Export pedigree


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Καλησπέρα σε όλους , πριν από μερικούς μήνες έγινα ιδιοκτήτης ενός κουταβιού ,θα ήθελα να ρωτήσω κατι επειδή η εκτροφέας μου είπε ότι το export πεντριγκρι της είναι έτοιμο αλλα λόγο καραντινας στη Ρωσία τα γραφεια του RKF είναι κλειστά και αν θέλω μπορεί να μου το στείλει σε ηλεκτρονική μορφή.Αρχικα εγώ μόλις παραλάβω το export pedigree πρέπει να κάνω κάτι εδώ στην Ελλάδα; και αν ναι μπορώ να το κάνω με την ηλεκτρονική του μορφή η πρέπει να στείλω το πρωτότυπο; Ευχαριστώ πολύ.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Με την ηλεκτρονική μορφή του pedigree δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ουσιαστικά έχεις απλά την βεβαίωση ότι το σκυλάκι σου έχει pedigree.
Πρέπει να περιμένεις την έντυπη μορφή του για να κάνεις την εγγραφή του σκύλου στο ελληνικό γενεαλογιο . Τότε θα το καταθέσεις στον ΚΟΕ και θα το πάρεις πίσω σφραγισμένο με το ελληνικό ΒΕΚ.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Mike20


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις άρα θα πρέπει να περιμένω να ανοίξουν τα γραφεία του RKF για να μπορέσει να πάρει το pedigree και να μου το στείλει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Με την ηλεκτρονική μορφή του pedigree δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ουσιαστικά έχεις απλά την βεβαίωση ότι το σκυλάκι σου έχει pedigree.
Πρέπει να περιμένεις την έντυπη μορφή του για να κάνεις την εγγραφή του σκύλου στο ελληνικό γενεαλογιο . Τότε θα το καταθέσεις στον ΚΟΕ και θα το πάρεις πίσω σφραγισμένο με το ελληνικό ΒΕΚ.
Καλησπέρα σε όλους , πριν από μερικούς μήνες έγινα ιδιοκτήτης ενός κουταβιού ,θα ήθελα να ρωτήσω κατι επειδή η εκτροφέας μου είπε ότι το export πεντριγκρι της είναι έτοιμο αλλα λόγο καραντινας στη Ρωσία τα γραφεια του RKF είναι κλειστά και αν θέλω μπορεί να μου το στείλει σε ηλεκτρονική μορφή.Αρχικα εγώ μόλις παραλάβω το export pedigree πρέπει να κάνω κάτι εδώ στην Ελλάδα; και αν ναι μπορώ να το κάνω με την ηλεκτρονική του μορφή η πρέπει να στείλω το πρωτότυπο; Ευχαριστώ πολύ.
Το export pedigree στοιχίζει 3000 ρούβλια και εκδίδεται σε 15 εργάσιμες. Αν πληρώσεις 5000 εκδίδεται σε 2 εργάσιμες.Αφου το σκυλάκι το πήρες πριν κατά μήνες γιατί δεν συνοδευόταν από το pedigree του? Η εκτοφεας έπρεπε να στο είχε μαζί με το σκυλάκι σου.
 
  • Like
Reactions: Mike20


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Τα γραφεία τής RKF δεν είναι κλειστά στην Μόσχα μπορεί να είναι όμως κλειστά τα κατά τόπους γραφεία της RKF.
 
  • Like
Reactions: Mike20


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Με την ηλεκτρονική μορφή του pedigree δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Ουσιαστικά έχεις απλά την βεβαίωση ότι το σκυλάκι σου έχει pedigree.
Πρέπει να περιμένεις την έντυπη μορφή του για να κάνεις την εγγραφή του σκύλου στο ελληνικό γενεαλογιο . Τότε θα το καταθέσεις στον ΚΟΕ και θα το πάρεις πίσω σφραγισμένο με το ελληνικό ΒΕΚ.
Καλησπερα. Ειναι υποχρεωτικο να το καταθεσουμε στον ΚΟΕ, αν εχουμε αποφασισει να μην τον ζευγαρωσουμε;
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Όχι βέβαια....απλα όταν το καταθέτεις και παίρνεις ΒΕΚ κατοχηρώνεις και ότι το σκυλί είναι δικό σου επίσημα στον ΚΟΕ
 
  • Like
Reactions: Εriana


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Όχι βέβαια....απλα όταν το καταθέτεις και παίρνεις ΒΕΚ κατοχηρώνεις και ότι το σκυλί είναι δικό σου επίσημα στον ΚΟΕ
Σας ευχαριστω.
 


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Απ όσο γνωρίζω το pedigree της έχει εκδοθεί εδώ και καιρό απλά επειδή με ρώτησε αν το επείγομαι ,και της είπα ότι δεν επειγομαι απλά θέλω να την καταχώρησω στην Ελλάδα. Επίσης επειδη στην περιοχη της τα γραφεια του RKF λόγω καταντινας μέχρι τελει Μαΐου θα είναι κλειστα αν βιάζομαι να προσπαθησει να κανει αιτημα για να παρει το πρωτότυπο η αν δεν βιαζομαι να μου στειλει το ηλεκτρονικό .
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Απ όσο γνωρίζω το pedigree της έχει εκδοθεί εδώ και καιρό απλά επειδή με ρώτησε αν το επείγομαι ,και της είπα ότι δεν επειγομαι απλά θέλω να την καταχώρησω στην Ελλάδα. Επίσης επειδη στην περιοχη της τα γραφεια του RKF λόγω καταντινας μέχρι τελει Μαΐου θα είναι κλειστα αν βιάζομαι να προσπαθησει να κανει αιτημα για να παρει το πρωτότυπο η αν δεν βιαζομαι να μου στειλει το ηλεκτρονικό .
Προφανώς καί θά πάρεις το πρωτότυπο.Μονο αυτό είναι έγκυρο.Με όλα τα στοιχεία σου γραμμένα για να πάρει ΒΕΚ καί για να είσαι ο νόμιμος ιδιοκτήτης του σκύλου.Απλα σου είπα ότι είναι πολύ εύκολο να το πάρεις μαζί με το σκυλάκι σου όταν το έφερες.
 


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ναι εννοείτε απλά έλεγα αν ειναι και δεν έχουν ανοίξει ακόμα στη Ρωσία να την καταχωρουσα με το ηλεκτρονικο αλλα θα το κανω με το πρωτότυπο .Μολις την ελαβα εγώ μετά από λίγες μέρες εκδόθηκε το pedigree γι αυτό μάλλον δεν το έστειλε τότε.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ναι εννοείτε απλά έλεγα αν ειναι και δεν έχουν ανοίξει ακόμα στη Ρωσία να την καταχωρουσα με το ηλεκτρονικο αλλα θα το κανω με το πρωτότυπο .Μολις την ελαβα εγώ μετά από λίγες μέρες εκδόθηκε το pedigree γι αυτό μάλλον δεν το έστειλε τότε.
Από την στιγμή που συμφωνήσατε σε όλα για το σκυλάκι σου, μέχρι να έφτιαχνε όλα τα ταξιδιωτικά χαρτιά του σκύλου θα μπορούσε να είχε εκδοθεί καί τό export pedigree.τοσο απλό. Στα λέω γιατί έχω φέρει 2 σκυλιά από Ρωσία και το τελευταίο τον Μάρτιο.
 
  • Like
Reactions: Mike20


Mike20

Member
24 Νοεμβρίου 2019
15
6
24
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις μίλησα εχτές με την εκτροφέα και μου είπε ότι άνοιξαν τα γραφεία όποτε μέσα στην εβδομάδα θα μου στείλει το πρωτότυπο export pedigree για να το στείλω στον ΚΟΕ.
 
  • Like
Reactions: TARA


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3