Golden Retriever


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
demi said:
Βασικά γιατί δε θέλω να πάω κόντρα στη φύση του, ενώ εχει κάτι ανάγκη για την ψυχική του υγεία να του το στερώ.
Κόντρα στη φύση του πας έτσι και αλλιώς.
Η ζωή ενός σκύλου στο διαμέρισμα είναι αφύσικη, η ζωή ενός σκύλου με ανθρώπους είναι αφύσικη (στη φύση θα συνυπήρχε με ομοίους του), η ξηρά τροφή είναι αφύσικη, η βόλτα μια φορά την ημέρα είναι αφύσικη, το λουρί είναι αφύσικο, η εκπαίδευση είναι αφύσικη και εάν κάτσω και σου γράψω τι είναι και τι όχι αφύσικο για το σκύλο σου θα χρειαστεί να γράφω μέχρι αύριο.

Η ψυχική του υγεία δεν επηρεάζεται από την αφύσικη ζωή του και θα επηρεαστεί εάν δεν ζευγαρώσει? :wink:
 


demi

Member
15 Απριλίου 2008
15
1
ATHENS
Δεν πιστεύω ότι κανείς θα σπαταλούσε το χρόνο του σε τέτοια φόρουμ αν υπήρχε μία στο δις να μείνει καποιο ζώο στο δρόμο εξαιτίας του γι αυτό απορώ κ που το αναφέρεις
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τι εννοείς. Θα βρεις το θηλυκό οκ. Θα γεννήσει π.χ 8 κουτάβια. Θα τα πουλήσει ο ιδιοκτήτης (για μενα ανήθικο)? Θα τα χαρίσει? Πού θα πάνε? Θα ζευγαρώσουν κι αυτά για να μην πάνε κόντρα στη φύση τους? Τα εγγόνια του δικού σου? Τα δισεγγονά του? Μιλάμε για ΠΟΛΛΑ σκυλιά. Άντε να φροντίσεις όλα αυτά να μη μείνουν στο δρόμο. Από απόψεις σαν κι αυτή που εκφράζεις γεμίζει ο δρόμος αδέσποτα.
Στο λέω με κάθε φιλική διάθεση, δεν προσπαθώ να σου επιτεθώ.
Σκέφτεσαι τι έχει να γίνει αν ΟΛΑ τα σκυλιά που βλέπεις γύρω σου ζευγαρώσουν? Ή μήπως ο δικός σου που είναι καθαρόαιμος και δεσποζόμενος κάνει να πάει με τη φύση του ενώ οι υπόλοιποι, οι ημίαιμοι κι αδέσποτοι δεν κάνει?
Αυτά είναι τα δεδομένα που σου λέω.
Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει αν ζευγαρώσουν ΟΛΟΙ οι σκύλοι της χώρας? Το έλα να καμαρώσεις.
Σου ακούγεται παράλογο?
 


demi

Member
15 Απριλίου 2008
15
1
ATHENS
Βασικά ζευγαρώνουν όλοι οι σκύλοι της χώρας και αυτό δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα, κάτι που προφανώς φανερώνει ότι είναι στη φύση τους για να το κάνουνε μανιωδώς και δεύτερον ότι η χώρα πάσχει από χρόνια ανικανότητα να ελέγξει τους σκύλους πόσο μάλλον τους ανθρώπους. Τέλος πάντων, εγώ μιλούσα μόνο βασιζόμενη στη λογική ότι όποιος πάρει την ευθύνη του ζευγαρώματος, εννοείται ότι έχει προβλέψει για όλα τα υπόλοιπα κ σαφώς δεν θα επιβαρύνει καμμιά κατάσταση. Δε βλέπω αλλιώς ΠΩΣ να το κάνει...και εκεί έρχεται το γιατί
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βασικά ζευγαρώνουν όλοι οι σκύλοι της χώρας και αυτό δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα
Λάθος. Πολλοί αδέσποτοι σκύλοι ΕΥΤΥΧΩΣ στειρώνονται. Πολλοί δεσποζόμενοι επίσης δεν ζευγαρώνουν γιατί οι ιδιοκτήτες τους καταλαβαίνουν ότι το κυνοφιλικό τίμημα είναι μεγαλύτερο απ' το αμφισβητούμενο κέρδος.

κάτι που προφανώς φανερώνει ότι είναι στη φύση τους για να το κάνουνε μανιωδώς
Για τα περί φύσης σου απάντησε η ROTTIE. Αφύσικη είναι ακόμα και η επιβίωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των σκύλων!

και δεύτερον ότι η χώρα πάσχει από χρόνια ανικανότητα να ελέγξει τους σκύλους πόσο μάλλον τους ανθρώπους.
Μα δεν είναι λογικό? Ακόμα κι αν στειρώνονταν ΟΛΟΙ οι αδέσποτοι σκύλοι και ζευγάρωναν μόνο οι δεσποζόμενοι, έστω μόνο οι καθαρόαιμοι δεσποζόμενοι (εφόσον είσαι υπέρ για τον δικό σου δε μπορείς να υποστηρίξεις το αντίθετο) δεν θα κατέληγε αυτό σε μια ανεξέλεγκτη κατάσταση?

'Αραγε ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι τους οποίους η χώρα αδυνατεί να ελέγξει? Μήπως κι αυτοί που ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους χωρίς να είναι εκτροφείς?
Ή εσύ απλά θέλεις να ζευγαρώσεις ΜΙΑ φορά τον δικό σου? Εϊναι στη φύση του να ζευγαρώσει μία μόνο φορά? Θυμάμαι κάτι που είπε μια εκπαιδεύτρια Αμερικανίδα στην εκπομπή "Εγώ ή ο Σκύλος;". Είπε: "Αν σου έλεγαν ότι θα κάνεις σεξ μόνο μια φορά στη ζωή σου και μετά ποτέ ξανά πώς θα σου φαινόταν? Ό,τι δεν γνωρίζεις δεν σου λείπει!". Με αυτό έπεισε έναν πελάτη της να μην ζευγαρώσει το πανέμορφο χάσκυ του.

Όπως σου είπα και πριν, ναι, μπορείς να μεριμνήσεις για τα κουτάβια που θα προκύψουν για το ζευγάρωμα του δικού σου. Μπορείς όμως να μεριμνήσεις και για τα κουτάβια που θα προκύψουν απ' αυτά τα κουτάβια, τα δισέγγονά του και πάει... κλαίγοντας?

Δεν νομίζω!
 


demi

Member
15 Απριλίου 2008
15
1
ATHENS
Εν ολίγοις, ας μείνει το παιδί εργένης να έχει κ αυτός το κεφάλι του ήσυχο και εγώ! Θενκς, ήταν πολύ διαφωτιστική η συζήτηση!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
MAKAΡΙ να το εννοείς! :wink:
Να ξέρεις ότι κι εγώ είχα την ίδια γνώμη με σένα παλιότερα. Ότι πρέπει να ζευγαρώσει μια φορά τουλάχιστον! Τόσα ήξερα...
 


demi

Member
15 Απριλίου 2008
15
1
ATHENS
Και βέβαια το εννοώ, γιατί όπως προανέφερα και για μένα αυτό αποτελούσα ένα προβληματικό ζήτημα για το πως θα το χειριστώ. Αφού λοιπόν δεν θα έχει επιπτώσεις για το παιδί, που είναι το πρώτο μου μέλημα, τότε οκ
 










demi

Member
15 Απριλίου 2008
15
1
ATHENS
Ε εκανα λάθος και σ αυτό Master Rottie. Κανίς είναι κατά βάθος αλλά του έχω κάνει μόνιμο ισιωμα!
 
  • Like
Reactions: GoldieLover


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Demi, το σκυλάκι σου είναι αυτό, έτσι δεν είναι?



Το ότι δεν είναι καθαρόαιμο Golden, δεν σημαίνει πως είναι κακό, άσκημο ή δεν αξίζει την αγάπη σου! Μην παρεξήγησε! :wink:
Και το δικό μου σκυλί «ρουξουνι» είναι :lol: , αλλά τον αγαπάω και δεν τον αλλάζω με κανένα άλλο! Απλά σου το έγραψα για να πειστείς ακόμα περισσότερο πως εάν ζευγαρώσεις το σκύλο σου, θα κάνεις λάθος.
:D
 


MYSTICJUNE78

Active Member
23 Ιουλίου 2008
40
1
Βριλησσια
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά!!! Πρώτο μου πόστ εδώ μιας και γύρω στον Σεπτέμβριο σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω ένα λαμπραντοράκι... ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα ειναι Golden Labrador ή Labrador Retriever. Η πιο μεγάλη μου σύγχιση ειναι από που να το πάρω... όπως είπε και ο φίλος παραπάνω οι ελληνες εκτροφείς τα πουλάνε ή καλύτερα τα μοσχοπουλάνε 900€... ενώ τα πετσοπ στην μισή από αυτή τιμή. Οκ γνωρίζεις τους γονείς...αλλά ρε γμτ τέτοια διαφορά... Τις τελευταίες εβδομάδες περνάω τις ώρες μου διαβάζοντας ότι αφορά τα λαμπραντόρ σε εκπαίδευση - υγεία και συμπεριφορά... Αυτά επίσης που με τρομάζουν ειναι το καλααζάρ και η φόλα...
Χρειάζεται οπωσδήποτε εκπαιδευτή ή μπορώ και εγώ να τον εκπαιδεύσω?Και βρε παιδιά εσείς που εχετε λαμπς τα εκπαιδευσατε μόνοι σας???? Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις μου απλά έχω πολλές απορίες και δεν υπάρχει κανενας προς το παρόν να μου τις λύσει...

Ευχαριστω πάρα πολυ!
 
  • Like
Reactions: GoldieLover


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μάλλον χρειάζεσε περισσότερο διάβασμα

golden retriever και labrador retriever

περί τιμών και πετ σοπ υπάρχουν πολλά θέματα να διαβάσεις και να αποφασίσεις

καλώς ήρθες