Kαλώς σας βρήκαμε! (ΓΠ, Labrador, Cane Corso)


3 Μαϊου 2013
129
0
όχι μόνο φωτογραφίες αλλά και βίντεο των κουταβιών (εκτός απο τα απαραίτητα έγγραφα..) είναι τα ελάχιστα που πρέπει να ζητήσει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης που δεν βλέπει τα σκυλιά απο κοντά ,με τα ίδια του τα μάτια πριν πάρει το κουτάβι του...
Μα θα πάω απο κοντά να τα δω... ΠΟιος ο λογος να ζητήσω βίντεο;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Όταν πας θα δεις τα κουτάβια μία φορά και θα πρέπει να διαλέξεις με την βοήθεια του εκτροφέα. Με το video μπορείς να δεις αρκετά πράγματα, βασικά την συμπεριφορά τους μέσα στη αγέλη τους και την συμπεριφορά τους σε κάποια τεστακια που κάνει ο εκτροφέας να έχεις μια καλύτερη εικόνα για όταν πας.
Σίγουρα λόγο απειρίας θα πρέπει να ακούσεις τον εκτροφέα αφου τα ζει καθημερινά αλλά είναι καλό να έχεις δει και κάποια πράγματα και να τα έχεις συζητήση μαζί του πριν.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Οτι πεις!

Μα θα πάω απο κοντά να τα δω... ΠΟιος ο λογος να ζητήσω βίντεο;
βλέπω μια ''εξέλιξη'' στον τρόπο που απαντάς....:rolleyes:

αν πας στο εκτροφείο -πριν πάρεις το κουτάβι-τόσο το καλύτερο!
καλό θα ήταν πάντως να παρακολουθείς την εξέλιξη των κουταβιών απο τις πρώτες τους μέρες στην ζωή...

ένας απο τους σημαντικότερους λόγους που δεν θα συνιστούσα ποτέ σε κάποιον άπειρο να πάρει κουτάβι απο έναν (άγνωστο) εκτροφέα, που βρίσκεται μακριά, και με δύσκολη την άμεση πρόσβαση είναι αυτός ακριβώς....
ότι δηλ. δεν υπάρχει η δυνατότητα επαφής /γνωριμίας του με την τοκετοομάδα ώστε να αποκτήσει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης την ελάχιστη ικανότητα κρίσης και επιλογής....

όμως το να λες σε έναν εκτροφέα ότι δεν θέλεις να σου στείλει φωτογραφίες των κουταβιών της γέννας για την οποία ενδιαφέρεσαι, το πιο πιθανό να φαντάζει στα αυτιά του απο αστείο εως αφελές.....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
το να λες σε έναν εκτροφέα ότι δεν θέλεις να σου στείλει φωτογραφίες των κουταβιών της γέννας για την οποία ενδιαφέρεσαι, το πιο πιθανό να φαντάζει στα αυτιά του απο αστείο εως αφελές.....
Με πιθανό αποτέλεσμα;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
χα....ανάλογα του πόσο σοβαρός είναι ο εκτροφέας....!:rolleyes:

ο σοβαρός θα σε κατατάξει στην black λιστ και δεν θα ξανασχοληθεί μαζί σου....!

ο απατεώνας ...θα τρίβει τα χέρια του για το κελεπούρι που γνώρισε..!
 




3 Μαϊου 2013
129
0
βλέπω μια ''εξέλιξη'' στον τρόπο που απαντάς....:rolleyes:

αν πας στο εκτροφείο -πριν πάρεις το κουτάβι-τόσο το καλύτερο!
καλό θα ήταν πάντως να παρακολουθείς την εξέλιξη των κουταβιών απο τις πρώτες τους μέρες στην ζωή...

ένας απο τους σημαντικότερους λόγους που δεν θα συνιστούσα ποτέ σε κάποιον άπειρο να πάρει κουτάβι απο έναν (άγνωστο) εκτροφέα, που βρίσκεται μακριά, και με δύσκολη την άμεση πρόσβαση είναι αυτός ακριβώς....
ότι δηλ. δεν υπάρχει η δυνατότητα επαφής /γνωριμίας του με την τοκετοομάδα ώστε να αποκτήσει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης την ελάχιστη ικανότητα κρίσης και επιλογής....

όμως το να λες σε έναν εκτροφέα ότι δεν θέλεις να σου στείλει φωτογραφίες των κουταβιών της γέννας για την οποία ενδιαφέρεσαι, το πιο πιθανό να φαντάζει στα αυτιά του απο αστείο εως αφελές.....
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, γιατί είπαμε να πάω απο εκει, να μιλήσουε]με να δω τα κουτάβια κλπ και αν ειναι αυτο ποθ ζητάω, τότε να πάρω. Επίσης μου είπε οτι θα ήταν καλό μιας και είμαστε κοντά και μπορούμε και με το αμάξι να πάμε Σκοπια, να έρθω 1-2 φορές πριν πάω για να πάρω κουτάβι γιανα δω ακριβώς ποιο μου ταιριάζει.
 


george 1

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
53
123
Θεσσαλονικη
Αφού κατέληξες σ΄αυτό το εκτροφείο, ίσως θα έπρεπε να δεις κι αυτή τη γέννα που έχουν στο site: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.480327902040336.1073741825.100001893914427&type=1 (ο πατέρας είναι WW και έχει δώσει πολύ καλούς απογόνους) ή μπορείς απλά να ρωτήσεις αν όλα τα κουτάβια είναι "κλεισμένα" ήδη. Πάντως αφού μπήκες στη διαδικασία να ψάξεις εκτός Ελλάδος, λίγο πιο πάνω,στο Νις, βρίσκεται το Cane Corso Sangue Magnifica Kane Korso Dogo Canario Srbija Serbia , ένα από τα καλύτερα εκτροφεία cane corso.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Αφού κατέληξες σ΄αυτό το εκτροφείο, ίσως θα έπρεπε να δεις κι αυτή τη γέννα που έχουν στο site: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.480327902040336.1073741825.100001893914427&type=1 (ο πατέρας είναι WW και έχει δώσει πολύ καλούς απογόνους) ή μπορείς απλά να ρωτήσεις αν όλα τα κουτάβια είναι "κλεισμένα" ήδη. Πάντως αφού μπήκες στη διαδικασία να ψάξεις εκτός Ελλάδος, λίγο πιο πάνω,στο Νις, βρίσκεται το Cane Corso Sangue Magnifica Kane Korso Dogo Canario Srbija Serbia , ένα από τα καλύτερα εκτροφεία cane corso.
Ευχαριστώ αλλά έχω ήδη καταλήξει σε εκτροφέα. Εχουν κανει νομίζω και κάποιες γέννες με σκυλιά αυτού του εκτροφείου.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Να ρωτησω κατι βρε παιδια, ειπατε οτι ψαχνατε καιρο για γ.π και λαμπραντορ , και αν καταλαβα καλα μεσα σε ενα σαββατοκυριακο επιλεξατε κανε κορσο και βρηκατε και εκτροφεα?
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Να ρωτησω κατι βρε παιδια, ειπατε οτι ψαχνατε καιρο για γ.π και λαμπραντορ , και αν καταλαβα καλα μεσα σε ενα σαββατοκυριακο επιλεξατε κανε κορσο και βρηκατε και εκτροφεα?
Όταν λέω ψάχναμε εννούσα απο ψάχναμε γενικά για σκυλιά, κατεβαίναμε σε εκθέσεις και όταν καταλήξαμε στις 2 αυτές φυλές, μιλήσαμε με εκπαιδευτές, εκτροφείς και πάλι εκθέσεις. Αφού ξέρουμε όσο χρειάζεται για εναν σκύλο, γιατί να μην καταλήξουμε εγκαίρως;
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Κοιτα στις εκθεσεις συνηθως βλεπεις καλυτερα φυλες που σε ενδιαφερουν, οποτε εγω προσωπικα θα μιλαγα με εκτροφεις φυλων που με ενδιαφερουν αμεσα σε μια εκθεση και τις οποιες εχω μελετησει λιγο και ξερω δυο πραματα ετσι ωστε να εχω μια καλυτερη συζητηση με τον εκτροφεα. Εννοειται στις εκθεσεις βλεπεις και αλλες φυλες αλλα οπως και να το κανουμε επικεντρωνεις το ενδιαφερον σε λιγες φυλες . Το οτι ξερετε γενικα για σκυλους δεν σημαινει οτι ξερετε λεπτομερειες και αιματα μιας συγκεκριμενης φυλης και ουτε τα μαθαινετε σε ενα σαββατοκυριακο για να μπορειτε να εχετε αποψη για μια φυλη . Εγω προσωπικα μονο για ελβετικα μπορω να εχω μια αποψη και αυτη με μετρο αφου τους τελευταιους μηνες μονο με αυτη ασχολουμαι , οποτε για οποιαδηποτε αλλη φυλη μονο στα γενικα μπορω να μεινω και ουτε να ειμαι σε θεση να διακρινω διαφορες σε σκυλους και ουτε μπορω να διαλεξω εκτροφεα πχ λαμπραντορ σε ενα διημερο και ας εχει τα καλυτερα σκυλια γιατι πολυ απλα δεν ξερω να ξεχωριζω τα καλα λαμπ απο τα τελεια λαμπ ή ακομα και απο τα οχι τοσο καλα. Δεν θελω να σας την πω αφου εσεις ξερετε τι ειναι καλυτερο για εσας απλα εκφραζω καποιες αποριες
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Διαβάζοντας όλο το θέμα,καταρχήν,κρίμα που δεν επιλέξατε Γερμανικό Ποιμενικό *agapoylas*
Δευτερον,φαινεστε πραγματικά ενημερωμένοι εφόσον τρέχετε σε εκθεσεις κτλ.Όμως,το γεγονος ότι θέλατε αρχικά Γερμανικο Ποιμενικό για να τον πηγαινετε σε εκθέσεις και για να τον δανείσετε στο φίλο σας να τον κανει αξιωματικό της αστυνομίας,με κανει να αναρωτιέμαι τελικά το λόγο που θέλετε να πάρετε σκύλο.Παρ'ολα αυτά,καλώς να δεχτείτε το κουτάβι σας και να είναι πάντα υγιές!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Δευτερον,φαινεστε πραγματικά ενημερωμένοι εφόσον τρέχετε σε εκθεσεις κτλ.Όμως,το γεγονος ότι θέλατε αρχικά Γερμανικο Ποιμενικό για να τον πηγαινετε σε εκθέσεις και για να τον δανείσετε στο φίλο σας να τον κανει αξιωματικό της αστυνομίας,με κανει να αναρωτιέμαι τελικά το λόγο που θέλετε να πάρετε σκύλο.Παρ'ολα αυτά,καλώς να δεχτείτε το κουτάβι σας και να είναι πάντα υγιές!
Δεν ξερω κατα ποσο καποιος " ενημερωμενος" μεσα σε ενα σαββατοκυριακο επιλεγει ρατσα και εκτροφεα επειδη ειδε κατι που του αρεσε σε ενα φιλο και ξεχναει ολη την ερευνα που ειχε κανει παλαιοτερα για ρατσες που τον ενδιεφεραν (αν ειχε κανει ερευνα δηλαδη) . Και τετοια αλλαγη γνωμης παρατηρειται ολο και πιο συχνα τελευταια στο φορουμ με διαφορες αδυμανιες σε φυλες που προκυπτουν απο την μια μερα στην αλλη αφου εχουμε αναλωσει σαλιο και φαια ουσια για αλλες .
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Δεν ξερω κατα ποσο καποιος " ενημερωμενος" μεσα σε ενα σαββατοκυριακο επιλεγει ρατσα και εκτροφεα επειδη ειδε κατι που του αρεσε σε ενα φιλο και ξεχναει ολη την ερευνα που ειχε κανει παλαιοτερα για ρατσες που τον ενδιεφεραν (αν ειχε κανει ερευνα δηλαδη) . Και τετοια αλλαγη γνωμης παρατηρειται ολο και πιο συχνα τελευταια στο φορουμ με διαφορες αδυμανιες σε φυλες που προκυπτουν απο την μια μερα στην αλλη αφου εχουμε αναλωσει σαλιο και φαια ουσια για αλλες .
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Απλά προσπαθούσα να είμαι ευγενική,εξού και το ''φαίνεστε'' :)
Το θέμα δεν είναι τι μας αρέσει.Σαφώς και υπάρχουν προτιμήσεις σε ράτσες,όμως πχ.αν εμένα μου αρέσει ένα σκυλί αγίου βερνάρδου,αυτό σημαίνει οτι μπορώ να ανταποκριθώ και στις ανάγκες του;Τα παιδιά εδώ φαίνονται ναι μεν ενημερωμένα (πχ θα πάρουν σκύλο από εκτροφέα και όχι απο Pet shop)αλλά προφανώς δεν ειναι ενημερωμένοι ότι ένα σκυλί δεν ειναι μόνο το ''φαινεστε''.Το ότι είδαν ένα cane corso μια μέρα,δε σημαίνει ότι ξέρουν τις ανάγκες του και το πως συμπεριφέρεται.Ειδικά αν αρχικά,δεν ήταν καν μέσα στις επιλογές τους(Γ.Π.-Λαμπραντόρ).
 










3 Μαϊου 2013
129
0
Λοιπόν για να ξεκαθαριστούν τα πράγματα. Αρχικά είμασταν ανάμεσα σε ροτβαιλερ, γερμανικό, και κάνε κόρσο. Αυτό σημαίνει οτι ψάξαμε όσο πιο πολύ μπορούσαμε για αυτές τις φυλές και είδαμε οτι τα ροτ και τα κανε ήταν τα πιο απαιτητικά και γι αυτό τα διαγράψαμε απο την λίστα(και για το οτι ο δικος μου φοβατε τα ροτ) αλλά κυρίως γι αυτό.

Έπειτα εγώ ήθελα γερμανικό και ο Γιάννης είπε πως θα ήταν καλό να κοιτάξουμε και τα λαμπραντορ. Ετσι αρχισαμε να μαθαίνουμε τα πάντα γι αυτές τις 2 φυλές που μας ενδιέφεραν (χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως δεν είχαμε κάνει ανάλογη έρευνα και για τα ροτ και τα κάνε.

Μάλιστα εγώ μιλούσα καιρό με τον εκτροφέα). Μεχρι τότε δεν είχα προκύψει θέμα φύλαξης και γι αυτό δεν είχαμε στα σχέδια κάποιον εκπαιδευτή. Όμως μετά απο κάτι γεγονότα, αποφασίσαμε πως το σκυλί μας θα είναι φύλακας.

Έτσι διαγράφικε το λαμπραντορ, ο εκπαιδευτής έγινε πλέον βαδικό κομμάτι σου σχεδίου μας και λόγοω του ότι δεν θα είμασταν απλά 2 άπειροι, οι οποίοι παίνρουν εναν απαιτητικό σκύλο, αλλά θα είχαμε βοήθεια εκπαιδευτή και εκτροφέα και σε συνδυασμό με το περιστατικό στο χωριό, καταλήξαμε στο ότι μας ταιριάζει καλύτερα το Κάνε Κόρσο.