Hand Stripping και άλλα...


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Rottie, το stripping γίνεται με οτι σε βολεύει.
Εγώ δοκίμασα με "μαχαίρι" το οποίο δεν με βόλεψε και το παράτησα για την ελαφρόπετρα σε συνδιασμό με το χέρι.

Αρκετοί όμως (κυρίως γκρόυμερ) αλλάζουν και 6 μαχαίρια μέχρι να βρούν αυτό που τους ταιριάζει απόλυτα.
Μαχαίρια υπάρχουν για όλες τις τρίχες που στριπάρονται.
Aσβεστες, ελαφρόπετρες, μαχαίρια… και να σκεφτεί κανείς πως ήμουν έτοιμη κάποια στιγμή να πάρω Westie! :eek:
Rott και πάλι rott! :D
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
…τους κάλους στα δαχτυλα! :D
Συμφωνώ,είναι υπέροχα και αξιολάτρευτα τα Westies αλλά για κάποιον που μπορεί να ασχοληθεί διεξοδικώς και με την περιποίηση του τριχώματος τους. Εγώ δυστυχώς, αν και έλεγα ότι δεν θα έχω πρόβλημα, διαπιστώνω εκ των υστέρων πως θα είχα (και μάλιστα μεγάλο) διότι δεν υπάρχουν γκρουμερς της προκοπής και θα αναγκαζόμουν να στριπαρω εγώ το σκύλο (πιαστ’ το αβγό και κουρευτο δηλαδη :p).
Κάθε εμπόδιο για καλό τελικά! :D
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
…τους κάλους στα δαχτυλα! :D
Συμφωνώ,είναι υπέροχα και αξιολάτρευτα τα Westies αλλά για κάποιον που μπορεί να ασχοληθεί διεξοδικώς και με την περιποίηση του τριχώματος τους. Εγώ δυστυχώς, αν και έλεγα ότι δεν θα έχω πρόβλημα, διαπιστώνω εκ των υστέρων πως θα είχα (και μάλιστα μεγάλο) διότι δεν υπάρχουν γκρουμερς της προκοπής και θα αναγκαζόμουν να στριπαρω εγώ το σκύλο (πιαστ’ το αβγό και κουρευτο δηλαδη :p).
Κάθε εμπόδιο για καλό τελικά! :D
Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν θα έπαιρνα Westies άμα έπρεπε να τα στιπαρω εγώ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Κατερίνα έχεις δίκιο είναι πολύ δύσκολο να βρείς έναν έμπιστο groomer..
Παρόλα αυτά κατά την γνώμη μου είναι κρίμας να μην επιλέξει κάποιος μια ράτσα μονο και μονο για αυτό, μιας και πρόκειται πραγματικά για εξαίρετα πλάσματα..
Πολλες οι ρατσες που χρειαζονται grooming και σε ολοκληρη Αθηνα ολο και καποια groomer υπαρχει καλη..

Μην ξεχνάμε ότι κάποια westie γεννιούνται με whooly Coat δεν στριπαροντε..,ειδικά κάποια που προέρχονται από pets shop..

Αν θέλουμε να μάθουμε να το κάνουμε μονοι μας θα πρέπει πέρα από το να μας μάθει γενικά να κάνουμε grooming μια έμπειρη groomer ,να δει αν τελικά γίνετε στο δικό μας το σκυλί και αν είναι έτοιμη η τρίχα του στο να κάνει stripping..
Δηλαδή κάνοντας και μονοι μας, από την στιγμή που δεν είμαστε οι ίδιοι groomers,παίρνουμε και κάποια ρίσκα ..Γιατί το stripping ναι μεν δεν πονάει αλλα υπό προϋποθέσεις που πρέπει να ξέρουμε να αναγνωρίζουμε αν τις πληρούμε...
Παραθέτω τι είχε πει η franchie που είναι groomer σε μια περίπου αντίστοιχη περίπτωση..
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=820

Το θεμα του grooming δεν πρεπει να μας ειναι εμποδιο αν θελουμε πολυ καποια ρατσα..
αν την θελουμε πολυ θα την βρουμε καπου καπως την ακρη..
Ειδικά αν το πάρουμε από εκτροφέα που τις περισσότερες πληροφορίες για την τρίχα του θα μας τις λύση αυτή..
Για να μην πω ότι θα το πηγαίνουμε και εκεί που τα πηγαίνει και η ίδια η εκτροφέας..;):):)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν παιζει ρολο ποσα σκυλια εχει ο καθε εκτροφεας?
Δεν μπορει να κανει στριπινγκ σε ολα...δηλαδη αν εχει 10 κανει και στα 10?:eek::eek:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Στην Ελλαδα ομως τα κανουν οι ιδιοι?

Τελος παντων μην τα ισοπεδονουμε ολο καποιοι καλοι groomers θα υπαρχουν..,δεν γινεται να μην υπαρχουν..
Αν εχουμε τα στανταρτς γενικα στο μυαλο μας για τους groomers και δεν τα παραταμε και φευγουμε..
νομιζω δεν θα εχουμε κανενα προβλημα..
Αρκει να ξερει να κανει..
Καποτε υπηρχαν groomers μονο για stripping..
Απλα θελει ψαξιμο..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Aσβεστες, ελαφρόπετρες, μαχαίρια… και να σκεφτεί κανείς πως ήμουν έτοιμη κάποια στιγμή να πάρω Westie! :eek:
Rott και πάλι rott! :D

Όλα έχουν τα "ελλατώματά τους". Το Ουέστι δεν μαδάει καθόλου (αν είναι περιποιημένο) ενώ το Ρότ μαδάει ΠΟΛΥ σχεδόν πάντα (όλο το χρόνο).
Επίσης το ουεστάκι δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου (σ' αντίθεση με το ρότι).
Τίποτα δεν είναι τζάμπα.

Από την άλλη, είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να μάθεις να το καλλωπίζεις και με τόσο μικρό σκύλο δεν θέλει και πολύ χρόνο (ούτε κάλλους).

Που να δεις τι τράβαγα εγώ να στριπάρω 45 κιλά Σνάουτσερ Γίγας.
Και πάλι όμως άξιζε για μένα. 4 φορές το χρόνο στρίπινγκ και το σπίτι μου είχε περισσότερες δικές μου τρίχες από του σκύλου μου...

Του κολλητού μου το Ρόττι πέθανε πριν 2.5 χρόνια και ακόμη βρίσκουν τρίχες του!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Που να δεις τι τράβαγα εγώ να στριπάρω 45 κιλά Σνάουτσερ Γίγας.
Σου βγάζω το καπέλο Στέλλα! Ηρωίδα!
Κατά τα άλλα, όλα έχουν το τίμημα τους όταν κάποιος αποφασίσει να πάρει σκύλο και πέρα από την πλάκα, το λιγότερο που θα πρέπει να τον νοιάζει είναι οι τρίχες, μια που είτε λόγω στριπινγκ, κουρέματος, βουρτσίσματος, μαδήματος κτλ δεν γλιτώνει τον μπελά με τίποτα (εκτός και αν πάρει κανένα άτριχο Xoloitzcuintli)! :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πάντως Dr. Zhivago
Του κολλητού μου το Ρόττι πέθανε πριν 2.5 χρόνια και ακόμη βρίσκουν τρίχες του!
μόλις διέκοψες και ανέτρεψες τη σταδιακή πλύση εγκεφάλου που μου γίνεται τόσο καιρό από το μισό φόρουμ για rottie :eek:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
γιατι ειπε ποτε κάνεις οτι δεν μαδανε τα Ροττι???

εγω γιατι λεω συνεχεια οτι τα ροττ δεν ειναι κανις ???????:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μυρίζει καλά τα ίχνη στο Schutzhund και μαδάει το πορτοφόλι των ιδιοκτητών του φυσικά!

@ROTTI: τα άτριχα σκυλάκια χρειάζονται αντιλιακό (σοβαρά όμως!) και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα σε δαγκώματα εντόμων (και γρατζουνιές από φυτά στο παιχνίδι έξω).
Άκου που σου λέω, ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τζάμπα.

Γι' αυτό λέω πάντα όταν θέλεις να διαλέξεις σκύλο, κοίτα να μάθεις πρώτα τα ελλατώματά του για να δεις να σου "ταιροιάζουν"!

Τα σκυλάκια που μαδάνε τα ονομάζω "αυτοκαλλωπιζόμενα" και ΚΑΘΕ φορά που πρέπει να κουρέψω το Τσιόρνι μου (όπως και παλαιά το Σνάουτσερ μου) το θυμάμαι καλά και τα ζηλεύω!

Δεν είχα προσωπικά πρόβλημα με τις τρίχες ποτέ (το Μπορζόι να δεις πως μάδαγε! ... άσε είχα και ο μαλ@κας βελούδινα καθίσματα στο αυτοκίνητό μου...). Μάλλον είναι λίγο χαζό να διαλέγεις σκύλο (μόνο) με βάση το αν μαδάει ή όχι. Πρέπει να μελετήσεις και τα άλλα του ελλατώματα πρώτα! :p
 
Last edited: