Joy_the_Gkekas




Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
επειδή δεν φημίζομαι για την ψυχραιμία μου και με το που διαβάζω το
Συνηθως το bunny hop δειχνει δυσπλασια ισχίων
φρικάρω... παίρνω βαθιά ανάσα και ερωτώ... να την πάω για καμιά ακτινογραφία και γνώμη από άλλο κτηνίατρο ή τσάμπα θα την υποβάλλω σε μια εξέταση λόγω δικού μου προβληματισμού; δεν έχω γνώσεις και δεν θέλω, λόγω αμάθειας, είτε να αμελήσω κάτι που θα μπορούσε να είναι σοβαρό, ούτε να την τρέχω με το παραμικρό στους γιατρούς :confused:
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
επειδή δεν φημίζομαι για την ψυχραιμία μου και με το που διαβάζω το
φρικάρω... παίρνω βαθιά ανάσα και ερωτώ... να την πάω για καμιά ακτινογραφία και γνώμη από άλλο κτηνίατρο ή τσάμπα θα την υποβάλλω σε μια εξέταση λόγω δικού μου προβληματισμού; δεν έχω γνώσεις και δεν θέλω, λόγω αμάθειας, είτε να αμελήσω κάτι που θα μπορούσε να είναι σοβαρό, ούτε να την τρέχω με το παραμικρό στους γιατρούς :confused:
Να την πας.
Αλλά σε κάνα μηνα ώστε να κάνεις και όλες τις γενικές εξετάσεις.
Δλδ καλααζαρ ερλιχιωση μια γενική και ίσως βιοχημικές.
Με αυτό τον τρόπο με μια νάρκωση θα κάνεις γενικό τσεκ απ.
To bunny hop ισχύει ότι είναι σύμπτωμα αλλά πολλά κουτάβια περπατάνε ωσάν τα παράλυτα γιατί δεν έχουν δέσει οι αρθρώσεις και γιατί δεν εχουν σταθεροποίησει το βήμα τους.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Αίματος κάναμε κάπου τον Οκτώβρη και ήμασταν πεντακάθαρες οπότε μας είπε δεν έχουμε λόγο για κάτι παραπάνω. Στο περπάτημα είναι οκ, τα πατάει όλα εναλλάξ, και ούτε στο περπάτημα ούτε στο τρέξιμο δεν δείχνει να πονάει ή φόβο να πατήσει κάποιο από τα πόδια της. Αν μιλάμε όντως για δυσπλασία, είναι κάτι εκ γενετής ή υπάρχει περίπτωση ακόμα και από το πάτωμα που είναι μωσαϊκό και γλιστράει να της δημιουργείται θέμα; (αν πέταξα κοτσάνα, να με συγχωρατε:oops::oops::oops:)
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Αίματος κάναμε κάπου τον Οκτώβρη και ήμασταν πεντακάθαρες οπότε μας είπε δεν έχουμε λόγο για κάτι παραπάνω. Στο περπάτημα είναι οκ, τα πατάει όλα εναλλάξ, και ούτε στο περπάτημα ούτε στο τρέξιμο δεν δείχνει να πονάει ή φόβο να πατήσει κάποιο από τα πόδια της. Αν μιλάμε όντως για δυσπλασία, είναι κάτι εκ γενετής ή υπάρχει περίπτωση ακόμα και από το πάτωμα που είναι μωσαϊκό και γλιστράει να της δημιουργείται θέμα; (αν πέταξα κοτσάνα, να με συγχωρατε:oops::oops::oops:)
Κοίτα επειδη ειχα τρελό άγχος με το σκύλο μ θα προσπαθήσω να σ εξηγήσω ότι ξέρω.
Πολύ πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος οπότε παρακαλώ τους έμπειροτερους να με διορθωσουν όπου γράψω κάτι λαθος.
Η δυσπλασία είναι κυριως κληρονομική πολυπαραγοντική πάθηση,πράγμα το οποίο σημαίνει ότι το σκυλί πρέπει να την κληρονομησει και δεν εξαρτάται μόνο από ένα γονίδιο (για αυτό πρέπει να αγοράζουμε μόνο από καλούς εκτροφείς.)

Η δυσπλασία έχει κάποιους βαθμούς:A,B,C,D,E.
Ουσιαστικά το Α είναι ότι δεν έχει δυσπλασία ,το Β ότι έχει ελαφριά και αν προσέξεις ελάχιστα το σκυλί δε θα έχει θέμα και μέχρι C μπορεις ίσως να γλυτωσεις το χειρουργείο.
Αν τώρα το σκυλί δεν έχει το γονίδιο της δυσπλασίας μπορείς να του τη προκαλεσεις εσύ αλλά πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις πολύ.
Δλδ να δίνεις χάλια τροφή στο κουτάβι, να το έχεις σε υπόγειο με πάτωμα από παγο και να το βάζεις να πηδάει ψηλά εμπόδια και να καταπονεις τις αρθρώσεις του.

Εάν ένα σκυλί γεννηθεί με το γονίδιο της δυσπλασίας θα βγάλει δυσπλασία ότι και αν κάνεις (τροφη, πατώματα κλπ) αλλά με σωστή άσκηση,τροφη, συμπλήρωματα και φάρμακα μπορείς να εμποδίσεις σε ένα βαθμό τη πάθηση να γινει σοβαρη και να γλυτωσεις το χειρουργείο.

Άποψη μ είναι να κάνεις τις ακτίνες και για το σκύλο και για τη δική σ ψυχική υγεία αν είσαι σαν εμένα.
Εγώ και μόνο που έβλεπα το Δία να στραβοοαταει πάθαινα πλάγιο.
Πλέον έχω ηρεμησει αρκετά μετά τις ακτίνες.

Σόρρυ για το σεντονι.
Όπου έχω κανει λάθος διορθωστε με..
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αίματος κάναμε κάπου τον Οκτώβρη και ήμασταν πεντακάθαρες οπότε μας είπε δεν έχουμε λόγο για κάτι παραπάνω.
Αν το αντέχεις οικονομικα, εξετάσεις Οκτώβριο/Μαρτιο καθε χρόνο.

Τροχάζει κανονικα το σκυλι;
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
@Mariosgs μάλλον από αύριο τηλ σε κτηνίατρο που κάνει και ακτίνες γιατί ο δικός μας δεν κάνει, και βλέπω τι θα μου πει και πότε(αν όντως συστήσει ακτίνες, αν θα πρέπει να περιμένω κλπ) ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις!(y)(y)
@d3ac0n 2 φορές το χρόνο θα ήταν το ιδανικό εννοείς; σαφώς αν πρόκειται για την υγεία της, δεν διανοούμαι να κοιτάξω το κόστος όσο είμαι κι εγώ καλά και μπορώ να αντεπεξέλθω. Τρέχει κάθε μέρα τουλάχιστον μια ώρα ελεύθερη και ασταμάτητα με άλλα σκυλιά χωρίς να δείχνει κανένα απολύτως πρόβλημα. απλά μετά την παρατήρηση του γιατρού μου μπήκαν ψύλλοι(ευτυχώς μόνο στα δικά μου αυτιά :p) και άρχισα να παρατηρώ το τρέξιμο της
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Ναι 2 φορές τον χρόνο ιδανικά γιατί προσλαμβάνεις καταστάσεις ειδικά ερλιχεια λεισμανιωση.

Το τρέξιμο, καλπασμός δηλαδή ειναι και με τα δύο πόδια. Ο τροχασμος είναι κανονικός; Γράψε trotting και galloping στο YouTube να δεις πως πρέπει να είναι κανονικα τροχασμος και καλπασμός.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αν τώρα το σκυλί δεν έχει το γονίδιο της δυσπλασίας μπορείς να του τη προκαλεσεις εσύ αλλά πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις πολύ.
Δλδ να δίνεις χάλια τροφή στο κουτάβι, να το έχεις σε υπόγειο με πάτωμα από παγο και να το βάζεις να πηδάει ψηλά εμπόδια και να καταπονεις τις αρθρώσεις του.

Εάν ένα σκυλί γεννηθεί με το γονίδιο της δυσπλασίας θα βγάλει δυσπλασία ότι και αν κάνεις (τροφη, πατώματα κλπ) αλλά με σωστή άσκηση,τροφη, συμπλήρωματα και φάρμακα μπορείς να εμποδίσεις σε ένα βαθμό τη πάθηση να γινει σοβαρη και να γλυτωσεις το χειρουργείο.
όπου ''γονίδιο'' βάλε καλύτερα απλά ''προδιάθεση''.

ΜαμαJoy δεν θυμάμαι αν ελεγχτήκατε για ερλίχεια το τελευταιο εξαμηνο, μπορεί επίσης να εχει συμπτωμα πόνο στις αρθρώσεις.
Μη βιάζεσαι για ακτινογραφία, τι ηλικία εχει η σκύλα;
Edit : 9 μηνών είναι πολύ μικρή ακόμα.
Και να μην την παχύνεις , ειδικά αν φοβασαι για δυσπλασιες.

Kούκλα και η Joy και το ''ανίψι'' σου, να τις χαίρεστε.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Mariosgs


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Το τρέξιμο, καλπασμός δηλαδή ειναι και με τα δύο πόδια. Ο τροχασμος είναι κανονικός; Γράψε trotting και galloping στο YouTube να δεις πως πρέπει να είναι κανονικα τροχασμος και καλπασμός.
Πωπωωωω, ντιπ άσχετη είμαι. όταν έγραψες πως τροχάζει είπα θα είναι κανένας ιδιωματισμός που δεν ήξερα για το τρέξιμο :oops::oops::oops: στον τροχασμό αν το καταλαβαίνω σωστά δεν έχει θέμα, τα πατάει εναλλάξ. Κάτι διάβασα στα συμπτώματα είναι να γέρνει η ουρά από τη μία μεριά. Τωρα μου φαίνεται ότι της δικιάς μου παει προς τα δεξιά και δεν ξέρω αν το βγάζει το κεφάλι μου! πφφφφ θα σκάσω..:(

όπου ''γονίδιο'' βάλε καλύτερα απλά ''προδιάθεση''.

ΜαμαJoy δεν θυμάμαι αν ελεγχτήκατε για ερλίχεια το τελευταιο εξαμηνο, μπορεί επίσης να εχει συμπτωμα πόνο στις αρθρώσεις.
Μη βιάζεσαι για ακτινογραφία, τι ηλικία εχει η σκύλα;
Edit : 9 μηνών είναι πολύ μικρή ακόμα.
Και να μην την παχύνεις , ειδικά αν φοβασαι για δυσπλασιες.

Kούκλα και η Joy και το ''ανίψι'' σου, να τις χαίρεστε.
Δεν κάναμε συγκεκριμένες εξετάσεις, κάναμε τις γενικές αίματος (δεν ξέρω τι καλύπτουν). απλά μου είπε ο γιατρός ότι είναι τόσο καλές που πάει και για δότρια οπότε δεν υπήρχε ανάγκη να κάνουμε κάτι πιο εξειδικευμένο. Η προδιάθεση είναι κάτι που κατανοώ ότι εγώ δεν μπορώ να ορίσω αλλά δε θα μου το συγχωρούσα αν ευθυνόμουν εγώ πχ επειδή γλιστράει το πάτωμα στο σπίτι.
Και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :D
 
Last edited:


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Πρώτα από όλα χρειάζεται ψυχραιμία. Αν αρχίσεις να σκας από φόβο δε βοηθάς σε τίποτα το σκυλάκι σου. :)
 
  • Like
Reactions: Tiny_lin


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
έχεις απόλυτο δίκιο. κάνω άπειρες σκέψεις διαβάζοντας τόσα καινούργια πράγματα και πληροφορίες αλλά σίγουρα δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να ξεφύγει στην πράξη με τη μικρή :) προσπαθώ να κρατάω ισορροπίες σ αυτό που ανέφερα πριν
"δεν έχω γνώσεις και δεν θέλω, λόγω αμάθειας, είτε να αμελήσω κάτι που θα μπορούσε να είναι σοβαρό, ούτε να την τρέχω με το παραμικρό στους γιατρούς"
Επίσης όλα αυτά συνέπεσαν με την αμφισβήτηση του γιατρού μας από κάποια άτομα στον περίγυρο μας ότι αμελεί πράγματα και βλέποντας διάφορες ιστορίες τριγύρω, η πρώτη ενστικτώδης αντίδραση είναι να πάρεις γιατρούς και εξετάσεις παραμάζωμα μέχρι να ηρεμήσει το κεφάλι σου (αλλά σαφώς όχι η σωστή αντίδραση)
 


turin turambar

Well-Known Member
29 Νοεμβρίου 2017
48
174
31
Σε καταλαβαίνω. Με τόσα σκυλιά που είχε η οικογένεια μου, ύστερα από λίγο καιρό στο φόρουμ νιώθω αρχάριος. Αυτό που χρειάζεται να προσέχεις είναι να μη γλιστράει στο πάτωμα. Τώρα αν συμβεί δυσπλασία ενώ πρόσεχες, δε σημαίνει πως είσαι κακός/ια ιδιοκτήτης. Αν κάνω σε κάτι λάθος ας με διορθώσουν. :)

ΥΓ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν πρέπει να ανησυχείς. Εμένα η Δανάη κουτσαίνει στην βόλτα και αλλάζω χίλια χρώματα μέχρι να καταλάβω πως της κόλλησε αγκάθι.
 
  • Like
Reactions: mareco and Tiny_lin


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
@Tiny_lin Καλωσήρθατε κι από εμένα και να χαίρεσαι την κούκλα σου !!

Προπαντώς, όπως ήδη σου έχουν πει, δεν θέλει άγχος και βιαστικές ενέργειες. Τα πάντα με μέτρο και λογική. Ο σκύλος είναι χαρά και μας δίνει χαρά.

Για ακτινογραφίες δυσπλασίας θέλει εξειδικευμένο κτηνίατρο στο αντικείμενο. Οι περισσότεροι υποστηρίζουν οτι ο σκύλος πρέπει να αναπτυχθεί εντελώς για να έχεις μια σαφή και πλήρη εικόνα : να είναι τουλάχιστον 18 μηνών, αν όχι 24 ή περισσότερο. Σε μικρότερη ηλικία ακτινογραφίες μόνο αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, άμεσα διαπιστώσιμο. Αν η σκυλίτσα σου τρέχει, ανεβαίνει σκαλοπάτια, πηδάει χωρίς σημάδια πόνου ή ζορίσματος, μην ανησυχείς, δεν θα έχει τπτ. Εξ άλλου από δυσπλασία πάσχουν (συνήθως) καθαρόαιμα συγκεκριμένων φυλών. Οι ελληνικοί ιχνηλάτες (γκέκας) και τα ημίαιμα, σπανίως. Εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κάποια σχετική περίπτωση. Κάνε της ακτινογραφίες σε μεγαλύτερη ηλικία, κυρίως για να σου φύγει εσένα το άγχος.

Για το bunny hop, να σου πω τη δική μου εμπειρία :

Ο δικός μου έχει πολλά παράξενα κι ανεξήγητα χούγια :
Το πρώτο είναι οτι κάνει κακά του όπως κατουράει, με το πόδι όρθιο (για να καταλάβεις για τι Ραν Ταν Πλαν μιλάμε).
Το δεύτερο (και σχετικό) από κουτάβι όταν έτρεχε, κάθε 10-20 μέτρα το πίσω δεξιό πόδι του το "τίναζε" μία φορά προς τα έξω 60-70 μοίρες από τον κάθετο άξονα. Μετά από 10-20 μέτρα άλλη μια κοκ. Παρεπιπτόντως, δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως.
Παρ' όλα αυτά, προφανώς ανησύχησα, ρώτησα τον εκτροφέα του και μου είπε (όπως ήξερα εξ άλλου) οτι ποτέ σκύλος του δεν είχε παρουσιάσει δυσπλασία. Πήγα σε κτηνιάτρους, όλοι μου είπαν μετά από κάποια τέστ (σκάλες κ.λ.π.) να μην ανησυχώ. Για να βεβαιωθώ εγώ, θέλησα να του κάνω ακτινογραφίες. Μου είπαν οι ντοτόροι 2 χρονών και μετά. Τις έκανα και όντως δεν είχε απολύτως τίποτε.
Από 2 ως 3 χρονών που είναι τώρα, δεν τον είχα αφήσει να τρέξει κι έτσι δεν ήξερα πως εξελίσσεται το "χούι" αυτό. Την Κυριακή τον πήγα Πεντέλη με μια φίλη μας πιτμπουλίτσα σε περιοχή που δεν είχε κανένα κίνδυνο και για 1 1/2 ώρα όργωσε, έσπειρε, θέρισε κι αλώνισε το μισό βουνό. Δεν "πέταξε" το πόδι ούτε μία φορά.

Ηθικό δίδαγμα : ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ, αντιμετώπισε το πρόβλημα ΑΝ και ΟΤΑΝ εμφανισθεί, εφ όσον φροντίζεις την ευζωία του σκύλου, τη σωστή του διατροφή και παίρνεις τα κατάλληλα μέτρα πρόληψης πιθανών κινδύνων.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καταρχήν να πω ότι μου αρέσει αυτός ο σκύλος. Κατά τ άλλα λέγατε για δυσπλασίες και έψαχνα τα ποστ να δω τι έπαθε το σκυλί τόσο μικρό κλπ..μετά κατάλαβα ότι αγχώνεσαι εκ των προτέρων. Κακή φάση. Μην μπεις στο τριπάκι..θ ανακαλύψεις κι άλλα που μπορεί να σας συμβούν κατά πάσα πιθανότητα λολ. Οπότε ας μείνουμε στην αρχική πρόταση. Μου αρέσει αυτός ο σκύλος :cool:
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Και ενώ βαίνουν όλα καλώς και έχουμε κάτσει να φάμε, κοιμάται για κάνα δίωρο η δεσποινίδα μας και γυρνάω και βλέπω αυτό..20180311_232204.jpg πιάνουμε το γάντι βούρτσα και αρχίζουν ναι φεύγουν τούφες!20180311_232321.jpg αλλάζει τρίχωμα; και είναι δυνατόν μέσα σε τόσο λίγο διάστημα να ξεκινήσει να μαδάει έτσι;;
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Και ενώ βαίνουν όλα καλώς και έχουμε κάτσει να φάμε, κοιμάται για κάνα δίωρο η δεσποινίδα μας και γυρνάω και βλέπω αυτό..View attachment 66584 πιάνουμε το γάντι βούρτσα και αρχίζουν ναι φεύγουν τούφες!View attachment 66585 αλλάζει τρίχωμα; και είναι δυνατόν μέσα σε τόσο λίγο διάστημα να ξεκινήσει να μαδάει έτσι;;
Βασικά αυτο δεν είναι τριχα..Έτσι φεύγουν οι τρίχες από τον Δία με το χερι...Η βούρτσα μπουκωνει απλα.

Πάντως μπορεί να είναι το παιδικό τρίχωμα που φεύγει και εκτός αυτού είναι ανοίξη
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τελείως άσχετο, αλλά αυτό

κάνει κακά του όπως κατουράει, με το πόδι όρθιο (για να καταλάβεις για τι Ραν Ταν Πλαν μιλάμε).
το κάνει κι ο Ήρωας πολλές φορές. άλλες φορές κάθεται άλλες φορές σηκώνει πόδι.

εν τω μεταξύ η θηλυκιά μου ΠΑΝΤΑ κατουράει σαν αγοράκι με το πόδι της σηκωμένο.

το θεωρώ εντελώς νορμάλ. με την εκτροφέα μας ρίχνουμε κάτι γέλια, ότι έχουν πιάσει το κλίμα της εποχής και διαλύουν τα στερεότυπα των φύλων, η Χάιντι τα κατουράει, ο Ηρωας τα έχει χεσμένα :p:D
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Βασικά αυτο δεν είναι τριχα..Έτσι φεύγουν οι τρίχες από τον Δία με το χερι...Η βούρτσα μπουκωνει απλα.

Πάντως μπορεί να είναι το παιδικό τρίχωμα που φεύγει και εκτός αυτού είναι ανοίξη
Με το χέρι άντε να της φεύγουν 2-3 τόσο καιρό. ποτέ δεν είχε τρελή τριχόπτωση, πάντα στα φυσιολογικά προς το λίγο ήταν τα επίπεδα της. Αυτό που με σόκαρε είναι ότι 3 ώρες πριν την είχα αγκαλιά και άφησε απλά λίγες τρίχες πάνω στα ρούχα και τώρα ξαφνικά κυριολεκτικά τούφες!:eek::confused:
εν τω μεταξύ η θηλυκιά μου ΠΑΝΤΑ κατουράει σαν αγοράκι με το πόδι της σηκωμένο.

το θεωρώ εντελώς νορμάλ. με την εκτροφέα μας ρίχνουμε κάτι γέλια, ότι έχουν πιάσει το κλίμα της εποχής και διαλύουν τα στερεότυπα των φύλων, η Χάιντι τα κατουράει, ο Ηρωας τα έχει χεσμένα :p:D
και τούτη δω σηκώνει πολλές φορές πόδι στον αέρα γιατί την ενοχλεί να λερώνεται η λαίδη :ROFLMAO: έχουμε εξελιχθεί σε πολύ μη μου άπτου :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Eroe


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Με το χέρι άντε να της φεύγουν 2-3 τόσο καιρό. ποτέ δεν είχε τρελή τριχόπτωση, πάντα στα φυσιολογικά προς το λίγο ήταν τα επίπεδα της. Αυτό που με σόκαρε είναι ότι 3 ώρες πριν την είχα αγκαλιά και άφησε απλά λίγες τρίχες πάνω στα ρούχα και τώρα ξαφνικά κυριολεκτικά τούφες!:eek::confused:
Το Δία τον χτενισα σήμερα...Αν το θυμηθώ μεθαύριο που είναι πάλι θα βγάλω φωτογραφίες για να καταλάβεις
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf