dogos argentinos


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
απάντηση θα δώσεις ή θα συνεχίσεις να υπεκφεύγεις

μέσα σε ενα κοτέτσι και εγώ είμαι θαραλέος απέναντι σε ένα πούμα χωρίς νύχια και ΙΣΩΣ υπό την επήρεια ηρεμιστικών.

στην φύση όμως όχι.

ποιό θάρος λοιπόν δοκιμάζετε??

τι θα κάνει το σκυλί αν το πούμα του κατεβάσει την μισή μούρη με τα νύχια του???

Ξέχασα

δεν έχει νύχια

περιμένω ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ απάντηση στην αρχική μου
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Promithea είναι ντροπή - αυτό δεν είναι κυνήγι οκ το κάνουν οι Dogueros - να πάνε να πνιγούνε - δεν έχει νόημα - μην το παλεύεις ...

βγάλε όσα βίντεο (άν έχεις) να κηνυγάει άγριο κάπρο σε φυσικό περιβάλλον και να τον τρώει κιόλας - δεν με ενοχλεί ...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν μπορω να δω το βιντεο ,δυστυχως, καταλαβα ομως απο αυτα που λετε περι τινος προκειται και εχω μια απορια.
σε κλειστο περιβαλλον (κοτετσι- περιφραγμενο χωρο μικρο- δωματιο ) οπου δεν εχεις επιλογες ελευθεριας, δεν χρειαζεται περισσοτερη θεληση και θαρρος ωστε να τα βαλεις με κατι δυνατοτερο σου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Η συζήτηση αυτή μου θυμίζει μια άλλη που είχαμε στο παρελθόν
Ρίξτε μια ματιά στο βιντεακι:

dogo vs mountain lion


ΣΗΜ. Τα νύχια του
puma στην αρένα, τα έχουν αφαιρέσει...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
τ
στο συγκεκριμενο βιντεο το γουρουνι εχει τα δοντια του.
αλλα ειναι φανερα στρεσσαρισμενο αφου δεν εκανε το παραμικρο για να αντιμετωπισει τον σκυλο και μαλλον πιο πριν εχουν αφησει πολλα αλλα σκυλια να του ορμηξουν.

το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι το κανουν ωστε ο σκυλος να πιστεψει οτι ειναι ο σουπερ σκυλος..
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
φιλε νικο το συγκεκριμενο γουρουνι 10 λεπτα πριν σκοτωσε ενα ντογκο τρυπωντας του τον πνευμονα οταν δεν μπορουμε νβα εκτιμησουμε τα μαχητικα χαραχτηριστικα ενος αγροιοχοιρου καλυτερα να σιωπουμε σαν φορο τιμης στα χιλαδες κυνηγοσκυλα που εχουν πεσει απο τα δοντια του σε ολο τον κοσμο- στην ολη συζητηση τωρα το θεμα ουσιαστικα
ειναι εαν καποιος εγκρινει το κυνηγι η οχι και για να εξηγηθω πως νομιζεται οτι μαθαινει το καθε κυνηγοσκυλο?το κυνηγοσκυλο μαθαινει δινοντας του ευκολο θηραμα ειτε εκτροφης ειτε αγριο σε αιχμαλωσια ετσι ο σκυλος μεσω αυτων των εμπειριων που πρεπει παντα να φροντιζουμε να ειναι θετικες αποκτα εμπιστοσυνη και εμπειρια που του βοηθουν στην μετεπειτα συναντηση του με το αγριο θηραμα πχ τα πουλοσκυλα εκπεδευονται με ορτυκι εκτροφης ποσα απο αυτα νομιζεται οτι επιζουν ειτε απο το ιδιο το σκυλι ειτε εαν δραπετευσουν απο τις αλεπουδες και τα αλλα αρπακτικα?αλλα αυτα ειναι μικρα πουλακια ποιος τους δινει σημασια ετσι?τα περισσοτερα λαγοσκυλα παλι ξεκιναν με ημερο κουνελι που μετα την ανακαλυψη του απο τον σκυλο σκοτωνεται αλλα και γιαυτο παλι δεν φωναζει κανεις γιατι?και τελος ριξε μια ματια και στην μπριζολιτσα σου που δεν βγαινει απο ενα δεντρο που λεγεται μπριζολια αλλα απο ενα ζωο που ειδικα εδω στην ελλαδα βασανιζεται οικτρα πριν τελειωσει την ζωη του για να το φας εσυ
αλλα το μονο που μας φταιει ειναι ενα βιντεο με ενα σκυλο που αντιμετωπιζει ενα αντιπαλο 3 φορες μεγαλυτερο σε μεγεθος απο αυτον και με ολα του τα οπλα ανεπαφα και ενα δερμα 3 εκατοστα χοντρο που ο σκυλος και να θελει ειναι αδυνατον να του κανει ζημια εδω εχουμε σαφη παραβιαση των δικαιωματων των ζωων!!!!Ετσι λοιπον εαν δεν σου αρεσει το κυνηγι λες οτι αυτο δεν διαφερει απο κυνομαχια και λες οτι ειναι ντροπη χωρισ να εξετασεις γιατι αυτοι οι ανθρωποι το κανουν και τι αντικτυπο εχει η υπαρξη του αγριοχοιρου σε αυτουσ τους ανθρωπους ειναι γηγενεσ ειδος ?
κανει ζημιες ?σε τι οικονομια ζουν αυτοι οι ανθρωποι?εαν τα κοιταζες ολα αυτα ειμαι σιγουρος οτι θα αναθεωρουσες και εαν ζουσες εκει ειμαι σιγουρος οτι θα εκανες το ιδιο -για να μην παρεξηγηθω βεβαια θελω να τονισω οτι δεν βρισκω σκοπιμο να γινεται αυτο το πραγμα εδω γιατι πρωτον το κυνηγι με ντογκο μαλλον απαγορευεται και δευτερον υπαρχουν αλλοι τροποι ωστε να αξιολογηθουν οι σκυλοι για τα ενστικτα τους μια που η ζωη μας εδω δεν εξαρταται απο αυτους οπως οταν κυνηγας με ντογκο και μαχαιρι που εαν ο σκυλος αφησει το θηραμα ειτε γιατι πονεσε ειτε γιατι ειναι αδιαφορος το θυμα θα ειναι ειτε ο ανθρωπος ειτε οι αλλοι σκυλοι της αγελης τωρα οσον αφορα τα πουμα εαν οι μονοι σου περιουσια ηταν λιγα ζωα και το πουμα σου τα ετρωγε θα του εκανες πολυ χειροτερα ρωτα τον παππου σου και θα σου πει τι καναν στους λυκους και στις αρκουδες αυτο που λεω δηλαδη ειναι οτι πρεπει να κρινουμε τα πραγματα οχι οπως τα βλεπυμε απο την σκοπια μας με την νεοκοπη οικολογοιζουσα συνειδηση μας που μας εχει δωσει τα τελευταια χρονια η αστικη μας ευμαρια -που μας κανει να νομιζουμε οτι η καλυτερη φυση ειναι η αποστειρωμενη απο ανθρωπινες δραστηριοτητες φυση-αλλα πραγματικα γεγονοτα και καταστασεις που αντιμετωπιζουν αλλοι ανθρωποι και τους δημιουργουν διαφορετικη κουλτουρα και τροπο αντιληψης των πραγματωνΓια το τελος σου παραθετω μια φωτο για το τι κανει ενα πουμα σε ενα σκυλο εαν το περιεχομενο ειναι πολυ σκληρο για τα ματια μας παρακαλω τον admin να την διαγραψει και κατι τελευταιο νομιζω οτι αφορισμοι του τυπου ντροπη και αισχος δεν προαγουν την συζητηση απλα δημιουργουν εντυπωσεις......
συγνωμη εαν σας κουρασα
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν θες βάζε παραγράφους για να διαβάζετε καλύτερα το μύνημα.

μπορείς εσύ να μου πεις σε τι διαφέρει η μάχη μεταξύ σκύλου - ζώου και σκύλου - σκύλου.

οπως ζητάς να καταλάβω και να σέβαστώ την κουλτούρα των Αργεντινών γιατί να μην καταλάβω και να σεβαστώ την κουλτούρα των Γιαπωνέζων???
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εντυπώσεις δημιουργεί η φωτογραφία σου.

ΝΤΡΟΠΗ είναι το βίντεο που μας δείξατε γιατί : (και απο κάτω θα εξηγώ σε ένα ένα πώς θα το δεχόμουνα - για να μην νομίζεις ότι είμαι νεοοικολόγος - αλλά θα ήθελα παρακαλώ και εσύ σε ενα 'ενα από αυτά να πείς την άποψή σου)

- Το αγριογούρουνο είναι περιορισμένο. Μπορούσε να γίνει και σε μεγαλύτερο χώρο (άκυρο το ότι έτσι εκπαιδεύεται το σκυλί - κατα την γνώμη μου ΟΧΙ δεν ειναι εκπαίδευση για κυνήγι αφού δεν προσομειώνει πραγματική κατάσταση αλλά απλά διασκεδαση των dogueros)

Θα το δεχόμουνα αν το αγριογούρουνο ήταν ελεύθερο σε 1 στρ minimum

- To αγριογούρουνο αντιμετωπίζει πολλαπλά σκυλιά επί πολλή ώρα. (άκυρο λοιπόν το παράδειγμα με τα ορτύκια γιατί βασανίζεται επί πολλές ώρες)

Θα το δεχόμουνα με ένα ξεκούραστο αγριογούρουνο την φορά σε κάθε σκύλο.

- Δεν εξελίσσεται μάχη, αλλά αντιθέτως με το που πιάσει το DOGO πέφτουν 5 άτομα και κρατάνε τα ζώα κάτω ( αυτό πάλι αναιρεί τον όποιον ισχυρισμό για ''εκπαίδευση'' και δεν γίνεται τίποτα εκτός του ότι κακοποιείται το αγριογούρουνο και όπως μας έδειξες και ο σκύλος)

Θα το δεχόμουνα άν αφήναν τα ζώα να τελειώσουν την μάχη

Σέβομαι την κάθε κουλτούρα και την κάθε ''μάχη'' που επιβάλλει το κηνύγι (δεν είμαι κατά του κυνηγιού) ΑΛΛΑ να καταλαβαίνουμε και τί βλέπουμε - εδώ βλέπουμε κυνομαχία - γουρουνομαχία.

Είμαι υπερ του αφανισμού με οποιοδήποτε τρόπο μη γηγενών ειδών που δημιουργούν προβλήματα σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ οικοσύστημα.

Είμαι ΚΑΤΑ του κυνηγιού του λύκου και της αρκούδας στην Ελλάδα και του κάθε πούμα ή αρκούδας - αιλουροειδούς ΓΗΓΕΝΟΥΣ που απλά σκοτώνει πρόβατα του κάθε παράσιτου και ανώμαλου ΒΙΑΣΤΗ της φύσης. Το δεύτερο παράδειγμά σου περί των παππούδων μας είναι για μένα ΤΕΛΕΙΩΣ άκυρο και έχω να σου πώ ότι αν ο παππους μου σκότωνε με όπλο λύκο ΕΠΕΙΔΗ ο ίδιος αποφάσισε να αμολάει τα προβατά του στο φυσικό περιβάλλον του και κηνυγότοπό του, μάλλον θα του το έχωνα εκεί που δεν βλέπει ήλιος ...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Η ιστορία του βίντεο είναι απλή:
Ο σκύλος είναι ο αναπληρωματικός σκύλος επίδειξης και κάνει επίδειξη σε νεότερα σκυλιά που θα δοκιμαστούν (σε όλες τις εξετάσεις γνωρίζεται πως υπάρχει ένας σκύλος επίδειξης). Ο συγκεκριμένος κάπρος έχει όλα τα όπλα του και δεν είναι ναρκωμένος, ενώ λίγο νωρίτερα έχει "κόψει" τον κανονικό σκύλο επίδειξης, ο οποίος την επόμενη μέρα θα υποκύψει στα τραύματά του.
Το κομμάτι αποτελεί μέρος της επίσημης δοκιμασίας του Αργεντίνικου Ομίλου Ντόγκο Αρτζεντίνο (διεξάγεται σε όλη την Αργεντινή εκτός από την ευρύτερη περιοχή του Μπουένος Άιρες) και έχει εγκριθεί από την FCI.

Μια απάντηση και ειλικρινέστατα δεν σκοπεύω να αναφερθώ ξανά επί του θέματος δημόσια και να πω για τελευταία φορά πως μπορεί αυτός ο τρόπος να μην με βρίσκει κι εμένα σύμφωνο.

Μάκη, την απάντηση σου την έδωσα, αλλά προφανώς δεν την αντιλαμβάνεσαι! Η σκοπιμότητα κάνει την διαφορά ανάμεσα στις κυνομαχίες και την Prueba del Campo. Στο πρώτο τα σκυλιά τσακώνονται με σκοπό την ψυχαγωγία και τα στοιχήματα… στο δεύτερο ο σκοπός εισάγει τον σκύλο στο κυνήγι. Αν πρόσεξες, η επαφή μεταξύ σκύλου και κάπρου δεν διαρκεί περισσότερο από 10’’ (δευτερόλεπτα), δεν υπάρχει δηλαδή εμμονή με την μαχητικότητα αυτή καθ’ αυτή. Ο σκύλος δεν δίστασε κι αφού άρπαξε οι παρευρισκόμενοι τον χωρίζουν. Θα σε παρακαλούσα θερμά να μην ισχυρίζεσαι πως υπεκφεύγω όταν έχω ήδη απαντήσει γιατί απλά εκτίθεσαι.

Denis, απορώ ειλικρινά με την υποκρισία που περιβάλλει το όλο θέμα. Είναι βάρβαρο να επιτεθεί ένας έμπειρος σκύλος σε έναν άγριο κάπρο, σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον, για να δείξει στα υπόλοιπα σκυλιά που θα δοκιμαστούν, πως πρέπει να το κάνουν? Ζητάς ίσους όρους, που κατά κοινή λογική υπάρχουν για να δικαιολογήσεις μια εκπαίδευση. Δηλαδή θες να μου πεις πως πιο εύκολα θα αντιμετώπιζες έναν κάπρο μέσα σ' ένα κλουβί 5μ x 5μ απ' ότι στην απέραντι ύπαιθρο. Άλλωστε άνιση είναι κατά συνέπεια των λεγομένων σου και η εκπαίδευση σκύλου με τριχιά από κάπρο διότι η τριχιά δεν είναι άρτια εξοπλισμένη για να αμυνθεί. Ο σκοπός δεν είναι να διασκεδάσει ο κόσμος και να βάλει στοιχήματα, αλλά να εκπαιδευτεί ο σκύλος για να μην δειλιάσει απέναντι σε μια τριχιά κατάλληλα εξοπλισμένη που αμύνεται! Ή είναι επί ίσοις όροις το «καρτέρι» των 10 ατόμων, των 10 τουφεκιών και των 20 σκύλων που αντιμετωπίζουν έναν κάπρο στην Ελλάδα, πολύ συχνά τον τραυματίζουν και τον βρίσκουν κολλημένο πάνω σε κάποιον βράχο επειδή κινήθηκε ανεξέλεγκτος από τον πόνο του και την «θολούρα» που του προκάλεσαν τα τραύματά του.
Κάπου μίλησες για παρωπίδες.. τέτοιες που αν τις φορέσει κάποιος θα μπορέσει να σου πει πως είναι ανήθικο το άθλημα του Ring και των καθηκόντων άμυνας, γιατί μαθαίνεις τον σκύλο να καταδιώκει και να αναχαιτίζει ανθρώπους (αφήνω το SchH έξω γιατί εκεί ο σκύλος εστιάζεθι στο μανίκι).

Και για να τελειώσω, περίμενα κάποιο σαΐνι να δει αυτό που υπογράμμισα. Να εστιάσει δηλαδή στον σκύλο και να δει την συμπεριφορά του. Να δει πως ο σκύλος πάει ψύχραιμα πάνω στον κάπρο, τον κρατάει για 10’’ και μόλις άλλα 10’’ αργότερα έχουν πέσει 10 άγνωστοι πάνω του και τον χαϊδεύουν… κι αυτός κουνάει την ουρά του! Περίμενα ένας έμπειρος κυνόφιλος να πει πόσο καλά διαχωρίζει αυτός ο σκύλος τις καταστάσεις και πόσο άμεσα απελευθερώνεται από το στρες, όπου κι όταν αυτό υπήρχε. Περίμενα κάποιος βρε αδελφέ να αναγνωρίσει πως ένα ισοροπημένο Ντόγκο είναι ακίνδυνο για τον μέσο συνάνθρωπο!

Πόσο έυκολα μπορείς να το πεις αυτό για ένα καλά δουλεμένο σκυλί εργασίας και πες μου αν θα τολμούσες να το κάνεις αυτό σε έναν σκύλο εργασίας, οποιασδήποτε φυλής, μόλις 10’’ (δευτερόλεπτα) μετά το πέσιμό του από την στολή ή το μανίκι!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καμία σχέση το ένα με το άλλο, ναι, είναι ισορροπημένο το σκυλί.

Θα μπορούσες να πεις ανήθικο (ή να θιχτείς από αυτό που ειπα) το SchH αν έλεγα ανήθικο το κυνήγι. Εδώ απλά είναι σαν ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ SchH - γυμνάσεις - εισάγεις τον σκύλο , βαζεις έναν σκύλο να επιτεθεί σε έναν άνθρωπο χωρίς στολή ή μανίκι σε κλειστό χώρο. Φανταζομαι ότι επειδή είσαι εξυπνος άνθρωπος καταλαβαινεις τι θέλω να πώ, και δεν θα συνεχισω καμια κουβέντα περί ηθικού και ανήθικου.

Αυτό το σκυλί τί κάνει ?? Μαθαίνει σε άλλα πώς να πιάνουν τον κάπρο ?? Δε είμαστε καλά ... στον ίδιο κάπρο που κάνανε επίδειξη τα 2 πρώτα δοκιμάζονται και τα νέα ?? Δεν ξαναδιαβάζετε ρε παιδιά τί γράφετε ?? Η FCI τί δοκιμασία υπογράφει, πώς λέγεται και ποιος την εκδίδει, μπορώ να δώ ένα ''δίπλωμα'' ??
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
H φωτο μου ειναι η πραγματικοτητα γιατι δημιουργει εντυπωση?

Θα το δεχοσουν σε μεγαλυτερο χωρο γιατι? εαν ειχες την παραμικρη ιδεα για αγριοχοιρους θα ηξερες οτι τα στενα μερη τους δινουν πλεονεκτημα εναντι των σκυλων γιατι αφαιρουν απο τον σκυλο το μονο πλεονεκτημα που διαθετει εναντι του καπρου την μεγαλυτερη ευκινησια αλλωστε και εδω στην Ελλαδα οι καπροι σε τετοια ΣΤΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΒΑΤΑ ΣΗΜΕΙΑ στηνουν ενεδρες και εξολοθρευουν πολλα σκυλια οσο για το δολιο το ορτυκι μπορει να σηκωθει 4 η και 5 φορες πριν καταληξει στον οισοφαγο του αγαπημενου μας συντροφου η ακομη και να βγαλει ολη την ημερα και να πεθανει την επομενη φορα αρα στρεσαρεται πιο πολυ απο ενα ζωο που δεν πεθαινει.

Σε διαβεβαιω οτι το αγριογουρουνο δεν κουραζεται τοσο πολυ απο επιθεσεις
10 δευτερολεπτων ακομη και απο πολλους σκυλους καθως ο καπρος ειναι ο υπερτατος μαχητικος οργανισμος ακομη και τα λιονταρια στην αφρικη δυσκολευονται να τα βαλουν μαζι του...
Εαν τα ζωα αφηνονταν να τελειωσουν την μαχη γιατι θα ειναι καλυτερα μηπως επειδη θα υποφεραν πιο πολυ και τα 2 η επειδη θα πεθαινε το κακο ντογκο?

Ο αγριοχοιρος ειναι μη γηγενης στην αργεντινη αρα εδω συμφωνουμε:)

Ο παππους η ο προπαππους σου σιγουρα το εκαναν καθοτι το κυνηγετικο περιβαλλον του λυκου ηταν και ο βοσκοτοπος του παππου σου ο οποιος μεγαλωσε τον πατερα σου με αυτα τα λιγα προβατακια ,επισης θα ηθελα να μου εξηγησεις τι σημαινει φυσικο περιβαλλον μιας που οτιδηποτε υπαρχει αυτην την στιγμη στην ελλαδα εχει δημιουργηθει υπο την επηρεια του ανθρωπου ειτα δασος λεγεται αυτο ειτε λιβαδι ειτε αλπικο τοπιο και εαν αφεθει χωρις ανθρωπινη φροντιδα καταστρεφεται μεσογειακο δασος χωρις ανθρωπινη παρεμβαση καιγεται βλεπε παρνηθα που την αποστειρωσαμε απο ανθρωπινες δραστηριοτητες και οταν δεν υπαρχει συμφερον τοτε δεν ενδιαφερεται κανεις ουτε βοσκος ουτε υλοτομος ουτε συλλεκτης ρετσινιου ,μιλαω για ανθρωπους που ερχονταν σε καθημερινη επαφη με την φυση και την προσεχαν γιατι τους ταιζε δεν μιλαω για σενα και για μενα που παμε μια φορα στους 3 μηνες στο δασος η σε κανα αλσος πιο συχνα και θαυμαζουμε τι ωραια που ειναι τα δεντρακια .

Φιλε μακη σου ειπα εγω να μην σεβαστεις και να μην καταλαβεις οποιαδηποτε κουλτουρα ?

καλως η κακως εγω θα ελεγα καλως οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι και αυτο πρεπει να το σεβομαστε σιγουρα υπαρχουν πραγματα που μας ξενιζουν ας αφησουμε να τα κανουν μονο αυτοι οι σταυροφοριες ελαβαν τελος αρα για οποιαδηποτε παραδοση δεν χρησιμοποιουμε κραυγες προσπαθουμε να την αποκωδικοποιησουμε και εαν αυτο δεν ειναι εφικτο για το φτωχο μας το μυαλο το αφηνουμε να παει στην ευχη!!

Ε δω στην Ελλαδα χρησιμοποιυμε αλλο τροπο κυνηγιου στο βουνο που υποβαλλουν τον αγροιοχοιρο σε μεγαλυτερο στρες και πολλες φορες το ζωο πεθαινει τραυματισμενο πολυ μακρια απο εκει που χτυπηθηκε γινεται δηλ σπαταλη των φυσικων πορων το κυνηγι με μαχαιρι και ντογκο εξασφαλιζει οτι το ζωο θα σκοτωθει γρηγορα και κατα το δυνατον ανωδυνα
ενω ταυτοχρονα μπορει να γινει και επιλογη των ποιοτικων χαραχτηριστικων του ζωου δηλ μεγεθος ,φυλο ηλικια πραγμα που μπορει να κανει το κυνηγι πολυ επιλεκτικο

φιλικα
 
Last edited by a moderator:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Promitheas

Η ιστορία του βίντεο είναι απλή:
Ο σκύλος είναι ο αναπληρωματικός σκύλος επίδειξης και κάνει επίδειξη σε νεότερα σκυλιά που θα δοκιμαστούν (σε όλες τις εξετάσεις γνωρίζεται πως υπάρχει ένας σκύλος επίδειξης). Ο συγκεκριμένος κάπρος έχει όλα τα όπλα του και δεν είναι ναρκωμένος, ενώ λίγο νωρίτερα έχει "κόψει" τον κανονικό σκύλο επίδειξης, ο οποίος την επόμενη μέρα θα υποκύψει στα τραύματά του.
Το κομμάτι αποτελεί μέρος της επίσημης δοκιμασίας του Αργεντίνικου Ομίλου Ντόγκο Αρτζεντίνο (διεξάγεται σε όλη την Αργεντινή εκτός από την ευρύτερη περιοχή του Μπουένος Άιρες) και έχει εγκριθεί από την FCI.

Μια απάντηση και ειλικρινέστατα δεν σκοπεύω να αναφερθώ ξανά επί του θέματος δημόσια και να πω για τελευταία φορά πως μπορεί αυτός ο τρόπος να μην με βρίσκει κι εμένα σύμφωνο.

Μάκη, την απάντηση σου την έδωσα, αλλά προφανώς δεν την αντιλαμβάνεσαι! Η σκοπιμότητα κάνει την διαφορά ανάμεσα στις κυνομαχίες και την Prueba del Campo. Στο πρώτο τα σκυλιά τσακώνονται με σκοπό την ψυχαγωγία και τα στοιχήματα… στο δεύτερο ο σκοπός εισάγει τον σκύλο στο κυνήγι. Αν πρόσεξες, η επαφή μεταξύ σκύλου και κάπρου δεν διαρκεί περισσότερο από 10’’ (δευτερόλεπτα), δεν υπάρχει δηλαδή εμμονή με την μαχητικότητα αυτή καθ’ αυτή. Ο σκύλος δεν δίστασε κι αφού άρπαξε οι παρευρισκόμενοι τον χωρίζουν. Θα σε παρακαλούσα θερμά να μην ισχυρίζεσαι πως υπεκφεύγω όταν έχω ήδη απαντήσει γιατί απλά εκτίθεσαι.
για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.

ναι σε όλες τις εξετάσεις υπάρχει ένα demo dog.

ένας σκύλος δηλαδή ο οποίος δείχνει στους θεατές και στους χειριστές (όχι ότι το χρειάζοντε) τι πρέπει να κάνουν τα διαγωνιζόμενα σκυλιά.

εσύ μας λες οτι το demo dog δείχνει σε νεώτερα σκυλιά τι πρέπει να κάνουν.

τελικά τα dogo πρέπει να ειναι τα πιο έξυπνα σκυλιά του κόσμου αφού αληλοεκπαιδεύοντε.

λες ότι η συγκεκριμένη εξέταση είναι εγκεκριμένη από την FCI

μπορείς να μου δώσεις κάποιο Link να διαβάσω το τι πρέπει να κάνει το σκυλί για να περάσει τις εξετάσεις??

επίσεις γιατί γίνετε παντού πλη Μπουένος Αιρες???

και θα επανέλθω στο TOSA

μου λες ότι το ενα είναι στοίχημα και το αλλο κυνήγι

εγώ σου λέω ότι και στα δύο είναι φύση και ένστικτο.

γιατί υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά

και τέλος

η αξιολόγηση στα κυνηγετικά γίνετε στο φυσικό περιβάλλον

υπάρχει ολη η διαδικασία εκτός από το σκότωμα του πουλιού

γιατί δεν γίνετε κάτι ανάλογο και εδώ.

μπορεί τα στενά περάσματα να ειναι το στοιχείο του κάπρου αλλά ειναι περάσματα.

αυτό σημαίνει ότι έχει και την δυνατότητα της φυγής κάτι το οποίο του στερείτε στο κλουβί
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Last edited:




GRECO

Well-Known Member
3 Απριλίου 2008
103
1
WWW.MASTINO.GR
ΗΙ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΟ ΘΕΑΜΑ .ΟΛΟ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ?ΣΚΥΛΙΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ,ΚΑΠΡΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ,ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΚΥΛΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ Η ΘΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΜΑΣ ,ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΘΕΜΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑΣ ΔΙΕΡΓΕΤΙΚΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ .
ΝΑΙ Η ΒΙΑ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΕΡΨΗ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ .
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ,ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΕΝΗΤΟΡΩΝ ,ΑΝΑΓΚΗ ,ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΣΤΙΚΤΟΥ ΚΤΛ.
ΑΠΕΧΩ ...
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δεν μου αρεσει καθολου το θεαμα 2 ζωων να μαχονται για την ευχαριστηση /κερδος μερικων ανθρωπων.:mad:Αλλα πολλα πραγματα που γινονται και θεωρουνται λογικα σε καποιους μακρινους πολιτισμους σε καποιους αλλους φαινονται απαραδεκτα.Η Αργεντινη φημιζεται για το κυνηγι του καπρου με DOGO ARGENTINOS.Επομενως ισως ειναι ενας τροπος να δουν τα εργασιακα χαρακτηριστικα της συγκεκριμενης ρατσας.Φανταζομαι πως δεν μπαινουν στοιχηματα στο συγκεκριμενο βιντεο.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δεν μου αρεσει καθολου το θεαμα 2 ζωων να μαχονται για την ευχαριστηση /κερδος μερικων ανθρωπων.:mad:Αλλα πολλα πραγματα που γινονται και θεωρουνται λογικα σε καποιους μακρινους πολιτισμους σε καποιους αλλους φαινονται απαραδεκτα.Η Αργεντινη φημιζεται για το κυνηγι του καπρου με DOGO ARGENTINOS.Επομενως ισως ειναι ενας τροπος να δουν τα εργασιακα χαρακτηριστικα της συγκεκριμενης ρατσας.Φανταζομαι πως δεν μπαινουν στοιχηματα στο συγκεκριμενο βιντεο.
Μπαίνουν όσα στοιχήματα μπαίνουν στην Ευρώπη για τις εξετάσεις SchH ΙΡΟ και Ring... δηλαδή κανένα!
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3