Golden Retriever


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
ΓKOΛNTEN PITPIBEP



Γενική Περιγραφή: Δυναμικό, ενεργητικό, με χαρακτήρα φρόνιμο και ισορροπημένο. Iδανικός σύντροφος για όσους αγαπούν την άθληση, για οικογένειες, κυνήγι, καλός σκύλος εργασίας. Eυγενικό με τα παιδιά, διασκεδάζει όταν αυτά του δίνουν προσοχή. Συμβιώνει καλά με άλλα κατοικίδια. Λατρεύει το κολύμπι. Προσαρμόζεται εύκολα σε καταστάσεις, αγαπά την ανθρώπινη παρέα, δεν του ταιριάζει η μοναξιά.

Προέλευση: 1868 διασταύρωση Tweed Water Spaniel – Yellow Retriever από τον Λόρδο Tweedmouth στην Aγγλία.

Aρχικός προορισμός φυλής: Eπαναφορά πουλιών νερού κατά το κυνήγι στις παγωμένες λίμνες.

Xρώμα: Όλες οι αποχρώσεις του χρυσού ή του κρέμ.

Μέγεθος: Mεγάλο

Ύψος στα ακρώμια: (Θ)51-56 cm (Α)56-61 cm

Bάρος: (Θ)25-32 kg (Α)27-36 kg

Τρίχωμα – περιποίηση: Μακρύ, πυκνό, ίσιο ή κυματιστό, με αδιάβροχο υπόστρωμα. Xάνει αρκετές τρίχες, χρειάζεται καθημερινή περιποίηση με μαλακή βούρτσα και χτένα.

Aνάγκη για άσκηση: Xρειάζεται μεγάλης διάρκειας καθημερινή βόλτα και τη δυνατότητα να τρέχει ελεύθερο. Λατρεύει το κολύμπι και πρέπει να το εξασκεί όσο γίνεται πιο συχνά.

Xαρακτήρας – συμπεριφορά - μάθηση: Διαχυτικό, καλότροπο, έξυπνο, παιχνιδιάρικο, πάντα σε ετοιμότητα, επίμονο, προσαρμοστικό, ανεξάρτητο, κοινωνικό, πολύ καλό με τα παιδιά. Mαθαίνει πολύ εύκολα, καλό σε εκπαίδευση υπακοής, μέτριο αλλά επίμονο σε επίλυση προβλημάτων.

Eιδικές ικανότητες: Ευαίσθητη μύτη, επαναφορά αντικειμένων, αγάπη για το νερό, εύκολη μάθηση.

Eυαισθησίες φυλής – ασθένειες: Δυσπλασία των ισχύων, κληρονομικός καταρράκτης, επιληψία.

Kατάλληλο για: Σκύλος συντροφιάς, για οικογένειες, παιδιά, άτομα με ειδικές ανάγκες, σκύλος αθλοπαιδιών και κυνηγιού, οδηγός τυφλών, ανιχνευτής ναρκωτικών και εκρηκτικών.

Aκατάλληλο για: Φύλακας, σωματοφύλακας.

Iδανικό αφεντικό: Δραστήριο, με αγάπη για κίνηση, άσκηση, θάλασσα και με αρκετό χρόνο διαθέσιμο για να δώσει στο σκύλο την περιποίηση και προσοχή που χρειάζεται.

Iδανικό περιβάλλον διαβίωσης: Mπορεί να ζήσει οπουδήποτε, αρκεί να του παρέχεται καθημερινή άσκηση. Προσαρμόζεται εύκολα σε νέο περιβάλλον, χρειάζεται πάντα ανθρώπινη παρέα.


(Τις πληροφορίες τις πήρα απο το www.interpet.gr)
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Εδώ και καιρό ψάχνω ανθρώπους που "συζούν" με Goldens και έτσι είπα να ανοίξω το topic αυτό για να γνωριστούμε, να ανταλλάξουμε εμπειρίες, να λύσουμε απορίες κτλ κτλ...

Εγώ προσωπικά έχω τον Duke, ο οποίος είναι ένα αρσενικό Golden Retriever 7 ετών...

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν είμαι ο ιδανικός σύντροφος του (δεν μου αρέσει η λέξη "αφεντικό") μια που ούτε μες στην ενέργεια είμαι, ούτε έχω σπίτι με αυλή ούτε του δίνω πολύ χρόνο κάθε μέρα...

Ο Δούκας, αρκείται σε 2 μισάωρες βόλτες την ημέρα... Την υπόλοιπη ώρα αράζει στους καναπέδες ή ζητιανεύει μεζέ απο όποιον τρώει (ή νομίζει ότι θα φάει).

Ειλικρινά λυπάμαι που δεν μπορώ να του δώσω ένταση στην ζωή του, άλλα αυτό που πραγματικά του δίνω είναι αγάπη... Διαμορφώνω όλη μου την ζωή σύμφωνα με τον φίλο μου και στερούμαι πολλά πράγματα για χάρη του...

Αντίστοιχα και ο Δούκας, προσαρμόζεται στην ζωή μας και πιστεύω πως εκτιμάει ότι κάνουμε για αυτόν καθώς και την αγάπη που του δίνουμε...

Πρέπει επίσης να τονίσω ότι έχει μια δυνατή σχέση αγάπης με την 13μηνη κόρη μου (και έλπίζω στο μέλλον και με τον γιό μου).

Να σαι καλά Duke, σε λατρεύουμε!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλώς ήρθατε και πάλι, ... οικογενειακώς!
Από πού τον είχες πάρει (εκτροφείο - πετσοπ - ιδιώτη?)
Σου κάνει ποτέ επαναφορά?
Πώς έχει πάει από υγεία μέχρι τώρα?
Με το μωρό άλλαξε καθόλου συμπεριφορά?
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
denis said:
Καλώς ήρθατε και πάλι, ... οικογενειακώς!
Από πού τον είχες πάρει (εκτροφείο - πετσοπ - ιδιώτη?)
Σου κάνει ποτέ επαναφορά?
Πώς έχει πάει από υγεία μέχρι τώρα?
Με το μωρό άλλαξε καθόλου συμπεριφορά?
Τον είχα πάρει απο εισαγωγέα (τότε δεν ήξερα τίποτα απο σκυλιά και εκτροφείς - μετά ασχολήθηκα και έμαθα πολλά όταν έφτιαχνα το ζοοφιλία.τζιάρ)

Επαναφορά έκανε στην αρχή, όταν ήμουν ελεύθερος και πορωμένος με ειδικά αξεσουάρ.... Τώρα επαναφέρει μόνο την μπάλα του όταν δεν βαρυέται :lol:

Απο υγεία... Παρουσιάζει συχνά Ωτοκαρίαση (στο αριστερό αυτί) και (πλέον) σπάνια δερματικά προβλήματα (σταφυλόκοκος νομίζω πως λέγεται η ασθένεια). Ευτυχώς και τα δυο γιατρεύονται εύκολα...

Με το μωρό....
- 3 μήνες πριν γεννηθεί η Κατερίνα του απαγόρεψα την πρόσβαση στο δωμάτιο που θα γίνόταν το παιδικό...
- Εξακολουθώ να του πέρνω πολλά παιχνίδια και κόκκαλα
- Του έχω δείξει ότι είναι πιο ψηλά στην ιεραρχία απο την μικρή...

Δεν ζηλεύει πολύ... LOL
Απλά αν έρθεις στο σπίτι για επίσκεψη και πας κατευθείαν στην Κατερίνα τότε θα μπεί μπροστά σου για να πάρει το χάδι του...
Αν η Κατερίνα του πάρει κάποιο παιχνίδι για να παίξει, θα πάει να της το πάρει πίσω, με πολύ απαλές κινήσεις!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο αγαπιούνται φίλε Denis, άλλο να στο λέω και άλλο να το βλέπεις live...

Το μόνο που φοβάμαι, είναι μην της σκάσει καμια νυχιά κατά λάθος επάνω στο παιχνίδι (ειναι πολύ άτσαλος σε γενικές γραμμές) για αυτό ΠΑΝΤΑ έχω τα μάτια μου επάνω τους όταν παίζουν μαζί...

Θα έλεγα λοιπόν ότι η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει.... Εξακολουθεί να είναι γλυκός, τρυφερός και αγαπουλιάρης :D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαι πολύ σωστά κάνεις ... μην χαλαρώσεις σε αυτό το θέμα ... δεν αξίζει τον κόπο, και σε λίγο καιρό θα πρέπει να προστατεύεις ... τον σκύλο από το μωρό! Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες ράτσες για παιδιά, κατά μέσο όρο πάντα, λόγω του ότι το στόμα τους το έχουν μόνο για να τρώνε και να φέρνουν την μπάλα ... και να ενοχληθούν σπάνια δαγκώνουν, σε αντίθεση με Ροτβάιλερ - Μπόξερ πχ, που τα συστήνω για παιδιά αλλά από 10 χρόνων και πάνω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ένα μικρό παιδάκι μπορεί να κάνει κούνια κρεμασμένο από τα αυτιά του σκύλου! (το'χω δει!)
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
denis said:
Kαι πολύ σωστά κάνεις ... μην χαλαρώσεις σε αυτό το θέμα ... δεν αξίζει τον κόπο, και σε λίγο καιρό θα πρέπει να προστατεύεις ... τον σκύλο από το μωρό! Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες ράτσες για παιδιά, κατά μέσο όρο πάντα, λόγω του ότι το στόμα τους το έχουν μόνο για να τρώνε και να φέρνουν την μπάλα ... και να ενοχληθούν σπάνια δαγκώνουν, σε αντίθεση με Ροτβάιλερ - Μπόξερ πχ, που τα συστήνω για παιδιά αλλά από 10 χρόνων και πάνω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ένα μικρό παιδάκι μπορεί να κάνει κούνια κρεμασμένο από τα αυτιά του σκύλου! (το'χω δει!)
+1

Ναι... Έχω δεί την μικρή να του βάζει τα δάχτυλα στην μύτη, να του τραβάει τα μουστάκια, να του τραβάει τούφες απο το τρίχωμα... Τον βλέπω να μετακομίζει τον καημένο σε κανένα δίμηνο για να γλυτώσει! :lol:
Στην κυριολεξία δεν έχει δαγκώσει ποτέ (παραμόνο εμέμα - επάνω στο παιχνίδι, όταν παίζουμε ... άγρια - σαν άντρες).
Μια φορά γρύλισε σε έναν τύπο που πήγε να κάνει καμάκι στην γυναίκα μου όταν τον είχε βγάλει βόλτα :wink:
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Γεια σου Dadi :)
Έχω και εγώ ένα golden 4 μηνών, τον spirit :!: … :!:
Είναι απίστευτα αυτά τα σκυλιά, δε συμφωνείς :!:
Εγώ ευτυχώς έχω μεγάλη αυλή στην οποία βρίσκετε ο μικρός μου όλη ημέρα ελεύθερος να την καταστρέφει όσο θέλει… :wink: :wink:
Του έχω μάθει κιόλας διάφορα, όπως το κάτσε, κάτω, έλα και τώρα προσπαθώ το μείνε :D :D
Όπως επίσης του έχω μάθει να βρίσκει τα παιχνίδια του τα οποία πετάω σε κάποια απόσταση και να μου τα φέρνει :!: :!:
Όσο για τα παιδιά, έχω μια ανιψιά 5 χρονό, με την οποία παίζουν με τις ώρες και στο τέλος μαζεύω τη μικρή γιατί τον λυπάμαι μιας και δεν αντιδρά σε ότι και αν του κάνει!
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
zoulou said:
Γεια σου Dadi :)
Έχω και εγώ ένα golden 4 μηνών, τον spirit :!: … :!:
Είναι απίστευτα αυτά τα σκυλιά, δε συμφωνείς :!:
Εγώ ευτυχώς έχω μεγάλη αυλή στην οποία βρίσκετε ο μικρός μου όλη ημέρα ελεύθερος να την καταστρέφει όσο θέλει… :wink: :wink:
Του έχω μάθει κιόλας διάφορα, όπως το κάτσε, κάτω, έλα και τώρα προσπαθώ το μείνε :D :D
Όπως επίσης του έχω μάθει να βρίσκει τα παιχνίδια του τα οποία πετάω σε κάποια απόσταση και να μου τα φέρνει :!: :!:
Όσο για τα παιδιά, έχω μια ανιψιά 5 χρονό, με την οποία παίζουν με τις ώρες και στο τέλος μαζεύω τη μικρή γιατί τον λυπάμαι μιας και δεν αντιδρά σε ότι και αν του κάνει!
Να σου ζήσει ο Γκολντένης σου! :lol:

Χαίρομαι που έχεις αυλή ώστε να γουστάρει ο πιτσιρίκος, άλλα να προσέχεις να να του φοράς ΣΚΑΛΙΜΠΟΡ και να του βάζεις και αμπουλίτσα ΦΡΟΝΤΛΑΙΝ μια φορά τον μήνα γιατί τώρα το καλοκαίρι τα πράγματα στις αυλές γίνονται επικίνδυνα...

Είναι απίστευτα σκυλιά έκανες την τέλεια επιλογή (αν βέβαια θες αγαπουλόσκυλο και όχι φύλακα)
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Έψαχνα περίπου 6 χρόνια να βρω golden :!: :!:
Και βέβαια του έχω από όλα, ο κτηνίατρος του μόλις του είπα που μένει, των «φόρτωσε» με λουράκι και εμένα με αμπούλες :lol:
Το μόνο πρόβλημα με την αυλή είναι ότι όποιος περνάει κάθετε και τον χαϊδεύει, μιας και έχω καγκελόπορτα ( :cry: κάτι το οποίο δε μου αρέσει :cry: ) και δεν ξέρω πώς να το σταματήσω :?:
Και βέβαια πλέον έχω πολύ λίγα λουλούδια :cry:
 


dakat

Member
26 Ιουλίου 2007
10
0
Marousi
zoulou said:
Το μόνο πρόβλημα με την αυλή είναι ότι όποιος περνάει κάθετε και τον χαϊδεύει, μιας και έχω καγκελόπορτα ( :cry: κάτι το οποίο δε μου αρέσει :cry: ) και δεν ξέρω πώς να το σταματήσω :?:
Και βέβαια πλέον έχω πολύ λίγα λουλούδια :cry:
+ ότι θα έχεις και τη φοβία μη του δώσουν τίποτα να φάει που δεν κάνει... διότι μη ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι αγαθές προθέσεις.

Μήπως να το μάθαινες να μη τρώει γενικά από ξένους ή έξω? Παρόλο που είναι δύσκολο για ένα golden αυτό ένεκα της λαιμαργίας που τα δέρνει... :lol:
 


dakat

Member
26 Ιουλίου 2007
10
0
Marousi
Dadi said:
- Του έχω δείξει ότι είναι πιο ψηλά στην ιεραρχία απο την μικρή...
Βρε σύ κόμμα έχουν κάνει και οργανώνουν την εκπαίδευσή μας και νομίζουμε ότι έχουμε και το πάνω χέρι τρομάρα μας....

Dadi said:
Αν η Κατερίνα του πάρει κάποιο παιχνίδι για να παίξει, θα πάει να της το πάρει πίσω, με πολύ απαλές κινήσεις!
εκτός κι αν αντί τη μπάλα πάρει καμιά μπουκιά ψωμί από την Κατερίνα οπότε θα της αφήσει τη μπάλα για άλλα 10΄. Μετά χρειάζεται κι άλλο δυόδιο για να παραμείνει η μπάλα στα χέρια της! :lol:
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
dakat said:
Dadi said:
- Του έχω δείξει ότι είναι πιο ψηλά στην ιεραρχία απο την μικρή...
Βρε σύ κόμμα έχουν κάνει και οργανώνουν την εκπαίδευσή μας και νομίζουμε ότι έχουμε και το πάνω χέρι τρομάρα μας....

Dadi said:
Αν η Κατερίνα του πάρει κάποιο παιχνίδι για να παίξει, θα πάει να της το πάρει πίσω, με πολύ απαλές κινήσεις!
εκτός κι αν αντί τη μπάλα πάρει καμιά μπουκιά ψωμί από την Κατερίνα οπότε θα της αφήσει τη μπάλα για άλλα 10΄. Μετά χρειάζεται κι άλλο δυόδιο για να παραμείνει η μπάλα στα χέρια της! :lol:
Για όσους δεν καταλάβατε... μπήκε και η καλή μου στο forum :lol: :lol:
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
denis said:
... και σε λίγο καιρό θα πρέπει να προστατεύεις ... τον σκύλο από το μωρό!... και να ενοχληθούν σπάνια δαγκώνουν, σε αντίθεση με Ροτβάιλερ - Μπόξερ πχ, που τα συστήνω για παιδιά αλλά από 10 χρόνων και πάνω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, ένα μικρό παιδάκι μπορεί να κάνει κούνια κρεμασμένο από τα αυτιά του σκύλου! (το'χω δει!)
Και για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του denis η 11χρονη ξαδελφούλα μου είναι η μεγαλύτερη ταλαιπωρία που έχει γνωρίσει το σκυλί μου στους 20 μήνες της ζωής του!!! Μόλις μπει στο σπίτι η μικρή, η Ρούμπι κατεβάζει τ'αυτιά και φεύγει τρέχοντας για το κρεβάτι της ή κάτω απ'τις καρέκλες ή μέσα στα πόδια μου ή οπουδήποτε τελοσπάντων ελπίζει ότι θα βρει λίγη ησυχία... :lol: :lol: :lol: Και να σκεφτείτε ότι όταν ήταν κουτάβι η μικρή δεν το πλησιάζε γιατί το φοβόταν, όπως άλλωστε και όλα τα ζώα.... Τουλάχιστον ξεπέρασε τη φοβία, κάτι είναι κι αυτο.... :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Το μόνο πρόβλημα με την αυλή είναι ότι όποιος περνάει κάθετε και τον χαϊδεύει, μιας και έχω καγκελόπορτα ( Crying or Very sad κάτι το οποίο δε μου αρέσει Crying or Very sad ) και δεν ξέρω πώς να το σταματήσω
εγω γιατι νομιζω πως θα επρεπε να χαιρεσαι που εχεις ενα τοσο φιλικο σκυλακο?
εαν δεν αφηνε κανεναν να πλησιασει στην πορτα ,θα ηταν καλιτερα?

...αφου ειπαμε αγαπουλοσκυλο ειναι :D
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
oscar said:
Το μόνο πρόβλημα με την αυλή είναι ότι όποιος περνάει κάθετε και τον χαϊδεύει, μιας και έχω καγκελόπορτα ( Crying or Very sad κάτι το οποίο δε μου αρέσει Crying or Very sad ) και δεν ξέρω πώς να το σταματήσω
εγω γιατι νομιζω πως θα επρεπε να χαιρεσαι που εχεις ενα τοσο φιλικο σκυλακο?
εαν δεν αφηνε κανεναν να πλησιασει στην πορτα ,θα ηταν καλιτερα?

...αφου ειπαμε αγαπουλοσκυλο ειναι :D
Να σου πω...
Ώρες ώρες με πιάνει το παράπονο ρε γμτ...
Ο Ντιούκ πχ είναι τόσο φιλικός και κοινωνικός...
Σαν αποτέλεσμα είναι να τον έχει δαγκώσει ακόμα και μικροσκοπικό πομεράνιαν!!!
Χθές τον δάγκωσε μια τρελαμένη θηλυκιά στα καλά καθούμενα... Και αυτός απλά έκανε πίσω και άρχισε να κλαίει λυπημένος... Και εγώ τσίριζα "Άρπαχτην ρε φλώρε ΑΡΠΑΧΤΗΝ"

Καλό ο φιλικός σκύλος, άλλα τόση καλωσύνη πια... φτάνει στα όρια της μ@λ@κίας...

Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω με το πομεράνιαν, τον είχε διπλαρώσει και τον δάγκωνε (είχε το 1/3 του ύψους του Ντιούκ) και ο δικός μου τον κοιτούσε απορημένος στο στύλ "τώρα δηλαδή παίζουμε;"

Βέβαια τα πάντα είναι και στο πως του φέρεσαι.... Έχω δεί άγρια γκόλντεν και Λάμπραντορ... Να κοιτάν τον Ντιούκ σαν πίτα του παππού και αυτός να κάνει την κυρία αντί να απαντήσει στα γρυλίσματα....

...δεν ξέρω τι να πώ... Να ναι καλά, άλλα θα τον ήθελα λίγο πιο "τσαμπουκά"
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Φυσικά και χαίρομαι που είναι φιλικός με όλους.
Αλλά φοβάμαι ότι κάποιος μπορεί να του κάνει κακό :(
Και όσο για τη λαιμαργία δε το συζητάμε:!: :!:
Πραγματικά δε νομίζω ότι ποτέ θα τον καταφέρω να μη τρώει από όποιον να είναι :?
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Μάλιστα...

Είναι ένας υπέροχος σκύλος και επίσης ένα ευγενικό αρσενικό..., που δεν μπορεί να τα βάλει..., σε καμμία περίπτωση, με ένα θηλυκό και μάλιστα μια σταλιά...

Ο σκύλος σου, δείχνει με την συμπεριφορά του..., ότι δεν είναι κομπλεξικός... και ότι έχει μεγαλώσει με απέραντη αγάπη...

Σημαντικό βέβαια, ρόλο, πιστεύω ότι παίζει και η φυλή, αλλά δεν είναι αυτό κανόνας...
Υπάρχουν και κάποια της ίδιας φυλής, τα οποία κάθε άλλο παρά φιλικά είναι.

Νομίζω πάντως, ότι με ένα τόσο μικρόσωμο θηλυκό, κανένα μεγαλόσωμο αρσενικό, αν τουλάχιστον δεν είναι κομπλεξικό..., δεν θα τα έβαζε...

Είναι υπέροχος...!!!!
Να τον χαιρόσασθε και οι δυο σας...


Να καλωσορίσουμε επίσης και την καλή σου, στην παρέα μας...
 


Dadi

Active Member
26 Ιουλίου 2007
31
0
Marousi
Πολύ στάσιμο το thread... :(

Κανένας νέος γκολντενάς εκεί έξω;;;;;

άντε και έχω διάθεση για κουβεντούλα... :wink:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf