Dog forum Παρελθόν, Παρόν, Μέλλον


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο λόγος που είπα σε πμ είναι πως δεν θέλω να προτείνω άτομα με τα οποία δεν έχω μιλήσει ποτέ μαζί τους και δεν ξέρω καν αν έχουν την διάθεση έστω και στο ελάχιστο για κάτι τέτοιο (και αν τα προτείνω δημόσια μπορεί να με κράξουν και θα έχουν και δίκιο) Ο αντμιν θα πρέπει να τους κάνει κρούση αν όντως το σκέφτεται σοβαρά.
Αλλά να είναι να βλέπουμε κάτι το μεμπτό και σε αυτό, ας γίνει φανερά.

Σας καληνυχτώ μιας και είμαι από πολύωρο ταξίδι και αύριο το πρωί δουλεύω :)
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο λόγος που είπα σε πμ είναι πως δεν θέλω να προτείνω άτομα με τα οποία δεν έχω μιλήσει ποτέ μαζί τους και δεν ξέρω καν αν έχουν την διάθεση έστω και στο ελάχιστο για κάτι τέτοιο (και αν τα προτείνω δημόσια μπορεί να με κράξουν και θα έχουν και δίκιο) Ο αντμιν θα πρέπει να τους κάνει κρούση αν όντως το σκέφτεται σοβαρά.
Αλλά να είναι να βλέπουμε κάτι το μεμπτό και σε αυτό, ας γίνει φανερά.

Σας καληνυχτώ μιας και είμαι από πολύωρο ταξίδι και αύριο το πρωί δουλεύω :)
Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό (το "και σε αυτό" δεν το σχολιάζω γιατί σίγουρα δεν με αφορά). Θα μπορούσε η πρώτη παράγραφος αυτής της απάντησης σου να ήταν η μοναδική και αυτό το ποστ που γράφω τώρα να μην υπήρχε ποτέ :giggle:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η 1η παράγραφος δεν θα μπορούσε να ήταν η μοναδική.
Υπάρχει και η 3η παράγραφος που είναι το ίδιο σημαντική (για μένα) χαχα
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Disclaimer : Ακολουθεί σεντόνι. Και μάλιστα υπέρδιπλο !



@Εriana

Απαντώ κι εγώ ως απλός αναγνώστης, απλό μέλος και πάντα με τη φιλικότερη διάθεση :

Η άποψη του καθενός έχει τόσο βάρος, όσο αυτή ζυγίζει ! Ούτε γραμμάριο λιγότερο, ούτε γραμμάριο περισσότερο. Εξηγούμαι :

Προσωπικά προσπαθώ – στην αρχή τουλάχιστον - να μην επηρεάζομαι από το ποιος λέει κάτι, αλλά ΤΙ είναι ακριβώς αυτό που λέει. Προσπαθώ να μην επηρεάζομαι ούτε και από τις προθέσεις του. Σημασία για μένα έχει κατ’ αρχάς το περιεχόμενο, η άποψη καθ’ αυτή. Η οποία δεν πρέπει να κριθεί με κριτήριο το ποιος τη λέει, αλλά πόσο βάρος/αξία/περιεχόμενο έχει. Το ποιος την εκφέρει και για ποιο σκοπό την εκφέρει πρέπει να κριθεί σε δεύτερο χρόνο, αφού πρώτα κριθεί αν η ίδια η άποψη είναι βαρύνουσα ή όχι.

Συνεπώς στο πρώτο μήνυμα (και στο δεύτερο και στο εκατοστό) του @alnotas (και του κάθε άλλου εδώ κι οπουδήποτε αλλού) προσπαθώ να διαπιστώσω τι θέλει να πει ο ποιητής κι όχι ποιος είναι ο ποιητής. Αν κρίνω ότι το «ποίημα» αξίζει να πάμε και στα υπόλοιπα. Αν όχι, πάμε παρακάτω. Τα ποιήματα κάνουν τον ποιητή κι όχι ο ποιητής τα ποιήματα…..

Κατ’ εμέ λοιπόν η άποψή του αξίζει και έχει βάρος καθ’ εαυτή γιατί άγγιξε τα εσωτερικά μου κριτήρια περί αληθείας. Συμφωνώ και θεωρώ ότι στην πλειονότητα των όσων λέει έχει δίκιο. Αδιαφορώ ποιος είναι, αδιαφορώ (στο στάδιο αυτό) και για τα κίνητρά του.

Την κατακλείδα δε που εσένα σε προβλημάτισε, εγώ την προσυπογράφω μέχρι κεραίας. Πού διαφωνείς ;



@takisft

Συμφωνώ σε μερικά από όσα λες . Ερωτώ όμως :

Όσοι αποχώρησαν γιατί «Απλά βαρέθηκαν», γιατί βαρέθηκαν ; Μήπως γιατί ήταν βαρετά όσα διάβαζαν ; Μήπως γιατί βαρέθηκαν να διαβάζουν συνεχώς τα ίδια και τα ίδια από τους ίδιους/ες, μονότονα και κουραστικά ; Μήπως γιατί η γκρίνια, η μίρλα και η αστυνόμευση της σκέψης εκτός από εκνευριστική είναι και κουραστική ;

Όσοι αποχώρησαν γιατί «Έκαναν την ερώτηση που τους βασάνιζε, άκουσαν την απάντηση και έφυγαν» μήπως δεν έφευγαν αλλά παρέμεναν αν κάτι άλλο τους κέντριζε το ενδιαφέρον, ένα θέμα, ένα πρόσωπο, μια συμπεριφορά ;

Όσοι αποχώρησαν γιατί «Δεν ασχολούνται πλέον με τον σκύλο» νομίζω ότι είναι μια ελάχιστη, μηδαμινή περίπτωση. Για να μπει κάποιος εδώ και να γίνει μέλος, ένα κόλλημα με το σκύλο το έχει. Ακόμα κι αν δεν έχει σκύλο, έχει κόλλημα. Δεν έχω αεροπλάνο, αλλά συμμετέχω ενεργά και για πολλά χρόνια σε ένα αεροπορικό φόρουμ – φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Ας αφήσουμε δε ότι με τη συμμετοχή αποκτάς και «κοινωνικούς» δεσμούς, οπότε δεν φεύγεις γιατί είναι οι φίλοι σου κλπ.

Όσοι αποχώρησαν γιατί «Ο σκύλος τους πέθανε, δεν πήραν άλλο ακόμα και πονάνε οι συζητήσεις» εντάσσονται ομοίως στην ανωτέρω περίπτωση και απάντηση.

Το ίδιο σε ένα βαθμό ισχύει και για όσους «Δεν έχουν χρόνο / δουλεύουν / κάνουν παιδιά, οικογένεια /ξεκίνησαν νέα ζωή σε άλλη χώρα». Οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν χρόνο / δουλεύουν / κάνουν παιδιά, οικογένεια /κάποιοι μάλλιστα ξεκίνησαν νέα ζωή σε άλλη χώρα. Η απάντηση στο γιατί κάποιοι με αυτά τα χαρακτηριστικά συνεχίζουν και γράφουν και κάποιοι άλλοι όχι, νομίζω ότι πρέπει να αναζητηθεί στις αιτίες που κατέδειξε ο @alnotas .

Όσοι αποχώρησαν γιατί «Έγιναν εκτροφείς και το φόρουμ είναι risky» θα συμφωνήσω ότι ισχύει γι’ αυτούς που ήταν μέλη και αποχώρησαν. Είναι risky όμως γιατί τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ έχουν (ή είχαν) πολύ υψηλό επίπεδο και οι ίδιοι δεν διακινδυνεύουν την έκθεση και την απομυθοποίηση.

Θα συμφωνήσω επίσης για όσους «Βλέπουν με υπεροψία όλα αυτά τα θέματα και τα θεωρούν πλέον ασήμαντα». Είμαι ένας από αυτούς. Όχι με υπεροψία, αλλά πράγματι θεωρώ εντελώς ασήμαντο να συμμετέχω για 125η φορά σε μια συζήτηση για τον τρόπο απόκτησης κουταβιού, να συστήσω τροφή ή να δω φωτογραφίες του Ριρή. Καλά είναι αυτά, τα έκανα και θα εξακολουθούσα να τα κάνω με χαρά, αν υπήρχε και κάτι άλλο που θα με γέμιζε. Σαν τα παλιότερα νήματα και συζητήσεις, έστω και μια στις δέκα. Όταν όμως είναι ΜΟΝΟΝ αυτά, λυπάμαι αλλά είναι ασήμαντα και αδιάφορα.

Όσοι αποχώρησαν γιατί «Μετάνιωσαν για τα γραφόμενα τους, οπότε καλύτερη η λήθη», στο καλό κι η Παναγιά μαζί τους.

Συνυπογράφω τη ρήση "Όλοι οι άλλοι είναι ένοχοι, εκτός από μένα". Γι’ αυτό μίλησα και στον @admin για αυτοκριτική…..



@admin

Ζήτησες προτάσεις. Πάρε πρόχειρα μερικές :

  • Κάνε αυτοκριτική. Όχι δημόσιο αυτομαστίγωμα, αλλά προσωπική ενδοσκόπηση. Για να δεις τι έχει γίνει λάθος μέχρι τώρα και να διορθωθεί, τι έχει γίνει σωστά και να γίνει καλύτερο. Αν θεωρείς ότι όλα έχουν γίνει άψογα και ο @alnotas είναι προβοκάτορας/τρολλ/βλάκας κλπ, ότι το ίδιο είμαι κι εγώ κι οποιοσδήποτε άλλος ασκεί κριτική, προχώρα στην επόμενη πρόταση.
  • Δημιούργησε μια ενότητα σημαντικών θεμάτων ή προγενέστερα νήματα που καλύπτουν αυτά τα θέματα σαν FAQ και floating, έτσι ώστε να κερδηθεί πολύτιμος χρόνος, γράψιμο και ψυχική υγεία στα μέλη που απαντούν στους νέους και στα πρώτα ερωτήματά τους. Οι νέοι να παραπέμπονται εκεί και στη συνέχεια να συζητάμε τα περαιτέρω, αλλά να υπάρχει μια βάση.
  • Να είσαι πιο λειτουργικά παρεμβατικός. Προσοχή : όχι αυστηρός, ούτε να λογοκρίνεις. Αλλά δεν χρειάζεται ο άλλος/η να αρχίσει τα πεζοδρομιακά γαλλικά για να παρέμβεις. Στο 99 % των περιπτώσεων που ξέφυγαν μια φιλική παρέμβασή σου, είτε ως αντμίν είτε με το alter ego σου θα ήταν υπεραρκετή.
  • Πάντα φιλικά και με καλή διάθεση, μάζεψε λίγο τα λουριά σε κάποιους/ες που ξεφεύγουν τόσο πολύ και τόσο συχνά. Πίστεψέ με, καθιστούν το dogforum απωθητικό σε όλους τους άλλους πλήν της κλίκας τους. Και οι «άλλοι» είναι και απείρως περισσότεροι και απείρως σημαντικότεροι.
  • Βγάλε ένα Σύνταγμα με δύο μέρη/Δεκαλόγους Κατευθύνσεων. Ένα Δεκάλογο του Φόρουμ κι ένα Δεκάλογο του Μέλους. Όχι αυστηρούς, όχι αφοριστικούς, αλλά οπωσδήποτε κατευθυντήριους. Να ξέρει κάποιος που μπαίνει και τι να περιμένει. Καλό θα ήταν αυτοί να προκύψουν κατόπιν συζητήσεως με τα ήδη υπάρχοντα μέλη και να ακουστούν οι γνώμες τους, αλλά δική σου να είναι η τελική απόφαση.
  • Αποκλείεται να μην ξέρεις ή να μην μπορείς να βρεις κάποιους τουλάχιστον από παλιότερους συμμετέχοντες με ενεργητική παρουσία που πλέον δεν γράφουν. Κάνε προσκλητήριο, προσωπικό και άμεσο, για να επιστρέψουν τουλάχιστον κάποιοι εξ αυτών. Κάνε μεταγραφές, η ομάδα θέλει ενίσχυση.
  • Διοργάνωσε κάποια συνάντηση μελών. Βοηθάει πολύ στην άμβλυνση προσωπικών αντιπαραθέσεων που προέρχονται από απρόσωπα γραπτά μηνύματα.
  • Αν έχεις ένα όραμα για το φόρουμ, αν θέλεις το φόρουμ να έχει μια ταυτότητα, αν αυτά (όραμα και ταυτότητα) τα μοιράζονται και άλλα πρόσωπα που γνωρίζεις, εκτιμάς κι εμπιστεύεσαι, τότε και μόνο τότε σύστησε μια ολιγομελή ομάδα διαχείρισης και κάνε τους Moderators, πάντα με στενή συνεργασία και επίβλεψη.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά περισσότερα, αλλά στο τέλος δεν θα διαβάσει κανείς τίποτε…. Στην κατακλείδα "Όλοι μπορούμε να κάνουμε το κόσμο, το σπίτι μας, τον εαυτό μας ή το ....forum μας, λίγο καλύτερα. Πόσο πολύ όμως το θέλουμε;" εγώ απάντησα καταφατικά και προσπάθησα να συνεισφέρω έστω και το ελάχιστο που μπορώ. Προσπαθήστε κι εσείς. Δεν κοστίζει παρά λίγο προσωπικό χρόνο.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@AGRIAN

Επειδή είπα ότι θέλω να μείνω στις προτάσεις, δε θα σχολιάσω κάτι άλλο...

Κάνε...

Δημιούργησε...

Να είσαι...

Μάζεψε...

Βγάλε...

Κάνε...

Διοργάνωσε...

Αν έχεις ένα όραμα για το φόρουμ, αν θέλεις το φόρουμ να έχει μια ταυτότητα...
Αυτές είναι οι προτάσεις σου... και στο τέλος γράφεις:

"Όλοι μπορούμε να κάνουμε το κόσμο, το σπίτι μας, τον εαυτό μας ή το ....forum μας, λίγο καλύτερα. Πόσο πολύ όμως το θέλουμε;" εγώ απάντησα καταφατικά και προσπάθησα να συνεισφέρω έστω και το ελάχιστο που μπορώ. Προσπαθήστε κι εσείς. Δεν κοστίζει παρά λίγο προσωπικό χρόνο.
Εσύ προσπάθησες (και δε κατάφερες κάτι ή κατάφερες); Τέλος;

Τώρα πρέπει να προσπαθήσω κι εγώ κάνοντας τις δουλειές που μου έβαλες (συν όσες κάνω) για να αποδείξω πόσο πολύ το θέλω;

Εσύ τι θα αναλάβεις να κάνεις από εδώ και στο εξής, πέρα από το να με βοηθήσεις με ιδέες για το τι μπορώ ΕΓΩ να κάνω και να έχεις (κι εσύ) καλή διάθεση;

ΕΣΥ τι θα κάνεις που θα είναι φανερό, ουσιαστικό, χρήσιμο και μόνιμο ώστε να επιτύχεις αυτό που θες για το φόρουμ;

Εσύ πόσο πολύ το θες;

Πάμε λοιπόν! ...και επαναλαμβάνω:

Προτάσεις συγκεκριμένες και δομημένες. Όχι, γενικότητες τύπου "Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα" αλλά προτάσεις που θα εμπεριέχουν και το "εγώ".

Παράδειγμα: "Από αύριο εγώ μπορώ να απαντώ στις απορίες των νέων μελών για τα θέματα εκπαίδευσης και συμπεριφοράς" ή "Αναλαμβάνω εγώ να απαντώ στα νέα μέλη που παρουσιάζουν το κουταβάκι από το pet shop ή τον γείτονα. Με ευγενικό και ήπιο τόνο και παρουσιάζοντας υπέρ και κατά" ή "Εγώ μπορώ να γράφω 1 άρθρο αναλυτικό το μήνα για κάποιο θέμα που θεωρώ σημαντικό" ή "Θα ήθελα να μεταφράσω εγώ και να δημοσιεύσω το πρότυπο του CÃO DE GADO TRANSMONTANO που μου αρέσει" ή "Μπορώ εγώ να βγάζω φωτογραφίες και βιντεάκια από event που συμμετέχω ή παρακολουθώ και είναι σχετικά με σκυλιά και να τα δημοσιεύω"...

Είμαι σίγουρος ότι θα έχετε κι εσείς πολλά να συμπληρώσετε!

Για οποιαδήποτε πρόταση δεσμεύομαι ανοικτά και δημόσια να βοηθήσω και να την υποστηρίξω.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and mareco


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
μα πως μπορει καποιος να πει,θα αναλαβω εγω να απανταω σε θεματα εκπαιδευσης
ποιος ειναι αυτος ο φωτινος παντογνωστης,που θα καταληξουμε σαν ομαδα με θετικους εκπαιδευτες..λεω εγω τωρα ενα παραδειγμα
ποιος θα πει οτι σε θεματα που ρωταν υγειας θα αναλλαβω εγω να απανταω
τι ειναι,ντοκτωρ;

δεν νομιζω να γινεται αυτο
και ποσο μαλλον οταν θα εχει "εξουσια" και θα σου λεει.γατακι,εγω ειμαι υπευθυνος για τετοιες απαντησεις,στην τρυπα σου
θα παει κοσμακης και κοσμακης ακλαφτος

μετα ποιος μπορει να δωσει ονοματα για να προτινει θεσεις
θεσεις που στο παρεθλον εχει αποδειχτει οτι κοβαν και ραβαν οτι θελαν κατα πως βολευει τον καθενα.οταν δινεις "εξουσια" στον ανθρωπακο ετσι κανει
ποιος μπορει να ειναι δικαιος σε καθε ποστ και σε καθε τι που διαβαζει ωστε να λειτουργησει αναλογα;ελαχιστοι το εχουν δειξει απο παλια
τεσπα


θα προτεινω εγω λοιπον
επειδη ειμαι χωριατης και δεν με νοιαζει και νομιζω οτι μου ξεφευγουν....σορρυ τα λεω
θα προτεινω την μαρεκο να λεει το γουελκαμ του παρανταης σε καθε νεο μελος που μπηκε στο φορουμ και εχει παρει σκλι απο ΒΥΒ η γεννα γνωστου κλπ κλπ.στα εκτροφικα ας μπει αλλος,εκει την θελω,αν μετραει η ψηφος μου...

σου πατησα λαικ πριν μπω εδω ε,κανονα.
θα εβαζακαι καμια φατσουλα αλλα ακομα ο μαλεας δεν εχω ασχοληθει να δω πως μπαινουν.
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δε μπορεί κανείς και ούτε είναι λογικό να αναλάβει πόστο τύπου εγώ τους ΒΥΒ, εσύ αυτά που δαγκώνουν άλλα σκυλιά, ο τρίτος αυτά που δαγκώνουν το αφεντικό τους, ο τέταρτος την κροκέτα και ο πέμπτος την ωμή.
Απ' ότι φαίνεται, το κυρίως πρόβλημα είναι οι "άλλοι". Αναλόγως την περίπτωση, είναι οι "άλλοι" που διαφωνούν έντονα/άκομψα/επίμονα/ ό,τι άλλο είναι κλίκα, και πρέπει να τους κόψουμε τη φόρα. Είναι οι "άλλοι" που είδαν φως και μπήκαν και είναι το αλάτι της ζωής και πρέπει να ανασυνταχθούμε για τους κρατήσουμε. Είναι οι 'άλλοι" που ξέρουν αλλά δεν γράφουν, και ευθύνονται κάποιοι άλλοι "άλλοι" γι'αυτό. Οι "άλλοι" που γράφουν, οπότε ας κάνουν χώρο στους "άλλους" που ξέρουν. είναι οι "άλλοι" που αν ανέβαζαν το επίπεδο, θα ακολουθούσαμε κι εμείς.
Κανείς δεν εμποδίζει κανέναν άλλο να γράψει ό,τι θέλει, με όποιο τρόπο το θέλει. Αν ο καθένας κάτσει και γράψει αυτά που τον ενδιαφέρουν, ακι η θεματολογία θα γίνει πιο πλούσια, και πολυφωνία θα υπάρχει. και διαφορετικά ύφη γραφής. Και στην τελική ο καθένας μπορεί να γίνει παράδειγμα προς μίμηση ή προς αποφυγή με αυτά που κάνει ή δεν κάνει. Αυτό που δεν μπορεί να γίνει, είναι εγώ απλά να έχω το όραμα, και να χαλιέμαι που οι "άλλοι" δεν το υλοποιούν.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@tasos malinoua

Να αναλάβει τις "ευθύνες" της συμμετοχής του...

Δηλαδή, αν θέλει να καλωσορίζονται "αλλιώς" τα μέλη, να τα καλωσορίζει ΚΑΙ αυτός. Αν θέλει να αντιμετωπίζεται "αλλιώς" η εκπαίδευση του "ΚΑΤΣΕ" να γράψει/γράφει ΚΑΙ αυτός τον τρόπο του. Αν θεωρεί πως η καλύτερη διατροφή είναι το μαγειρευτό, να γράφει ΚΑΙ αυτός άρθρα και απαντήσεις για το μαγειρευτό.

Να το κάνει αυτός και όλοι όσοι θέλουν να βλέπουν... ότι θέλουν να δουν!

Αν το κάνουν θα βλέπουν, έστω, τα δικά τους και δε θα παραπονιούνται πως βλέπουν μόνο των "άλλων".

Και γιατί να θες "θέση" και "γαλόνια" για αυτό;

Γιατί να θες "εξουσία";

Τώρα!... Ίσος μεταξύ ίσων... Γράφε και πλημμύρισε το dogforum με την δική σου πληροφορία και την δική σου οπτική!

Πάμε λοιπόν! ...και επαναλαμβάνω:

Προτάσεις συγκεκριμένες και δομημένες. Όχι, γενικότητες τύπου "Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα" αλλά προτάσεις που θα εμπεριέχουν και το "εγώ".

Παράδειγμα: "Από αύριο εγώ μπορώ να απαντώ στις απορίες των νέων μελών για τα θέματα εκπαίδευσης και συμπεριφοράς" ή "Αναλαμβάνω εγώ να απαντώ στα νέα μέλη που παρουσιάζουν το κουταβάκι από το pet shop ή τον γείτονα. Με ευγενικό και ήπιο τόνο και παρουσιάζοντας υπέρ και κατά" ή "Εγώ μπορώ να γράφω 1 άρθρο αναλυτικό το μήνα για κάποιο θέμα που θεωρώ σημαντικό" ή "Θα ήθελα να μεταφράσω εγώ και να δημοσιεύσω το πρότυπο του ANJING KINTAMANI-BALI που μου αρέσει" ή "Μπορώ εγώ να βγάζω φωτογραφίες και βιντεάκια από event που συμμετέχω ή παρακολουθώ και είναι σχετικά με σκυλιά και να τα δημοσιεύω"...

Είμαι σίγουρος ότι θα έχετε κι εσείς πολλά να συμπληρώσετε!

Για οποιαδήποτε πρόταση δεσμεύομαι ανοικτά και δημόσια να βοηθήσω και να την υποστηρίξω.
 
  • Like
Reactions: mareco


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Προτάσεις συγκεκριμένες και δομημένες. Όχι, γενικότητες τύπου "Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα" αλλά προτάσεις που θα εμπεριέχουν και το "εγώ".
Δυο τρία πραγματάκια σύντομα

1. Προτάσεις γίνονται. Από ένα δύο άτομα αλλά γίνονται. Περιμένω και από άλλους.

2. Συγκεκριμένες και δομημένες. Ε καλά τώρα και εσύ. Περιμένεις την λύση έτοιμη;
Μέσα από τον διαλογο, με προτάσεις και ιδέες και κυρίως καλή διάθεση, κάτι θα βγει.

3. Όταν πρότεινα να μπουνε συντονιστές, στο μυαλό μου το είχα δύο τρία άτομα χωρίς συγκεκριμένο κομμάτι οι οποίοι όταν κάπου ξεφεύγει μια κατάσταση να βάζουν φρένο. Όποιος είναι μέσα. Εξάλλου δεν νομίζω πως στην παρούσα φάση είναι τόσες πολλές υποκατηγορίες ώστε να αναλάβει από μια κάθε συντονιστής. Αν ένας συντονιστής έχει στην ευθύνη του μια κατηγορία, θα τον κουράσει όλο αυτό. Δυο τρεις συντονιστές χρειάζονται να καλύπτει ο ένας τον άλλο και εσένα ώστε να μοιραστεί η δουλειά και να μην έρθει κοπωση.

4. Οι συντονιστές δεν θα είναι μπαμπούλες και δεν θα το παιζουνε γαμαουες. Για να μην γίνει αυτό προτείνω τα εξής 2.
Α. Να τρέχει συνέχεια ένα θέμα σε αυτή την κατηγορία (που θα είναι ορατό μόνο στα μέλη) για προτασεις, παράπονα κτλ
Β. Ο κάθε συντονιστής εννοείται πως είναι στην ουσία απλό μέλος (συμμετέχει κανονικά στις συζητήσεις, κάνει και χαβαλέ γιατί και αυτός χρειάζεται) και όταν χρειαστει να παρέμβει σαν συντονιστής, το δηλώνει στην αρχή του συγκεκριμένου μηνύματος. Πχ σε αυτό το μήνυμα γράφω σαν συντονιστής. Αυτό το έχω δει σε άλλο φόρουμ, λειτουργεί μια χαρά και μου άρεσε σαν ιδέα.

Αυτά γρήγορα γρήγορα, τα υπόλοιπα το βραδυ
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Δεν έχει γίνει ούτε μία πρόταση που χρειάζεται να κάνει κάποιος άλλος κάτι πέρα από εμένα... μέχρι στιγμής.

...και αν εγώ τα περιμένω έτοιμα, εσείς που δεν (θα) κάνετε τίποτα πως τα περιμένετε;

Οπότε... Πάμε λοιπόν! ...και επαναλαμβάνω:

Προτάσεις συγκεκριμένες και δομημένες. Όχι, γενικότητες τύπου "Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα" αλλά προτάσεις που θα εμπεριέχουν και το "εγώ".

Παράδειγμα: "Από αύριο εγώ μπορώ να απαντώ στις απορίες των νέων μελών για τα θέματα εκπαίδευσης και συμπεριφοράς" ή "Αναλαμβάνω εγώ να απαντώ στα νέα μέλη που παρουσιάζουν το κουταβάκι από το pet shop ή τον γείτονα. Με ευγενικό και ήπιο τόνο και παρουσιάζοντας υπέρ και κατά" ή "Εγώ μπορώ να γράφω 1 άρθρο αναλυτικό το μήνα για κάποιο θέμα που θεωρώ σημαντικό" ή "Θα ήθελα να μεταφράσω εγώ και να δημοσιεύσω το πρότυπο του ANJING KINTAMANI-BALI που μου αρέσει" ή "Μπορώ εγώ να βγάζω φωτογραφίες και βιντεάκια από event που συμμετέχω ή παρακολουθώ και είναι σχετικά με σκυλιά και να τα δημοσιεύω"...

Είμαι σίγουρος ότι θα έχετε κι εσείς πολλά να συμπληρώσετε!

Για οποιαδήποτε πρόταση δεσμεύομαι ανοικτά και δημόσια να βοηθήσω και να την υποστηρίξω.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο φόρουμ.
Δεν θέλω κάποιον μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι μου να με λογοκρίνει.
Δεν θέλω αστυνόμευση.
Έχω όμως απόλυτη συναίσθηση του βήματος που μου δίνεται σε ένα δημόσιο φόρουμ και των ευθυνών που έχω απέναντι σε όλους όσους συμμετέχουν ή διαβάζουν, αλλά και του ίδιου του χώρου που με φιλοξενεί.
Αλλο ελευθερία, άλλο ασυδοσία.

Αυτό που μου λείπει - όπως υποπτεύομαι και σε αρκετούς άλλους - είναι οι εξειδικευμένες συζητήσεις που κάναμε παλαιότερα. Πάνω σε αυτό όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, εαν δεν υπάρχουν μέλη να "προχωρήσουν" μια συζήτηση. Ενα μέλος από μόνο του ή 2 ή 3 δεν μπορούν να φέρουν την άνοιξη.
Για παράδειγμα πρόσφατα ανέβηκε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα για αυτό που γίνεται στην Ολλανδία.
Δεν τραβάει. Μπορεί πριν 2,3 χρόνια να είχε φτάσει και τις 30 σελίδες. Και αυτό το θέμα να ήταν με την σειρά του αφορμή να ανοίξει ένα άλλο.
Εχω την αίσθηση πως αναπολούμε άλλες εποχές, με άλλη σύνθεση μελών.
Πιστεύω ή θέλω να πιστεύω, πως θα κάνει και αυτό τον κύκλο του, θα επανέλθει ξανά ισορροπία στη σύνθεση και πάνω από όλα θα λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις.
:)
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
@manolo

Όχι την κολοκυθιά... Διότι εγώ κάνω ήδη διάφορα και περιμένω προτάσεις που θα κάνετε ΚΑΙ εσείς, που έχετε όραμα για το φόρουμ... Πόσο πολύ όμως το θέλετε ΚΑΙ εσείς;

Τους mods μόνο για "αστυνόμευση" τους θεωρείς απαραίτητους;

Αν όχι, για τι άλλο;

...και για να μη ξεχνιόμαστε:

Προτάσεις συγκεκριμένες και δομημένες. Όχι, γενικότητες τύπου "Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα" αλλά προτάσεις που θα εμπεριέχουν και το "εγώ".

Παράδειγμα: "Από αύριο εγώ μπορώ να απαντώ στις απορίες των νέων μελών για τα θέματα εκπαίδευσης και συμπεριφοράς" ή "Αναλαμβάνω εγώ να απαντώ στα νέα μέλη που παρουσιάζουν το κουταβάκι από το pet shop ή τον γείτονα. Με ευγενικό και ήπιο τόνο και παρουσιάζοντας υπέρ και κατά" ή "Εγώ μπορώ να γράφω 1 άρθρο αναλυτικό το μήνα για κάποιο θέμα που θεωρώ σημαντικό" ή "Θα ήθελα να μεταφράσω εγώ και να δημοσιεύσω το πρότυπο του ANJING KINTAMANI-BALI που μου αρέσει" ή "Μπορώ εγώ να βγάζω φωτογραφίες και βιντεάκια από event που συμμετέχω ή παρακολουθώ και είναι σχετικά με σκυλιά και να τα δημοσιεύω"...

Είμαι σίγουρος ότι θα έχετε κι εσείς πολλά να συμπληρώσετε!

Για οποιαδήποτε πρόταση δεσμεύομαι ανοικτά και δημόσια να βοηθήσω και να την υποστηρίξω.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Πάντως το moderation δεν είναι λογοκρισία. Χρησιμοποιείται για να διατηρεί κάποιο πλαίσιο σε όλες τις περιστάσεις συνομιλίας κ συνδιαλλαγής σεβαστού αριθμού συνδαιτημόνων.

Θεωρητικά και η αστυνόμευση κοινωνικά πλαίσια θα έπρεπε να διατηρεί. Άλλο τι σημασιολογία έχει πάρει πλέον η λέξη.

Όταν τα πλαίσια βέβαια διατηρούνται όμορφα από διάφορους συμμετέχοντες της κοινωνικής ομάδας, το να καρφιτσώσεις αυτο το ρόλο σε κάποιους συγκεκριμένους είναι περιττό. Όταν αυτό δεν είναι εφικτό, δεν είναι κακοί κ οι ρόλοι.

Κι εγώ μια χαρά το βρίσκω το φόρουμ πάντως. Υπάρχει μια υγιής αυτορύθμιση από αυτούς που έχουν ακόμα τα κέφια να το κάνουν.
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
@Εriana

Απαντώ κι εγώ ως απλός αναγνώστης, απλό μέλος και πάντα με τη φιλικότερη διάθεση :

Η άποψη του καθενός έχει τόσο βάρος, όσο αυτή ζυγίζει ! Ούτε γραμμάριο λιγότερο, ούτε γραμμάριο περισσότερο. Εξηγούμαι :

Προσωπικά προσπαθώ – στην αρχή τουλάχιστον - να μην επηρεάζομαι από το ποιος λέει κάτι, αλλά ΤΙ είναι ακριβώς αυτό που λέει. Προσπαθώ να μην επηρεάζομαι ούτε και από τις προθέσεις του. Σημασία για μένα έχει κατ’ αρχάς το περιεχόμενο, η άποψη καθ’ αυτή. Η οποία δεν πρέπει να κριθεί με κριτήριο το ποιος τη λέει, αλλά πόσο βάρος/αξία/περιεχόμενο έχει. Το ποιος την εκφέρει και για ποιο σκοπό την εκφέρει πρέπει να κριθεί σε δεύτερο χρόνο, αφού πρώτα κριθεί αν η ίδια η άποψη είναι βαρύνουσα ή όχι.

Συνεπώς στο πρώτο μήνυμα (και στο δεύτερο και στο εκατοστό) του @alnotas (και του κάθε άλλου εδώ κι οπουδήποτε αλλού) προσπαθώ να διαπιστώσω τι θέλει να πει ο ποιητής κι όχι ποιος είναι ο ποιητής. Αν κρίνω ότι το «ποίημα» αξίζει να πάμε και στα υπόλοιπα. Αν όχι, πάμε παρακάτω. Τα ποιήματα κάνουν τον ποιητή κι όχι ο ποιητής τα ποιήματα…..

Κατ’ εμέ λοιπόν η άποψή του αξίζει και έχει βάρος καθ’ εαυτή γιατί άγγιξε τα εσωτερικά μου κριτήρια περί αληθείας. Συμφωνώ και θεωρώ ότι στην πλειονότητα των όσων λέει έχει δίκιο. Αδιαφορώ ποιος είναι, αδιαφορώ (στο στάδιο αυτό) και για τα κίνητρά του.

Την κατακλείδα δε που εσένα σε προβλημάτισε, εγώ την προσυπογράφω μέχρι κεραίας. Πού διαφωνείς ;
Kατ' αρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.

Να διευκρινήσω πρώτα το εξής: Ο προβληματισμός που σας έθεσα, δεν είχε να κάνει με το πρόσωπο του εκφέροντος μια άποψη αλλά με τον ορισμό του διαλόγου.

Όταν κάποιος καταθέτει μία άποψη, την όποια άποψη, σε έναν δημόσιο δ ι ά λ ο γ ο (όχι στο προσωπικό ημερολόγιό του ή σε ένα περιοδικό απόψεων) και μετά αποχωρεί. δεν διαλέγεται, μονόλογο κάνει. Υπάρχει ουσιαστική και χαώδη διαφορά μεταξύ διαλόγου και μονολόγου. 'Οχι, μόνο δομικά αλλά και ως περιεχόμενο. Σε έναν μονόλογο σε ένα πλαίσιο διαλόγου, δεν ζητάται per se ούτε χωρεί απάντηση. Σφάλλω; Στην περίπτωση μιας μονολογικής άποψης η οποία τίθεται σε έναν δημόσιο διάλογο, ως κατακλείδα θα πρότεινα, αντί άλλων: "Ενθάδε κείται μια άποψη".

Αναφορικά με την δική σας άποψη, κατ' αρχήν δεν διαφωνώ. Μια άποψη είναι μια άποψη και καλό είναι να μην ταυτίζεται με αυτόν που την εκφέρει. Στο κάτω κάτω δεν είμαστε οι απόψεις μας. Κατ' αρχήν. Αλλά νομίζω ότι και εσείς δεν θα διαφωνήσετε μαζί μου αν ισχυριστώ ότι η άποψή μου για τον χωρόχρονο δεν είναι το ίδιο βαρύνουσα με την άποψη του Αλβέρτου. :)

Σε σχέση με το παρόν νήμα, ο οβολός μου ως νέο μέλος, που είδα φως και μπήκα, ανακαλώντας τις εν γένει εμπειρίες του βίου μου.

Εικάζω και μόνο εικάζω ότι μια ομάδα ανθρώπων με πάθος αγάπη και γνώση για τον σκύλο, αποφάσισαν κάποια χρονική στιγμή στο παρελθόν να δημιουργήσουν αυτό το φόρουμ και με αυτό τον τρόπο έφυγαν από την ιδιωτική και εισήλθαν στη δημόσια σφαίρα, προφανώς αποφασίζοντας το συζητήριο να είναι ανοιχτό, όχι κλειστό (πχ κατόπιν προσκλησεως κλπ) με όλα τα θετικά και όλα τα αρνητικά που κουβαλάει αυτή η απόφαση. Στο δικό μου μάτι ως εξωτερικού παρατηρητή και μόνο, το φόρουμ μού φαντάζει φυσιολογικό όσο φυσιολογική είναι η υπόλοιπη κοινωνική ζωή μας.

Η εποχή όπου εδώ ευρίσκοντο κατά κόρον οι γνώστες και μέλη με κεντρικό ενδιαφέρον τον σκύλο, έχει εκλείψει για το μόνο λόγο ότι οι αριθμοί είναι συντριπτικά εναντίον τους. Δεν έχει να κάνει με προβληματικά παλαιά και νέα μέλη. (@AGRIAN, αυτή είναι και μια από τις ουσιαστικές διαφωνίες μου με την άποψη του @alnotas, η γενίκευση και η κατηγοριοποίηση δεν απαντά στα ερωτήματα απλά απαγχώνει αυτόν που προβαίνει σε αυτές. Η δεύτερη διαφωνία μου είναι, όταν η κατηγοριοποίηση άθελα ή ηθελημένα μετατρέπεται σε ad hominem επιχείρημα.). Eχει να κάνει ότι ο αριθμός των ανθρώπων με γνώσεις και πάθος για τον σκύλο είναι συντριπτικά μικρότερος από τον αριθμό ανθρώπων που έχουν σκύλο. Στην δεύτερη αυτή κατηγορία, στην οποία ανήκω, διαγουν το βίο τους όλες οι παραλλαγές του θέματος, άνθρωπος και σκύλος. Αμέτρητες δηλαδή. Αφού λοιπόν το φόρουμ έχει ανοιιχτή δομή, δεν μπορεί να αποφύγει την σύγκρουση με την πραγματικότητα. Θα συναπαντηθεί, θα αφομοιώσει, θα αποβάλλει, θα το κρίνουν, επικρίνουν, όλες οι αμέτρητες περιπτώσεις που θα περάσουν από εδώ. C est la vie!

Αναφορικά με τα θέματα αστυνόμευσης, εξουσίας, διαχείρισης, προτείνω την αυτορύθμιση. Κατά την άποψή καλά τα λένε μεταξύ άλλων, η @sis και ο @Yorkaddict..
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Αυτό που μου λείπει - όπως υποπτεύομαι και σε αρκετούς άλλους - είναι οι εξειδικευμένες συζητήσεις που κάναμε παλαιότερα. Πάνω σε αυτό όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, εαν δεν υπάρχουν μέλη να "προχωρήσουν" μια συζήτηση.
Στα 10 χρόνια που διαβάζω το φόρουμ, πάντως, αυτό το παραπονάκι, γράφεται τουλάχιστον μια φορά στα δύο χρόνια... Από το 2010 σίγουρα, και τι αναπολούσαν αυτοί? Το 2005??

Εγώ βέβαια τι άποψη να έχω, δεν συμμετέχω και πολύ - από τα πολύ χοτ θέματα που έχω πετύχει, άντε να έχω πετάξει μια-δυο εξυπνάδες, μαξ. Παρ'όλα αυτά, να τονίσω πως η υποενότητα της υγείας, σίγουρα βρίσκεται σε πολύ, πάρα πολύ καλύτερη μοίρα απ'ότι 10 χρόνια πιο πριν. Κι ας μην είμαστε κτηνίατροι, μια συμβουλή, μια κατεύθυνση, μια πιο ψαγμένη άποψη, ακούγεται.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Να προτείνω κι εγώ κάτι;

Να λειτουργείτε όλοι ως mods...

Δηλαδή, βλέπετε ή συμμετέχετε σε μια συζήτηση, σε κάποιο νήμα και παίρνει τροπή που δεν σας αρέσει. Μπαίνετε και με ευγένεια και κοσμιότητα λέτε την άποψη σας, τόσο για το θέμα, όσο και για το πως πιστεύετε πως έπρεπε να αντιμετωπιστεί.

Αν δείτε πως αυτό δεν φτάνει και κορυφώνεται άσχημα κάποια κατάσταση, κάνετε ένα report (ήδη έχετε αυτή την δυνατότητα), με όσο το δυνατόν καλύτερη επεξήγηση. Εγώ θα το δω και θα το αξιολογήσω για το τι μπορεί και πρέπει να γίνει, με βάση τους κανονισμούς που διέπουν την κοινότητα και είναι δημόσιοι και προσβάσιμοι σε όλους.

Το άλλο εργαλείο που υπάρχει είναι το προσωπικό μήνυμα... Εκεί μπορείτε να κάνετε προτάσεις σε εμένα, να ζητάτε την συνδρομή και την βοήθεια μου σε κάτι και γενικότερα να συζητάμε και να προχωράμε σε ότι θεωρείτε πως θα ήταν χρήσιμο και ωραίο για την κοινότητα και την σελίδα.

Ήδη το μέλος @medusa έχει κάποιες ιδέες (τις οποίες βρίσκω ενδιαφέρουσες) και θα μας τις "αποκαλύψει" με την πρώτη ευκαιρία.

Επίσης, με το που βλέπετε κάτι αλλού και θεωρείτε πως θα έπρεπε να υπάρχει κι εδώ... να το φέρνετε. Είτε είναι άρθρο, είτε βίντεο, είτε φωτογραφία, είτε θέμα για συζήτηση...

...και για να μη χαλάσει το προξενιό:

Προτάσεις συγκεκριμένες και δομημένες. Όχι, γενικότητες τύπου "Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα" αλλά προτάσεις που θα εμπεριέχουν και το "εγώ".

Παράδειγμα: "Από αύριο εγώ μπορώ να απαντώ στις απορίες των νέων μελών για τα θέματα εκπαίδευσης και συμπεριφοράς" ή "Αναλαμβάνω εγώ να απαντώ στα νέα μέλη που παρουσιάζουν το κουταβάκι από το pet shop ή τον γείτονα. Με ευγενικό και ήπιο τόνο και παρουσιάζοντας υπέρ και κατά" ή "Εγώ μπορώ να γράφω 1 άρθρο αναλυτικό το μήνα για κάποιο θέμα που θεωρώ σημαντικό" ή "Θα ήθελα να μεταφράσω εγώ και να δημοσιεύσω το πρότυπο του LANCASHIRE HEELER που μου αρέσει" ή "Μπορώ εγώ να βγάζω φωτογραφίες και βιντεάκια από event που συμμετέχω ή παρακολουθώ και είναι σχετικά με σκυλιά και να τα δημοσιεύω"...

Είμαι σίγουρος ότι θα έχετε κι εσείς πολλά να συμπληρώσετε!

Για οποιαδήποτε πρόταση δεσμεύομαι ανοικτά και δημόσια να βοηθήσω και να την υποστηρίξω.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki