Fanthom du haut mariage!!!(γαλλικο μπουλντογκ)










aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Κουκλί!
Νέα από την Candy έχεις;
Η αλήθεια είναι οτι έχω πάρα πολύ καιρό να μιλήσω με τους γονείς της Candy αλλά ξέρω οτι την αγαπούν πολύ και απόδειξη είναι η Frenchiefan που γνωρίζει τα παιδιά και ήδη απάντησε στο ερώτημά σου :)
Καλοσύνη σου καλή μου Ανδριάννα!
 




aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
τωρα διαβασα παλια σου ποστ κ ειδα πως "τα λες " με την φρεντσιφαν...:D
ειπα κ γω....janoel...k ...du champagne .. με το καλημερα σας..χωρις να μεινεις μεταξεταστεος....τσ τσ τσ...:p

να σου ζησει κ απο μενα...οντως φατσας...αλλα λεω να αφησουμε τα γουτσου γουτσου που θα λεγε κ μια ψυχη κ να μας πεις ...ενημερωτικα παντα ...την διαδρομη απο....κ μεχρι να φτασεις στο παραπανω εκτροφειο...
οτι πιστευεις οτι θα ειχε ενδιαφερων να διαβασουμε..κ να γνωριζουμε :)
cheersssss
Γειά χαρά! ¨
Όσο αναφορά την ερώτησή σου για την επιλογή του εκτροφείου, θα σου πώ ότι ξεκίνησα την αναζήτηση στα εκτροφεία du champagne και janoel και σε μερικά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα τα ονόματα τους, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια κάποιου φίλου, που βρίσκεται στη Γαλλία, οδηγήθηκα στο εκτροφείο du haut mariage. Ξεκίνησε η επικοινωνία μου με τους ανθρώπους του εκτροφείου οι οποίοι να σημειώσω εδώ ότι είναι υπέροχοι άνθρωποι, έμαθα για τους γονείς του Fanthom οτι έχουν καταγωγή απο τα εκτροφεία du champagne και Janoel, οπότε και η επιλογή όπως καταλαβαίνεις ήταν μονόδρομος ;)
Βεβαίως να αναφέρω ότι κι εδώ η βοήθεια της καλής μου Frenchiefan ήταν σημαντική και την ευχαριστώ! :)
Αυτά εν ολίγοις αγαπητέ/ή μου φίλε/η .
Θέλω μόνο να μου επιτρέψετε να συμπληρώσω, για όποιον σκέφτεται να αποκτήσει ενα κουτάβι, η επιλογή ενός αξιόπιστου εκτροφέα θα του παρέχει μοναδικά πλεονεκτήματα όπως υγεία, σωστή συμπεριφορά και πολλά άλλα που έχουν αναφερθεί διεξοδικά σε αυτό το φόρουμ. Και επειδή είναι η δεύτερη φορά που αποκτώ ένα κουτάβι απο εκτροφέα ( το αναφέρω για όσους δεν ξέρουν) γνωρίζω αρκετά καλά τι σημαίνει αυτό. Ειδικά αυτή τη φορά εντυπωσιάστηκα με τη συμπεριφορά του Fanthom. Ήρθε στα χέρια μου τεσσάρων περίπου μηνών και ήδη γνώριζε να "λερώνει" εκτός σπιτιού! :)
 




aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Να σου ζήσει ο μπουλούκος!!! *agapoylas* Πανέμορφος! Καλά... για το από που κρατάει τι να πούμε!
Πολύ θα 'θελα να τον δω κι από κοντά - αν βρεθείς στα μέρη μας να κανονίσουμε γαλλομπουλντογκοσυνάντηση!

Πόσο είναι στις φωτογραφίες?
Σ'ευχαριστώ πολύ vrmode!! Nα σου ζήσει κι εσένα η μικρούλα σου!
Όντως μια γαλλομπουλντογκοσυνάντηση θα ήταν υπέροχη! Είναι και πολλά τα κοριτσάκια... θα ξετρελλαθεί ο Fanthom :D
Βεβαίως, αν βρεθείτε κι εσείς στα μέρη μου θα χαρώ να τα πούμε απο κοντά!
Στις φωτογραφίες, εκτός αυτή του avatar, είναι περίπου 4 μηνών.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σ'ευχαριστώ πολύ vrmode!! Nα σου ζήσει κι εσένα η μικρούλα σου!
Όντως μια γαλλομπουλντογκοσυνάντηση θα ήταν υπέροχη! Είναι και πολλά τα κοριτσάκια... θα ξετρελλαθεί ο Fanthom :D
Βεβαίως, αν βρεθείτε κι εσείς στα μέρη μου θα χαρώ να τα πούμε απο κοντά!
Στις φωτογραφίες, εκτός αυτή του avatar, είναι περίπου 4 μηνών.
Πρεπει να κανονισουμε οποσδηποτε να βρεθουμε καπια στιγμη ολοι μαζι!!
Εγω με την Βασω και τα σκυλουνια βλεπομαστε πολυ συχνα- ειναι κολλητες οι δικες μας.
Αλλα θα ηθελα να γνωρισουμε και τον Fanthom (και εσενα φυσικα, αγαπητε μου!!) απο κοντα!
Παιζει να τον φερεις σε καμια εκθεση????????
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Πρεπει να κανονισουμε οποσδηποτε να βρεθουμε καπια στιγμη ολοι μαζι!!
Εγω με την Βασω και τα σκυλουνια βλεπομαστε πολυ συχνα- ειναι κολλητες οι δικες μας.
Αλλα θα ηθελα να γνωρισουμε και τον Fanthom (και εσενα φυσικα, αγαπητε μου!!) απο κοντα!
Παιζει να τον φερεις σε καμια εκθεση????????
'Οντως θα ήταν πολύ ωραία μια τέτοια συνάντηση Αντριάννα μου!
Για έκθεση, ναι το έχω σκεφτεί αλλά θα χρειαστώ και πάλι τη βοήθεια σου γιατί είμαι εντελώς άσχετος, δηλαδή τι περίπου χρειάζεται για να συμμετέχει κάποιος.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καταρχην να ζητησεις απο τους εκτροφεις, το pedigree του μικρου, να ειναι Export (αν δεν ειναι ηδη).
Με αυτο θα το δηλωσεις στον ΚΟΕ (πριν απο αυτο, μπορεις να συμμετασχεις με το ονομα του εκτροφεα) για να παρεις ΒΕΚ.

Και βεβαια θα σε βοηθησουμε!! Και χαρα μας θα ειναι!
Οταν θα ερθει αυτη η ωρα, θα τα πουμε αναλυτικοτερα!

Βασικα δεν χρειαζονται και πολλα πραγματα. Ενα Showlead (Λουρι εκθεσιακο) και ο σκυλος να εχει μαθει να περπαταει με αυτο χωρις να τρεχει, να τραβαει, η να χοροπηδαει σαν κατσικι (οπος κανει η Cinderella μου συνηθος!!) . Να στεκεται σε ενα τραπζι και να αφηνει τον κριτη να δει τα δοντια του.
Μαθε τον να "στηνεται". Να τον βαζεις δηλαδη να στεκεται ακινιτος και να σε αφηνει να του διορθωσεις ενα ενα τα ποδια του, χωρις να φυγει απο την θεση του- και ετοιμοι για το πρωταθλημα!!!
 




aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Καταρχην να ζητησεις απο τους εκτροφεις, το pedigree του μικρου, να ειναι Export (αν δεν ειναι ηδη).
Με αυτο θα το δηλωσεις στον ΚΟΕ (πριν απο αυτο, μπορεις να συμμετασχεις με το ονομα του εκτροφεα) για να παρεις ΒΕΚ.

Και βεβαια θα σε βοηθησουμε!! Και χαρα μας θα ειναι!
Οταν θα ερθει αυτη η ωρα, θα τα πουμε αναλυτικοτερα!

Βασικα δεν χρειαζονται και πολλα πραγματα. Ενα Showlead (Λουρι εκθεσιακο) και ο σκυλος να εχει μαθει να περπαταει με αυτο χωρις να τρεχει, να τραβαει, η να χοροπηδαει σαν κατσικι (οπος κανει η Cinderella μου συνηθος!!) . Να στεκεται σε ενα τραπζι και να αφηνει τον κριτη να δει τα δοντια του.
Μαθε τον να "στηνεται". Να τον βαζεις δηλαδη να στεκεται ακινιτος και να σε αφηνει να του διορθωσεις ενα ενα τα ποδια του, χωρις να φυγει απο την θεση του- και ετοιμοι για το πρωταθλημα!!!
Το έχω ήδη το pedigree του μικρού και είναι export.
Όσο για το ότι πρέπει να στέκεται ακίνητος μάλλον λιγάκι δύσκολο το βλέπω αλλά θα αρχίσω να του το μαθαίνω σιγά σιγά... Ξέρεις πόσο τρελά είναι τα γαλλάκια:p
Όσο για τη βοήθεια, είμαι σίγουρος ότι θα την έχω, όπως και την είχα όταν χρειάστηκε καλή μου Αντριάννα!:)
Παρεπιπτόντως, η Cinderella είναι μοναδική... την έχω δεί στα βιντεάκια!
Με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι άλλο. Δεν έχω βάλει στο μικρό scalibor παρα μόνο αμπούλα advantix. Εσύ τι προτείνεις? Μήπως το διακινδυνεύω?
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εγώ στη μικρή έβαλα scalibor όταν ήταν 4 μηνών (τώρα πάει στους πέντε - συνομήλικοι είμαστε!:D)

Δεν το ρισκάρω άνευ... Advantix δεν βαζω γιατί έχω και γάτα (επικίνδυνο για γάτα και τα σκυλιά μου παίζουν και με τη γάτα). Το scalibor το έβαλα "με δόσεις" - δηλαδή την πρώτη μέρα 2 ώρες, την επόμεη περισσόερο κλπ. Στη 1-1,5 εβδομάδα το έβαλα μόνιμα.
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Εγώ στη μικρή έβαλα scalibor όταν ήταν 4 μηνών (τώρα πάει στους πέντε - συνομήλικοι είμαστε!:D)

Δεν το ρισκάρω άνευ... Advantix δεν βαζω γιατί έχω και γάτα (επικίνδυνο για γάτα και τα σκυλιά μου παίζουν και με τη γάτα). Το scalibor το έβαλα "με δόσεις" - δηλαδή την πρώτη μέρα 2 ώρες, την επόμεη περισσόερο κλπ. Στη 1-1,5 εβδομάδα το έβαλα μόνιμα.
Εμείς είμαστε μεγαλύτεροι, σας περνάμε 1 μήνα γιατί εδώ και λίγες μέρες μπήκαμε στους 6 μήνες:D
Μήπως αν του βάλω scalibor και αμπούλα του πέσουν πολλά? Άσε που η αμπούλα μου κάθεται καλύτερα σαν σκέψη.... Εκείνη τη σκόνη του scalibor δεν την μπορώ ρε παιδί μου... κάτι μου κάνει:confused:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εγω με Scalibor τους εχω!


Το έχω ήδη το pedigree του μικρού και είναι export.
Εμ- απο καλο εκτροφειο ειναι το παιδι!
Αυτο να το δουν και μερικοι- μερικοι, που περιμενουν να τους φερουν Pedigree για τα πετ σοπ σκυλια τους και τους λενε, οτι βγαινουν μετα απο ενα χρονο (απο ουγγαρια ειδικα!!) και αλλες μπουρδες!
Και η Βασω πηρε το Pedigree της Πεππερ αρκετα γρυγορα- και ας ειναι και απο ουγγαρια ( Du Champagne).

Παρε παντος στον ΚΟΕ και ρωτα τους, τι χρειαζεται να εγγραφεται το παιδι εδω στο ΒΕΚ.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Άσε που η αμπούλα μου κάθεται καλύτερα σαν σκέψη....
Οταν πρωτοβγηκε το Advantix, ειχα μιλησει με τον Thorsten Nauke, που ειναι κορυφη παρασιτολογος στην γερμανια.
Αυτος μου ελεγε τοτε, οτι η Advantix δοκομαστικε μονο σε συνθηκες εργαστηριου- με σκνηπες "εκτροφης εργαστηριου" και οτι δεν ηταν καθολου σιγουρος για την δραση της εναντια στης "αγριες" σκνηπες! ( εξαλλου υπαρχουν αρκετα ειδη, που συμπεριφερονται διαφορετικα).
Απο τοτε μπορει να εχουν γινει και αλλες δοκιμες- αλλα αυτο μου ειχε μεινει εμενα και κατι δεν μου αρεσε σε αυτο.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight