hills ή royal canin?


sevgito

Member
13 Μαϊου 2013
9
0
γεια σας! εχω ενα μαλτεζακι 12 μηνων και λεω να ξεκινησω να του δινω τροφη για ενηλικους. διαβασα καποιες παλιες συζητησεις αλλα μπερδευτηκα πολυ. μπορει καποιος να με βοηθησει να επιλεξω τροφη?
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες!!
Για την Hill's δεν εχω ακουσει τα καλυτερα και απο προσωπικη εμπειρια που την ειχα δοκιμασει δεν με ενθουσιασει.
Για την royal εχω ακουσει πιο καλα λογια, βεβαια αναλογα με τον κωδικο που θα παρεις.
Προσωπικα δεν θα επερνα καμια απο τις 2 γιατι ειναι πολυ ακριβες για το τιποτα. Με αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερες τροφες κατα την γνωμη μου.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ψάξε κάποια καλύτερη τροφή.
Εστίασε σε τροφές που έχουν πρώτα συστατικά το κρέας και μεγάλη περιεκτηκότητα κρέατος.
Εάν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα ψάξε τροφές χωρίς δημητριακά.

Εάν υπάρχει ταβάνι και πάλι θεωρώ ότι μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες τροφές και από τις 2 με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
γεια σας! εχω ενα μαλτεζακι 12 μηνων και λεω να ξεκινησω να του δινω τροφη για ενηλικους. διαβασα καποιες παλιες συζητησεις αλλα μπερδευτηκα πολυ. μπορει καποιος να με βοηθησει να επιλεξω τροφη?
Καλησπερα κ καλως ηρθες!!!!!Εγω εχω πομερανιαν ενος ετους και εδινα Hill's αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη...τα κακα της μυριζαν και το τριχωμα της επεφτε πολυυυ!!!και δεν της αρεσε..αλλαξα τωρα σε Royal x-small adult και ολα βελτιωθηκαν..βεβαια πλεον δεν την τρωει με ορεξη ουτε αυτη...η Royal απο οσο ξερω εχει τροφες ειδικα για maltese..κοιτα το λιγο..
 


sevgito

Member
13 Μαϊου 2013
9
0
ευχαριστω πολυ για τις πληρφοριες απλα εγω ειμαι λιγο ασχετη με τα φαγητα. μεχρι τωρα δυστυχως του αλλαξα αρκετες τροφες. του ειχα παρει της hills ειδικο για μαλτεζ και ημουν σχετικα ευχαριστημενη, τα ετρωγε με πολλη ορεξη και τα κακακια του ηταν φυσιολογικα. μετα το αλλαξα για ενα μικρο διαστημα σε belcando. ηταν πολυ σκουροχρωμη τροφη και τα κακακια του ηταν μαυρα και δεν ηξερα αν αυτο ηταν καλο η κακο οποτε το σταματησα. διαβασα καποιες συζητησεις εδω και ψιλοφοβαμαι να του δωσω της hills. εχετε να μου προτεινετε εσεις μια συγκεκριμενη??
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
πάντως όχι pedigree, hills, eukanuba, pro plan, royal canin.
υπαρχουν πολυ καλυτερες να δοκιμασεις.
οι acana, simpsons, arden grange, fish4dogs έχουν και τροφές μικρού μεγέθους κροκέτες.
της ξαδέλφης μου ένα 4 κιλών ημίαιμο τεριέ μια χαρά τρώει και τις orijen.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Γιατι οχι hills? το διαβαζω συχνα εδω μεσα κ μου φαινεται θα αρχισω να ανησυχω που δινω στην μικρη μου αυτη την τροφη....
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
η hills περα από τα σκληρά πειράματα που κάνει σε ζώα είναι και από τις χειρότερες τροφές που μπορείς να δώσεις και την πληρώνεις πολύ ακριβά σε σχέση με αυτό που παίρνεις.
το μόνο που έχεις να κάνεις είνα να δεις τα συστατικά της τροφής και να αποφασίσεις αν σε καλύπτουν για το σκύλο σου και αν θα τα πλήρωνες όσο τα πληρώνεις.
Μπορείς να δεις και τα ακολουθα site Dog Food Reviews and Ratings | Dog Food Advisor Which Dog Food.co.uk
και θα δεις ποσο χαμηλα την κατατάσουν και για ποιούς λόγους.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Τι προτεινεις εσυ δηλαδη? Acana πχ η κατι αλλο? η μικρη μου ειναι περιπου 3 μηνων κ αυτο που θελω ειναι κατι ολοκληρωμενο για την υγεια της πρωτα κ για την τριχα της φυσικα.
υ.γ η science plan για να καταλαβω ειναι σειρα της hills?
 
Last edited:




Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
κοίτα στις μεγάλες φυλές υπάρχει ένας φόβος να δίνουμε
τροφές μς υψηλή πρωτείνη μηπως και παραμεγαλωσει δυσαναλογα,
δηλαδη κοκκαλα σε σχεση με τους τενοντες.
Εγώ δεν το συμερίζομαι απόλτα και σίγουρα δεν ισχύει στις μικρες φυλές.
Royal canin δεν προτείνω με τιποτα.
Μου άρεσε πολύ η arden grange πριν αλλάξει
και λατρευα τις acana orijen και δυστυχως η τελευταια αλλαξε και ακριβυνε.
Η acana grasslands και lamb and apple ειναι κορυφαίες καιδεν νομίζω να άλλαξαν σύνθεση
και ειναι για όλες τις ηλικίες.
Εγώ μόλις άλλαξα σε simpsons premium και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και εχουν κατατάξεις καλύτερες
από τις περισσότερες αλλά είναι φοβερά οικονομικές στις κατηγορίες τους.
Συγκρινε τις τροφες στο Which Dog Food.co.uk να δεις ότι η royal canin
δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτές που ανέφερα ακόμη και τώρα που άλλαξαν λίγο προς
το χειρότερο οι δυο.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
γιατι οχι την royal canin?
(Γιατι χρησιμοποιεις τοσο πολυ το εντερ οταν γραφεις??Εισαι οπαδος του Σεφερη?:p)
 




Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Μια χαρά είναι η Royal Canin εκτός αν ο σκύλος έχει ευαισθησία στο καλαμπόκι.
Δεν ξέρω αν είνα μια χαρά, αλλά εγώ δεν θα πλήρωνα τόσα λεφτά για μια τροφή με δεύτερο συστατικο καλαμπόκι. Πόσο κάνει ένα κιλό καλαμπόκι και μια ξηρά που περιέχει 30-40% καλαμπόκι είναι τόσο ακριβή;
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Newfound εχει κολλησει το μυαλο σου με τα συστατικα. Μακαρι να ηταν ολα τοσο απλα.

Αν ο σκυλο σου εχει καλυτερα αποτελεσματα με την royal απο οτι με την σουπερ ντουπερ simpson τοτε τι θα πεις?
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
Newfound εχει κολλησει το μυαλο σου με τα συστατικα. Μακαρι να ηταν ολα τοσο απλα.

Αν ο σκυλο σου εχει καλυτερα αποτελεσματα με την royal απο οτι με την σουπερ ντουπερ simpson τοτε τι θα πεις?
και εσενα εχει κολλησει το μυαλο σου στις μαρκες; οι πολυεθνικές έχουν αποκτήσει ακομα ένα σταθερο πελάτη. άρα κάνουν καλά την δουλειά τους. αλλά όχι τις τροφές τους.άσε την simpson.
τις orijen acana ομως τις δινω καιρο και δεν μπρει να αμφισβητηθει η αξία τους.
για να δω 'καλύτερα αποτελέσματα' όπως λες σημαινει ότι πρέπει να την δώσω και εγώ τόσα λεφτά για τροφές με καλαμπόκι και λίπη πουλερικών ή σκέτα ζωικά χωρίς να ξέρω από που έρχονται δεν δίνω. Υποτιμά την νοημοσύνη μου να γίνω πελάτης σε καθεστωτικές τροφές. Από τότε που πηρα χαμπάρι τι παιζει δινω μόνο ανεξάρτητες όπως arden grange acana orijen και προσφατα την καινουργια. Αρκετά χρυσοπλήρωσα την eukanuba και την hills στον κτηνιατρο που μου το επαιζε και φιλος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Newfound εχει κολλησει το μυαλο σου με τα συστατικα. Μακαρι να ηταν ολα τοσο απλα.

Αν ο σκυλο σου εχει καλυτερα αποτελεσματα με την royal απο οτι με την σουπερ ντουπερ simpson τοτε τι θα πεις?
Είναι πολύ σωστό κι αυτό, η grassland π.χ. αδιαμφισβήτητα καλή τροφή βάσει συστατικών έκανε στον ένα μου σκύλο αιμοραγική κολλίτιδα και τρέχαμε και δεν φτάναμε, αντιβιώσεις, ειδική τροφή, μεγάλη απώλεια βάρους, ταλαιπωρία.
 


Newfound

Well-Known Member
12 Μαϊου 2013
73
0
αν εγινε ετσι λυπαμαι.
ταλαιπωρηθηκε το σκυλακι.
ναι οκ μπορεί να συμβει στις acana και orijen.
το έχω ξανακουσει.
αλλά η simpson τουλάχιστον έχει και άλλες δύο σειρές τροφών
πολύ πιο ήπιες και η μια είναι και grain free.
κα το βασικότερο οτι ειναι κατω από τα 50 ευρω οι περισσότερες
και η απλη κοτόπουλο σαραντα κατι το 12κιλο.
 


George_Nafplio

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2012
116
1
Ναύπλιο
Είναι πολύ σωστό κι αυτό, η grassland π.χ. αδιαμφισβήτητα καλή τροφή βάσει συστατικών έκανε στον ένα μου σκύλο αιμοραγική κολλίτιδα και τρέχαμε και δεν φτάναμε, αντιβιώσεις, ειδική τροφή, μεγάλη απώλεια βάρους, ταλαιπωρία.
Έχω ανάλογη εμπειρία με τη δικιά μου... Ήθελα να δώσω κάτι καλύτερο από belcando dinner και δοκίμασα acana κοτόπουλο με 31% πρωτεΐνη μια και είναι υπερκινητική... Το αποτέλεσμα μετά από 2 13κιλα σακιά να έχει χάσει 2-3 κιλά και να ψάχνομαι με εξετάσεις να καταλάβω τι έχει και αδυνατίζει... Τελικά αφού οι εξετάσεις ήταν οκ αποφάσισα να αλλάξω την τροφή που ήταν το τελευταίο πράγμα που θα υποψιαζόμουν. Έδωσα brit κοτόπουλο (σχεδόν μισή τιμή από την Acana) και μέσα σε 2 μήνες με 10-20 γραμμάρια παραπάνω από την προτεινόμενη ποσότητα πήρε πίσω τα χαμένα κιλά και έβαλε και 1+ παραπάνω...
Οπότε πίστεψα και γω ότι η καλύτερη τροφή είναι αυτή που θα κάτσει καλύτερα στο σκύλο σου...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξέρω αν είνα μια χαρά, αλλά εγώ δεν θα πλήρωνα τόσα λεφτά για μια τροφή με δεύτερο συστατικο καλαμπόκι. Πόσο κάνει ένα κιλό καλαμπόκι και μια ξηρά που περιέχει 30-40% καλαμπόκι είναι τόσο ακριβή;
H RC οντως βασει συστατικων ειναι πανακριβη. Αλλα πχ στον σκυλο μου ταιριαξε τελεια, σε αντιθεση με την πιο ακριβη N&D grain free. Επισης η RC ειναι καλυτερη απο τη Hills, αν κρινεις βασει συστατικων.

Εγω παντως προσφατα ξεκινησα στον σκυλο μου BARF και σταματησα να πεδευομαι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.869
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki