Golden Retriever: Τι χρειάζεται να ξέρω;








nikolasss

Member
3 Νοεμβρίου 2015
12
6
43
Πραγματικα ελεος με τις απαντησεις ορισμενων, γραφεται καποιος στο forum, ζηταει πληροφοριες και οι απαντησεις ειναι πντα οι ιδιες. Στην ουσια γινεται ανακριση π.χ. γιατι το θες το σκυλι, πως κατεληξες σε αυτη τη ρατσα, γιατι κατεληξες σε αυτην και οχι σε καποια αλλη κτλ., για να του πουμε το κλισε πως μπορει ανετα να διαλεξει ενα αδεσποτο...Βεβαια οι περισσοτεροι που το προτεινουν εχουν ρατσα (ή ρατσα και κανενα αδεσποτο για ξεκαρφωμα οτι ειμαι και φιλοζωος και καλα). Τουλαχιστον οσοι εχουν ρατσα ας σταματησουν επιτελους τους αλλους να προτρεπουν να παρουν αδεσποτο. Συγγνωμη εαν χαλαω το thread, αλλα αλλωστε οι απαντησεις ειναι παντα οι ιδιες
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μια χαρά απαντήσεις πήρες για τη ράτσα που σε ενδιαφέρει.

Ρώτησες αν κάνεις για golden ναι ή ου???ΝΑΙ!

πως θα σου απαντήσει ο κόσμος αν δεν ρωτήσει για σένα?????σε ξέρουμε από κάπου???

Μήπως σε ξέρουμε???:sneaky::sneaky::sneaky:
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βεβαια οι περισσοτεροι που το προτεινουν εχουν ρατσα (ή ρατσα και κανενα αδεσποτο για ξεκαρφωμα οτι ειμαι και φιλοζωος και καλα).
φιλοζωοι ειναι μονο αυτοι που εχουν πρωην αδεσποτα, τ ακουτε;
Οι υπολοιποι είστε μαλλον ψωνια και σνομπ γιατι δε θέλετε να μπει ο καθενας στο κλαμπ σας.

Γενικα σκύλους έχουμε ολοι οχι επειδη γουσταρουμε αλλα επειδη ειναι καποιου ειδους δηλωση προς τον κοινωνικό μας περιγυρο. Ενα αξεσουαρ ας πούμε. Λέγονται σκληρες αληθειες σε αυτο το θρεντ... :p
 
  • Like
Reactions: johnk


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πραγματικα ελεος με τις απαντησεις ορισμενων, γραφεται καποιος στο forum, ζηταει πληροφοριες και οι απαντησεις ειναι πντα οι ιδιες. Στην ουσια γινεται ανακριση π.χ. γιατι το θες το σκυλι, πως κατεληξες σε αυτη τη ρατσα, γιατι κατεληξες σε αυτην και οχι σε καποια αλλη κτλ., για να του πουμε το κλισε πως μπορει ανετα να διαλεξει ενα αδεσποτο...Βεβαια οι περισσοτεροι που το προτεινουν εχουν ρατσα (ή ρατσα και κανενα αδεσποτο για ξεκαρφωμα οτι ειμαι και φιλοζωος και καλα). Τουλαχιστον οσοι εχουν ρατσα ας σταματησουν επιτελους τους αλλους να προτρεπουν να παρουν αδεσποτο. Συγγνωμη εαν χαλαω το thread, αλλα αλλωστε οι απαντησεις ειναι παντα οι ιδιες
@nikolasss όταν κάποιος έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αναζητά σε μελλοντικό του φίλο, κάνει την έρευνά του και καταλίγει σε μια συγκεκριμένη φυλή μόνος του. Δεν μπαίνει σε ένα κυνόφιλο φόρουμ λέγοντας 5 πράγματα που ζητάει και που απαντούν σε μισές φυλές και σε πάρα πολλά ημίαιμα. Οπότε τι απάντηση περιμένεις να λάβει? "με αυτά που ζητάς σε καλύπτει ένα ημίαιμο". Η περιγραφή που έδωσε: ενεργητικό, καλό με τα παιδιά και με ξένους, μακρύτριχο, ανεξαρτήτου μεγεθους και λοιπά, και λοιπά ταιριάζει και στη φυλή που εκτρέφω, εγώ όμως δεν θα της προτείνω με τίποτα το χαβανέζ επειδή δεν χρειάζεται χαβανέζ, επειδή δεν τρελλαίνεται για χαβανέζ και επειδή καλύπτεται με μια ψυχούλα σαν τη Δάφνη ή την Ιόλη
http://www.dogforum.gr/community/threads/καλως-σας-βρηκαμε.31480/page-2
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ρε παιδια γιατι πρεπει καποιος να εχει μελετησει τα παντα για μια φυλη να ξερει ολες τις γραμμες εντος της φυλης για να παρει και γενικα θα πρεπει να ψαχνει 10 χρονια για να παρει ενα καθαροαιμο κουταβι ? ενω αν ειναι να παρει ενα αδεσποτακι παει και σχεδον με τυφλα ματια διαλεγει ενα? μηπως λιγο το παιδευουμε λιγο παραπανω απο οσο πρεπει ?
Εφοσον ενας θελει καθαροαιμο σκυλο ακομα και μονο λογο εμφανισης και μπορει να προσφερει στο σκυλο μια αξιοπρεπη ζωη γιατι θα πρεπει να διαβασει τα απαντα της φυλης και να ξερει τα παντα . Δε λεω να παει ντουγρου στον πρωτο εκτροφεα και οτι του κατσει , αλλα μου φαινεται εχουμε φτασει στο αλλο ακρο .
Ποσοι δηλαδη απο εδω εχουνε καθησει να διαβασουν οτι υπαρχει και δεν υπαρχει για την φυλη του σκυλου που αποκτησανε ? μη τρελαθουμε κιολας .....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@Maraki_gr διάβασε το πρότυπο των γκόλντεν καλά και μίλησε με εκτροφεα/εις... δες τα από κοντά πώς παίζουν, πώς μαδάνε...πώς πλησιάζουν κόσμο, ποια τα θέματα υγείας τους κλπ σαν μια πρώτη προσέγγιση. Μετά σκέψου τα οικονομικά... εισαι 21 φοιτητρια, έστω ότι εργάζεσαι κάπου για εναν μισθό! Ένας μεγαλόσωμος σκύλος τρώει...ΑΡΚΕΤΑ... οπότε πρέπει να ψαχτείς και εκει... και στις αμπουλες αποπαρασίτωσης, και στα λουρια, κολλάρα και στηθόλουρα...και στο κρεβάτι του... Γενικά η προίκα του κοστίζει...
Μακρύτριχο ε? Χμ για δες και σαμπουαν ειδικό και χτένα και κάποια 50ευρα ταγμένα για το γκρουμινγκ μια φορά το εξαμηνο
Εμβόλια είπαμε? Αιματολογικές μες το χρόνο?
Εκπαίδευση? Ναι είναι εκπαιδεύσιμα, αλλά.... η απειρία ενός πρωτάρη ιδιοκτητη μπορεί να μην "δει" τη λάθος συμπεριφορά εγκαίρως και να μην διορθωθεί με μελλοντικά προβλήματα... Άρα πρέπει να έχεις και κάτι εξτρά για τον εκπαιδευτή!
Ποσες ώρες μπορείς να τον βγάζεις βόλτα? Πού? Σε τι χώρους κινείσαι? Μπορεί να σε ακολουθήσει ή θα μένει σπίτι? Όταν (καλη ωρα) είσαι σε εξεταστική, πώς θα τον βγάζεις βόλτα?
Πώς θα βγάζεις μπόλικες βόλτες το κουτάβι ώσπου να μάθει να κάνει την ανάγκη του?
Αν χρειαστεί να τον πας κτηνιατρο για τα εμβόλια πχ, πώς θα πάτε? έχεις αμάξι ή θα πρέπει να περπατάτε ώσπου να φτάσετε? (δεν ειναι πάντα κοντά ο κτηνιατρος... ψάχνουμε κάποιον γιατρό εμπιστοσύνης άλλωστε, όχι τον πιο κοντινό).

Ναι, είναι όμορφα σκυλιά κατά γενική ομολογία τα golden...αλλά εχουν και απαιτήσεις...
Ένα βήμα για να καταλάβεις αν σου ταιριάζει όντως...ειναι και το να ξέρεις γιατί τα εξέτρεφαν. Εκεί θα αποκτήσει αλλο νόημα το "ενεργητικός" που λέει το πρότυπο τους... (συχνά δεν δινουμε την δέουσα προσοχή σε αυτές τις λέξεις και θεωρούμε ότι απλά περιγράφουν εναν παιχνιδιάρη σκύλο... αλλά κρύβουν παγίδες)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ρε παιδια γιατι πρεπει καποιος να εχει μελετησει τα παντα για μια φυλη να ξερει ολες τις γραμμες εντος της φυλης για να παρει και γενικα θα πρεπει να ψαχνει 10 χρονια για να παρει ενα καθαροαιμο κουταβι ? ενω αν ειναι να παρει ενα αδεσποτακι παει και σχεδον με τυφλα ματια διαλεγει ενα? μηπως λιγο το παιδευουμε λιγο παραπανω απο οσο πρεπει ?
Εφοσον ενας θελει καθαροαιμο σκυλο ακομα και μονο λογο εμφανισης και μπορει να προσφερει στο σκυλο μια αξιοπρεπη ζωη γιατι θα πρεπει να διαβασει τα απαντα της φυλης και να ξερει τα παντα . Δε λεω να παει ντουγρου στον πρωτο εκτροφεα και οτι του κατσει , αλλα μου φαινεται εχουμε φτασει στο αλλο ακρο .
Ποσοι δηλαδη απο εδω εχουνε καθησει να διαβασουν οτι υπαρχει και δεν υπαρχει για την φυλη του σκυλου που αποκτησανε ? μη τρελαθουμε κιολας .....
όχι @Sirkos , δεν είπα ότι πρέπει να ξέρει τα πάντα για τη φυλή αλλά να κάνει μόνη της την έρευνα για να ξέρει τι θέλει και τι της ταιριάζει και όχι να ρωτάει δεκάδες αγνώστους τι της ταιριάζει. Που θα το ξέρουμε εμείς αφού μας δίνει πολύ λίγες πληροφορίες και αυτές οι ανάγκες της καλύπτονται άνετα με ένα ημίαιμο.
Εγώ έψαχνά σκύλο συντροφιάς με ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό: να μη μαδάει υπερβολικά λόγω του προβλήματος υγείας, μετά ήταν ο χαρακτήρας και μετά το μέγεθος και η εμφάνιση. Αν δεν ήταν αυτό κάλιστα θα μπορούσα να πάρω ένα μαλλιαρό ημιαιμάκι όπως είναι η Δάφνη από το νήμα που παρέθεσα.
 
  • Like
Reactions: Sirkos


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
όχι @Sirkos , δεν είπα ότι πρέπει να ξέρει τα πάντα για τη φυλή αλλά να κάνει μόνη της την έρευνα για να ξέρει τι θέλει και τι της ταιριάζει και όχι να ρωτάει δεκάδες αγνώστους τι της ταιριάζει. Που θα το ξέρουμε εμείς αφού μας δίνει πολύ λίγες πληροφορίες και αυτές οι ανάγκες της καλύπτονται άνετα με ένα ημίαιμο.
Εγώ έψαχνά σκύλο συντροφιάς με ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό: να μη μαδάει υπερβολικά λόγω του προβλήματος υγείας, μετά ήταν ο χαρακτήρας και μετά το μέγεθος και η εμφάνιση. Αν δεν ήταν αυτό κάλιστα θα μπορούσα να πάρω ένα μαλλιαρό ημιαιμάκι όπως είναι η Δάφνη από το νήμα που παρέθεσα.
Δεν ηταν προσωπικα σε εσενα το σχολιο μου , γενικα μιλησα σορρυ αν νομισες ηταν απαντηση σε εσενα .
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@Sirkos

Όπως έχω ξαναγράψει, όλοι έχουν δικαίωμα να θέλουν και να αποκτήσουν ένα σκύλο συγκεκριμένης φυλής ακόμα και για τους λάθος λόγους.

Όταν όμως κάποιος σου λέει, μετά από ερωτήσεις σου, πως θέλει ένα Golden Retriever για "να γνωρίζει την καταγωγή του" και επειδή "έχει τα γνωρίσματα και τα χαρακτηριστικά που έχει η ράτσα με αποτέλεσμα να είναι προβλεπόμενες κάποιες συμπεριφορές και να μπορεί να τις αντιμετωπίσει"... Εγώ νομίζω πως πρέπει να ξέρει τι σημαίνουν οι "γραμμές" (και όχι μόνο) και πως το γεγονός πως δεν ξέρει καθιστούν την επιλογή του τόσο "ασφαλή" όσο και αυτή ενός ημίαιμου πρώην αδέσποτου.

Θεωρώ πως είναι καλό να καταλάβει ο κόσμος πως τελικά δεν επιλέγει το σίγουρο από το αμφίβολο... απλά έχει την ψευδαίσθηση ότι το κάνει.

Σκοπός μου δεν είναι να τον αποτρέψω από την επιλογή αλλά να του αφαιρέσω την ψευδαίσθηση...

:)
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@Sirkos

Όπως έχω ξαναγράψει, όλοι έχουν δικαίωμα να θέλουν και να αποκτήσουν ένα σκύλο συγκεκριμένης φυλής ακόμα και για τους λάθος λόγους.

Όταν όμως κάποιος σου λέει, μετά από ερωτήσεις σου, πως θέλει ένα Golden Retriever για "να γνωρίζει την καταγωγή του" και επειδή "έχει τα γνωρίσματα και τα χαρακτηριστικά που έχει η ράτσα με αποτέλεσμα να είναι προβλεπόμενες κάποιες συμπεριφορές και να μπορεί να τις αντιμετωπίσει"... Εγώ νομίζω πως πρέπει να ξέρει τι σημαίνουν οι "γραμμές" (και όχι μόνο) και πως το γεγονός πως δεν ξέρει καθιστούν την επιλογή του τόσο "ασφαλή" όσο και αυτή ενός ημίαιμου πρώην αδέσποτου.

Θεωρώ πως είναι καλό να καταλάβει ο κόσμος πως τελικά δεν επιλέγει το σίγουρο από το αμφίβολο... απλά έχει την ψευδαίσθηση ότι το κάνει.

Σκοπός μου δεν είναι να τον αποτρέψω από την επιλογή αλλά να του αφαιρέσω την ψευδαίσθηση...

:)
Ναι αλλα επειδη ο συγκεκριμενος φιλος ειναι πρωτοεμφανιζομενος δεν μπορει να ξερει οτι εχουμε γραψει εγω η εσυ σε αλλα ποστ οποτε καλο ειναι να εξηγουμε καποια πραματα καλυτερα :)
Διαφορες στα κουταβια δεν υπαρχουν μονο σε γραμμες, υπαρχουν ακομα και στη ιδια τοκετομαδα , οποτε ναι σε αυτο εχεις δικιο, ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το οτιδηποτε . Ολα ειναι ενας συνδυασμος γνωσεων και τυχης
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@Sirkos

Συμφωνώ μαζί σου για αυτό και πάντα προσπαθώ να εξηγώ την σκέψη μου (σε όσα θέματα επιλέγω να συμμετάσχω). Στο παρόν θέμα θεωρείς ότι δεν το έκανα;

Είμαι εδώ και συνεχίζω να γράφω πάντως και έχω όλη την καλή διάθεση να εξηγήσω καλύτερα ότι μπορεί να μην έγινε κατανοητό... Αν και όταν με ρωτήσει κάποιος. Μήπως θεωρείς πως με τον τρόπο μου (αγένεια, απότομος, ειρωνικός ή ότι άλλο) έδιωξα τον ενδιαφερόμενο;

Ειλικρινά ρωτώ και θέλω την άποψη σου... :)
 
  • Like
Reactions: johnk


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Έχω μεγαλώσει με 2 golden retriever καθαρόαιμα αρσενικά στα παιδικά μου χρόνια. Είναι πάρα πολύ έξυπνα, ζηλιάριδες και καλοπερασάκιδες.

θέλουν πάρα πολλές βόλτες, είναι υπερβολικά λέμαργα και τα πάνε πολύ καλά με τα παιδιά. Όμως ο ένας απο τους δύο ήταν τσαμπουκάς με ανθρώπους που δεν συμπαθούσε και πάρα πολύ άγριος με άλλα σκυλιά.

Στην Αμερική είναι η τέταρτη ράτσα σε δαγκώματα το οποίο ελάχιστοι στο γνωρίζουν γιατι η εμφάνισή τους ειναι αγγελική.

Παρολα αυτά τη λατρεύω αυτή τη ράτσα και την ξέρω πάρα πολύ καλά (15 χρόνια) και γιαυτό ακριβώς σου λέω πως εφόσον μένεις σε διαμέρισμα θα πρέπει να το βγάζεις βόλτα πολύυυυυυ ωρα για να εκτονωθει. Επίσης λατρεύουν το κολύμπι και το νερό γενικότερα

υγ. τι εννοεις καταλήξαμε σε αυτή τη ράτσα λόγω εμφάνισης??? γιατί δεν υιοθετείς ένα αδέσποτο που το έχει ανάγκη?? είναι ανάγκη να είναι golden retriever?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Τέλος πάντων δεν ήρθα εδώ για να σας πω τις θεωρίες μου και τις απόψεις μου. Ήρθα για να με βοηθήσετε στην επιλογή ράτσας!(y) Μπορεί αυτά που λέω να μην ισχύουν (δεν είμαι και καμία ειδικός στο κάτω κάτω;))! Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε, εκτός από τα golden ποια άλλη ράτσα μπορώ να αποκτήσω;
Ελα μου ντε.......
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3