Group 8 and champion title








emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Να σε ρωτησω denis.Ποσες φορες τον χρονο κανετε εξετασεις εργασιας?

Εμεις περισυ ηταν η τελευταια φορα οπου εγινε μια συν-διοργανωση με τον ομιλο ριτριβερ.Ο κριτης του τεστ ηταν απο το εξωτερικο.Οταν ηρθε η σειρα τον κοκερ να εξεταστουν,τα πηγαν τοσο χαλια που ο κρητης δεν περασε κανενα!Τι σημαινει αυτο? οτι δεν ειναι αξια να λεγωνται κοκερ? οτι δεν εχουν το ενστικτο? Αυτο που ειπε ο εξεταστης ειναι οτι χρειαζονταν ειδικη εκπαιδευση απο εκπαιδευτη για field trial! Eυτυχως που δεν ειχα παει τα δικα μου σκυλια :!:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aυτά είναι πραγματικά προβλήματα, που τα έχουμε και εμείς.
Εμείς έχουμε όμιλο που δεν μας δίνει TORC (τέστ χαρακτήρα) και δεν κάνει εκθεσεις και απαιτεί cac για πρωταθλητή Ελλάδος ... ουσιαστικά όποιος κάνει εργασία είναι για πάρτυ του ...

ΑΛΛΑ

Λύσε αυτά τα προβλήματα.
Η αλλαξε φυλή.
Η πές μου δεν με ενδιαφέρει η FCI, πιστευω ότι κάνει λάθος, να ξέρουμε τί λέμε.

Πάντως δεν είναι επιχείρημα.
α) δεν το κουρεύω
β) δεν γίνονται συχνά εξετάσεις
γ) δεν δίνω λεφτά
δ) γίνεται αλλού

Αλλού φτιάχνουν mini rottweilers με διαστάυρωση PUG και Pincher, πουλάνε σαν τρελοί ...

Αν δεν κηνυγάει πιά το κόκερ υπάρχει πρόβλημα.
Χρειάζεται λύση.
Και λύση δεν είναι να βγαλουμε την εξέταση κυνηγιού.
Λύση είναι να πιεστεί η FCI ΙΣΩΣ λέω να επαναπρσδιορίσει την φυλή, να θεσπίσει κάτι άλλο, που να κρατάει τον χαρακτήρα αυτον σταθερό, αλλά και την σωματοδομή, γιατί και αυτή θα αλλάξει.
Και αυτό είναι η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του κόκερ μακροπρόθεσμα.

Γιατί δεν θα διαφέρει από maltese.
Και το maltese πουλάει πιο πολύ. :wink:
Γιατί τώρα δεν κηνυγάει, αλλά σε 100 χρόνια δεν θα μπορει να σε συνοδεύει ούτε σε περίπατο στο βουνό.
Και τότε θα είναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ο σκύλος ζεί με τον άνθρωπο επειδή ήταν και είναι χρήσιμος, και ΜΟΝΟ.

Η φυλή έχει και θα έχει μεγαλύτερο πρόβληα στο μέλλον. Με θλιβει, αλλά
''δεν μπορώ να κάνω champion???????''

Δεν νομίζω ότι εκει είναι το πρόβλημα.
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Eγω φυλη δεν αλλαζω ακομα και να με πληρωνες! :D
Για μενα ουτως ή αλλως ενα σκυλι ειτε εχει 100 CAC και εχει περασει το τεστ εργασιας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.
Εγω αγαπαω τα σκυλια μου για αυτο που ειναι και οχι για αυτα που κατακτουν. :wink:

Μπορει να μην γινει ποτε αυτος ο διαχωρισμος.Δεν πειραζει.
Εγω ξερω οτι εχω Κοκερ.Και πολυ καλα μορφολογικα και το ενστικτο εχουν.Συγκεκριμενα η θλ,μου η Λιλλυ ''ανοιξε'' το κλουβι με το καναρινι και το σκοτωσε,ειτε το ηθελε ειτε οχι, ειναι κοκερ! :D
Απλα επειδη συμμετεχουμε σε εκθεσεις μορφολογιας,θα ηταν ωραιο να εχει και αυτον τον τιτλο :!: :lol:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω πιστευω οτι συνδιαζονται και τα δυο!
Για μια εξεταση εργασιας δεν χρειαζεται ο σκυλος να κουρευτει γουλι!
Δεν μιλαμε και για πρακτικο κυνηγη- εχει μεγαλη διαφορα!

Ενα απο τα πιο αντιπροσωπευτικα δειγματα Κοκερ στην ελλαδα που υπηρξε πρωταθλητρια μορφολογιας και εργασιας , ειναι ( η ηταν, δεν ξερω αν ζει ακομα) μαλλον η Lochdene BettyBlue! Φανταστικο σκυλι!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Φάσκεις και αντιφάσκεις. :?

Για μενα ουτως ή αλλως ενα σκυλι ειτε εχει 100 CAC και εχει περασει το τεστ εργασιας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.
Αλλά αν δεν αλλάζει, γιατί πάς στην έκθεση?
Οπως πάς στην έκθεση ΠΡΕΠΕΙ πρός το παρόν τουλάχιστον να πάς και στην εργασία.

Εγω αγαπαω τα σκυλια μου
Εκεί φτάσαμε? :lol: Το ξέρω. Κι εγώ τα δικά μου. :wink:

για αυτο που ειναι και οχι για αυτα που κατακτουν.
Τότε μην ζητάς να καταργηθεί το τέστ.
Πές απλά τα σκυλιά μου / εγώ ... δεν μπορούμε.
Και αν δεν σε πειραζει, για μένα είσαι λάθος, αλλά πάλι φίλοι ...
αν σε πειράζει, βρές λύση, άλλη ...

Εγω ξερω οτι εχω Κοκερ.Και πολυ καλα μορφολογικα και το ενστικτο εχουν.
ΠΟΛΥ επικίνδυνο, και ξέρεις ΓΙΑΤΙ.
Γιατί και ο τελευταίος κουταβοπαραγωγός αυτό λέει.
ΠΟΛΥ επικίνδυνο, πρέπει να φύγουμε από αυτήν την λογική.
ΕΣΥ και ΕΓΩ δεν πρεπει να ξέρουμε τίποτα ...
πρέπει να ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ...

''ανοιξε'' το κλουβι με το καναρινι και το σκοτωσε,ειτε το ηθελε ειτε οχι, ειναι κοκερ!
:shock: :shock: :shock:
Τομέας: 2 (Σκύλοι Ξεπετάγματος)

Απλα επειδη συμμετεχουμε σε εκθεσεις μορφολογιας,θα ηταν ωραιο να εχει και αυτον τον τιτλο
Το ξέρω. Αλλά όχι καταργώντας τα standarts. Είναι άδικο. :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
emily_vk said:
Συγκεκριμενα η θλ,μου η Λιλλυ ''ανοιξε'' το κλουβι με το καναρινι και το σκοτωσε,ειτε το ηθελε ειτε οχι, ειναι κοκερ! :D
:shock:
Συγνώμη βρε emily_vk, δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά πραγματικά έμεινα έκπληκτη! θεωρείς αυτό το παράδειγμα απόδειξη της εργασιακής ικανότητα του σκύλου σου?
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
AAAAx βρε denis,δεν σε βρισκω ΠΟΥΘΕΝΑ δλδ!!!!!!!!! :shock:

Στις εκθεσεις παω γιατι ειναι το χομπυ μου,μου αρεσει και περναω καλα,δεν το αντιμετωπιζω σαν "δουλεια" ποιος θα μαζεψει παραπανω τιτλους,οπως καποιοι αλλοι!!!!

Και ας μην ανοιξουμε την κουβεντα περι κουταβοπαραγωγου.Μια γεννα εχουμε κανει ολη κιολη! Και πραγματικα νοιαζομαι για τα κουταβια σαν "παιδια" μου.

Επισης το στανταρτ του κοκερ δεν λεει ΠΟΥΘΕΝΑ μεσα οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να γινει ο διαχωρισμος!

Μιλαω με πολλους εκτοφεις απο αλλες χωρες και πρωτη φορα ακουγαν αυτο που γινεται στην Ελλαδα και λενε απο μονοι τους οτι ειναι απαραδεκτο :wink: Αλλα εγω θα "κοιμαμαι ησυχη" ,ως τωρα δεν ειχα συναντησει κανεναν ιδιοκτητη-εκτροφεα κοκερ που να διαφωνει :wink: και δεν νομιζω να συναντησω! Με αλλες ρατσες δεν εχω αποψη γιατι δεν ξερω τι γινεται...
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
θεωρείς αυτό το παράδειγμα απόδειξη της εργασιακής ικανότητα του σκύλου σου?
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑΑ δεν ειπα αυτο!!!!!!!!!

Ειπα οτι εχει το ΕΝΣΤΙΚΤΟ. Και ειμαι 1000 τα % σιγουρΗ οτι αν ΤΗΝ πηγαιναμε για κυνηγι θα εκανε οτι επρεπε.Δεν ξερω εγω τα σκυλια μου και τον χαρακτηρα τους!!!

Εχω γνωρισει κοκερ που ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ, και σε πουλια και στο νερο.Για μενα ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΕΡ!!!!
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος και το "παραδειγμα" που εβαλες ειναι ακρετα κακο!

Δες και εδω ενα αλλο Κοκερ απο εργασιακη γραμμη- με αρκετες διακρισεις σε εξετασεις κυνηγιου :
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Πλαγιως!!!!!!!! Το ευθεως πως θα ηταν δλδ??? :shock:

Κοιταξε να δεις,ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει την αποψη του!
Εσυ εχεις μια αποψη αντιθετη απο την δικη μου. Ας το αφησουμε εδω γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη.Σοβαρα μιλαω!!!!!!!!

Παλι καλα που εχουμε διαφορετικες ρατσες.
Και παλι μην σκας,γιατι εσυ θα βγεις κερδισμενος,αφου δεν θα αλλαξει τιποτα 8)
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
ΟΚ...εχετε βαλθει οοολοι και με πυροβολατε!!!!!!!!!! :?

Το σταματω εδω,δεν θα ξαναπαντησω στο συγκεκριμενο θεμα.

Ο καθενας την γνωμη του.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Nαι, το ξανασκέφτηκα κι εγώ, και ναι να μου έλεγες, δεν θα τα έλεγα ...
Πλαγίως ήταν, ναι. 8)
Αν είμασταν στην ίδια φυλή θα είχες πρόβλημα με την αγένειά μου τώρα και θα εφευγες από το forum ... :wink:
Aλλά ακόμα και με διαφορετικές ''απόψεις'' (η δικιά μου δεν είναι άποψη) θεωρώ ότι, ότι είχα να πώ το είπα ... θα κάνω κακό αν τσακωθούμε.
Δεν είμαστε εχθροί.
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε από αυτά που ήδη έχουν λεχθεί ...
για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν. :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ένα εποικοδομητικός και γόνιμος διάλογος είναι φυσικό να έχει ένταση. Αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος πυροβολεί και κάποιος πυροβολείται!
Ο καθένας παραθέτει την επιχειρηματολογία του, τεκμηριώνει την άποψη του και από αυτό κρίνεται. Η τεκμηρίωση είναι η ουσία και όχι στο αν θα καταλήξουμε σε συμφωνία.

Εξάλλου δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε! Αντίθετα έχουμε πολλά περισσότερα που μας ενώνουν! :D