Gordon Vom Haus Ghor


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
Κι εγώ πιστεύω ότι όσο πρέπει να πάρει, θα το πάρει, έστω και σε βάθος χρόνου.
Εννοείται πάντα με ποιοτική διατροφή.
Παρεπιπτόντως valter, εγώ θα τα έσπαγα τα 300 γρ. σε κατοστάρια κι ας σου φαίνονται λίγα.
Εται τον ταιζω σε 3 γευματα των 100γρ.
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
Εμένα μου έχει πεί ο γιατρός οτι θα τον ταΐζω όσο θέλει για 20 λεπτά, και μετά θα την μαζεύω την τροφή, 3 γεύματα την ημέρα! Μου εχει τυχει να καταβροχθίσει 1,5 μπολ αλλα και ισα να τσιμπισει το 1/4 του μπολ! Μου είπε ότι μόνο ο σκυλος ξέρει το πόσο θέλει να φαει!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εμένα μου έχει πεί ο γιατρός οτι θα τον ταΐζω όσο θέλει για 20 λεπτά, και μετά θα την μαζεύω την τροφή, 3 γεύματα την ημέρα! Μου εχει τυχει να καταβροχθίσει 1,5 μπολ αλλα και ισα να τσιμπισει το 1/4 του μπολ! Μου είπε ότι μόνο ο σκυλος ξέρει το πόσο θέλει να φαει!!
Σε κρατάει για πελάτη όταν θα βγάλει πρόβλημα ο σκύλος σου στις αρθρώσεις από το πολύ βάρος εξ'αιτίας του πολύ φαγητού!:p

Αυτό που σου είπε ισχύει για τα αγριόσκυλα και τους λύκους που δεν ξέρουν πότε θα φάνε και τρώνε όσο μπορούν την ώρα που σκοτώνουν το θήραμα!Βέβαια εκείνα κάνουν χιλιόμετρα για να φάνε, να κυνηγήσουν κτλ!
Έχουν άλλο μεταβολισμό, είναι πιο σκληροτράχηλα, κάνουν άλλες καύσεις, έχουν άλλες αρθρώσεις, πιο σκληραγωγημένες!
Ο κατοικίδιος σκύλος δεν έχει ανάγκη να φάει όσο θέλει!Δεν κάνει την ζωή που κάνει εκεί έξω ένας άγριος σκύλος ή ένας λύκος!

Τάιζε όσο λέει η ξηρά από πίσω και μην παίζεις με το κουτάβι!Κράτα το αδύνατο και όχι να το αφήνεις όσο θέλει να τρώει!
Το λιγότερο φαγητό(σε λογικά πλαίσια) δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!Αντιθέτως το πολύ παραέβλαψε!
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
Σε κρατάει για πελάτη όταν θα βγάλει πρόβλημα ο σκύλος σου στις αρθρώσεις από το πολύ βάρος εξ'αιτίας του πολύ φαγητού!:p

Αυτό που σου είπε ισχύει για τα αγριόσκυλα και τους λύκους που δεν ξέρουν πότε θα φάνε και τρώνε όσο μπορούν την ώρα που σκοτώνουν το θήραμα!Βέβαια εκείνα κάνουν χιλιόμετρα για να φάνε, να κυνηγήσουν κτλ!
Έχουν άλλο μεταβολισμό, είναι πιο σκληροτράχηλα, κάνουν άλλες καύσεις, έχουν άλλες αρθρώσεις, πιο σκληραγωγημένες!
Ο κατοικίδιος σκύλος δεν έχει ανάγκη να φάει όσο θέλει!Δεν κάνει την ζωή που κάνει εκεί έξω ένας άγριος σκύλος ή ένας λύκος!

Τάιζε όσο λέει η ξηρά από πίσω και μην παίζεις με το κουτάβι!Κράτα το αδύνατο και όχι να το αφήνεις όσο θέλει να τρώει!
Το λιγότερο φαγητό(σε λογικά πλαίσια) δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!Αντιθέτως το πολύ παραέβλαψε!
Έχει μια βάση η λογική σου και θα έλεγα ότι συμφωνώ!!! Αλλά με μπέρδεψες γιατί είχα απεριόριστη εμπιστοσύνη στο γιατρό!! Ο γιατρός μου είπε ότι μέσα σε 20 λεπτά εχει καταλάβει ο σκύλος ότι εχει χορτάσει οπότε μετά και καλά το 20 λεπτο πρέπει να μαζεύω την τροφή!! Βεβαια συμφωνα με το πινακάκι για το ύψος και το βάρος ειμαστε σε αυτά τα πλαίσια!! 2 μηνων και 15 ημερών 10,5 κιλά ο djibril! Σε περίπου ενα μήνα πήρε κοντα στα 5-5,5 κιλά!!
Μπερδεύτηκα τώρα!!! Τι να κάνω να πάω σε άλλον κτηνίατρο;;;
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
δεν ειναι αναγκη να πας σε αλλο γιατρο.
Απλα να του δίνεις σωστες δοσολογιες.
Καλο ειναι να μενει λιγο αδυνατος (σε φυσιολογικα πλαισια) οσο ειναι στην αναπτηξη για να μην επιβαρύνεις τις αρθρωσεις
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι, να κάνεις αυτό που σου λέει ο κτηνίατρος, να το αφήνεις δηλαδή 20 λεπτά το φαΐ κάτω, αλλά με την σωστή ποσότητα μέσα, όχι παραπάνω, όχι πιο λίγο!
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
γενικα οι περισσοτεροι κτηνιατροι λενε, δωστου μπολικο φαι... δεν ειναι σωστο ομως, σκοπος ειναι το σκυλι να παιρνει την απαραιτητη ημερισια ποσοτητα σε πρωτεινη , ασβεστιο βιταμινες κτλ. οχι να σκαει στο φαι.
Τα κακα του πως ειναι? σφιχτα? πολλα? ποια τροφη του δινεις?

δεν μας κανεις και μια παρουσιαση του μπεμπη σου σε δικο σου θεμα, να ειναι μαζεμενα ολα τα ερωτηματα και οι εξελιξεις σας?
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
Τη δοσολογία τη βλέπω στη συσκευασία που του δίνω;; Γενικά δεν είναι χοντρός, είναι φυσιολογικός μέχρι αδύνατος, αν και τον ταίζω εδώ και κανά μήνα περίπου όσο θέλει για 20 λεπτά την royal canin puppy για γερμανικούς ποιμενικούς!!
Υ.Γ.: Σόρρυ αν χάλασα το θέμα του παιδιού!
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
γενικα οι περισσοτεροι κτηνιατροι λενε, δωστου μπολικο φαι... δεν ειναι σωστο ομως, σκοπος ειναι το σκυλι να παιρνει την απαραιτητη ημερισια ποσοτητα σε πρωτεινη , ασβεστιο βιταμινες κτλ. οχι να σκαει στο φαι.
Τα κακα του πως ειναι? σφιχτα? πολλα? ποια τροφη του δινεις?

δεν μας κανεις και μια παρουσιαση του μπεμπη σου σε δικο σου θεμα, να ειναι μαζεμενα ολα τα ερωτηματα και οι εξελιξεις σας?
Τα κακάκια του είναι σκληρά και αφοδεύει 4-5 φορες την ημέρα! Η τροφή ειναι royal canin puppy για γερμανικούς ποιμενικούς! Φανταστείτε ότι περίπου σε ενα μήνα έχει φάει ένα μεγάλο σακούλι 12κιλο! Θα παρουσιάσω και γω το djibril σε ένα νέο topic μόλις βρω περισσότερο χρόνο!! Μάλλον προς Οκτώβρη με κόβω!!
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Να ρωτήσω κάτι, λέμε ότι γενικά δεν πρέπει να ταίζουμε πολύ το κουτάβι ειδικά στις αρχές ώστε να μην επιβαρύνονται οι αρθρώσεις κλπ! Αυτό μέχρι πόσο μηνών θέλει προσοχή? Από ποια ηληκία και μετά μπορεί να τρώει δλδ περισσότερο χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για τις αρθρώσεις?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γενικότερα καλύτερα είναι το σκυλί να τρώει "μετρημένα" καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του. Πέρα από το να μην επιβαρυνθεί ο σκελετός κατά την ανάπτυξη, το περισσότερο (από όσο έχει ανάγκη) φαγητό μπορεί να προκαλέσει παχυσαρκία με τα όποια προβλήματα υγείας την ακολουθούν...

Γι'αυτό και υπάρχουν κάποιοι γενικοί μπούσουλας σε όλες τις τροφές και τα είδη διατροφής (Οι ξηρές τροφές έχουν το πινακάκι τους, οι κονσέρβες επίσης, κάπου εδώ μέσα διάβασα και για το 2%έως3% επί του βάρους για τη barf και είμαι σίγουρη υπάρχει και κανόνας για το μαγειρευτό). Επειδή ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν αποκλίσεις από το μπούσουλα, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Η εικόνα του ζώου μας και η αφή μας όταν το χαϊδεύουμε μπορούν να μας βοηθήσουν, και φυσικά κι ο κτηνίατρος, αν «Έχ'ς ξεφύγ'». (Και οι γνώμες τω τρίτων καμιά φορα, φτάνει να ξέρουν κι όχι να "ξέρουν")
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
Έχω μπερδευτεί με τις δοσολογίες της σκυλοτροφής!!! Λέει σε ένα πινακάκι στη roual canin για 3 μηνών 285g (26kg) / 290g (30kg) / 330g (36kg) / 395g (44kg)! Τι πρέπει να του δώσω;; Λογικά τα κιλά θα πρέπει να είναι το πόσο θα γίνει ο σκύλος όταν ενηλικιωθεί!;;; Για βοηθήστε ρε παιδιά!!!
 


valter

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2009
160
1
Νέο Ψυχικό
εσυ εχεις γερμανικο ποιμενικο σωστα? αρα το πρωτυπο της φυλης ειναι για αρσενικο απο 36 εως 40 κιλα.
αρα βαζεις γυρω στα 350 γραμαρια. +/- 20grams δεν κανουν διαφορα.
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
εσυ εχεις γερμανικο ποιμενικο σωστα? αρα το πρωτυπο της φυλης ειναι για αρσενικο απο 36 εως 40 κιλα.
αρα βαζεις γυρω στα 350 γραμαρια. +/- 20grams δεν κανουν διαφορα.
Σε ευχαριστώ φιλαράκι!! Πάω να πάρω ζυγαριά ακριβείας!!
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Πάνω-κάτω ναι. Αλλά κάθε εταιρία/μάρκα, έχει τον δικό της.
Ψιλά γράμματα για διαφημιστικούς λόγους.
 


georgiosdam

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2012
109
0
Αχαρνές
Πήρα το δοσομετρητή της royal canin και παρατήρησα οτι δε το διαχωρίζει σε γραμμάρια, αλλά σε 1/8,2/8,3/8 κοκ κούπας (cup)!! Ξέρει κανείς πόσα γραμμάρια είναι οι 8 αυτές διαχωριστικές γραμμές;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Είσαι σίγουρος α) ότι δεν αναγράφει γραμμάρια και β) ότι η συσκευασία της royal δεν αναγράφει cups;