English Bull Terrier


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Α! Κι επίσης αυτό που απ' ότι κατάλαβα είναι οι πέντε προηγούμενες γενιές bull terrier του εκτροφέαScan_Pic0001..jpg

Και το Pedigree πεντιγκρι..jpg
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Εχει αρχισει και μου αρεσει πολυ αυτη η φυλη και λεμε να αρχισουμε δειλα δειλα μια 1η γνωριμια μαζι της..Για το μελλον!!!
 


lef21

Active Member
8 Μαρτίου 2012
29
0
ΒΟΛΟΣ
Α!!!! ξέχασα να σου πω, μιασ και ψαχνεις λευκο σκυλακι ο επιβητορας που γραφω θα ειναι και αυτος λευκος!!!! Αν εχεισ υπομονη μεχρι το τελοσ του χρονου περιμενε αυτι τι γεννα!!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Έχουμε και λέμε ότι είναι Μάρτιος άρα έχω ακόμα 9 μήνες να κάνω οικονομία για να πάρω κουτάβι..
 




Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Ναι, απ' ότι είδα κι εγώ ο πατέρας είναι Cerwyn γιατί το γράφει κάτω στη φωτό.
O Eddy είναι αδερφός του δικού μου :)

Εγώ απογοητεύτηκα λίγο γιατί απ' αυτούς τους γονείς πόσες πιθανότητες υπάρχουν να βγει άσπρο σκυλούδι ή έστω με μαύρες στάμπες; .
Αν θυμάμαι καλά, αρκετές :D

Aν έχεις όρεξη δες αυτά:
Understanding Color In A Bull Terrier
http://minibullies-sa.net/colourinbullterrierspart1colourexpression.pdf

Allegro να υποθέσω οτι αυτούς τους δύο εκτροφείς τους εμπιστεύομαι όσον αφορά τη "γνησιότητα" των σκυλιών;
Με κλειστά μάτια. ;)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Άντε να δούμε. Lef21 αν έχεις νεότερες πληροφορίες, κάνε ένα κόπο να τις δημοσιεύσεις.

Και Allegro σόρρυ που ρωτάω, αν θες απαντάς. Πόσο τον πήρες τον δικό σου και πριν πόσο καιρό; Γενικά ξέρεις οι τιμές φέτος που κυμαίνονται;
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Και Allegro σόρρυ που ρωτάω, αν θες απαντάς. Πόσο τον πήρες τον δικό σου και πριν πόσο καιρό; Γενικά ξέρεις οι τιμές φέτος που κυμαίνονται;
Παιδιά κάντε ένα budget γύρω στα 1000 ευρώ και μην ρωτάτε για τιμές.
Ούτε άλλους, σαν εμένα, ούτε τους εκτροφείς και ειδικά πριν καν δείτε τα κουτάβια.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δε γίνεται να μη ρωτάμε για τιμές. Δε χέζουμε ευρώ, πρέπει να ξέρουμε τι να υπολογίζουμε στο περίπου. Αν δεις τα κουτάβια τι θα άλλαξει στο κάτω κάτω;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οι τιμες δεν ειναι στανταρντ. Μια γεννα μπορει να πουλησει πιο ακριβα απο καποια αλλη. Επισης ολα τα κουταβια δεν πωλουνται στην ιδια τιμη. Για αυτο σου λενε μια τιμη στο περιπου 1000€.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δε γίνεται να μη ρωτάμε για τιμές. Δε χέζουμε ευρώ, πρέπει να ξέρουμε τι να υπολογίζουμε στο περίπου. Αν δεις τα κουτάβια τι θα άλλαξει στο κάτω κάτω;
πολλά. Συνεκτιμάς την εμφάνιση, τη συμπεριφορά, το χώρο, τον εκτροφέα (κι εκείνος εσένα), βλέπεις αν τελικά το real thing σου ταιριάζει, έρχεσαι σε μια πρώτη επαφή.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Δε γίνεται να μη ρωτάμε για τιμές. Δε χέζουμε ευρώ, πρέπει να ξέρουμε τι να υπολογίζουμε στο περίπου. Αν δεις τα κουτάβια τι θα άλλαξει στο κάτω κάτω;
Γιατί ξέρεις να εκτιμήσεις πιο κουτάβι αξίζει 1000 ευρώ και πιο αξίζει 1200?

Και επειδή το υποψιάστηκα οτι δεν χέζετε ευρώ, γι'αυτό είπα υπολογίστε ένα budget 1000 ευρώ.
Ακριβή (και εννοώ "με ακρίβεια") τιμή μόνο pet shop θα σου δώσει κι αυτό για ευνόητους λόγους.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Βασικά δεν έχω καταλάβει πως καθορίζονται οι τιμές και θα ήθελα να το μάθω.

Πως μπορώ να ξέρω τη συμπεριφορά ενός κουταβιού και να την εκτιμήσω; Όλα τρελαμένα είναι σ' εκείνη την ηλικία.

Τι σχέση έχει η πρώτη επαφή με την τιμή; Τι σχέση έχει η εκτίμηση του εκτροφέα από μεριάς μου και το αντίθετο με την τιμή του κουταβιού; O εκτροφέας-πωλητής βάζει την τιμή, εσύ-πελάτης αγοράζεις αν σ' αρέσει και φεύγεις αν δε σ' αρέσει. Υποθέτω ότι παζάρια στο χώρο δε γίνονται :p

Too many questions. Ειλικρινά έχω μπερδευτεί!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ακριβώς Allegro, δεν ξέρω να εκτιμώ την αξία ενός κουταβιού. Κι ούτε ξέρω αν θα μπορέσω να το μάθω ποτέ :/
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Απο τι εχω καταλαβει διαβαζοντας εδω , κανενας πραγματικος εκτροφεας απο την 1η φορα που θα σε δει θα σου δωσει κουταβι..Οπως θα αξιολογησεις εσυ τα σκυλια του,ετσι θα αξιολογησει και αυτος εσενα. Αν εχω καταλαβει λαθος διορθωστε με παρακαλω.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι αν με δει τη δεύτερη ή την τρίτη φορά θα με εμπιστευτεί; Λίγο χαζό μου ακούγεται. Ούτε το σπίτι μου μπορεί να ελέγξει, ούτε τις συνθήκες στις οποίες θα μεγαλώσει ο σκύλος. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα :/
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
mad00lini δεν είναι καθόλου όλα τα κουτάβια ίδια. Ο σωστός εκτροφέας μπορεί και ξέρει να τα ξεχωρίζει. Φυσικά εάν το σκυλί μετέπειτα εξελειχθεί σε αυτό που "θέλει" και ευελπιστεί ο εκτροφέας εξαρτάται και από τον ιδιοκτήτη του, για αυτό και ο σωστός εκτροφέας δεν εμπιστεύεται και πολύ εύκολα από την πρώτη ματιά τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες. Εντάξει ορισμένες φορές είναι και θέμα μάρκετινγκ-προώθησης αλλά μην ξεχνάς και τι έχουν ακούσει οι εκτροφείς από τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Allegro , οι γονείς είναι εξαίρετοι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Χωρίς να μιλάω για τα bull terrier και επειδή δεν έχει καμία σημασία γιατί αυτό ισχύει για κάθε τοκοτομάδα οποιασδήποτε φυλής, ούτε μορφολογικά δεν είναι όλα τα κουτάβια τα ίδια αλλά ούτε και σε χαρακτήρα. Επίσης αυτό που θα δεις στην επίσκεψη που θα κάνεις στον εκτροφέα δεν είναι απαραίτητο να είναι καθόλου αυτό που θα δεις όταν το κουτάβι πάει σπίτι σου. Για αυτό εγώ θα άφηνα έναν εκτροφέα που θα του έχω εμπιστοσύνη να διαλέξει το καλύτερο κουτάβι για εμένα.
 


Sharky

Member
16 Φεβρουαρίου 2012
15
0
Γεια σας , ερωτηση : Εχω τη καινουργια μου σκυλιτσα τη Molly, ειναι 3 μηνων και 2 εβδομαδων και γυρω στα 10 κιλακια. Την ταιζω τη ProPlanPuppy food digrestion. Λεει στη συσκευασια : Daily amount : 110gr / day . Αυτο ρε παιδια σημενει περνω 110 γρ και τα χωριζω σ 3 γευματα απο 35 τ καθενα ? Εγω κανα μηνα που την εχω της δινω 100 με 110 γρ στο καθε γευμα . Τρωει 3 φορες / μερα οποτε 300-330 γρ / μερα . Τι ειναι το σωστο ?