μεγάλη σιγουριά για την αιτία που έφυγαν ή φεύγουν τα μέλη από εδώ μέσα. Προφανώς έχοντας συνομιλήσει με κάποιους που το έκαναν.

Αλλά πόσοι είναι αυτοί οι κάποιοι; Οι ίδιοι άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι γνωρίζουν γιατί φεύγουν τα μέλη, είναι οι ίδιοι που λένε ότι ο αριθμός τους είναι τεράστιος.

Άρα πως είναι δυνατόν να γνωρίζουν για τους πάντες.

Ναι, κάποιοι φεύγουν για τους λόγους που λέτε, αλλά υπάρχουν και αυτοί που φεύγουν για καθαρά προσωπικούς λόγους :

  • Απλά βαρέθηκαν

  • Έκαναν την ερώτηση που τους βασάνιζε, άκουσαν την απάντηση και έφυγαν

  • Δεν ασχολούνται πλέον με τον σκύλο

  • Ο σκύλος τους πέθανε, δεν πήραν άλλο ακόμα και πονάνε οι συζητήσεις

  • Δεν έχουν χρόνο / δουλεύουν / κάνουν παιδιά, οικογένεια /ξεκίνησαν νέα ζωή σε άλλη χώρα

  • Έγιναν εκτροφείς και το φόρουμ είναι risky

  • Βλέπουν με υπεροψία όλα αυτά τα θέματα και τα θεωρούν πλέον ασήμαντα

  • Μετάνιωσαν για τα γραφόμενα τους, οπότε καλύτερη η λήθη

Μπορώ να συνεχίσω για πολύ ακόμα αλλά νομίζω ότι καταλάβατε τι θέλω να πω.

Εδώ ήθελα να προσθέσω κάτι για τους δικούς μου λόγους.

Ο θάνατος του Γιάννη με τάραξε και με έκανε για μεγάλο διάστημα να μην θέλω να συμμετέχω σε τίποτα

Ούτε η δική μου λίστα αναλύει σωστά και πλήρως το θέμα, απλά βάζει και άλλους παράγοντες στο τραπέζι για την αποχώρηση μελών από το φόρουμ.

Κανείς δεν θα μάθει ποτέ γιατί έφυγαν όλοι αυτοί, αν ο αριθμός τους είναι μεγαλύτερος από όσο αναλογικά συμβαίνει σε άλλα αντίστοιχα φόρουμ της Ελλάδας ή και του εξωτερικού, πόσοι από αυτούς απλά διαβάζουν χωρίς να αισθάνονται χολωμένοι για κάτι κ.λπ.

Θα κλείσω με μια τελευταία κατηγορία που νοιώθω ότι είναι σημαντική και αυτή, αλλά έχει να κάνει με προβλήματα που καβαλάνε οι ίδιοι

Το έγραψα και στο άλλο επίκαιρο θέμα.

"Όλοι οι άλλοι είναι ένοχοι, εκτός από μένα" όπως είπε κάποιος, και αφού δεν μπορώ τελικά να το αποδείξω, "την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια", να δείξω τουλάχιστον την ευαισθησία μου και το πόσο θύμα είμαι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf