Eπιθετικότητα, εκνευρισμός ή κάτι άλλο;


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
καλημερα παιδια..εχθες το βραδυ ημουν στο σπιτι του κολλητου μου..ο ετερος ριγκο(ς) λοιπον..ενα καυκασιο σχεδον ενος χρονου απο πετσοπ ενω σε γενικες γραμμες ειναι πολυ φιλικος μεχρι τωρα τουλαχιστον αλλα τρωει σκαλωματα..με την παραλαγη ασπουμε..τρελαινεται!!πηγε στρατο ο φιλος μου και οταν πηγαινει σπιτι με την παραλαγη(καθε απογευμα δηλαδη) ο σκυλος γαυγιζει τρομαζει και ή γινεται επιθετικος (βγαζει δοντια καθεται σε σταση επιθεσης) ή εξαφανιζεται!!μεχρι εχθες το βραδυ λοιπον το προβλημα ηταν μονο η παραλαγη που μετα απο κατι παιχνιδια κ κατι τετοια που καναμε το ξεπερασε τελειως!!εχθες ομως πηγαμε με την κοπελα μου..και ενω μπικαμε απο την πορτα κανονικα ηρθε μας χαιρετησε οπως παντα με αγκαλιτσες(για περιπου 50 μετρα μεχρι δηλαδη να μπουμε μεσα στο σπιτι απο την αυλη) μολις περασαμε τον φραχτη που εχει τοποθετηθειι για να μη περναει αυτος αρχισε να αγριευει στην κοπελα μου και να προσπαθει να την δαγκωσει ενω τοση ωρα ηταν μια χαρα και χωρις να μεσολαβησει κατι!!μπορειται να το εξηγησεται?
σημαντικη σημειωση: ο σκυλος ειναι τελειως ανεκπευδευτος και ακοινωνιτος με αλλα σκυλια αρκετα κοινωνικος-ποιημενος με ανθρωπους για να καταλαβαιτε δεν εχει ουτε λουρι για το λαιμο το σκυλι..και δευτερη σημειωση η κοπελα μου ειχε τα γυναικολογικα της μηπως φταιει αυτο?αλλα τοση ωρα ηταν καλα..μετα τα πηρε αναποδα!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μάλλον φοβάται.
Απο ότι κατάλαβα ο σκύλος άλλαξε απότομα συμπεριφορά όταν μπήκατε στον χώρο του. Μπορεί η είσοδος της κοπέλας σου να τον τρόμαξε.
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
αυτο ειναι το περιεργο..δεν αλλαξε συμπεριφορα οταν μπηκαμε στο χωρο του αλλα οταν μπηκαμε σε χωρο που δεν εχει παει ποτε αυτος!!απο την εξωπορτα μεχρι την εσωτερικη περιφραξη ειναι περιπου 50 μετρα διαδρομος που ερχεται και μας υποδεχεται..ημασταν 7 ατομα παρεα και μας εκανε ολους αγκαλιες και φιλια οταν φτασαμε..και στην κοπελα μου..μετα ομως της εβγαλε δοντια..και καταλαβαινεις οτι ειναι πολυ σοβαρο προβλημα ειδικα για εναν τετοιο σκυλο!!εφτασε σε αποσταση βολης μεχρι που μπηκα στη μεση και αρχισε να με γλυφει και να παιζουμε...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν μπορώ να πω ότι έχω τη μεγαλύτερη εμπειρία, αλλά μελετάω τα Ποιμενικά Καυκάσου (είτε είναι από pet shop, είτε όχι - απλά, όντας από pet shop, δεν είμαστε σίγουροι κατά πόσον έχει "τυπικό" χαρακτήρα Καυκάσιου), όπου σταθώ κι όπου βρεθώ... Οπότε ας πω κι εγώ μία άποψη.:)

Καταρχήν, ένα κουτάβι Καυκάσου 10 μηνών έχει "κουταβίσιο" μυαλό και σώμα μεγαλύτερο - ισχυρότερο από πολλά άλλα ενήλικα σκυλιά...

Εχει, επίσης, αρχίσει να αναπτύσσει τα ένστικτα της φυλής του (μπαίνοντας, σταδιακά, στην εφηβεία), για τα οποία είναι "περιβόητος": Αρχίζει να έχει συναίσθηση της περιοχής "του", που δεν είναι άλλη από εκείνη που του επιτρέπεται να κινείται και τίποτα άλλο (*)...

Ετσι, υποθέτω ότι ενώ εσένα σε ξέρει καλά (μιάς και πηγαίνεις πολύ συχνά, απ' ότι καταλαβαίνω) με την κοπέλα σου δεν έχει την ίδια "άνεση"...
Κατά συνέπεια, όταν πήγατε να περάσετε τη διαχωριστική του γραμμή (τον εσωτερικό φράχτη), της την έπεσε... Ισως γιατί δεν την βλέπει τόσο συχνά... Ισως γιατί ήταν η πιό αδύναμη απ' όλους... Δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί την "επέλεξε" και πάντως όχι για τα ...γυναικολογικά της, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Οσο δε για τη "σχετική" κοινωνικοποίηση του Καυκάσιου, εξαρτάται πάντα για τι δουλειά τον θέλουμε (βλέπε και στο αστεράκι παρακάτω)...
Ο Καυκάσιος Ποιμενικός (εφόσον υπάρχει ο αμοιβαίος σεβασμός και η καθημερινή φροντίδα) θα αναγνωρίσει το "αφεντικό" του, όπως θέλουμε να το αποκαλούμε εμείς, ή τον "ανθρώπινο σύντροφό" του όπως το αντιλαμβάνεται ο σκύλος, χωρίς απαραίτητα να τον υπακούει, όπως ένα Golden Retriever...

Θα αναγνωρίσει, επίσης, ότι κάποιοι άνθρωποι έρχονται συχνά και είναι θερμοί γνωστοί του "αφεντικού", εντάξει μέχρι εκεί, δηλαδή εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι μαζί τους... Δεν είναι σκύλος που θα αναγνωρίσει "καλούς" και "κακούς", αντίθετα είναι σκύλος που θα διαχωρίσει "δικούς μας" και "ξένους"...
Στους "δικούς μας" συμπεριλαμβάνονται όσοι ζουν μαζί του, ίσως και όλοι, όσοι κοιμούνται, κάθε βράδυ, στο (σχετικά άγνωστο - απόμακρο γι' αυτόν) σπίτι και όσα ζώα κοιμούνται μαζί του μέσα στο κτήμα... Ολοι οι υπόλοιποι θεωρούνται ξένοι και αντιμετωπίζοντα έτσι...
Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την πιθανή αντίδρασή του, μιάς και έχει αρκετά ανεξάρτητο χαρακτήρα και, πολλές φορές, θεωρεί σκόπιμο να κρίνει εκείνος, αντί να υπακούσει την εντολή του αφεντικού...

(*) Γι' αυτό που σημείωσα έντονα, λίγο πιο πάνω: "και τίποτα άλλο":
Σε σχέση με την περιοχή του, ο σκύλος (ο "τυπικός" Ποιμενικός του Καυκάσου), όσο μεγαλώνει, θα θεωρήσει δική του αυτή την περιφραγμένη περιοχή, μεταξύ των 2 φραχτών. Οτι υπάρχει ανάμεσα, θα το υπερασπιστεί με αποτελεσματικό τρόπο. Δηλαδή, αν υπάρχουν κοτούλες, αρνάκια, κουνέλια κλπ., αυτά θα είναι δικά του, τελεία και παύλα.
Δηλαδή, ο φίλος σου του έχει ήδη δώσει τον προορισμό του: Μαντρόσκυλο! Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, μιάς και τα Καυκάσια είναι από τις (απειροελάχιστες) φυλές που μπορούν να παίξουν το συγκεκριμένο ρόλο...
Απλά, να έχετε υπόψη σας ότι το σπίτι και, κατ' επέκταση, η οικογένεια (η ανθρώπινη οικογένεια) δεν θα συμπεριλαμβάνεται στα ...αμυντικά σχέδια του σκύλου...

Υ.Γ. Και κάτι τελευταίο, για την ώρα: Μήπως είναι ώρα, να αρχίσει ο φίλος σου να του μαθαίνει να φοράει κολάρο στο λαιμό?
Το κολάρο στο λαιμό του "Καύκασου" δεν είναι αξεσουάρ, είναι εργαλείο ζωής και θανάτου...
 
Last edited:


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
το περιεργο ειναι οτι στην περιοχη του...δηλαδη την περιοχη που ειναι διαδρομος για να μπαινει αυτοκινητο και παρκινγκ αλλα υπαχει μια εσωτερικη περιφραξη κλασσικος ξυλινος φραχτης που μεσα εχει γκαζον και πισινα οπου εκει δεν μπορει να μπαινει ο σκυλοσ!!εε εμεις εκει ειμαστε..δηλαδη εξω απο την περιοχη του(που ειναι απο την εξωτερικη μεχρι την εσωτερικη περιφραξη) και εκει εγινε το σκηνικο..αν γινοταν απο την αρχη θα το καταλαβαινα καθως θα παραβιαζαμε τον χωρο του!!αρχικα θελω να καταλαβω γιατι εγινε και πως να το αντιμετωπισουμε σε μελοντικη παρομοια κατασταση!!το λουρι ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να συνηθησει ο καημενος ο σκυλος..τσπ...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τότε, ίσως να έγινε κάτι (αδιόρατο), που δεν το προσέξατε...

Για παράδειγμα, δεν σου έχει τύχει να κινηθείς κάπως, ή να φωνάξεις δυνατότερα, ή να γελάσεις πιο περίεργα και ένας σκύλος (που ανήκει σε κάποιον άλλο, ή ακόμα και ο δικός σου σκύλος) να αντιδράσει έντονα?

Δηλαδή, μπορεί η κοπέλα σου να "λειτούργησε" κάπως και να φάνηκε παράξενο στο σκύλο...
Είναι αυτό που σου είπα και προηγουμένως: Ο "Καύκασος" (και όχι μόνο) συνήθως "πρωταγωνιστεί", παίρνει τις δικές του αποφάσεις...

Και γι' αυτό χρειάζεται άπειρη κοινωνικοποίηση, με διάφορους ανθρώπους, πράγματα, ενδυματολογικές συνήθειες, γένια ή όχι, γυαλιά ή όχι, διαφορετική κινησιολογία... Επίσης, όλα αυτά, σε διάφορες συνθήκες, μέσα - έξω από το σπίτι και το κτήμα κλπ.
Επίσης, χρειάζεται καλή εκπαίδευση βασικής υπακοής, συνεχιζόμενη (χωρίς να του σπάμε τα νεύρα) για όλη του τη ζωή...

Και, για το λόγο αυτό πρότεινα να αρχίσει να συνηθίζει το κολάρο, γιατί (αλλιώς) πως θα μπορέσει να τον ελέγξει το "αφεντικό" του? Σαν μαλινουά, με "μακρινές" εντολές?;)
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
το συγκεκριμενο αφεντικο ουτε με κοντινες μπορει..γιαυτο λεω τελος παντων..επρεπε να παει 1χρονου για να συνηθιζει το κολαρο??θα μου πεις δικος μου φιλος ειναι οχι δικος σου και θα εχεισ κ δικιο!!αυτο λεω και εγω αν και δεν καταλαβα κατι..και ειναι και περιεργο γιατι δεν ειναι βλαμμενη..ουτε φοβαται τα σκυλια και μεγαλωσε στην κυριολεξια με σκυλο(γερμανικο ποιμενικο) μεχρι τα 18της που πεθανε και ξερει να τους φερθει!!με τον δικο μου δεν εχει κανενα προβλημα..καλα εμενα κανενας δεν εχει προβλημα..απο ανθρωπους:Ρ θα σ στειλω πμ τζον να καταλαβεις την κατασταση στο συνολο της!!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
το συγκεκριμενο αφεντικο ουτε με κοντινες μπορει...
Ξέρω, βέβαια, ότι η ερώτησή μου θα είναι ρητορική: Και τότε, πως επέλεξε Ποιμενικό Καυκάσου ο άνθρωπος?:confused:

Εδώ, ακόμα και στη Μόκα (τη δικιά μου, που είναι ...πρόβατο) υπάρχουν στιγμές που αρχίζει να ...μασουλάει το γάτο και αν δεν είχε κολάρο, ίσως δεν θα πρόφταινα να την αρπάξω...:D
 
Last edited:


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
αν διαβασεισ το πμ θα καταλαβεις αλλα για τους υπολοιπους φιλους..πως ειναι δυνατον να μη τον επιλεξουν??τοσο ομορφη και γλυκια φατσουλα..το καλυτερο του πετσοπ..τον πηρε κατευθιαν η μαμα χωρις δευτερη σκεψη!!!αλλα τοτε ηταν 3 κιλα και 15 ποντους..τωρα ειναι 50 κιλα και 50 ποντους..και να μη μιλουσουμε για την αναπτυξη του και ποσο σωστα εγινε..τσπ..αλλο θεμα αυτο!!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
50 ποντοι και 50 κιλα για Καυκαυσιο σχεδον ενος ετους δεν....
Αν χρειαστει να τον μετακινησουν πχ για κτηνιατρο χωρις λουρι πως γινεται?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
50 ποντοι και 50 κιλα για Καυκαυσιο σχεδον ενος ετους δεν....
Αν χρειαστει να τον μετακινησουν πχ για κτηνιατρο χωρις λουρι πως γινεται?
Αγαπητή yasemin,

Κάτι μου λέει ότι δεν θα ...χρειαστεί (ποτέ) να τον μετακινήσουν...:cool:
Είναι πλέον "μαντρόσκυλο", όπως έλεγα και προηγουμένως... Φυλάει τη μάντρα και ίσως (μακάρι να) πεθάνει στη μάντρα!:(

Εχεις μεγάλη εμπειρία και, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο κύρης του σπιτιού και φίλος σου που ήταν εκείνη την ώρα?

Μπορεί να έπεσε στην αντίληψη του κάτι και να ρίχτηκε!
Ήσασταν και πίσω από ένα εμπόδιο(ξύλινο φράχτη) και δεν μπορούσε να έρθει να σας αναγνωρίσει!

Προφανώς άλλες φορές που πας τον αντιμετωπίζεις αλλιώς, πχ πας και τον χαϊδεύεις,σε μυρίζει, κτλ
Τώρα προφανώς επειδή είχες την κοπέλα σου πηγαίνατε κατευθείαν μέσα στο σπίτι παρακάμπτοντας τον σκύλο που βρισκόταν πίσω από τον ξύλινο φράχτη!
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ο κύρης του σπιτιού και φίλος σου που ήταν εκείνη την ώρα?
Στέλιο,
πολύ φοβάμαι ότι ο φίλος του rigo ήταν μαζί με την υπόλοιπη παρέα, εκτός αν κάνω λάθος και είχε μπει (προς στιγμή) στο σπίτι...

Τώρα, αν ο σκύλος τον θεωρεί "κύρη του σπιτιού" (μεγάλη κουβέντα αυτή), είναι προς διευκρίνηση...;)

edit: επειδή γράφαμε μαζί, η παρέα είχε μπει από την πόρτα του κτήματος, ο σκύλος τους είχε μυρίσει, χαιρετίσει και συνοδέψει, μέχρι το 2ο (εσωτερικό) φράχτη... Κατόπιν είναι που αγρίεψε με την κοπέλα...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το γεγονός οτι δεν έχει πρόσβαση ο ίδιος δεν του στερεί το "δικαίωμα" να ελέγχει ποιός μπαίνει.
(Ίσως μάλιστα να του καλιεργεί την εντύπωση πως ο χώρος πρέπει να παραμείνει απροσπέλαστος).
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Το γεγονός οτι δεν έχει πρόσβαση ο ίδιος δεν του στερεί το "δικαίωμα" να ελέγχει ποιός μπαίνει.
(Ίσως μάλιστα να του καλιεργεί την εντύπωση πως ο χώρος πρέπει να παραμείνει απροσπέλαστος).
Σωστός!:cool:
και ίσως να "χειροτερεύει" τα πράγματα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παλαιότερα, πως υποδεχόταν την κοπέλα σου, ο σκύλος του φίλου σου;
 
Last edited:


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
ο μονος που καταλαβε απο την αρχη την επερχομενη επιθεση ημουνα εγω και γιαυτο την τραβηξα τελευταια κυριολεκτηκα στιγμη και μπηκα αναμεσα τους..ημασταν 7 ατομα αλλοι μεσα απο την περιφραξοι αλλοι εξω!!δυστυχως τζον δεν ειναι μαντροσκυλο..μακαρι να ηταν αλλα ειναι εντως του σπιτιου και πρεπει να ερθεις αντιμετωπος με αυτον πριν περασεισ για το σπιτι!!δεν εχει χρειαστει να τον πανε ακομα γτ τελειωσε με τα μικρα του εμβολια οταν ηταν ακομα 4-5 μηνων οποτε και μπορουσαν να τον κουμανταρουν ευκολα!!σε λιγους μηνες θα εχουμε τα καλα..σημερα του εδωσα το λουρι του δικου μου που πλεον δεν το χρειαζομαι λογω του οτι φοραμε πλεον σαμαρι το επλυνα με χειρουργικο σαπουνι να φυγουν οι μυρωδιες και ο θεος βοηθος!!
 


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
Καλησπερα!! Εγω δεν εχω καυκασιο αλλα αντιθετα ενα μικροσκοπικο μπασταρδακι.Οταν τον βρικα ηταν πολυ φοβισμενο.Σιγα σιγα τα ξεπερασαμε αυτα...ηταν παντα πολυ φιλικος με τα αλλα σκυλια που βρισκαμε στη βολτα (και μεγαλοσωμα και μικρα) ,Επισης εχουν και ολοι οι κοντινοι φιλοι μου σκλυλους και παντα τους αφηναμε και παιζανε χωρις ποτε να τσακωθουν. Ειναι ομως τωρα 1-2 μηνες που εχει γινει αγνωριστος.Τσακωνεται σχεδον με ολα.Τα πιανει απο το λαιμο και δεν τα αφηνειι.Μεχρι και με του αγοριου μου το σκυλο(καυκασου) τσακωνεται που παντα ημασταν ολοι μαζι.Σημερα τον εβγαλα βολτα και επιτεθηκε σε ενα κουταβακι (τεραστιο βεβαια) τον εβαλα αμεσως μεσα και δεν του εβελα φαι.. τι να του κανω?? μηπως εχει παρα παρει θαρρος?? να του το κοψω καπως??? πως?? Ελεγα να τον αφησω να τσακωθει με κανενα και να τις φαι μπας και βαλει μυαλο αλλα παντα την γλιτωνει...
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
ποσο ειναι το σκυλακι σου αρσενικος αποτι καταλαβα..και φαινονται σαν παιχνιδια κυριαρχιας..με θυληκα πως τα παει?αρχιζει αυτος τον καυγα η το αλλο?ενα κυριαρχο θυληκο βλεπε μοκα πιστευω θα τον εβαζε στον ισιο δρομο!!;)
 


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
ειναι περιπου 1.5. εχει ζευγαρωσει και τα παει καλα με τα θυλικα.Αλλα κυριως συναναστρεφεται με αρσενικα. συνηθως ,οχι παντα ,εκεινος το αρχιζει. και εγω αυτο πιστεβω παιχνιδι κυριαρχειας γιατι δεν τους κανει κακο και ουτε ειναι εχθρικος με ανθρωπους.τι να κανω οταν επιτηθεται ετσι?? να τον μαλωνω?? να τον χτυπαω? να τον αφηνω χωρις φαι??? τι?