Group 8 and champion title


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Kατα την γνωμη μου,ειναι μια απο τις πιο ωραιες ομαδες. :D Και με αρκετη ποιοτητα στην Ελλαδα.

Βεβαια υπαρχει και το προβλημα οτι επειδη ειναι σκυλια (κυνηγιου-επαναφορας κ.λ) για να γινουν GR.CH χρειαζεται και να περασουν το τεστ εργασιας (ΕΦΥΠ) με εξαιρεση τα Αμερικανικα Κοκερ Σπανιελ που δεν θεωρουνται πια!!! :wink:

Ενω σε αλλες χωρες και συγκεκριμενα στην Αγγλια υπαρχει ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ μεταξυ SHOW CHAMPION K WORKING CHAMPION,γιατι δεν γινεται κατι παρομοιο και εδω στην Ελλαδα?Στην Αγγλια για να γινει ο σκυλος SHOW CH. θελει "απλα" 3 CAC, και για να γινει WORKING CH. θελει κ το τεστ εργασιας.

Στην Ελλαδα δεν τους νοιαζει ποιον τιτλο θες και σε αναγκαζουν να περασεις το τεστ εργασιας.Εμεις δεν ασχολουμαστε με το κυνηγι και ειναι λογικο.Μπορει τα σκυλια μας να εχουν μεσα τους το ενστικτο του κυνηγιου,παρ'ολα αυτα χρειαζεται εκπαιδευση για να περασουν το Τεστ.εκπαιδευση=λεφτα.Που μερικοι ισως να μην διαθετουν και να μην θελουν να δωσουν γιατι κανεις δεν τους εκγυαται οτι οντως ο σκυλος σου θα περασει το τεστ.

Εμεις ως κατοχοι και εκτροφεις Αγγλικων Κοκερ Σπανιελ,αρνουμαστε να παρασουμε απο αυτην την διαδικασια.Ας εχουμε τα Cac να ''καθονται'' στους φακελους,μεχρι να ξυπνησει η Ελληνικη Κυνοφιλια και να αλλαξουν τα πραγματα!!!!

Αυτα ειχα να πω! Περιμενω τις αποψεις σας!!!!!!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συμφωνείς με την μετατροπή όλων των φυλών σε ''καρικατούρες του παρελθόντος'' και σκυλιά συντροφιάς που ''κάποτε'' κηνυγουσαν, ''κάποτε'' φυλούσαν περιουσία κλπ κλπ ?

Τα cac γιατί τα προσπαθείς?
Πόσα λεφτά αφιερώνεις για να πάρεις πχ 26 CAC ?

Mε την ίδια λογική, αφιερώνεις και κάποια άλλα λεφτά για να έχει και το σκυλί εκτός από τυπική μορφολογία, και τυπικό χαρακτήρα.
Αν δεν ειναι σίγουρο ότι θα περάσεις την εργασία, κάποιος άλλος είναι ο λόγος ... ίσως θα πρέπει να διαλέγουμε σκυλιά με ''ενέσεις'' από working champions ... ίσως θα πρέπει να οργανωθούμε και να εκπαιδεύουμε στην Ελλάδα επιτέλους πιο ομαδικά και με σύστημα.

Το να γίνουν όλα τα σκυλιά συντροφιάς, μακροπρόθεσμα κάνει τεράστιο κακό στις ίδιες τις φυλές. Σκέψου σε 100 χρόνια, όχι μεθαύριο ... δεν θα υπάρχει κανένας λόγος να μην βάλεις κόκερ με σέττερ, ή με poodle, στην Αμερική γίνεται ήδη.

Πρέπει να προστατεψουμε όσοι έχουν απομείνει τις φυλές (όλες) από την ισοπέδωση και να μην σταματήσουμε να δίνουμε αξία στον λόγο και την ανάγκη που τις δημιούργησε.

Την παρέα και μόνο σε λίγα χρόνια θα την καλύπτει ηλεκτρονική μορφή ζωής που δεν θα χρειάζεται βόλτα, δεν θα αρρωσταίνει κλπ κλπ ...

Αυτή είναι η άποψή μου, και ίσως να είχα και εγώ κάποια champion χωρίς την εργασία.
Τί να τα κάνω? Τα champion έχουν ΜΗΔΑΜΙΝΗ αξία μπροστά στα παραπάνω. Εδώ (για μένα) έχουν μηδαμινή αξία στην εκτροφή. Μόνο για τις αγγελίες είναι καλά. :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Διαφωνώ ριζικά με την άποψη σου emily!
Η κάθε φυλή έχει κάποια πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και ένας υπεύθυνος εκτροφέας πρέπει να αναπαράγει ζώα τα οποία είναι, όσο το δυνατόν, πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα της φυλής που εκτρέφει. Δεν νομίζω πως η μορφολογία θα πρέπει να υπερτερεί σε βάρος της εργασιακής ικανότητας του ζώου.
 




emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Λοιπον.
Ειναι σωστα αυτα που λετε!
Εγω δεν λεω να καταργηθει τελειως.Προς'Θεου!
Να γινει ενας διαχωρισμος ομως.Να εχουν οι ανθρωποι να επιλεξουν.Εμεις οπως ειπα πριν,δεν ασχολουμαστε καθολου με το κυνηγι.Και μιλαω για κοκερ!Για να πας ενα κοκερ στο κυνηγι θελει κοπο και βεβαια να μην ειναι σε show condition.Εμας που μας αρεσουν οι εκθεσεις δεν μπορουμε μια μερα να ξυπνησουμε και να πουμε θα τα κουρεψουμε γουλι για να περασουν το Τεστ.Μερικοι ζουν σε πολεις που δεν εχουν προσβαση σε μερη καταλληλα για αυτην την εκπαιδευση.(λιμνες κλ) Τελος παντων,εγω παντα θα συμφωνω με τον τροπο που εχουν οι ξενες χωρες.Και μιλαω για τα Κοκερ παντα.Οι αλλες φυλες δεν ξερω τι κανουν για αποκτησουν εναν τιτλο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ΑΤΚΟ

στο MEC στην Παιανία.

γίνετε επίδειξη των σκύλων της αεροπορίας.

στο διπλανό στίβο κρίνοντε τα πόιντερ.

εγώ γυρνάω από κατούρημα.

βλέπω μια αναστάτωση στον στίβο με τα πόιντερ.

φασρία - φωνές κλπ

περίεγος όπως είμαι κάθομε να δω τι έγινε.

μαθαίνω λοιπόν ότι την ώρα που κρινόταν ο super - duper πρωταθλητής και μέγας επιβήτορας Πόιντερ οι αεροπόροι νάναν επίδειξη προστασίας.

με το μπαμ του πιστολιού μην τον είδατε τον Παναί.

ο μέγας και τρανόε επιβήτορας ήταν ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΚΟΣ

αυτό το σκυλί ΔΙΑΤΙΘΕΤΟ για επίβαση επί (πολύ) χρήμασι ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΕΙ την (κυνηγετική) φυλή στην Ελλάδα .

και να μην μπερδεύουμε τα CACIB με τα CACIT.

σε όλες τις εργασιακές φυλές στην Ελλάδα ο ΚΟΕ ζητάει μια ΕΛΑΧΙΣΤΗ απόδειξη εργασιακής ικανότητας του σκύλου ΚΑΙ ΚΑΛΛΆ ΚΑΝΕΙ

για να γίνει ένα συλί working CH όπως γράφεις χρειάζετε 3 CACIT ΚΑΙ 1 πολύ καλός σε μορφολογία.

κάτι ανάλογο είναι αυτό που ζητάει και ο ΚΟΕ

ε :?: :?: :?: :?: :?: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συγνώμη emily_vk, αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι ότι εάν ένα κοκερ δεν κάνει για κυνήγι, ΔΕΝ είναι κοκερ!
Είναι κάτι άλλο…
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και άμα θες την άποψη μου (δεν την θες) το κόκκερ είναι ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ και όχι ΣΑΛΟΝΟΣΚΥΛΟ.

εαν δεν σου αρέσει αυτό πάρε ένα άλλο.

εαν σου αρέσει ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΒΕΣΕ......................................
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aπόψεις λέμε ρε παιδιά.
Αυτό είναι βασικό πρόβλημα σε πολλές φυλές.
Δεν μιλάμε με άσχετο, πρώτα απ'όλα.

Emily, αυτομάτως ο διαχωρισμός που λές, θα δημιουργήσει 2 φυλές, αν όχι τώρα, σε 50 χρόνια. Αυτό λέω.

Συμφωνείς?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
τωρα τι να τους πεις? ειδικα το παραδειγμα που εδωσε ο μακης..κορυφαιο..
στα retriever (lab,golden κτλ ) τι ισχυει?
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Λοιπον,επειδη το θεμα εχει ξεφυγει λιγο,και μαλλον ηταν λαθος μου να το θεσω εδω,θα αφησω τις εικονες να μιλησουν :!:

Κλασικο δειγμα Κοκερ (κυνηγετικου τυπου)



Κλασικο δειγμα Κοκερ (εκθεσιακου τυπου)



Δεν νομιζω να υπαρχει αλλη ρατσα με τοοοσο μεγαλη διαφορα,μορφολογικα!
Πειτε μου εσεις,σε ποιο θα δινατε Καλυτερο Φυλης!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σε ένα άλλο που να έμοιαζε με το δεύτερο, και να είχαν κουρέψει - αποσύρει για ένα χρόνο, γώσει λεφτά :wink: και ξέρανε ότι κυνηγάει.
Αλλιώς στο πρώτο.
Και βρήκες και ακραία φωτό .
Εχω φίλους στην Αγγλία μάλλον Σκωτία, που ασχολούνται μόνο με working cockers, και δεν είναι έτσι ... :wink:
 






emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Τι να πω? :shock:
Με λιγα λογια,οι ξενοι,δηλαδη οι περισσοτερες χωρες ειναι ηλιθιες που το εχουν εφαρμοσει!?!

Εγω παντως γνωμη δεν αλλαζω,οπως και παρα πολλοι ιδιοκτητες κοκερ :eek:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Tα θελες και τα παθες :lol: :lol: :lol:

ΠΡΟΤΥΠΟ FCI: No 125 (Έκδοση: The Kennel Club © 1986)

Προέλευση: Μεγ. Βρετανία

Χρησιμότητα: Κυνηγετικός Σκύλος «ξεπετάγματος» (Flushing Dog), Σύντροφος

Ομάδα: 8 (Ρητρήβερ – Σκύλοι Ξεπετάγματος – Σκύλοι του Νερού)

Τομέας: 2 (Σκύλοι Ξεπετάγματος)

[Υπόκειται σε αγώνες εργασίας (Φήλντ τράϊαλς)]


ΓΕΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Συμμετρικά κατασκευασμένο, συμπαγές, δυνατό, χαρούμενο, δραστήριο. Το υψηλότερο σε σκέλη και ταχύτερο σε κατασκευή απ’όλα τα Βρετανικά Σπάνιελ της ξηράς.



ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ

Φιλικότητα, ευτυχισμένη διάθεση, υπακοή. Δειλία ή επιθετικότητα πολύ ανεπιθύμητες.


ΚΕΦΑΛΗ & ΚΡΑΝΙΟ

Κρανίο μέσου μήκους, αρκετά φαρδύ, ελαφρά στρογγυλωπό, που υψώνεται από το πρόσωπο κάνοντας φρύδι ή «στοπ», χωρισμένο από εσοχή μεταξύ των ματιών, η οποία σβήνει κατά μήκος του μετώπου προς το ινιακό οστούν, το οποίο δεν πρέπει να είναι προτεταμένο. Παρειές («μάγουλα») επίπεδες. Πρόσωπο (ρύγχος) μήκους αναλόγου με το κρανίο, αρκετά φαρδύ και βαθύ, καλά σμιλεμένο κάτω από τα μάτια, αρκετά βαθύ και τετράγωνο στα χείλη. Ρουθούνια καλά ανεπτυγμένα.



ΜΑΤΙΑ

Μέτριο μέγεθος, αμυγδαλωτά, ούτε εξόφθαλμα ούτε βυθισμένα, καλά τοποθετημένα (χωρίς να φαίνεται ο εσωτερικός ιστός -haw-) με ζωηρή, ευγενική έκφραση. Σκούρα «φουντούκι» (σ.σ.: στην απόχρωση του φλοιού). Ανοιχτόχρωμα μάτια είναι ανεπιθύμητα.



ΑΥΤΙΑ

Λοβώδη, καλού μήκους και εύρους, αρκετά κοντά στο κεφάλι, εκφύονται στην γραμμή των ματιών. Με ωραία τριχοφυία («πτέρωμα»).



ΣΤΟΜΑ

Σιαγόνες ισχυρές, με τέλεια, κανονική και πλήρη, ψαλιδόσχημη οδοντοστοιχία, δηλ. πάνω δόντια που υπερκαλύπτουν σφιχτά τα κάτω και είναι τετράγωνα τοποθετημένα στις γνάθους.1


ΛΑΙΜΟΣ

Καλού μήκους, ισχυρός και μυώδης, απαλλαγμένος από πλαδαρότητα δέρματος στην περιοχή του λάρυγγα, ελαφρά καμπυλωτός, λεπτύνεται προς το κεφάλι.



ΕΜΠΡΟΣ ΑΚΡΑ:

Σκέλη ίσια και με το καλό κόκαλο. Αγκώνες καλά τοποθετημένη στο σώμα. Δυνατά, ελαστικά μετατάρσια.



ΚΟΡΜΟΣ

Δυνατός ούτε μακρύς ούτε πολύ βραχύς. Στήθος βαθύ, καλά ανεπτυγμένο. Καλά εκτεταμένες πλευρές. Οσφύς μυώδης, δυνατή, με ελαφριά καμπύλη (τόξο). Καλή κατασκευή μέσης 2.


ΠΙΣΩ ΑΚΡΑ:

Πίσω σκέλη καλά κατεβασμένα 3. Κνήμες και ταρσοί μέτρια κεκκαμένοι4. Μικροί φαρδείς, μυώδεις καλά ανεπτυγμένοι. Χονδροκαμωμένοι ταρσοί ανεπιθύμητοι.



ΠΟΔΙΑ (πέλματα)

Κλειστά, συμπαγή, καλά στρογγυλεμένα, με δυνατά, γεμάτα «μαξιλάρια».



ΟΥΡΑ

Χαμηλά τοποθετημένα, πότε δε φέρεται πάνω από το επίπεδο της πλάτης. Καλά καλυμμένη με τρίχωμα (featherhead) και με ζωηρή κίνηση. Κατά συνήθεια κόβεται.



ΔΙΑΣΚΕΛΙΣΜΟΣ / ΚΙΝΗΣΗ

Αυστηρά ιδιαίτερος. Εμπρός σκέλη που κινούνται σε τόξο (swing) ευθεία εμπρός από τον ώμο, ρίχνοντας τα πόδια πολύ μπροστά με άνεση και ευκολία. Ταρσοί που ωθούν καλά κάτω από το σώμα, ακολουθώντας την ευθεία των εμπρόσθιων σκελών. Σε αργό βήμα, μπορεί να έχει το πλαγιοσυγχρονιστικό βάθισμα 5 που είναι τυπικό αυτής της φυλής.



ΤΡΙΧΩΜΑ

Σφιχτό, ίσιο και ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες, πότε τραχύ. Μέτριο «πτέρωμα»6 στ’αυτιά, το εμπρός σκέλη, το σώμα και τα πίσω άκρα.



ΧΡΩΜΑ

Καστανό – «συκωτί» και άσπρο, μαύρο και άσπρο ή ένα από τα δύο αυτά χρώματα με πυρόξανθα σημάδια.



ΜΕΓΕΘΟΣ

Ύψος κατά προσέγγιση: 51 εκατοστά.



ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ

Οποιαδήποτε απομάκρυνση από τα προαναφερθέντα πρέπει να θεωρείται ως ελάττωμα και η αυστηρότητα με την οποία το ελάττωμα πρέπει να αντιμετωπίζεται, πρέπει να είναι ευθέως ανάλογη του βαθμού του.



ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι αρσενικοί πρέπει να έχουν δύο προφανώς φυσιολογικούς όρχεις που έχουν κατέβει τελείως μέσα στο όσχεο.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
"Αν αλήθεια μας ενδιαφέρει να αναβαθμίσουμε την ποιότητα των σκύλων ελληνικής εκτροφής και να αυξήσουμε ταυτόχρονα τις συμμετοχές στις εκθέσεις μας θα πρέπει ο ΚΟΕ να δρομολογήσει τα παρακάτω:
.... 5) Να αποσυνδεθεί ο τίτλος του Πρωταθλητή Μορφολογίας απο την εργασία, ώστε να καταργηθούν οι διακρίσεις μεταξύ των φυλών και να αποκτήσουν κίνητρο και νόημα οι συμμετοχές στις φυλές που εξόφθαλμα αδικούνται."

Το παραπάνω σχόλιο δημοσιεύθηκε στο Top dogs Δεκεμβρίου 2007 απο την κα Μαριόνκα Δεκαρίστου.

Είναι γεγονός ότι αρκετός κόσμος προβληματίζεται και διακρίνει διαφορετική αντιμετώπιση μεταξύ των φυλών. (Σε άλλο ποστ εκφράζω και την αντίρηση μου για την ύπαρξη ομάδας με είκοσι φυλές και άλλης με τέσσερις).

Η δική μου εμπειρία είναι ότι σε μια γέννα άλλα κουτάβια κάνουν ή όχι για εργασία και αντίστοιχα για εκθέσεις και συντροφιά, π.χ. ένας σκύλος με έντονα ιδανικό χαρακτήρα για εργασία πιθανό να μην είναι η καλύτερη επιλογή για οικογένεια με παιδιά).

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό των υποστηρικτών της υπάρχουσας κατάστασης αλλά βρίσκω λογική και στην άλλη άποψη.
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Πιστεψε με denis,11 χρονια ζω με κοκερ,ξερω πολυ καλα το προτυπο του (Αγγλικου) και την ιδιοτητα τους!Δεν θα σπαταλισω αλλο χρον εξηγωντας γιατι ΠΡΕΠΕΙ να γινει αυτος ο διαχωρισμος.Ειναι απλα...ανωφελο! :p
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Ευχαριστω Goerge K για το ποστ απο την Προεδρο του Κυνοφιλικου Ομιλου Σπανιελ Ελλαδος (ΚΟΣΕ)Κα Μαριονκα Δεκαριστου :!: :!: :!: