Double Handling...


S

SwkDoG

Guest
sir-elric wrote

επισης επιτρεπεται την ωρα που κανουν οι σκυλοι την εξεταση τους η απεξω να τους δινουν ερεθισματα

π.χ να τρεχουν εξω απο την πιστα στου ποιμενικους ή να δειχνουν κατι μπαλακια στα μποξερ
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
εκτος του οτι ειναι γελειο να βλεπεις τυπους να τρεχουν γυρω γυρω σαν τρελοι (για να μην πω καμια ποιο βαρια κουβεντα) δεν θεωρω οτι θα επρεπε να γινεται. στα ματια μου αν ενας σκυλος εβγαινε πρωτος και ηταν αποτελεσμα double handling και ενας σκυλος που βγηκε 2ρο 3τος χωρις αυτην την βοηθεια ποιο "καλο" "εκπαιδευμενο" θα θεωρουσα το 2ρο 3το.

απλα καταλαβα οτι για καποιους ανθρωπους σε αυτον τον χωρο ειναι πανω απο ολα η νικη και δεν μ'αρεσε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Basika apagorevete apo tin FCI to Double Handling!

Palia imoun ypeythini stibou se mia ekthesi tou KOE, sta germanika poimenika! 2 meres!!!
Prin skenisoume tis kriseis rotisa stin grammatia, ti na kano, se periptosi Double Handling, epeidi iksera, ti ginetai, eidika se avton ton stibo.
Mou eipan tote :
As tous na kanoun oti theloun! Mas aresei na ginetai doros kai mazevei kosmo!!

To ti ginotan itan apistevto!!

Mechri pou erchotan o kritis apo ton diplano stivo, opoios ekrine kyrious skylia tis Omadas 9 ( ola ta mikra) ta opia fobontousan apo tin fasaria kai den perpatousan normal ston stivo kai konteve na mas lyntsarei!!
Etsi iremisan ligo ta pragmata!!

Alla nai!!! Einai geleio!!
O Kritis blepei me mia matia, an enas skylos perparei sosta kai genikos tin domi tou!
Den xreiazontai karagkiozilikia! :roll:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
....εχω φαει σπρωξιες στο στιβο με τα γερμανικα....εχω φαει μπαλακι στην πλατη ....μου εχουν ζαλισει τα αυτια με τα πλαστικα παιχνιδακια με την σφυριχτρα μεσα....μου εχουν πει ακομα και να αλλαξω θεση....

...μια ζωη "ολοι" στα περιοδικα γραφουν για το double handling ....αλλα δεν γινεται τιποτα....και ουτε προκειται....ολοι το εχουν ως δεδομενο πλεον αλλα και ως "ατραξιον" οπως ειπε και η frenchie fan.... στο στιβο με τα γερμανικα....γινεται πανζουρλισμος....ετσι....απλα....για να σηκωσει ο ".." τα αυτια του....να στηθει και να κριθει....

ετσι ειναι κυριοι του ΚΟΕ?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δεν ξερω γιατι δεν ζω απο τα σκυλια αλλα δεν μπορω να με φανταστω να εχω δωσει το σκυλι μου σε χειριστη και εγω να τρεχω γυρω γυρω σαν τον τρελο ή να εχω το αγαπημενο του παιχνιδι και να του το δειχνω για να σηκωσει τον λαιμο ή τα αυτια.

μου φανηκε αστειο,μακρυα απο την ευγενη αμιλα και οτι στην τελικη κακο ειναι για την υποφενομενη ποιοτητα του σκυλιου.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Η γνώμη μου είναι ότι για όλο αυτό το τσίρκο γύρο από το στίβο φταίνε η κριτές που το επιτρέπουν :?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
magi said:
Η γνώμη μου είναι ότι για όλο αυτό το τσίρκο γύρο από το στίβο φταίνε η κριτές που το επιτρέπουν :?
Ochi!!
Toulachiston ochi panta!

O Kritis, pou imoun ego Ring Steward (O Germanos Joachim Bratke, einai palia karavana tou SV) den pisteve sta matia tou, stin archi, otan ksekinouse i krisi!
Me rotouse, an gnorizoume oti avto apagorevetai.
Otan tou eipa, nai, alla to afinei i Proedros tou KOE, kai to thelei kaiolas, den eipe tipota pia!

Pantos dysanaschetouse!
Arketes fores mou elege : Tha ithela na to do alli mia se kinisi, alla den antecho aftin tin fasaria!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εκτος του οτι ειναι γελειο να βλεπεις τυπους να τρεχουν γυρω γυρω σαν τρελοι (για να μην πω καμια ποιο βαρια κουβεντα) δεν θεωρω οτι θα επρεπε να γινεται. στα ματια μου αν ενας σκυλος εβγαινε πρωτος και ηταν αποτελεσμα double handling και ενας σκυλος που βγηκε 2ρο 3τος χωρις αυτην την βοηθεια ποιο "καλο" "εκπαιδευμενο" θα θεωρουσα το 2ρο 3το.

Μάλλον μπερδεύτηκες και δεν κατάλαβες σε τι έκθεση πήγες.
α) Ήταν έκθεση ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (πόσο δηλαδή τα σκυλιά ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής) και όχι εκπαίδευσης-εκπαιδευσιμότητας κ.λ.π
β) αντιγράφω από τον κατάλογο έκθεσεις
(οι Γερμανικοί Ποιμενικοί εξετάζονται με ιδιαίτερη έμφαση στην κίνηση και στην αντοχή. Για τον λόγο αυτό η εξέταση σε τροχασμό διαρκεί αρκετά, καθώς επίσης στις ανοικτές κατηγορίες γίνεται τέστ κροτοφοβίας)


απλα καταλαβα οτι για καποιους ανθρωπους σε αυτον τον χωρο ειναι πανω απο ολα η νικη και δεν μ'αρεσε.

Αυτό πώς το κατάλαβες για να το καταλάβουμε και εμείς???????????????????????



Basika apagorevete apo tin FCI to Double Handling!
Αντιγράφω πάλι από τον κατάλογο (εχω ΟΛΟΥΣ τους καταλόγους των τελευταίων 3 ετών και αρκετών παλαιοτέρων)

Υπενθυμίζουμε προς όλους τους εκθέτες ότι η διεθνής κυνολογική ομοσπονδία έχει εκδόσει εγκύκλιο με την οποία σαφώς ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΙ-DISCOURAGING (και ΌΧΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ) την προσέλκυσει των σκύλων από άτομα εκτός στίβου (double handling).
Στο δε site της fci δεν βρήκα τίποτα
Εάν ΞΕΡΕΙΣ που το γράφει στείλε link


..εχω φαει σπρωξιες στο στιβο με τα γερμανικα....εχω φαει μπαλακι στην πλατη ....μου εχουν ζαλισει τα αυτια με τα πλαστικα παιχνιδακια με την σφυριχτρα μεσα....μου εχουν πει ακομα και να αλλαξω θεση....

...μια ζωη "ολοι" στα περιοδικα γραφουν για το double handling ....αλλα δεν γινεται τιποτα....και ουτε προκειται....ολοι το εχουν ως δεδομενο πλεον αλλα και ως "ατραξιον" οπως ειπε και η frenchie fan.... στο στιβο με τα γερμανικα....γινεται πανζουρλισμος....ετσι....απλα....για να σηκωσει ο ".." τα αυτια του....να στηθει και να κριθει....

ετσι ειναι κυριοι του ΚΟΕ?
Απάντηση παρακάτω

εν ξερω γιατι δεν ζω απο τα σκυλια αλλα δεν μπορω να με φανταστω να εχω δωσει το σκυλι μου σε χειριστη και εγω να τρεχω γυρω γυρω σαν τον τρελο ή να εχω το αγαπημενο του παιχνιδι και να του το δειχνω για να σηκωσει τον λαιμο ή τα αυτια.

μου φανηκε αστειο,μακρυα απο την ευγενη αμιλα και οτι στην τελικη κακο ειναι για την υποφενομενη ποιοτητα του σκυλιου
τι ακριβώς εννοείς μακρυά από την ευγενή άμιλα και κακό για την υποφενόμενη ποιότητα του σκύλου??????????????????????? (εξήγησε)

H γνώμη μου περί double handling

Exθές στην έκθεση και αφού είχα τελειώση καθόμουν στον χώρο του καφέ παρέα με φίλο μου εκτροφέα boxer.
Το θέμα double handling στα γερμανικά συγκεκριμένα υπήρξε μέρος της κουβέντας μας. Προσωπικά πιστεύω (και κάνω) double handling αλλά όσο λιγότερο και πιο διακριτικά μπορώ.
Και εμένα μου έχουν τύχει αυτά που λέει ο Oscar και για αυτόν τον λόγο προσέχω πολύ να δημιουργώ όσο το δυνατόν λιγότερο πρόβλημα και αναστάτωση.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι ..................................
Προσωπικά μου έτυχε περίπτωση γυναίκας να προσπάθεί να ‘στήσει’ τον σκύλο της (5 μέτρα μακριά ) κουνώντας ένα λουκάνικο, 10 πόντους μπροστά από την μύτη του σκύλου μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Από μέσα μου φυσικά ‘εβραζα’ (και ευχόμουν να της αρπάξει το λουκάνικο μαζί με λίγο από χέρι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) και αυτή αρνιώταν να φύγει παρά της ΠΟΛΥ ευγενικές συστάσεις που της έκανα.
Αυτή στην κοσμάρα της (το άλλο δεν λέγεται)
Στα γερμανικά βέβαια το πράγμα τύνει να ξεφύγει.
Κόρνες-σφυρίκτρες-φωνές όλα μαζί μάλον αποθαρύνουν, παρά προσελκύουν κόσμο.
Σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης
Μην νομίζεται όμως ότι και σε άλλες χώρες δεν γίνεται.
Σημασία έχει να κάνεις ότι πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει τον σκύλο σου να παρουσιαστεί σωστά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙΣ τους γύρω σου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Quote:
Basika apagorevete apo tin FCI to Double Handling!


Αντιγράφω πάλι από τον κατάλογο (εχω ΟΛΟΥΣ τους καταλόγους των τελευταίων 3 ετών και αρκετών παλαιοτέρων)

Υπενθυμίζουμε προς όλους τους εκθέτες ότι η διεθνής κυνολογική ομοσπονδία έχει εκδόσει εγκύκλιο με την οποία σαφώς ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΙ-DISCOURAGING (και ΌΧΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ) την προσέλκυσει των σκύλων από άτομα εκτός στίβου (double handling).
Στο δε site της fci δεν βρήκα τίποτα
Εάν ΞΕΡΕΙΣ που το γράφει στείλε link
Den brika se selida tis FCI, alla eicha sto nou mou tous kanonismous ektheseon tou VDH/FCI (Germania), pou tha breis edo:
http://www.vdh.de/media/pdf/zuchtschauordnung_de.pdf

Ekei sto paragrafo 12.5 grafei rita, oti kathe eidos double Handling apagorevetai! (ist VERBOTEN), ochi, oti den einai epithimino ( ist nicht erwuenscht).

Koita, kapio normal double Handling, to kanoume oloi!
Akoma kai ego echi kripsei ton antra mou mes stous theates kai ton evala na tin fonazei hamilofona, gia na stithei me ta avtia tentomena pros to meros tou!
Alla olla ta pragmata echoun kai oria!
Kapos mou fainetai, otan o pakistanos trechei me ton skylo mes ston stivo me tis ores, kai alloi 2-3 ap ekso!
Giati akoma kai avto to echoume dei!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ΜΑΚΗΣ said:
απλα καταλαβα οτι για καποιους ανθρωπους σε αυτον τον χωρο ειναι πανω απο ολα η νικη και δεν μ'αρεσε.

Αυτό πώς το κατάλαβες για να το καταλάβουμε και εμείς???????????????????????
οταν εβλεπα ανθρωπους να χειριζονται τα σκυλια τους με εναν οχι και τοσο γλυκο τροπο. π.χ κατι κλοτσιστες στα πισω ποδια για να σταθει οπως οριζει το προτυπο, τι ηθελες να σκεφτω


ΜΑΚΗΣ said:
δεν ξερω γιατι δεν ζω απο τα σκυλια αλλα δεν μπορω να με φανταστω να εχω δωσει το σκυλι μου σε χειριστη και εγω να τρεχω γυρω γυρω σαν τον τρελο ή να εχω το αγαπημενο του παιχνιδι και να του το δειχνω για να σηκωσει τον λαιμο ή τα αυτια.

μου φανηκε αστειο,μακρυα απο την ευγενη αμιλα και οτι στην τελικη κακο ειναι για την υποφενομενη ποιοτητα του σκυλιου

τι ακριβώς εννοείς μακρυά από την ευγενή άμιλα και κακό για την υποφενόμενη ποιότητα του σκύλου??????????????????????? (εξήγησε)
κατεβαζεις το σκυλι σου για να δειξεις ποσο κοντα ειναι στο προτυπο και το προτυπο απαιτει αντοχη και αρχιζει και τρεχει το σκυλακι και τρεχει και ο αλλος απεξω και κερδιζει το σκυλακι ενω ο δευτερος σκυλος ο ιδιοκτητης του δεν ετρεχε σαν τρελος απεξω εγω θεωρω οτι ο δευτερος σκυλακος σε αυτην την ασκηση ειναι ποιο κοντα στο προτυπο. παντως στην επομενη εκθεση να βαλουν και ενα ταρταν για αυτους που τρεχουν γυρω γυρω μην παθουν καμια ζημια οι ανθρωποι.
Οσο για την ευγενη αμιλα πρεπει να το εξηγησω?

ο σκυλος γιατι πρεπει να βοηθηθει ωστε να αποδοσει? το εχει ή δεν το εχει.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Kapos mou fainetai, otan o pakistanos trechei me ton skylo mes ston stivo me tis ores, kai alloi 2-3 ap ekso!
Giati akoma kai avto to echoume dei!!
Όντως, το έχουμε δει και ο Πακιστανός ήτανε όλα τα λεφτά – πολλή γέλιο. :wink:
Sir-erlic, για το καλύτερο πρότυπο τάδε φυλής την τελευταία λέξη έχει πάντα ο κριτής – ούτε σκύλος ούτε ιδιοκτήτης. Και εδώ ο κριτής πρέπει να ξέρει τι κάνει, γιατί έχώ δει τέτοιους κριτές που μπερδεύανε αρσενικά με θηλυκά. :wink:
ο σκυλος γιατι πρεπει να βοηθηθει ωστε να αποδοσει? το εχει ή δεν το εχει.
Για μένα ο σκύλος «αν τα έχει» φαίνεται μόνο στην εργασία του, όχι στης εκθέσεις. Τι να το κάνω το όμορφο σκυλί αν είναι τελείως χαζό :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Όντως, το έχουμε δει και ο Πακιστανός ήτανε όλα τα λεφτά – πολλή γέλιο.

Πρώτη του εμφάνιση σε εκθέσεις. ελπίζω να τον ξαναδούμε!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΜΑΚΗΣ said:
Όντως, το έχουμε δει και ο Πακιστανός ήτανε όλα τα λεφτά – πολλή γέλιο.

Πρώτη του εμφάνιση σε εκθέσεις. ελπίζω να τον ξαναδούμε!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)
Mporei avtos o synkekrimenos, na itan i proti tou fora (ton eida mono gia mia stigmi, otan perasa ap ton stivo), alla ypirksan kai alloi sto parelthon!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
EVI.T said:
γιατι βρε ντενις μου εχει γινει μαστιγα στις εκθεσεις και κυνδυνευεις να ποδοπατηθεις η να σου ερθουν μπαλακια στο κεφαλι..... :cry:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Δεν είναι τυχαιο που το double handling χρησιμοποιείται σε φυλές που η συμμετοχή του κόσμου είναι τεράστια, η παγκόσμια κοινότητα πολύ μεγάλη, και οι σκύλοι εργασιακοί με πολύ δυνατά πρωταθλήματα στις χώρες καταγωγής τους και στην εργασία ...

Η FCI σύστησε να μην γίνεται doublehandling, γιατί δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς, και εκει θα μείνει, δεν πρόκειται να απαγορευτεί ποτέ, πάλι γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς ...

Σε ΚΑΜΙΑ έκθεση στην Ελλάδα δεν είναι τόσο άσχημη η κατάσταση, ακόμα και στο rott που οι συμμετοχές είναι πολλές (σχετικά) πάντα οι απ'έξω είναι σε μία μεριά ... σε εκθέσεις στο εξωτερικό γίνεται, ναι, εκεί είναι αποπνικτικά ... στον Γ.Ποιμενικο που τρέχουν οι βοηθοί, ναι, είναι πιο δύσκολα, αλλά το πρότυπο της φυλής λέει ότι πρέπει να εξετάζεται έτσι, και είναι λίγο δύσκολο να τρέξεις τόσους γύρους με τον σκύλο δίπλα ... ο δρασκελισμός του δεν φαίνεται ...

Οπως θα χαρώ να δώ το αέρινο περπάτημα του σκύλου σου και την όλο χάρη παρουσίασή του (γιατί έτσι πρέπει) δέξου κι εσύ ότι το σκυλί μου μ'αρέσει και πρέπει να τραβάει μπροστα ένα λουρί για να πιάσει κάτι ... στην τελική αυτό βοηθάει και στην αξιολόγηση (όσο γίνεται) και άλλων παραγόντων, πλήν της μορφολογίας ... σεβασμός του ενός προς τον άλλον ... αν σου αρέσει ο Γερμ. ποιμενικός, δεν μπορεί να στραβώνεις με την παρουσίαση του, και να θές να τον κρατάν αγκαλιά ... αν θές να πάς να χαζέψεις και να φύγεις, ναι, εκεί θα ενοχληθείς ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
oscar said:
δηλαδη εχουμε doublehandling και σε κορυφαιες εκθεσεις στο εξωτερικο?
ναι ρε φιλε με ενοχλει.που με σπρωχνουν ,που φωναζουν ,πετανε παιχνιδια στο κεφαλι μου,ολο το πανυγηρακι με ενοχλει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
EVI.T said:
Δεν νομιζω οτι στα προτυπα της καθε φυλης περιγραφεται ο τροπος που πρεπει να δειχνονται..νομιζω οτι τα προτυπα περιγραφουν την μορφολογια και μονο του σκυλου..παντως επειδη δεν εχω διαβασει το προτυπο του γερμανικου ποιμενικου επιφυλασσομαι..θα το διαβασω και θα σου πω...
οσο για την αερινη κινηση που περιγραφεις εγω την μαθαινω στα σκυλια μου δηλ τα προπονω και να περπατουν καμαρωτα με το κεφαλι ψηλα και να στηνονονται..θα μου ηταν πολυ πιο ευκολο και μενα να εχω τον αντρα μου εξω απ το στιβο να κραταει ενα καναρινι ας πουμε και απλα να το δειχνει στο σκυλο..εκει να δεις περπατημα και στησημο..αλλα δεν το κανω....και θες να πιστεψω οτι ιδιως ενα ροτι που ειναι τοσο συνεργασιμο με τον ανθρωπο δεν μπορει να στηθει αλλιως???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
FrenchieFan said:
δηλαδη εχουμε doublehandling και σε κορυφαιες εκθεσεις στο εξωτερικο?
Παντος στο Dortmund που εχω παει επαναλημενος, δεν ειχε Double Handling!!
Η ας πουμε καλυτερα- οχι στο βαθμο που γινεται εδω- να σε πετανε κατω και να σε πατησουν- αλλα διακριτικα στεκεται καπιος απ εξω απο το στιβο και προσελεκυει με σιγανες φωνες- νευματα την προσοχη του σκυλου, την ωρα που στηνονται.

Και καποτε, οταν ημουν Ring Steward σε μια εκθεση τοu KOE, στα γερμανικα ποιμενικα- ο γερμανος κριτις δεν πιστευε στα ματια του με το θεαμα που αντικρισε!!
Μου ελεγε οτι πρωτη φορα βλεπει τετια πραγματα σε μια εκθεση!!
Και δεν ηταν και κανας καινουργιος! Ηταν αρκετα μεγαλος σε ηλικια, εκτροφεας, κριτις μορφολογιας και εργασιας.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν νομιζω οτι στα προτυπα της καθε φυλης περιγραφεται ο τροπος που πρεπει να δειχνονται..νομιζω οτι τα προτυπα περιγραφουν την μορφολογια και μονο του σκυλου..παντως επειδη δεν εχω διαβασει το προτυπο του γερμανικου ποιμενικου επιφυλασσομαι..θα το διαβασω και θα σου πω...
οσο για την αερινη κινηση που περιγραφεις εγω την μαθαινω στα σκυλια μου δηλ τα προπονω και να περπατουν καμαρωτα με το κεφαλι ψηλα και να στηνονονται..θα μου ηταν πολυ πιο ευκολο και μενα να εχω τον αντρα μου εξω απ το στιβο να κραταει ενα καναρινι ας πουμε και απλα να το δειχνει στο σκυλο..εκει να δεις περπατημα και στησημο..αλλα δεν το κανω....και θες να πιστεψω οτι ιδιως ενα ροτι που ειναι τοσο συνεργασιμο με τον ανθρωπο δεν μπορει να στηθει αλλιως???
Οχι, δν χρειάζεται να το διαβάσεις, εγώ το μετέφερα λάθος αυτό που ήθελα να πώ .... υπαγορεύει έμμεσα να τρέχει έτσι είναι το σωστό ... εννοείται ότι το πρότυπο δεν μιλάει για παρουσιάσεις, λάθος μου ...

Το rott μπορεί να στηθεί αλλιώς, Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ είναι το doublehandling ... πίστεψέ με ....

Frenchie, ίσως στον Γερμανικό Ποιμενικο το παρακάνουμε ... σε σχέση με τους ξένους, δεν εχω δεί, να σου πώ την αλήθεια ... σε Klubsieger πάντως και Eurodogshow που έχω βάλει Rottweiler ... είμαστε πολύ πίσω ... σε στρίμωγμα ...



Προσέξτε δεξιά πού είναι η κορδέλα και πού είναι γονατιστά άτομα ... τουλάχιστον 2 μέτρα μέσα στον στίβο ... το ίδιο γίνεται και στις 4 πλευρές ... Γερμανία είναι και εκει ... :wink:



Μήπως καταλαβαίνεις εδώ ΠΟΥ είμαι για να βγάλω αυτήν την φωτό???
Η απάντηση είναι ΜΕΣΑ στον στίβο ... :D



Και εδώ το βίντεο ... χωρίς σχόλια βέβαια ... και δές ποσα μέτρα μεσα στον στίβο ειναι οι στήστες, καθώς και ότι υπάρχει κόσμος μέσα την ώρα που τρέχουν οι σκύλοι ... :D

Η κάθε φυλή με τις ειδικές συνθήκες, και διαφωνώ με το ''με ζαλίζουν'' τα μπαλάκια και μήπως μου έρθει κανένα στο κεφάλι ... αν σε ενδιαφέρει, πάς δίπλα στο μπαλάκι για να δείς τον σκύλο ανφάς, τρέχεις κι εσύ από το πλάι, για να δείς καλύτερα κλπ ... αν καταλαβαίνεις φίλε sir πώς το εννοώ ...