English Bull Terrier


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Tο μπουλ τεριέ ήταν η πρώτη από πολλές χαρακτηριστικές ράτσες σκύλων που δημιουργήθηκαν από διασταυρώσεις των Μπουλντογκ-Τεριέ που ήταν τόσο δημοφιλείς στην αδελφότητα των κυνηγών στο Ηνωμένο Βασίλειο τον 19ο αιώνα.Η ράτσα έχει κοινή κληρονομιά με τα Σταφορντσαιαρ Μπουλ Τεριέ,τους άμεσους απογόνους εκείνων των αρχικών διασταυρώσεων ,και με τρεις άλλες ράτσες που δημιουργήθηκαν στην Αμερικη-το Πιτ Μπουλ Τεριε,το Σταφορντσαιαρ Μπουλ Τεριέ και το Τεριέ Βοστόνης.
Τα σύγχρονα Μπουλ Τρεριέ είναι σκυλιά με μέτριο μέγεθος αλλα στις πρώτες μέρες τους πιο μικρά σκυλιά,με βάρος 7 κιλά έγιναν εξίσου δημοφιλή και σήμερα ταξινομούνται ως χωριστή ράτσα,το Μποθλ τεριέ μινιατούρα.
Η δύναμη και το σώμα του προέρχονται από το μπουλντόγκ ενώ από τα τεριέ έχει κληρονομήσει την χάρη,την ταχύτητα και την δραστηριότητα.Ο χαρακτήρας της ράτσας συνδυάζει το θάρρος,την αποφασιστικότητα και το πείσμα του μπουλντογκ και την γρήγορη ευφυία και την αγάπη για παιχνίδι και αταξία του τεριέ.Το κεφάλι του Μ.Τ. είναι το πιο χτυπητό χαρακτηριστικό της ράτσας-μακρύ και οβάλ,με μια πονηρή και κατεργάρικη έκφραση.
H προσωπικότητα τους είναι πολύπλευρη,μπορεί να είναι τα πιο γλυκά και στοργικά πλάσματα και ,ωστόσο την επόμενη στιγμή να κάνουν κάτι άσχημο.Και δεν διστάζουν να μας βάλουν στην θέση μας αν τα προσβάλλουμε.Έχουν ιδιαίτερα ανεπτυγμένη την αίσθηση της περιέργειας και είναι εξαιρετικά ξεροκέφαλα,πεισματάρικα και τελείως προσηλωμένα στον στόχο τους.Το να τα μαλώσετε,σε πολλές περιπτώσεις δεν θα τα αποτρέψει απο το να πετύχουν τον στόχο τους ακόμα και πολλές μέρες αργότερα όταν θα το έχουμε ξεχάσει.Όλα αυτά όμως γίνονται με παιδική αθωότητα και σε καμία περίπτωση με κακόβουλο αίσθημα.Έχουν την έντονη επιθυμία να βρίσκονται πάντα στο πλευρό του ιδιοκτήτη τους που σημαίνει οτι θέλουν να ανακατεύονται σε όλα,από τις δουλειές του σπιτιού,του κήπου μέχρι και όταν αποφασίσετε να πάρετε έναν υπνάκο θα είναι εκεί για να σας βοηθήσουν,συνήθως καταλαμβάνοντας το μεγαλύτερο μέρος του καναπέ.
Τα ΜΤ λατρεύουν τα παιδιά και γίνονται άριστα οικογενειακά σκυλιά,με την προυπόθεση μιας σωστής εκπαίδευσης.Είναι εξαιρετικοί φύλακες των παιδιών αλλά και κάθε μέλους της οικογένειάς τους.Αυτή η συμπεριφορά είναι ενστικτώδης και όχι ζήτημα εκπαίδευσης.Απο την φύση τους και απο επιλογή τα ΜΤ είναι σκυλιά που αγαπούν τους πάντες,αν νιώσουν όμως φόβο από μέρους ενός μέλους της οικογένειάς τους ή οτι απειλούνται από έναν ξένο,η συμπεριφορά τους αλλάζει τελείως.
Η συχνά επαναλαμβανόμενη γνώμη πως η ράτσα δημιουργήθηκε για μαχητικούς σκοπούς είναι μύθος.Ναι,κατάγονται από ζώα στα οποία η μάχη είχε πρωταρχική σημασία αλλά ο HINKS (ο δημιουργός της ράτσας)κέρδιζε τα προς το ζην πουλώντας ζώα στο κοινό και αυτό που δημιούργησε ήταν ένα ξεχωριστό σκυλί,ελκυστικό σε πολύ κόσμο.Τα πραγματικά μαχητικά σκυλιά εκτρέφονταν για έναν αποκλειστικό σκοπό,να μάχονται.Τα τελευταία 140 χρόνια,τα ΜΤ εκτρέφονται ως κατοικίδια και σκυλιά εκθέσεων.
Οι πολλές άριστες ιδιότητες τους τα κάνουν ιδανικούς συντρόφους για άτομα και οικογένειες,ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως είναι σκυλιά για τον καθένα και για κάθε κατάσταση.Τα ΜΤ είναι από τα πιο απαιτητικά σκυλιά,θέλουν να ανακατεύονται με ότι κάνουν οι ιδιοκτήτες τους.Το να τα κλειδώσετε σε ένα δωμάτιο ή να τα αφήσετε μόνα τους ακόμα και σε ένα μεγάλο χώρο,μπορεί να τα οδηγήσει στην πλήξη,που είναι ο χειρότερος εχθρός τους και μπορεί να φέρει στην επιφάνεια τις πιο αρνητικες ιδιότητες της ράτσας.
Η σταθερή πειθαρχία σε συνδυασμό με αγάπη και κατανόηση είναι τα κλειδιά για μια ευτυχή συμβίωση με ένα ΜΤ.Χωρίς πειθαρχία είναι εύκολο να ξεφύγουν από τον έλεγχοΕίναι απαραίτητο από νωρίς να καταλάβουν την θέση τους μέσα στην ανθρώπινη αγέλη.
Χωρίς αμφιβολία όμως τα Μπουλ Τεριέ είναι οι πιο στοργικοί και ευχάριστοι σύντροφοι-φίλοι σε δυκολίες και εμπόδια και πάντα έτοιμοι για παιχνίδια,έτοιμοι να μας κάνουν να γελάσουμε ή απλα να μας κρατήσουν καλή παρέα.
 


billymicha

Member
29 Απριλίου 2009
9
0
Athens - Ioannina
Δείτε το παρακάτω βίντεο, αξίζει τον κόπο, και είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα αλλάξουν άποψη για τη συγκεκριμένη φυλή...

[video=youtube;IJ4U5w0w3_w]http://www.youtube.com/watch?v=IJ4U5w0w3_w&feature=player_embedded[/video]
 
Last edited by a moderator:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συμπέρασμα: Αν θέλετε σκύλο κατάλληλο για οικογένεια με παιδιά πάρτε ένα bull terrier. Είναι πολύ εύκολο στο χειρισμό. Αφήστε τα παιδιά να του δώσουν να καταλάβει...
Είναι έτσι?
Όχι βέβαια. ΚΑΝΕΝΑ σκυλί δεν είναι κατάλληλο για στενές επαφές με παιδιά αν δεν έχει εκπαιδευτεί και κοινωνικοποιηθεί μαζί τους όπως πρέπει (το ίδιο και το παιδί, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Ιδιαίτερα ένα σκυλί με κυριαρχικές τάσεις, που μπορεί να προκαλέσει ζημιά αν επιτεθεί, χρειάζεται ακόμα περισσότερη προσοχή.

Αντί για βιντεάκια με παιδιά και σκύλους (έχει πήξει απ' αυτά το youtube) καλύτερα να γράφουμε δυο κουβέντες, όπως αυτή της keyman, που είναι πολύ πιο ενημερωτική:
Τα ΜΤ λατρεύουν τα παιδιά και γίνονται άριστα οικογενειακά σκυλιά,με την προυπόθεση μιας σωστής εκπαίδευσης.Είναι εξαιρετικοί φύλακες των παιδιών αλλά και κάθε μέλους της οικογένειάς τους.Αυτή η συμπεριφορά είναι ενστικτώδης και όχι ζήτημα εκπαίδευσης.Απο την φύση τους και απο επιλογή τα ΜΤ είναι σκυλιά που αγαπούν τους πάντες,αν νιώσουν όμως φόβο από μέρους ενός μέλους της οικογένειάς τους ή οτι απειλούνται από έναν ξένο,η συμπεριφορά τους αλλάζει τελείως.
 


billymicha

Member
29 Απριλίου 2009
9
0
Athens - Ioannina
Αγαπητή Chloe, δε νομίζω να προσπαθεί πουθενά να μας πείσει ότι η καταλληλότερη επιλογή σκύλου για μια οικογένεια με παιδιά είναι μόνο το bull terrier, ούτε είδα εγώ προσωπικά να λέει πουθενά ότι είναι σκυλιά πολύ εύκολα στο χειρισμό, όπως επίσης δεν είδα να προτρέπει τα παιδιά "να του δώσουν να καταλάβει"...

Γνώμη μου είναι πως το συμπέρασμα που θα έπρεπε να βγαίνει απο αυτό το βίντεο είναι πως πλέον τα bull terrier δεν είναι σκυλιά για φασαρίες, έχουν και αυτά αισθήματα και συναισθήματα όπως όλα τα άλλα σκυλιά, και παρ' όλη τη δύναμή τους μπορούνε να είναι και αυτά το ίδιο φιλικά και κοινωνικά, ιδιαίτερα με τα μικρά παιδιά. Εννοείται ότι χρειάζεται σωστή κοινωνικοποίηση και από τις δύο πλευρές, αυτό δεν το αμφισβήτησε κανείς, απλά είμαι της άποψης ότι από το να εκπαιδευτεί ο σκύλος να υπακούει το αφεντικό του, πρώτα πρέπει να εκπαιδεύεται το ίδιο το αφεντικό στο πώς να συμπεριφέρεται στο σκύλο.

Ο μόνος λόγος που πρόβαλλα το βιντεάκι είναι γιατί κατά κύριο λόγο μου άρεσε -και πιστεύω και σε πολλούς άλλους-, και αφορούσε σκυλιά του θέματος που βρισκόμαστε. Αλλά ουσιαστικότερα προβάλλεται η αληθινή φύση της συγκεκριμένης ράτσας η οποία έχει παρεξηγηθεί ιδιαίτερα λόγω της προ ετών ιστορίας της, και αναφέρομαι στις απάνθρωπες μάχες που χρησιμοποιούσανε οι άνθρωποι αυτά τα ζώα, γεγονός που έχει στιγματίσει την άποψή μας για αυτά ακόμη και μέχρι σήμερα, όπως επίσης και σε μεμονωμένα περιστατικά επίθεσης σε ανθρώπους, στα οποία δίνεται έμφαση στο αποτέλεσμα και όχι στην αιτία, η οποία όλοι ξέρουμε καλά πως είναι ο ίδιος ο άνθρωπος και η απαράδεκτη συμπεριφορά του απέναντι στο ζώο.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από όποιον θεωρεί ότι το παραπάνω βίντεο ήταν περιττό, και δη, εάν για τον οποιονδήποτε λόγο παρερμηνεύτηκε η ουσία και παρουσία του.

Ο Keyman όπως είπε και η Chloe ήταν υπέρ-ενημερωτικός και πιστεύω έχει καλύψει στο έπακρον τα όσα μπορούνε να περιγράψουν ένα bull terrier, τώρα όσων αφορά τις δικές μου εμπειρίες, προτίμησα να δημοσιεύσω το συγκεκριμένο βίντεο γιατί καλύπτει τις λίγες κουβέντες που ήθελα να πω. Μιλάω για την συμπεριφορά ενός τέτοιου ζώου απέναντι στον άνθρωπο και ιδιαίτερα στα μικρά παιδιά.

Μου τυχαίνει συνέχεια να βγαίνω βόλτα με το bull terrier μου και να ακούω απο γνωστούς και αγνώστους φράσεις του είδους "θα σας φάει αυτό το σκυλί", "που τον πάς τον διάολο", "γιατί το κυκλοφορείς μεσ' στον κόσμο" και διάφορα άλλα παρόμοια σχόλια. Το χειρότερο όμως είναι να βλέπεις ένα παιδάκι να θέλει να παίξει με το σκύλο, και να το αρπάζουν οι γονείς του τρομαγμένοι μην το φάει, αφήνοντας το σκυλί να κοιτάει με ένα παράπονο, και να αναρωτιέται τι το κακό έχει κάνει, επειδή δεν μπορεί να καταλάβει οτι πολλοί το κρίνουνε άσχημα εξ αιτίας της εμφάνισής του και μόνο.

Ένας τέτοιος σκύλος γίνεται ότι είναι το αφεντικό του, και ο χαρακτήρας του πλάθεται απο τα δικά μας χέρια. Τον δικό μου τον έχουνε κυνηγήσει και του έχουνε αγριέψει πολλές φορές άλλα σκυλιά, ακόμη και κάποια που παίζανε μαζί και ξαφνικά θέλανε να κάνουνε τον νταή. Μέχρι που τον προηγούμενο μήνα του επιτέθηκαν και τον δάγκωσαν κάτι αδέσποτα. ΠΟΤΕ όμως δεν έχει βγάλει δόντια σε κανέναν, ούτε άνθρωπο ούτε ζώο. Και αυτό γιατί τον μεγαλώνω με αγάπη και στοργή, ούτε του έχω συμπεριφερθεί ποτέ άσχημα αλλά ούτε και τις φωνές δεν του έχω βάλει, πως λοιπόν ένα τέτοιο σκυλί να βγάλει άσχημο χαρακτήρα; Και μη νομίζετε ότι του κάνω όλα τα χατίρια και με έχει καβαλήσει, απλά με τον τρόπο μου του έχω δώσει να καταλάβει τι από αυτά που κάνει μου φτιάχνει τη διάθεση και τι με στεναχωρεί.
 


KOSMAS

Member
15 Οκτωβρίου 2009
6
0
και εγώ παιδιά δεν πιστεύω οτι υπάρχοθν σκυλιά που κάνουν και άλλα που δεν κάνουν για οικογένεια..δεν μπορώ να πιστέψω όλα αυτά που λένε για τα πιτ μπουλ και το πόσο επιθετικά είναι..δεν πιστεύω οτι υπάρχουν σύλοι που είναι εκ γενετής επιθετικοί..ο΄λα είναι θέμα ανθρώπων-ιδιοκτήτη και εκπαιδευτή..
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
.δεν πιστεύω οτι υπάρχουν σύλοι που είναι εκ γενετής επιθετικοί..ο΄λα είναι θέμα ανθρώπων-ιδιοκτήτη και εκπαιδευτή..
Εδώ θα διαφωνήσω. Σίγουρα είναι η εξαίρεση αλλά όπως γεννιούνται άνθρωποι που δεν είναι και τόσο στα καλά τους, έτσι υπάρχουν και τέτοιοι σκύλοι. Ανεξαρτήτως ράτσας.
 


KOSMAS

Member
15 Οκτωβρίου 2009
6
0
ναι οκ με αυτό που λές αλλά πως τυχαίνει το 99%να είναι πιτ μπουλ η ντομπερμαν..καταλαβαίνεις τι εννοώ..
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
ναι οκ με αυτό που λές αλλά πως τυχαίνει το 99%να είναι πιτ μπουλ η ντομπερμαν..καταλαβαίνεις τι εννοώ..
Δεν έχει τύχει να διαβάσω πουθενά ότι σκυλιά τύπου πιτμπουλ ή ντόπερμαν έχουν π.χ. πρόβλημα στο θυροειδή ή παρουσιάζουν σύνδρομο αιφνίδιας επιθετικότητας συχνότερα από τα άλλα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ναι οκ με αυτό που λές αλλά πως τυχαίνει το 99%να είναι πιτ μπουλ η ντομπερμαν..καταλαβαίνεις τι εννοώ..
Τι εννοείς;:confused::confused:
Αλήθεια!Εγώ δεν κατάλαβα...:confused::confused:
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Καλό θα είναι όταν μιλάμε για ράτσες όπως τα bull terrier, να σεβόμαστε την ιστορία τους. Λοιπόν, τα σκυλιά αυτά δημιουργήθηκαν για να χρησιμοποιηθούν στις κυνομαχίες. Δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγουμε να το λέμε. Οι κυνομαχίες υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα, με το να εθελοτυφλούμε και να στρουθοκαμηλίζουμε δεν αλλάζουμε την κατάσταση. Υπήρξε κάποια εποχή που ήταν νόμιμες, και σε κάποιες χώρες ακόμη είναι δυστυχώς. Είμαι 1000% κατά των κυνομαχιών, αλλά δεν δέχομαι να αλλοιώνουμε την ιστορία της φυλής. Επίσης, το γονίδιο παίζει μεγάλο ρόλο στις ράτσες αυτές, και όπως οι εκτροφείς αναπαράγουν μόνο τους καλύτερους χαρακτήρες + φυσικά μορφολογία, έτσι και οι "άλλοι" εκτροφείς αναπαράγουν σκυλιά με ανάλογα χαρακτηριστικά. Και κάτι ακόμα, bull terrier δεν είναι το σκυλί το οποίο το δαγκώνουν και δεν "απαντάει"! Όσο βίαιο και ωμό να ακούγεται αυτό δεν είναι bull terrier.
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Είσαι υπέρμαχος των κυνομαχιών; Υπάρχουν μελανά κομμάτια στην ιστορία κάθε ανθρώπου που του ήρθε μια βλακεία στο κεφάλι όπως το να βάλει το σκύλο να μάχεται με σκύλο και τον κόκορα με κόκορα που δεν είναι άξια καμιάς αναφοράς, τονίζουν τη βλακεία μας κι όχι κάποια ξεχωριστή ιδιότητα κάποιου συγκεκριμένου τύπου σκύλου.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Υπάρχουν μελανά κομμάτια στην ιστορία κάθε ανθρώπου που του ήρθε μια βλακεία στο κεφάλι όπως το να βάλει το σκύλο να μάχεται με σκύλο και τον κόκορα με κόκορα που δεν είναι άξια καμιάς αναφοράς,
Συμφωνώ με τον blackpit.
Η ιστορία κάθε φυλής έχει πολλά να μας πει γι' αυτό που είναι ο σκύλος μας σήμερα. Αυτό που ήταν οφείλουμε να το γνωρίζουμε (και φυσικά, όταν μιλάμε για τη φυλή να το αναφέρουμε, θετικό ή αρνητικό) να το σεβόμαστε, να το συνυπολογίζουμε.
Πολλές φυλές χρησιμοποιήθηκαν σε κυνομαχίες, με την επιθετικότητα σε άλλους σκύλους να ήταν για πολύ καιρό ένα απ' τα επιθυμητά χαρακτηριστικά στην εκτροφή τους (όπως αντίστοιχα και η φιλική διάθεση, συνήθως, προς τους ανθρώπους).
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Φυσικά και δεν είμαι υπέρ των κυνομαχιών, το έχω πει "Είμαι 1000% κατά των κυνομαχιών, αλλά δεν δέχομαι να αλλοιώνουμε την ιστορία της φυλής.". Το θέμα είναι ότι ο βασικός λόγος που δημιουργήθηκε αυτή η ράτσα ήταν οι κυνομαχίες. Απάνθρωπο μεν, αλλά αυτό είναι. Και για τα bull terrier αυτή ήταν η αρχική τους ξεχωριστή ιδιότητα. Δεν αναφέρθηκα στις κυνομαχίες, αλλά στο λάθος που κάνουν κάποιοι να λένε ανακρίβιες. Διαφωνείς ότι αυτός ήταν ο αρχικός τους σκοπός, ή διαφωνείς στο ότι δυστυχώς και τώρα γίνονται κυνομαχίες;
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
φιλε μου οντως η αρχικη σκεψη αυτη ηταν αλλα το πειραμα απετυχε και τελικα δεν κανανε γι αυτην την δουλεια
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
φιλε μου οντως η αρχικη σκεψη αυτη ηταν αλλα το πειραμα απετυχε και τελικα δεν κανανε γι αυτην την δουλεια
μιας και το αναφέρουμε να τ' αναφέρουμε όλα ότι η σκέψη ήταν αυτή αλλά το πείραμα ΔΕΝ πέτυχε, άρα Χλόη και Μπλάκ Πιτ δεν μιλάμε για ένα σκύλο που το έχει αλλά για ένα σκύλο που απέδειξε πως δεν το έχει, επομένως για να μην αλλοιώνουμε την ιστορία αφού θέλουμε να τα αναφέρουμε να τα αναφέρουμε όλα.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
@spyrou ναι το ξέρω ότι αυτή ήταν η αρχική σκέψη, αυτό ήθελα εξαρχής να πω. Το να μην το αναφέρουν κάποιοι νομίζω ότι είναι λάθος. Γιατί λες ότι δεν κάνουνε; και πως εξηγείς το γεγονός ότι ακόμη τα χρησιμοποιούν και με αρκετή μεγάλη επιτυχία;