Eπιθετικότητα, εκνευρισμός ή κάτι άλλο;


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εγω δεν εχω καυκασιο αλλα αντιθετα ενα μικροσκοπικο μπασταρδακι. Οταν τον βρικα ηταν πολυ φοβισμενο. Σιγα σιγα τα ξεπερασαμε αυτα...
...Ειναι ομως τωρα 1-2 μηνες που εχει γινει αγνωριστος. Τσακωνεται σχεδον με ολα. Τα πιανει απο το λαιμο και δεν τα αφηνειι. Μεχρι και με του αγοριου μου το σκυλο (καυκασου) τσακωνεται που παντα ημασταν ολοι μαζι...
...τι να του κανω?? μηπως εχει παρα παρει θαρρος?? να του το κοψω καπως??? πως?? Ελεγα να τον αφησω να τσακωθει με κανενα και να τις φαι μπας και βαλει μυαλο αλλα παντα την γλιτωνει...
Ενα το κρατούμενο: Μπορεί να είναι "παιχνίδια" κυριαρχίας. Ομως, να θυμάσαι πως τα βασικά παιχνίδια τέτοιου τύπου τα κάνουν με τα αδελφάκια τους... Με τα υπόλοιπα σκυλιά, μικρά ή μεγάλα, το παιχνίδι, κάποια στιγμή σταματάει να είναι αστείο και γίνεται σκέτη "έκφραση κυριαρχίας"

Υπάρχει μία πολύ μικρή περίπτωση να μην είναι κυριαρχία, αλλά όταν κάποιο άλλο σκυλί τον φοβίζει, αντιδρά επιθετικά (είναι aυτό που λέμε εμείς οι ...Ελληνες: fear aggression)

Οτι και να είναι, μόνο ένας έμπειρος εκπαιδευτής (λέμε, τώρα) μπορεί να σου πει που οφείλεται...

Μεγάλο λάθος να αφήνεις την κατάσταση να εξελλίσσεται (ο τσακωμός), μην το αφήνεις ποτέ, γιατί:
α) Θα συνηθίζει, όλο και περισσότερο, αυτή τη συμπεριφορά
β) Κάποιο, πραγματικά κυριαρχικό σκυλί, θα στον παραδώσει σε ...τεμάχια

1) ειναι περιπου 1.5. εχει ζευγαρωσει και τα παει καλα με τα θυλικα...

2) Αλλα κυριως συναναστρεφεται με αρσενικα. συνηθως, οχι παντα, εκεινος το αρχιζει. και εγω αυτο πιστευω παιχνιδι κυριαρχιας γιατι δεν τους κανει κακο...
...τι να κανω οταν επιτηθεται ετσι?? να τον μαλωνω?? να τον χτυπαω? να τον αφηνω χωρις φαι??? τι?
1) Αυτό δεν ξέρω... μας το λές για καλό ή για κακό (το "έχει ζευγαρώσει")?

2) Τα λεγόμενα dog aggressive σκυλιά, δεν έχουν πρόβλημα με τους ανθρώπους, έχουν πρόβλημα με άλλους σκύλους του ιδίου (συνήθως) φύλου...
Τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις μη του κάνεις... Και, αν τα έχεις κάνει, σου προτείνω να τα σταματήσεις αμέσως!!!
Ολα αυτά που περιγράφεις ενισχύουν την τάση που έχει! Και, επίσης, αν στα έχει πει κάποιος, η βιβλιογραφία και πρακτική των τελευταίων 30 ετών τα έχει απορρίψει...

Ετσι, για λύση "πρόχειρη" και προσωρινή: Οταν τρέχει καταπάνω σε έλλο σκύλο, ένα πολύ δυνατό και κοφτό "Εεε" ή "Μη", για να σταματήσει την κίνησή του... Μετά, κάτι ήρεμο και μακρόσυρτο, του τύπου "κααααλόοοο σκυλάααακιιιι", για να ηρεμήσει λίγο, ή (αν είσαι δίπλα του) χαλαρό πιάσιμο από το λουρί και γύρισμα σε άλλη κατεύθυνση...
Και, μετά, αλλάζεις την κατεύθυνση του ενδιαφέροντός του... Ποιά είναι η σωστή κατεύθυνση του ενδιαφέροντος? Εσύ!!!
Παίζεις μαζί του κάποιο παιχνίδι που του αρέσει, του δίνεις νόστιμο μεζεδάκι και πολύ "μπράβο" με χαρούμενη φωνή - διάθεση...
Ετσι, θα αρχίσει να καταλαβαίνει ότι εδώ πέρα υπάρχουν ενδιαφέροντα και ευχάριστα πράγματα, όταν είμαι υπάκουος...

Αλλά, βασικά, χρειάζεται να τον δει και ένας σοβαρός εκπαιδευτής (για να λέμε, τώρα)...

Ελπίζω να βοηθάω, έστω και λιγάκι
 
Last edited:


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
Οντως βοηθας!! εχει να τσακωθει απο τοτε που εκανα το πρωτο post. Σας ευχαριστω.. Το ζευγαρωμα το ειπα διοτι εχω ακουσει οτι ετσι γινονται πιο επιθετικα ,παρ'ολα αυτο εγω χαιρομαι που ζευγαρωνει θεωρω οτι ακομα και στα ζωα αυτο ειναι στη φυση τους.Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα να ψιλοζηλεβει πολλες φορες ειναι επιθετικος με σκυλια οταν με βλεπει να παιζω μαζι τους και να τα χαιδευω(και παλι ομως μονο με τα αρσενικα).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Σας έχει γίνει συνήθεια λοιπόν το ζευγάρωμα...τα κουτάβια τι απογίνονται;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σε καθε περιπτωση οι σεξουαλικες επαφες του σκυλου σου θα φερουν στον κοσμο κουταβακια. Καλη η "φυση", αλλα ολα αυτα τα ζωντανα τι θα απογινουν;

Sent from my Liquid Metal using Tapatalk
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
ΕΕΕ τι θα απογίνουν,,, θα τα πάρουν <καλές οικογένειες> που θα τα ζευγαρώσουν πάλι και πάλι..... και αν δεν μπορέσουν τα πνίγουμε μωρέ... δεν τρέχει τίποτα,,, ή τα πετάμε στα σκουπίδια,,, εύκολα....:mad::mad::mad:
 


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
Με εχουν κατακρινει γι'αυτο το θεμα τοοοοοοσες φορες και παντα γραφω το ιδιο. Πρωτον ειμαι η πρωτη που διαφωνω με τα αδεσποτα κουταβακια που πολυ συχνα μου αφηνουν στην αυλη , διοτι εχουν παρει χαμπαρι οτι 8α τα κρατησω μεχρι να τους βρω ενα σιγουρα καλο σπιτι. Δευτερον η σκυλιτσα που εχει ζευγαρωσει ειναι μιας γειτονισας και ειναι στειρωμενη. ναι και εγω πιστευα πως οταν τα στειρωνεις μετα δεν εχουν ορεξεις η συγκεκριμενη μια χαρα ορεξη εχει.Ζευγαρωμα δεν σημαινει παντα αδεσποτα. Ειμαι σε νησι φοιτητρια ,ακομα και εγκυος να εμενε θα φροντιζα να πανε σε ενα καλο σπιτι,εδω ολοι εχουν κηπους με πολλα ζωακια.. Και τελος σχεδον ολα τα αδεσποτα σκυλακια της περιοχης σε συνεργασια με τη φιλοζωικη τα εχουμε στειρωσει , δεν λεω ολα γιατι σιγουρα κατι 8α μας εχει ξεφυγει.. Και αλλοστε πολλα ερχονται εδω ως παρατημενα οικοσιτα.
 


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
Βεβαια το θεμα μας ηταν αλλο ,οχι να δικαιολογουμε γιατι θεωρω φυσιολογικο να ζευγαρωνει ο σκυλος μου.Αλλα καταλαβαινω διοτι οντως ειναι προβλημα τα σκυλακια σε κλειστες σακουλες στα σκουπιδια. Δυστυχως εχω βρει αρκετα..
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Τα κουταβακια που βρησκεις στα σκουπιδια.. θα μπορουσαν να ειναι στα σπιτια που στελνεις τα δικα σου κουταβια.. αρα λιγοτερα αδεσποτα.
Το κακο εγινε... αστο τωρα ζευγαρωσε , παει... πρεπει να καλμαρεις την συμπεριφορα του εκπαιδευοντας τον και καπακια να στειρωσεις τον σκυλο σου.
Αν τον στειρωσεις τωρα δεν θα αλλαξει καμια συμπεριφορα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στειρωμένη σκύλα δεν μπορεί να είναι σε οίστρο επομένως ζευγάρωμα γιοκ. Μήπως εννοούσες καβάλημα, αλλά αυτό είναι άλλο!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Η Σάρα δεν έλεγε ότι το σκυλί της, αν και στειρωμένο "ζευγάρωνε" κανονικότατα και με πολύ κέφι με άλλα, επίσης στειρωμένα σκυλιά?
Εδώ πάντως μια απάντηση στο φλέγον ερώτημα:

Neutered Dogs: Will They Still Hump?
http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&A=1373&S=1&SourceID=60
 




pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
ο σκυλος μου ζευγαρωσε με στειρωμενη σκυλιτσα και ειμαι σιγουρη διοτι ξερω την ιδιοκτητρια.Ηταν σιγουρα ζευγαρωμα ημουν πι ο διπλα. κολλησανε στο τελος κανονικα.τελος παντων..
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Τι "είδους" στείρωση έχει κάνει η σκυλιτσα της κοπελας που λες;
Εχει κανει ολική αφαιρεση της μήτρας ή απλα αφαιρεση των ωοθηκων;
 


pola

Active Member
13 Νοεμβρίου 2010
31
0
χιος
δεν ξερω τοσες λεπτομερειες...Παντως εχει περιοδο...Η κοπελα αυτη βοηθαει μια ηλικιωμενη γειτονισα ,ειναι αλλοδαπη και δεν μπορω να καταλαβω τοσο καλα τι λεει.οταν τα βγαζουμε βολτα μιλαμε λιγο. Και οταν ο μορφεας πηγε γιααα.... τη ρωτησα να τον αφησω και μου λεει ναι της καναμε στειρωση..εχουν ζευγαρωσει 2 φορες δεν εχει μεινει εγκυος..σιγουρο αυτο. θα το ηξερα ,καθε μερα την βλεπω την σκυλιτσα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα είναι στειρωμένη (πράγματι) και να έχει περίοδο, δύσκολο το βλέπω..
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Nα είναι στειρωμένη (πράγματι) και να έχει περίοδο, δύσκολο το βλέπω..
Αν δεν γίνει ολική στείρωση (μόνο αφαιρεση της μήτρας ) το σκυλί έχει κανονικά περίοδο και ζευγαρώνει.
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
δυστυχως θα πρεπει να ξαναενεργοποιησω αυτο το ποστ..ο ιδιος σκυλος με τα ιδια ατομα μπροστα εκανε παλι την ιδια "επιθεση" αλλα σε διαφορετικη κοπελα!!υπαρχει καποιος λογος που το κανει μονο σε κοπελες τι πιστευεται?και ποιες ειναι οι λυσεις για να σταματησει?γιατι και με εκπαιδευση δεν ξερω τι θα βγει αφενος γιατι ο σκυλος ειναι ηδη 1χρονου και εφετερου ειναι μαλλον η ιδιοσυγκρασια του τετοια,ο χαρακτηρας του και δεν ειναι μονο μια λαθος συμπεριφορα..