Fila's και Φυλαξη


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Denis χαιρομαι να διαφωνω μαζι σου ειλικρινα και χωρις ειρωνια.
Λοιπον οταν σου λεω οτι απο τον ΚΟΕ μου ειπαν οτι το Γκρι κοκκινο πετιγκρι του VDH ειναι αυτοματως εξπορτ γιατι με αμφισβητεις?Και οτι μου ειπαν οτι ολα τα χαρτια θα γινουν οπως πρεπει?
Θα ηθελα επισης τα 5 τοπικς και τις ρατσες στις οποιες επιτεθηκα και με ποια αφορμη?
Το θεμα ξεκινησε οταν εγω οπως και μερικοι ακομη ειπαμε οτι στο μπουντεςζιγκερ το περπατημα δεν μας αρεσε,συνεχισαμε με schH πηρε το θεμα ο Admin και το εκανε σκυλοι αστυνομιας στρατου,και εκει ρωτησα αυτα που ρωτησα να μην επαναλαμβανομαι,και αμεσως τα πηρατε σαν εγω να κατηγορησα τις ρατσες, οχι για εκπαιδευση μιλουσαμε και τιποτε αλλο.
Μετα το γυρισατε στο αν το Φιλα θα εκανε τετοια,και οτι το παρουσιαζω σαν τον υπερσκυλο,και οτι κανω διαφημηση,ξερεις κατι, σημερα μπορει ο καθενας να αγορασει απο οπου θελει ας οψετε το ιντερνετ.
Εγω υποστηριζω αυτην τη ρατσα ζω μαζι της,και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος,αυτο προσπαθω να το περασω στον κοσμο,αυτο το κανω εδω και δεκα χρονια ειμαι FUN απο αυτην την ρατσα, εκτροφεας της θα γινω τωρα,εσυ δεν μιλας για καποια ρατσα που σου αρεσει ιδιαιτερα?Σε κατηγορησε κανεις?
 


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ρε παιδια δεν εχει ουσια αυτο το θεμα πλεον ...ειναι βαρετο !!!!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ξερεις κατι Dj?
Εγω με τον Fileiro συμφωνω απολυτα,και οι πριν διαφωνιες που ειχαμε δεν ηταν στα βασικα της ρατσας,η του χαρακτηρα της, αλλα στον αριθμο ημιαιμων και καποιον στανταρτς στα οποια υπαρχει ετσι και αλλιως,σε ολες τις ρατσες διχογνωμια,αυτος ομως ξερει περι τινος προκειται οταν μιλαει για Φιλα δεν λεει κατι χωρις επιχειρηματα,το εζησε το Φιλα,και εζησε και την Ελλαδα και δυστυχως ειχε απολυτο δικιο οταν ελεγε, οτι με το Φιλα θελει προσοχη, τωρα καταλαβα τι εννοουσε.
Εφυγα λιγο μπροστα,ξεχασα οτι μεταμοσχευση ενγκεφαλου δεν εχει ακομα ανακαλυφθει.
Αλλα καθοτι εγω ποντιος και ξεροκεφαλος,το βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο και δεν με νοιαζει για τις επιπτωσεις.
Εσυ μονο να ξερεις,οπου ειμαι εγω ειναι μπροστα.:D:D:D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Denis χαιρομαι να διαφωνω μαζι σου ειλικρινα και χωρις ειρωνια.
Λοιπον οταν σου λεω οτι απο τον ΚΟΕ μου ειπαν οτι το Γκρι κοκκινο πετιγκρι του VDH ειναι αυτοματως εξπορτ γιατι με αμφισβητεις?Και οτι μου ειπαν οτι ολα τα χαρτια θα γινουν οπως πρεπει?
Θα ηθελα επισης τα 5 τοπικς και τις ρατσες στις οποιες επιτεθηκα και με ποια αφορμη?
Το θεμα ξεκινησε οταν εγω οπως και μερικοι ακομη ειπαμε οτι στο μπουντεςζιγκερ το περπατημα δεν μας αρεσε,συνεχισαμε με schH πηρε το θεμα ο Admin και το εκανε σκυλοι αστυνομιας στρατου,και εκει ρωτησα αυτα που ρωτησα να μην επαναλαμβανομαι,και αμεσως τα πηρατε σαν εγω να κατηγορησα τις ρατσες, οχι για εκπαιδευση μιλουσαμε και τιποτε αλλο.
Μετα το γυρισατε στο αν το Φιλα θα εκανε τετοια,και οτι το παρουσιαζω σαν τον υπερσκυλο,και οτι κανω διαφημηση,ξερεις κατι, σημερα μπορει ο καθενας να αγορασει απο οπου θελει ας οψετε το ιντερνετ.
Εγω υποστηριζω αυτην τη ρατσα ζω μαζι της,και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος,αυτο προσπαθω να το περασω στον κοσμο,αυτο το κανω εδω και δεκα χρονια ειμαι FUN απο αυτην την ρατσα, εκτροφεας της θα γινω τωρα,εσυ δεν μιλας για καποια ρατσα που σου αρεσει ιδιαιτερα?Σε κατηγορησε κανεις?
Εγώ δεν χαίρομαι καθόλου να διαφωνώ μαζί σου γιατί παρακάμπτεις καίριες ερωτήσεις μου και ερωτήσεις άλλων και αερολογείς αδιακρίτως και χωρίς στοιχεία για πάρα πολλά θέματα τα οποία μπερδεύεις μέσα στα post σου χωρίς επιχειρήματα και έχεις φτάσει στο γελειοδέστατο σημείο να λές ότι "η σκύλα σου είναι παγκοσμίου κλάσης επειδή το λές εσύ", και ότι είναι φυσιολογικό να γεννάνε τα σκυλιά σε κακές συνθήκες.

Εθελοτυφλείς και ρίχνεις έμμεσα και άμεσα λάσπη σε πολλούς ανθρώπους και ζώα και μετά το παίζεις θιγμένος και καλά την ώρα που το μισό forum σε δουλεύει. Λές ψέμματα για πολλά θέματα όπως τί σου είπε ο ΚΟΕ και τί σου είπε ο κτηνίατρος για τις δυσπλασίες και ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ότι θα φτιάξεις όλα τα χαρτιά σε σκυλιά που αυτήν την στιγμή δεν είναι στο όνομά σου ΚΑΝ.

Μεταφέρεις την συζήτηση εκεί που θέλεις (με πολύ άτσαλο τρόπο και θυμήσου ότι σε μερικούς και σε εμένα σίγουρα δεν πιάνουν τα "εγώ στην αρχή ρώτησα" ... δεν σε ενδιαφέρει τίποτα ούτε τα σκυλιά σου ( να μην θυμήσω το post που τα "υγιέστατα Fila" δεν χρειάζονται τίποτα γιατί "το πολύ να έχουνε 2-5 τσιμπούρια το καθένα", ούτε το "περί διατροφής" προφανώς εκτός από την κατάσταση σε σοβαρές κληρονομικές ασθένειες αγνοείς και πολλές άλλες ... ) ούτε οι βασικοί κανόνες σωστής εκτροφής και δεν έχω τίποτα άλλο να συζητήσω μαζί σου γιατί εδώ δεν κάνουμε την πλάκα μας μερικοί όπως την κάνεις εσύ εδώ και πολύ καιρό.

Στην Γερμανία που "πουλάς" στην αγγελία σου για τα κουτάβια (και μέσα στα post σου απαξιώνεις για τα λόμπι αλλά και τα σκυλιά της), θα έτρωγες ωραιότατη καταγγελία και ίσως κάποια κατάσχεση των δύστυχων ζώων, και σίγουρα δεν θα μπορούσες να κάνεις γέννα υπό τέτοιες πρόχειρες συνθήκες, και πρακτικά και τυπικά.

Δεν μπορώ να πώ ότι χάρηκα για την γνωριμία γιατί ή ξέρεις πολύ καλά και μας δουλεύεις (όχι όλους να θυμάσαι) ή δεν ξέρεις και δεν έχεις σκοπό να μάθεις ποτέ.

Δεν θα ξαναπαντήσω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σε καμία άλλη αναφορά σου ...

εσυ δεν μιλας για καποια ρατσα που σου αρεσει ιδιαιτερα?Σε κατηγορησε κανεις?
Μιλάω - με σεβασμό στις υπόλοιπες και όπου έχω αντιδράσει είναι σε ισχυρισμούς περί υπερφυλής, (pitbull - bandogs) όπως τώρα.

Με κατηγόρησαν πολλοί και με κατηγορούν ακόμα ;)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Λοιπον το επιπεδο συζητησεις ανεβηκε με τον Fileiro απο αποψης ποιοτητας,αλλα θα καταλαβε μαλλον και αυτος οτι ορισμενοι η δεν καταλαβαινουν οι δεν θελουν να καταλαβουν,πολλοι τον ανεφεραν αυτες τις μερες,και τωρα που ειναι εδω δεν πολυκαταλαβαινουν τι λεει, και με ερωτησεις που στοχο εχουν τον γραφοντα προσπαθουν να δυσφημησουν ενα καινουριο εκτροφειο στην πρωτη του γεννα,
@ omarock

Πραγματικά δεν είχα σκοπό να ξαναποστάρω, αλλά επειδή δείχνεις εμένα δεν μπόρεσα να ξεφύγω απ’ τον πειρασμό (άσε που τέλειωσε το ποπ-κορν), διότι προφανώς πιστεύεις πως η σχέση μου με τον
Fileiro είναι μια εύθραυστη σχέση που περιορίζεται σε απρόσωπες αράδες σχηματισμένες στην οθόνη του υπολογιστή.
Με τον Fileiro λοιπόν με συνδέουν πολλά χρόνια γνωριμίας και φιλίας. Η γνώμη μου γιαυτόν είναι παγιωμένη και την εκτίμησή μου την έχει κερδίσει (ακριβώς επειδή η εκτίμηση κερδίζεται και δεν απαιτείται) και το γνωρίζει. Επειδή εσύ λοιπόν κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζεις θα προσπαθήσω (ματαίως μάλλον) να σου εξηγήσω ποιες είναι οι βασικές διαφορές σας.

1. Ο
Fileiro είχε την τύχη να μεγαλώσει ένα εξαιρετικό σε χαρακτήρα και μορφολογία Fila που είχε μετέπειτα μια αξιοπρόσεκτη διεθνή πορεία (συμπεριλαμβανομένων και Παγκόσμιων και Πανευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων). Το συγκεκριμένο Fila συγκαταλέγεται στα κορυφαία Fila που εκτράφηκαν και βρέθηκαν εκτός Βραζιλίας (αυτό το γνωρίζεις μάλλον κι εσύ).
2. Ο Fileiro δεν απαξίωσε ποτέ τις εκθέσεις, αντιθέτως μάλιστα είναι προθυμότατος να βοηθήσει όπου και όταν του ζητηθεί.
3. Ο Fileiro αντιμετωπίζει το Fila με μια σοβαρότητα, χωρίς φανφαρισμούς και διαφημίσεις οι οποίες μόνο καλό δεν κάνουν στην φυλή.
4. Όταν μιλάει για άλλες φυλές τις αντιμετωπίζει με τον πρέποντα σεβασμό και την πρέπουσα σοβαρότητα. Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα: πριν από περίπου 10 χρόνια υπέγραψε ένα 6σέλιδο άρθρο για το Ντόγκο Αρτζεντίνο σε ένα μηνιαίο κυνοφιλικό περιοδικό. Το άρθρο ήταν εντυπωσιακό με λεπτομέρειες που μόνο μυημένοι στην φυλή γνώριζαν και ήταν εμπλουτισμένο με φωτογραφικό υλικό πραγματικά σπάνιο. Το πρώτο πράγμα που έκανε όταν δημοσιεύτηκε το άρθρο ήταν να με ρωτήσει πως μου φάνηκε, χωρίς υποκρισία και με πραγματική αγωνία για το αν το αποτέλεσμα ήταν αυτό που θα έπρεπε να είναι.
5. Ο Fileiro δεν αποκάλεσε άχρηστα τα κυναθλήματα, ούτε υπονόησε πως χάνουν τον χρόνο τους όσοι ασχολούνται με αυτά.
6. Ο Fileiro δεν παρέθεσε λίστα με θανατηφόρα περιστατικά για να δημιουργήσει εντυπώσεις, ούτε αγνοεί πως υπ’ αριθμόν 1 φυλή στην λίστα επιθέσεων της Γερμανίας είναι τα ημίαιμα τα οποία σαφέστατα δεν έχουν κάνει ούτε Schutzhund ούτε είναι αστυνομικοί ή στρατιωτικοί σκύλοι.
Και τέλος ο Fileiro τοποθετείται πάντα στα ερωτήματα που του θέτουν χωρίς υπεκφυγές και αερολογίες.

Λάβε σε παρακαλώ υπόψη σου τα παραπάνω πριν από την επόμενη δημιουργία εντυπώσεων γιατί μπορεί να είναι χρήσιμα. Και διάβασε ξανά την τροπή των συζητήσεων στις οποίες νομίζεις πως (κι ενδεχομένως να) δέχτηκες επίθεση και ίσως δεις πιο καθαρά πως σχεδόν όλοι προσπάθησαν χωρίς καμιά δόση ηρεμίας να σου μιλήσουν για την ταμπακιέρα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εσεις αναφερατε τον Fileiro σε μια συζητηση που ουτε καν συμμετειχε,και προσπαθησατε να μου πειτε πως αν ηταν ο Fileiro εδω θα σου τα ελεγε οταν το θεμα ηταν schH,τωρα που ηρθε και η γνωμες μας συμφωνουν και σας εβαλε και χερι για τις πλακιτσες,γιατι πλακα κανατε,αλλαξατε τροπαριο.
Εγω ημουν αυτος που ρωτουσε και αντ αυτου εγινα κατηγορουμενος λογο των ερωτησεων μου,γιατι απαντησε ο Mildecoy σοβαρα και σωστα και χωρις παρεξηγηση?
Denis δεν εισαι σωστος,δεν μιλανε ετσι,σε ποιανου το ονομα λες να ειναι τα σκυλια?
Σημερα με ενημερωσε ο ΚΟΕ οτι δεν αναγνωριζει τις ακτινες απο τον δικο μου γιατρο αλλα μονο στην Αθηνα εχουν γιατρο,ΕΙΧΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΙΟ,και ρωταω γιατι πρεπει να παω Αθηνα με 4 σκυλια και για μιση ωρα δουλεια οταν υπαρχει πανεπιστημιακη κλινικη στην Θεσσαλονικη?Οχι εχουμε γιατρο μονο στην Αθηνα λενε,αλλα με τα υπολοιπα χαρτια ολα καλα.
Οσο για το αν το εκανα στην Γερμανια,ειδες τι εκαναν οι Γερμανοι με τις ακτινογραφιες διπλα και τριπλα φιλτρα εβαζαν για να μην φαινετε η δυσπλασια στους Γ.Π και η πηγη ειναι εγκυρη το διαβασες το αρθρο,οσο για το αν ειμαι καλος εκτροφεας ο καιρος θα δειξη, ακομα δεν αρχισα.
Και οσο για εκθεσεις και πραγματικοτητα ανεφερατε παλι τον Fileiro,ο οποιος εχει βγαλει πολλους απο τους διακεκριμενους σκαρτους και εγω αλλους τοσους,ξερετε πολυ καλα τι παιζεται και πως παιζετε στις εκθεσεις, παρα πολυ καλα.
Αλλα στην Αθηνα θα κατεβω τον Σεπ. ετσι για να μου πη ο κριτης των 20 ρατσων αν ειναι ο σκυλος μου ενταξει,οποιος γνωριζει την ρατσα γνωριζει αν ειναι ενταξει,και αν θελει καποιος κατι να κρυψει το κρυβει και απο τον κριτη.
Αυτο ομως δεν σου δινει εσενα και κανενα αλλο το δικαιωμα να μου μιλας ετσι,30 χρονια ασχολουμε με σκυλια και ξερω ποσο βρωμικο αθλημα ειναι,και βλεπω τωρα και τις αντιδρασεις του πως κανουν μερικοι οταν τους παιρνεις την μπουκια απο το στομα.