Joy_the_Gkekas


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Γεια σας, γεια σας κι από εμάς!! Εγώ είμαι η Γωγώ και μέρα που είναι σήμερα, δε μπορώ να μη σας συστήσω και τον έρωτά μου, τη Joy!:love:28124586_10156030578949654_600130629_o.jpg Είναι 9 μηνών περίπου, ημίαιμος ελληνικός ιχνηλάτης, τρελή τσιλημπούρδα στη διάρκεια της μέρας, απίστευτα χουζούρα την ώρα που ξυπνάει και με μια ακατανίκητη ανάγκη να γλύφει όποιον άνθρωπο βρει με εκτεθειμένο δέρμα και ιδιαίτερη αδυναμία στις πατούσες (η αδελφή μου δεν την φωνάζει Joy αλλά πατουσογλύφτρα)! Είναι η πρώτη φορά που έγινα σκυλομαμά, είμαι τρελαμένη μαζί της, έχω γίνει φυτουκλάκι από τον Ιούλιο που βρέθηκε στην αγκαλιά μου, διαβάζοντας όσα περισσότερα μπορούσα για να έχω αυτό το πλασματάκι ευτυχισμένο και εννοείται μεγάλη fan του forum εδώ καθώς μας έχει βοηθήσει άπειρα όλους αυτούς τους μήνες!(y)
Καλώς σας βρήκαμε κι εμείς λοιπόν!! :barefoot:
 






Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε! @turin turambar αυτά μη τα λες δυνατά γιατί θα σε ακούσει και ποιος τη συμμαζεύει μετά :LOL:

Ώρα προβληματισμού, αν έχει κάποιος καμιά ιδέα για το αν πρέπει να ανησυχήσω ή όχι.
Την μαζέψαμε από ένα χωράφι τον Ιούλιο που όπως μας ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης της μαμάς της ήταν περίπου 40 ημερών. Έβγαλε κυνόδοντες τον Οκτώβρη όπου μας είπε ο γιατρός ότι εκεί περίπου ορίζεται το 5μηνο οπότε τώρα είναι κάπου 8-9 μηνών.
Προβληματισμός Α: ενώ τους πρώτους μήνες διπλασίαζε τα κιλά της και μας είχε πει ο γιατρός ότι την υπολόγιζε να φτάσει γύρω στα 18-20, και με τελευταία μέτρηση αρχές Νοέμβρη να είναι 11 κιλά, τη ζυγίζω προς το τέλος Δεκέμβρη και ήταν 10. Εγκεφαλικά η μικρή Γωγώ :eek: τελοσπάντων κάναμε μια αλλαγή τροφής, κόψαμε το πολύ τρέξιμο για 2 βδομάδες,είχαμε κάνει και πρόσφατες εξετάσεις αίματος πεντακάθαρες, με τα πολλά έχουμε καταφέρει να φτάσουμε τα 12 κιλά. είναι δυνατόν να πλησίασε τόσο νωρίς στα όρια της τελικής της ανάπτυξης;
Προβληματισμός Β: είχε πει ο γιατρός να περιμένουμε σιγά σιγά να δούμε περίοδο κοντά στα Χριστούγεννα. πέρα από ένα γλύψιμο στην περιοχή ελάχιστα πιο έντονο, δεν έχω δει τίποτα άλλο 1,5 μήνα τώρα. ούτε πρήξιμο, ούτε αλλαγή σε συμπεριφορά δικιά της ή της παρέας της (έχουμε έναν αρσενικό ίδιας ηλικίας ως κολλητό, που φαντάζομαι κάτι θα "μυριζόταν" αν είχε αδιαθετήσει η δικιά μου) ούτε τίποτα. πρέπει να ανησυχήσω μήπως ή cool ακόμα;:confused:
 
  • Like
Reactions: turin turambar


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε! @turin turambar αυτά μη τα λες δυνατά γιατί θα σε ακούσει και ποιος τη συμμαζεύει μετά :LOL:

Ώρα προβληματισμού, αν έχει κάποιος καμιά ιδέα για το αν πρέπει να ανησυχήσω ή όχι.
Την μαζέψαμε από ένα χωράφι τον Ιούλιο που όπως μας ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης της μαμάς της ήταν περίπου 40 ημερών. Έβγαλε κυνόδοντες τον Οκτώβρη όπου μας είπε ο γιατρός ότι εκεί περίπου ορίζεται το 5μηνο οπότε τώρα είναι κάπου 8-9 μηνών.
Προβληματισμός Α: ενώ τους πρώτους μήνες διπλασίαζε τα κιλά της και μας είχε πει ο γιατρός ότι την υπολόγιζε να φτάσει γύρω στα 18-20, και με τελευταία μέτρηση αρχές Νοέμβρη να είναι 11 κιλά, τη ζυγίζω προς το τέλος Δεκέμβρη και ήταν 10. Εγκεφαλικά η μικρή Γωγώ :eek: τελοσπάντων κάναμε μια αλλαγή τροφής, κόψαμε το πολύ τρέξιμο για 2 βδομάδες,είχαμε κάνει και πρόσφατες εξετάσεις αίματος πεντακάθαρες, με τα πολλά έχουμε καταφέρει να φτάσουμε τα 12 κιλά. είναι δυνατόν να πλησίασε τόσο νωρίς στα όρια της τελικής της ανάπτυξης;
Προβληματισμός Β: είχε πει ο γιατρός να περιμένουμε σιγά σιγά να δούμε περίοδο κοντά στα Χριστούγεννα. πέρα από ένα γλύψιμο στην περιοχή ελάχιστα πιο έντονο, δεν έχω δει τίποτα άλλο 1,5 μήνα τώρα. ούτε πρήξιμο, ούτε αλλαγή σε συμπεριφορά δικιά της ή της παρέας της (έχουμε έναν αρσενικό ίδιας ηλικίας ως κολλητό, που φαντάζομαι κάτι θα "μυριζόταν" αν είχε αδιαθετήσει η δικιά μου) ούτε τίποτα. πρέπει να ανησυχήσω μήπως ή cool ακόμα;:confused:
Για ενα σκυλο στα κυβικα του δικου σου το βαρος που ειχε στους 3.5-4 μηνες το πολλαπλασιαζεις επι 2,5. Ετσι εχεις το τελικο βαρος κατα προσεγγιση.
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Για ενα σκυλο στα κυβικα του δικου σου το βαρος που ειχε στους 3.5-4 μηνες το πολλαπλασιαζεις επι 2,5. Ετσι εχεις το τελικο βαρος κατα προσεγγιση.
Ήταν κάπου στα 7 κιλά. πάλι λιγότερα μου βγαίνουν και δε νομίζω να κάνει άλλο μπαμ και να πάρει στον 1 χρόνο π.χ. 5 κιλά μαζεμένα:unsure:
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ήταν κάπου στα 7 κιλά. πάλι λιγότερα μου βγαίνουν και δε νομίζω να κάνει άλλο μπαμ και να πάρει στον 1 χρόνο π.χ. 5 κιλά μαζεμένα:unsure:
Κατα προσεγγιση....... 5 πανω πεντε κατω
Ήταν κάπου στα 7 κιλά. πάλι λιγότερα μου βγαίνουν και δε νομίζω να κάνει άλλο μπαμ και να πάρει στον 1 χρόνο π.χ. 5 κιλά μαζεμένα:unsure:
Κατα προσεγγιση παντα.... Ειδικα αν μιλαμε για σκυλο με αγνωστους προγονους.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Κατα προσεγγιση....... 5 πανω πεντε κατω

Κατα προσεγγιση παντα.... Ειδικα αν μιλαμε για σκυλο με αγνωστους προγονους.
Δηλαδή τα 5 εμπίπτουν στο κατά προσέγγιση; δεν γνωρίζω, γι' αυτό και ρωτάω. σίγουρα στα 1-2 για το μέγεθος της δεν θα προβληματιζόμουν καν. Πατέρας παντελώς άγνωστος, μαμά κυνηγοσκυλίνα γύρω στα 15-16 κιλά με περιθώριο βελτίωσης σίγουρα μια και δεν τη λες καλοζωισμένη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
ο δικος μου παντως που ειναι τετοιο σουλουπι και μεσαιου μεγεθους (αλλα διπλος απο τη δικια σου, 24 κιλα) 8-9 μηνων ειχε σχεδον το ιδιο μεγεθος με τωρα 14-15 μηνων, αντε να πηρε 1-2 εκατοστα και 1-2 κιλα. 5 κιλα συν μου φαινονται πολλα για 11 κιλα σκυλι, κανα δυο εγω θα ελεγα ακομα, ουσιαστικα επειδη θα δεσει λιγο περισσοτερο μεγαλωνοντας. Οσο πιο μικροσωμα ειναι τοσο πιο γρηγορα φτανουν συνηθως στη τελικη αναπτυξη.
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Αν το σκυλί δεν είναι υπαρβολικά αδύνατο, εγώ δε θα προβληματιζόμουν τόσο. Εφόσον είναι ημίαιμο δε μπορείς να γνωρίζεις ακριβώς πόσα κιλά θα γίνει. Εμένα μου έλεγαν για τη δικιά μου θα γίνει γύρω στα 12-15 και τελικά σταμάτησε περίπου στα 8.5.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Δηλαδή τα 5 εμπίπτουν στο κατά προσέγγιση; δεν γνωρίζω, γι' αυτό και ρωτάω. σίγουρα στα 1-2 για το μέγεθος της δεν θα προβληματιζόμουν καν. Πατέρας παντελώς άγνωστος, μαμά κυνηγοσκυλίνα γύρω στα 15-16 κιλά με περιθώριο βελτίωσης σίγουρα μια και δεν τη λες καλοζωισμένη.
Εδω και σε καθαροαιμο σκυλο δεν μπορεις να εισαι απολυτος, ποσο μαλλον με εναν σαν την μικρη σου. Κουκλιτσα ειναι. Να περνατε ομορφα.
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! τα πλευράκια μας φαίνονται αλλά σίγουρα όχι στην υπερβολή. μάλλον θέλησε να μοιάσει στη μαμά που είμαι 43 κιλά άνθρωπος :p Όσο μου τρώει τη μερίδα που της πρέπει και έχει και όρεξη και ενέργεια κλπ,δεν τρελαίνομαι αλλιώς αγκαλιά και κατευθείαν γιατρό!
Για την περίοδο κανείς καμία άποψη;
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Γεια χαρά κι από μας (εμένα και τον Ήρωα) και καλώς ήρθατε στην παρέα!
Ούτε χοντρούλα φαίνεται ούτε αδύνατη, αστο παιδί να αναπτύσσεται με τους ρυθμούς του, αρκεί η τροφή να είναι θρεπτική και να έχει όλα τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία.
Να την χαίρεσαι και ρίξε κι άλλες φωτό να την καμαρώσουμε!! :love::love::love:
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Αχ αχ μη μου δίνετε και πολλά θάρρετα γιατί μέχρι και instagram της άνοιξα με τη μούρλα μου για εκείνη :oops::oops::oops: please don't judge
28052959_10156031506559654_2107692417_n.jpg :sleep:εδώ είναι η πρώτη φωτό που την τράβηξα και ναι, ήταν έρωτας κεραυνοβόλος!
28190927_10156031505784654_1576170332_n.jpg πρώτες βόλτες και το σαμαράκι μας προκαλούσε κατάθλιψη σε αντίθεση με το περιλαίμιο που το δεχτήκαμε αμέσως
28053069_10156031504314654_973405706_n.jpg θέλουμε και να φερμάρουμε 3 μηνών σκατό!! :LOL:
28052661_10156031550749654_632739467_n.jpg το κολλητάρι, ο Max. ένα δόλιο samoyed που ακόμα δεν έχω καταλάβει αν τον βλέπει σαν φίλο ή σαν αφράτο πατάκι-μαξιλάρι
28053015_10156031558999654_1106908373_n.jpg κι εδώ είμαστε στο κλίμα των γιορτών:LOL:
Αυτές νομίζω φτάνουν πριν με κράξετε για το πρήξιμο :love::LOL::whistle:
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
αχχαχαχ μπες στο θεμα του γκρεμλιν να δεις πρηξιμο....μην αγχωνεσαι, εχουν ανοχη εδω, τους εχω τεσταρει, εχω φτασει τις 20 σελιδες φωτο :LOL:

Τρελα μου μοιαζει η μικρη, θα καναν καλη παρεα με το γκρεμλιν !!!
 






Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Γεια σας γεια σας ξανά από μας! Είπαμε να μπούμε να πούμε τα νέα μας μετά από 2 εβδομάδες. Τελικά με την σκυλίτσα της αδελφής μου που είχα ανοίξει άλλο thread κι είχα άγχος με τη ζήλια, τα πήγαμε εξαιρετικά καλά! Γνωρίστηκαν πρώτα σε ουδέτερο χώρο και μετά τις φέραμε και τις 2 στο σπιτι εδώ. Έξω έπαιξαν απίστευτα, μέσα έκανε ένα αναμενόμενο γρρρ η δικια μου όταν ήταν να φάει γιατί πήγε και μύρισε η μεγάλη το φαι της και το μόνο παρελκόμενο ήταν ότι μου έκαναν το σπίτι wc και έτρεχα με τη σφουγγαριστρα :eek:(θυμήθηκα τις πρώτες μέρες με τη μικρή ) 20180217_222356.jpg καθίσαμε και 2 ώρες φουλ φρόνιμα αλλά μετά έκαναν και οι 2 τους καταδρομείς και σερνοντουσαν να πλησιάσουν η μια την άλλη:p τελικά τις κοιμησαμε σε ξεχωριστά σπίτια για να κλείσουμε κάνα μάτι αλλά πιστεύω ότι αυτή η επαφή θα μας λύσει τα χέρια για επόμενες φορές! Πήγαμε αυτή τη βδομάδα στον γιατρό, μας έβαλε και τσιπάκι(Μην κραξετε που το αργήσαμε τοσο), μας είδε και τα κιλά μας και γελούσε που ενώ είμαι μινιατούρα εγώ, έχω τόσο καημό να την παχυνω!
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι μας πέταξε κάποια στιγμή ότι βλέπει να μην της έχει κάνει κανένα θέμα το δεξί της πόδι (δεν είχε αναφέρει ποτέ στο παρελθόν να έχει παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα), τον ρωτησα τι εννοει και μου ειπε οτι το πατάει λίγο περίεργα(σίγουρα δε δείχνει να πονάει) οπότε άρχισα να την παρατηρώ περισσότερο. Εχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν θυμάμαι πως έτρεχε πριν αλλά τώρα βλέπω ότι τα πίσω της πόδια όταν τρέχει τα πατάει ταυτόχρονα σαν καγκουρό ενώ τα μπροστά τα πατάει εναλλάξ σαν να καλπάζει. Τώρα αυτό είναι φυσιολογικό;; να πάω να πάρω γνώμη κι από άλλο κτηνίατρο μήπως χρειαστεί να κάνουμε καμία ακτινογραφία; τα φώτα σας πλζ!:confused:
 
  • Like
Reactions: mareco and ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf