Fila's και Φυλαξη




dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
πας στον κοε και παιρνεις ενα παραβολο που κανει 88 ευροπουλα ....
με αυτο πας σε γιατρο συνεβλημενο του κοε και κανεις ακτινες τον σκυλο .
ο κτηνιατρος στελνει ΑΥΤΟΣ τις ακτινες στο κοε που τις στελνει εξω .(γερμανια )και εχεις απαντηση σε 4 μηνες το πολυ !!!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εμενα αλλα μου ειπαν,ο γιατρος ειναι συμβεβλημενος ξερω γιατι δεν το κανει πρωτη φορα,αλλα για 88 δεν ακουσα τιποτα, οτι ειναι να στειλω θα παει με αποδειξη απο ταχυδρομικη επιταγη,και ειναι ολα μαζι γυρω στα 240 ευρω νομιζω.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Fila

Περισσότερη δυσπλασία ισχύου από το rottweiler και άλλες πολλές φυλές Mastiff:

http://www.offa.org/hipstatbreed.html

Δυσπλασία αγκώνα (μετά το rott αλλά πάλι στην κορυφή της λίστας πάνω από πολλές φυλές "σκουπίδια"):

http://www.offa.org/elbowstatbreed.html

Για καρδιά -θυροειδή δεν εξετάζει κανένας γιατί ?

http://www.offa.org/cardiacstatbreed.html
http://www.offa.org/thystatbreed.html

Κανένα ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα εκτός από τον Σωκράτη και τον Αριστοτέλη ή την ηλικία και εμπειρίες πολλών εδώ ?

Μπα ... το φαντάστηκα ευχαριστώ ... :)
Πιστευω πως το παραπανω ποστ του denis ειναι πληρως διαφωτιστικο και θετει (ειτε αρεσει σε καποιους ή οχι) τα πραγματα στην -επιστημονικη- τους διασταση.

Ο καθενας μπορει να λεει πως η ρατσα ''του'' ειναι ετσι ή αλλιως αλλα οταν υπαρχουν στοιχεια , καλο θα ηταν ειτε να παραδεχεται πως τα αγνοει ή τεκμηριωμενα να τα αμφισβητει (σιγουρα οχι με θεωριες περι ''λομπι'' και λοιπες συνωμοσιολογιες) .

Προσωπικα , οι αρετες του Fila μου ειναι αδιαφορες ...γενικα , εννοιες οπως ''φυλαξη'' , ''σωματοφυλακη'' κλπ δεν μου λενε κατι :-|
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν έχει σημασία τί "σου είπαν" ... δεν μιλάς σε άσχετους

Συμβεβλημένος γιατρός για να ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΗΣΕΙ τον σκύλο και να στείλει τις ακτίνες πρός αξιολόγηση στην Γερμανία υπάρχει ΜΟΝΟ στην Αθήνα.

Η διαδικασία πρέπει να γίνει με ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗ του ΒΕΚ pedigree στον ΚΟΕ για να πάρει σφραγίδα πάνω στην οποία θα ΓΡΑΨΕΙ ο Γερμανός κτηνίατρος, και να πληρώσεις παράβολο ύψους 88 ευρώ.

Τις ακτίνες και το pedigree θα στείλει ο κτηνίατρος στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ, και θα επιστρέψουν μετά από μήνες.

Απ'ότι βλέπω έχεις άποψη για την κατάσταση των δυσπλασιών παγκοσμίως και ανά φυλή αλλά πλήρη άγνοια της διαδικασίας στην χώρα σου και τα σκυλιά σου ... ή ΚΑΝΕΙΣ ότι έχεις πλήρη άγνοια ...

Λοιπόν omarock ... θα μας πείς ποιός δουλεύει ποιόν εδώ πέρα ?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν εχω νουμερο ΒΕΚ εχω Γερμανικα χαρτια VDH θα τα στειλω στον ΚΟΕ τα γνησια και θα μου στειλουν τα χαρτια με ΒΕΚ για 88 ευρω δεν μου ειπε κανενας τιποτα,οσο για τον γιατρο θα σου πω αυριο, μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα, ειπαμε Λιακος εδω.
 




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Έχεις δηλωμενο εκτροφείο στην Γερμανία? θα κάνεις δηλαδή κάτι σαν αναγνώριση?

Αν όχι (βάση του ΚΟΕ) το εκτροφείο σου θα αναγνωριστει μετα απο 4-6 βδομαδες
αρα τα κουταβια σου δεν θα εχουν επωνυμία εκτροφείου,γιατί η δηλωση γέννας πρεπει να γίνει εντός 1 μηνος:rolleyes: (αν δεν κανω λαθος)

Για να κάνεις δυσπλασία(και να γραφτει στο pedigrre),πρέπει πρώτα να έχεις στα χερια σου export pedigree,να παρεις αριθμό (απο τον ΚΟΕ) και μετά να πάρεις το παραβολο (88,00) και να κάνεις το test με συμβεβλημένους γιατρους (που θα σου δώσει ο ΚΟΕ)
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Η μονη νομιμη διαδικασια για να παρεις επισημο σκορ δυσπλασιας ειναι αυτη που περιεγραψαν dober - dennis...
..........................................................................................................
Eχεις κανει γεννα στην ελλαδα - εχουν ηδη γεννηθει- και δεν εχεις παρει ακομα ΒΕΚ για τους γονεις; (Πρεπει να πανε τα εξπορτ πεντιγκρι στον ΚΟΕ και να καταγραφουν τα σκυλια στο ελληνικο γεννεαλογιο με αριθμο ΒΕΚ - αλλιως "δεν υπαρχουν", ποσο μαλλον να γεννανε)
.......................................................................................................
Εχεις δηλωσει τη γεννα;
 
Last edited:


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
μμμ μου διεφυγε,οτι αν δεν εχεις export pedigree στα χερια σου,δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα με τη δήλωση της γέννας (ουτε σαν ιδιωτης):rolleyes::rolleyes: = τα σκυλιά σου(koytabia) χωρίς ελληνικο pedigree

καλα,ο ΚΟΕ τι σου ειπε?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ηρεμηστε, το VDH μου ειπαν οτι ειναι αυτοματος export,και θα τα κανουν ολα μαζι,μιλησα με τους ανθρωπους 3 φορες,θα τα στειλω ολα μαζι, και θα ειναι ολα μαζι ετοιμα.
Οχι δεν ειχα εκτροφειο στη Γερμανια αλλα τα χαρτια το σκυλων ειναι απο εκει,με ρωτησαν μερικα πραγματα στον ΚΟΕ και μου ειπαν να στειλω τα χαρτια ειλικρινα για 88 ευρω κουβεντα δεν εκαναν.
Οσο για τα κουταβια και το ονομα εκτροφειου μου ειπαν οτι θα γινουν τα πετιγκρι με ονομα εκτροφειου,μαλλον θελουν πελατες.:D:D:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η σελίδα του VDH που δίνει οδηγίες για τα export

http://www.vdh.de/faq/anerkennung_fuer_das_ausland.php

Γερμανικά ξέρεις ... AYTOMATΩΣ δεν είναι τίποτα.

Η διαδικασία έχει ώς εξής:

1) Κάνεις τα χαρτιά που έχεις (ΑΝ έχουν υπογραφή και όνομα εκτροφέα και το δικό σου πάνω) export από τον VDH ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ σε τράπεζα ... 15 μέρες minimum

2) Καταχωρείς επωνυμία εκτροφείου πληρώνοντας στον ΚΟΕ (επωνυμία άγνωστο πότε θα έρθει - εδώ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟΥ οπωσδήποτε).

3) Παίρνεις τα export και κάνεις ΒΕΚ ( περιμένοντας κάποιους μήνες) πληρώνοντας στον ΚΟΕ

4) Παίρνεις τα ΒΕΚ και με ΠΑΡΑΒΟΛΑ ταξιδεύεις Αθήνα για ακτινογραφίες (εδώ έχεις χάσει ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΓΟΝΕΩΝ στην χωρίς επωνυμία γέννα.).

5) παίρνεις τα pedigree ΒΕΚ με σφραγισμένες τις δυσπλασίες και έχοντας την επωνυμία κάνεις κάπως καλύτερα (ειδικά αν πάρεις έστω έναν χαρακτηρισμό σε μία έκθεση για την θηλυκιά) την ΕΠΟΜΕΝΗ γέννα ...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Sorry, αν ξεπερασει το οριο των 30 ημερων απο τη γεννηση χωρις να εχει δηλωσει την γεννα στον ΚΟΕ απο σκυλια με ΒΕΚ (κατοπιν υποβολης των γερμανικων πεντιγκρι), δεν θα εχουν καθολου πεντιγκρι τα μικρα. Τα πεντιγκρι απο το VDH τα εχει στα χερια του?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι έτσι είναι ... θεωρούμε ότι έχει export από VDH ... αλλιώς κλάφτα ...

Αν καταθέσει ΕΣΤΩ τα export μπαίνει στην αναμονή και χάνει μόνο (μόνο?? :rolleyes:) την επωνυμία και τις δυσπλασίες ...
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Δηλ. αν υποθέσουμε πως γεννήθηκαν 07/04/09 (από τα ποστ) και σήμερα έχουμε 27/04/09 πρέπει μεσα στη βδομάδα να δηλώσει την γέννα με ΒΕΚ ή έστω EXPORT χαρτια γονέων αλλιώς γιοκ χαρτιά τα κουτάβια?
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Καλα πως τα ζευγαρωσες χωρις να εχεις ΒΕΚ φιλτατε;
Τοσες εργατοωρες στο φορουμ για να γραφεις για τα Φιλα και θα καταληξεις με μια τρυπα στο νερο...Βιασου με την υποβολη των δικαιολογητικων. Τα κουταβια τα βλεπω μερες στο φορουμ - ο ΚΟΕ ειναι αυστηρος με την υποβολη της γεννας εμπροθεσμα (30 μερες). Θελεις και υπογραφη κτηνιατρου στη δηλωση που να δηλωνει οτι τα ειδε στη γεννηση και μετα τις 20 μερες.
Τα γραφω γιατι εκπλησσομαι με τοση ελειψη σοβαροτητας και συγγνωμη.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ακριβως γιατι 15 μερες μετα την γεννηση πρεπει να τα δη κτηνιατρος για αυτο αργησαμε,αλλα εχω μιλησει με ΚΟΕ και δεν υπαρχει κανενα προβλημα,τα VDH χαρτια αναγνωριζονται αυτοματα(υποτιθεται οτι ειναι καλο μαγαζι)χωρις εξπορτ,τωρα αρχιζουμε και θα γινουν ολα οπως πρεπει αλλα με το δικο μου tempo,μην βιαζεστε εδω ειμαστε σαν το Jack Daniel's ωριμαζουμε αργα αλλα σωστα.
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
δεν υπαρχει κανενα προβλημα,τα VDH χαρτια αναγνωριζονται αυτοματα(υποτιθεται οτι ειναι καλο μαγαζι)χωρις εξπορτ
αληθεια υπαρχουν καλα και κακα μαγαζια????υπαρχουν κυνολογικοι ομιλοι που ο κοε δεχεται ετσι απλα τα πεντιγκρι τους χωρις να ειναι export?
ξερεις τι σημαινει export αγαπητε μου και γιατι το ζηταει ο κοε?
επισεις θα ηθελα να ενημερωθω ποια ειναι αυτα τα "καλα¨"μαγαζια για να ψωνιζω και γω αλλη φορα απο κει:p
 


Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Καλημερα
Μολις τελειωσα την αναγνωση του πεμπτου (?) κατα σειρα topic πανω στην φυλη, (οταν στριμωχνεται η κατασταση ανοιγει αλλο? – τελικα το Fila Brasileiro εδω ειναι σαν τη Λερναια Υδρα).

Εγινε επισης αναφορα σε μενα ..αν με εχει σημαδεψει η οχι η φυλη κλπ.
Δεν θα προσβαλλω τη νοημοσυνη σας καταθετοντας εδω το ....fila-βιογραφικο μου, το θεωρω ανοητο, ομως αν καποιος επιθυμει, πολυ ευχαριστως να τον διαφωτισω σχετικα.:)
Το ονομα-nickname Fileiro σημαινει απλα “Fila-κιας, φιλος –του Fila, ιδιοκτητης – θιασώτης της φυλης. Ολοι οσοι ασχολουνται με τη φυλη λιγο σοβαρα, ξερουν τον... «ορισμο».
Los Fileiros, Os Fileiros, os fileros klp.. Δε σημαινει σημαδεμενος ή κατι αλλο. Ειναι εκφραση.

Πριν καταθεσω καποιες αποψεις μου, θα σχολιασω καποια πραγματα που διαβασα στα προηγουμενα μηνυματα.
Σχετικα με στατιστικες αποτελεσματων εξετασεων δυσπλασιας στην Αμερικη : οι Ηνωμενες πολιτείες δεν θεωρούνται αξιοπιστη πηγη πληροφοριων οσον αφορα τη φυλη. Υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος μιγαδων (mestizos), υπαρχουν εκτροφεις που εκτρεφουν λαθος πραγματα επι χρονια και φυσικα μια στατιστικη απο μια χωρα που για τους γνωστες ειναι εντελως αδιαφορη απο πλευρας ποιοτητας Fila. Αν λοιπον εχουμε εναν πυρηνα 100 ζωων σε μια χωρα..και απο αυτα τα 50 ειναι δυσπλαστικα αυτε ΔΕΝ σημαινει οτι η φυλη εχει 50% δυσπλασια.Αλλοίμονο.
Ο OFA κανει πολυ καλη δουλεια..αλλα στην περιπτωση των σπανιων φυλων δεν μπορουν ακομη να βγουν ασφαλη και γενικευμενα συμπερασματα. Εδω η φυλη πασχει απο τους μιγαδες.. που περνανε σαν Fila> πως μπορουμε να τα βαλουμε ολα σε 1 σακι απο πλευρας δυσπλασιας?
Εδω μιλω παντα για το αληθινο Fila το Fila puro που λενε οι Βραζιλιάνοι. Αυτο ειναι σχετικα σπανιο.

Επισης , ουτε η Γερμανια θεωρείται η Μεκκα της φυλής. Οι προσπαθειες ομως αυξάνονται..
Ειναι πολυπλοκο το θεμα..ας αφησουμε τη δυσπλασια και τις στατιστικες. Ο υπευθυνος εκτροφεας οφειλει πριν τη γεννα να εχει ελεγξει τους γεννητορες του. Σε καποιες φυλες αυτο το απαιτει ο ομιλος φυλης (πολυ σωστα!!) και σε αλλες, αυτο ειναι στην ευχερεια του εκτροφεα και μονο. Το ξερετε αυτο. Ας μη χαλαμε χρονο τωρα συγκρινοντας στατιστικες. Ειναι κουτο.
Δεν ειναι δυνατο να γραψω εδω τα δεδομενα που εχω για πολλες χωρες, λυπαμαι δεν υπαρχει χρονος. Σε γενικες γραμμες το Fila Brasileiro εχει αρκετα υγιή ισχια, και το πιθανοτερο ειναι να ειναι πιο υγιή απο αυτα αλλων φυλων.

Το Fila Brasileiro είναι ενας εξαιρετικος συντροφος, οπως πολυ σωστα εχει γραψει επανειλημμενα φιλος omarock. Ειναι για λιγους και πεπειραμενους, το εχουμε ξαναπει αυτο.
Προσωπικα θεωρω οτι οι φυλες ΔΕΝ πρεπει να διαφημίζονται. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ πρεπει να γινεται, αντικειμενικα και με συνεση. Μονο ετσι θα μαθαινει ο κοσμος με τι εχει να κανει, και αν το επιθυμει να μπεινει στο χορο. Η νοοτροπια «παρε αυτο παρε εκεινο» η σχεδον φορτικη εκθειαση καποιων φυλων μου θυμιζει πωλητη τάπερ.

Fila vs Bandog?? Ενταξει, αφου το εθιξε ο φιλος djdoctor..:)
Το bandog του Swindord κατα τους ειδικους και ΓΝΩΣΤΕΣ του ΤΥΠΟΥ (και οχι φυλής αφου το bandog σημερα δεν ειναι ακομα φυλη) αποτελεσε αντικειμενο αμφισβήτησης. Ας μην βγουμε απο το θεμα πολυ : το bandog αποτελει αποτελεσμα διασταυρωσεων pit bull x mastino napoletano (συνηθως αυτος ειναι ο πιο παραδεκτός και με αξια συνδιασμος). Τα καλα Bandogs, οταν εχουν εκπαιδευτει σωστα και μεγαλωσει υπευθυνα και εχουν το ζητουμενο ψυχισμο, ειναι εξαιρετικα στην προσωποφυλακη, ειναι πολυ εκπαιδευσιμα και εχουν υπεροχα χαρακτηριστικα. Ο Swindord εκανε καποιες διασταυρωσεις με στοχο την επιθετικοτητα και μονο. Απαραδεκτο.
Το Fila Brasileiro ειναι κατι το τελειως διαφορετικο. Δεν πρεπει να εκπαιδευτει στο πιασε – αφησε το μανικι..απλα γιατι δεν μπορει να μπει σ αυτη τη διαδικασια σκεψης. Αφου ειναι εχθρος, πρεπει να τον φαω ..και ΔΕΝ παιζω μαζι του μετα!! Τα Bandog που εχω γνωρισει το κανουν αυτο μια χαρα.
Ειναι πρωτογονη φυλη (το fila) που σκεφτεται διαφορετικα. Ειναι ακοιμητος φρουρος, αποτρεπτικος και αποτελεσματικος. Ταχυς και αμειλικτος με τους εισβολεις, ισχυρος και αποτελεσματικος. ΔΕΝ ειναι για ολους ενας σκυλος με τα χαρακτηριστικα αυτα. Οσοι επιλεγουν τη συντροφια του θα πρεπει να ξερουν απο πριν τι εχουν να αντιμετωπισουν. Ειναι ιδιαιτερη φυλη. Δεν ειναι κανενα θηριο...ουτε δεινοσαυρος . Εχει τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της σαν φυλη..οπως ολες οι αλλες. Ειναι το chow chow φιλικο προς τους ξενους; Το shar pei; O ποιμενικος του Καυκασου; Υπαρχουν παμπολλα παραδειγματα.

Το Fila Brasileiro ειναι μια ΑΓΝΩΣΤΗ φυλή. το να προσπαθούμε να τη μαθουμε στον κοσμο εκθειαζοντας την..μαλλον κακο κανουμε.....

Αν εδω μεσα μιλουσαμε ολοι χωρις επιθεσεις και τασεις αστειισμου θα ειχαμε πιο εποικοδομητικες συζητησεις...

 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δεν επιθυμώ να "πιέσω" και να "στριμώξω" και άλλο τα πράγματα (δεν θα ήταν και δύσκολο) για αυτό θα μείνω σε λίγα σημεία.

Υπάρχουν πάρα πολλές φυλές με την ίδια ή και καλύτερη "κράση" όπως και από το Φίλα (αν θέλετε λίστα τύπου crash test, να το κάνουμε).

Ο υπευθυνος εκτροφεας οφειλει πριν τη γεννα να εχει ελεγξει τους γεννητορες του.
Όπως παρατήρησα και έγραψα και εγώ άλλο "λατρεύω και ενημερώνω" και άλλο "λατρεύω(?) και διαφημίζω".

Προσωπικα θεωρω οτι οι φυλες ΔΕΝ πρεπει να διαφημίζονται. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ πρεπει να γινεται, αντικειμενικα και με συνεση. Μονο ετσι θα μαθαινει ο κοσμος με τι εχει να κανει, και αν το επιθυμει να μπεινει στο χορο. Η νοοτροπια «παρε αυτο παρε εκεινο» η σχεδον φορτικη εκθειαση καποιων φυλων μου θυμιζει πωλητη τάπερ.
...και Προσωπικα θεωρω οτι οι φυλες ΔΕΝ πρεπει να διαφημίζονται. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ πρεπει να γινεται, αντικειμενικα και με συνεση. Μονο ετσι θα μαθαινει ο κοσμος με τι εχει να κανει, και αν το επιθυμει να μπεινει στο χορο. Η νοοτροπια «παρε αυτο παρε εκεινο» η σχεδον φορτικη εκθειαση καποιων φυλων μου θυμιζει πωλητη τάπερ.

...και συμφωνούμε. :)

Fila vs Bandog?? Ενταξει, αφου το εθιξε ο φιλος djdoctor
Όπου Bandog βάλε ότι σκύλο θες από την ίδια κατηγορία και πρόσθεσε περιγραφή "αλά τάπερ"...:D

Υπάρχουν και άλλα σκυλιά με ταμπεραμέντο Φίλα (καχύποπτο, αποτρεπτικό, ακοίμητος φρουρός, επίμονος, ταχύς, αμείλικτος, κλπ.).

Είναι κάτι σαν τα ζώδια!...Γράψε εσύ μια περιγραφή και άσε εμένα να βάλω το ζώδιο/φυλή...Είμαι κατανοητός πιστεύω...;)

Το Φίλα δεν είναι θηρίο, είναι άλλος ένας σκύλος...σίγουρα όχι για όλους (και έτσι πρέπει να περιγράφετε).

Όλα τα σκυλιά είναι καταπληκτικοί σύντροφοι...να μη πώ πως και άλλα ζώα μπορούν να είναι καταπληκτικοί σύντροφοι...Κρίμα να συζητάμε αυτονόητα.

Οι αστεϊσμοί είναι άλλος ένας τρόπος επικοινωνίας (και αγανάκτησης), αφού έχουν δοκιμαστεί και άλλα προηγουμένος.

Αυτά προς το παρόν...
Δε θα σε παροτρύνω να απαντήσεις στα θέματα που έχουν ανοιχτεί...Θα ήμουν κακός...Είναι "βάσανο"...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf