Kαλώς σας βρήκαμε! (ΓΠ, Labrador, Cane Corso)


3 Μαϊου 2013
129
0



Γεια σας! Καλώς σας βρήκα! Ονομάζομαι Μαρία και μαζί μετο αγόρι μου, τον Γιάννη, θέλουμε να πάρουμε ένα σκυλάκι. Θα είναι το πρώτο μαςσκυλάκι.Όταν αποφασίσαμε λοιπόν να αποκτήσουμε ένα, άρχισα να διαβάζω για τοπώς μεγαλώνει σωστά ένα κουτάβι, για τις ράτσες, για την εκπαίδευση. Αυτόξεκίνησε από το 2008.


Έτσι, διαβάζοντας όσα περισσότεραμπορούσα, κατέληξα σε 2 φυλές: Γερμανικός Ποιμενικός ή Λαμπραντόρ.Η αλήθειαείναι πως εγώ θέλω περισσότερο Γερμανικό αλλά το αγόρι μου Λαμπραντόρκαι έτσιείπαμε να γραφτούμε στο φόρουμ σας για να μας πείτε και εσείς την γνώμη σας.


Αφού λοιπόν καταλήξαμε σε αυτές τις 2φυλές, αρχίσαμε να μελετάμε το πρότυπα, επισπευτήκαμε εκτροφείς από κοντά καιμιλήσαμε μαζί τους, είδαμε τα σκυλιά τους, μας εξήγησαν για τις γραμμές κάθεεκτροφείου και γενικά μας έλυσαν ότι απορίες μας είχαν προκύψει από αυτά πουδιαβάσαμε.


Όλα τα σκυλιά που είδαμε και των 2αυτών φυλών, αν και διαφορετικά μεταξύ τους, με διαφορετικές απαιτήσεις, μαςέκαναν πολύ καλή εντύπωση και πλέον δεν ξέρουμε ποια φυλή να επιλέξουμε, αν καιο καθένας μας κλίνει περισσότερο κάπου… Εμένα για παράδειγμα, μου αρέσει οσκύλος να δένετα ιπερισσότερο με ένα άτομο, ενώ στον Γιάννη, αρέσει να είναιδεκτικός και φιλικός προς όλους, γιατί η αλήθεια είναι έρχονται συχνά φίλοι μαςστο σπίτι. Επίσης θέλουμε και οι 2 ένα δραστήριο σκυλί, και μάλλον θα τογράψουμε σε agility αν πρόκειται για Λαμπραντόρκαι σε IPO ή σε Mondioring, ανπρόκειταιγια Γερμανικό. Και τις 2 περιπτώσεις θα το κατεβάζουμε σε εκθέσεις.


Αυτά από εμάς, ελπίζουμε να μηνκουράσαμε,
Ευχαριστούμε



 
Last edited:


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθατε στο φορουμ.
Πραγματικα ειναι εντυπωσιακο το ποσο ενημερωμενοι ειστε και εχετε κανει πραγματικα ολες τις σωστς κινησεις. Δεν βιαστηκατε απλα να παρετε ενα σκυλο απο που να ναι.
Πολυ ομορφο το ποστ απλα υπαρχει ενα θεμα. Εχετε φτοντισει για ολα (να κοιταξετε ποια ρατσα σας ταιριαζει, επισκεφτηκατε εκτροφεια και μιλησατε με εκτροφεις, θα γραψετε τα σκυλιο σε ΙPO ή agility αντιστοιχα) και εχεται αφησει σε εμας να διαλεξουμε με τι σκυλο θα ζειτε τα επομενα 10-15 χρονια. Αυτη ειναι μια αποφαση που πρεπει αν την παρετε οι 2 σας. Να δειτε τα συν και τα πλην και να αποφασισεται. Και τα δυο ειναι πανεξυπνα, παιχνιδιαρικα με την θεληση να σας ευχαριστησουν (αν και προσωπικα με αυτο εχω συνδεσει τον γ.π , δηλαδη οτι θα κανει τα παντα για να σε ευχαριστησει), Το οτι δενεται με ενα ατομο ειναι αληθεια αλλα υπαρχει περιπτωση αυτο το ατομο να ειναι το αγορι σου και οχι εσυ. Εμενα μαρεσει πολυ η τρελα τον λαμπ παντως και ειναι οντως πιο κοινωνικα και οχι τοσο επιφυλακτικα με τους ξενουνς. Ειναι οντως δυσκολη αποφαση γιατι και τα δυο ειναι καταπληκτικα σκυλια και το καθενα ξεχωριστο με τον τροπο του. Αλλα ειναι δυο τελειως διαφορετικα σκυλια, πρεπει να δειτε τι ταιριαζει με τον τροπο ζωης σας.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Καλως ηρθατε στο φορουμ.
Πραγματικα ειναι εντυπωσιακο το ποσο ενημερωμενοι ειστε και εχετε κανει πραγματικα ολες τις σωστς κινησεις. Δεν βιαστηκατε απλα να παρετε ενα σκυλο απο που να ναι.
Πολυ ομορφο το ποστ απλα υπαρχει ενα θεμα. Εχετε φτοντισει για ολα (να κοιταξετε ποια ρατσα σας ταιριαζει, επισκεφτηκατε εκτροφεια και μιλησατε με εκτροφεις, θα γραψετε τα σκυλιο σε ΙPO ή agility αντιστοιχα) και εχεται αφησει σε εμας να διαλεξουμε με τι σκυλο θα ζειτε τα επομενα 10-15 χρονια. Αυτη ειναι μια αποφαση που πρεπει αν την παρετε οι 2 σας. Να δειτε τα συν και τα πλην και να αποφασισεται. Και τα δυο ειναι πανεξυπνα, παιχνιδιαρικα με την θεληση να σας ευχαριστησουν (αν και προσωπικα με αυτο εχω συνδεσει τον γ.π , δηλαδη οτι θα κανει τα παντα για να σε ευχαριστησει), Το οτι δενεται με ενα ατομο ειναι αληθεια αλλα υπαρχει περιπτωση αυτο το ατομο να ειναι το αγορι σου και οχι εσυ. Εμενα μαρεσει πολυ η τρελα τον λαμπ παντως και ειναι οντως πιο κοινωνικα και οχι τοσο επιφυλακτικα με τους ξενουνς. Ειναι οντως δυσκολη αποφαση γιατι και τα δυο ειναι καταπληκτικα σκυλια και το καθενα ξεχωριστο με τον τροπο του. Αλλα ειναι δυο τελειως διαφορετικα σκυλια, πρεπει να δειτε τι ταιριαζει με τον τροπο ζωης σας.
Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια,

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές και δεν έχουμε καταλήξει κάπου…. Κάποια χαρακτηριστικά που μου αρέσουν πολύ το βρίσκω διάσπαρτα και στις 2 ράτσες, το ίδιο και ο Γιάννης, γι' αυτό είναι και τόσο δύσκολο για εμάς να αποφασίσουμε, γιατί χαρακτηριστικά που θέλουμε να έχει ο σκύλος, συναντάμε κάποια στην μια φυλή και κάποια άλλα στην άλλη.

Παράδειγμα, εγώ όπως είπα θέλω ο σκύλος θα είναι πιο δεμένος με έναν, αλλά παράλληλα να έχει και αυτή την τρέλα.Και ακριβώς εδώ κολλάω, διότι ο Γερμανικός δένεται πιο πολύ με ένα άτομο όμως είναι γενικά ένα «σοβαρό» σκυλί. Το Λαμπραντόρ από την άλλη, δένεται με όλη την οικογένεια, όμως έχει την τρέλα που μου αρέσει…

Επίσης είναι και το θέμα της προστασίας… Θέλουμε να είναι φύλακας, αλλά ταυτόχρονα να μην είναι καχύποπτος με τους ανθρώπους, γιατί έχουμε πολλές επισκέψεις! Φαινομενικά είναι 2 αντικρουόμενα χαρακτηριστικά αλλά οι εκτροφείς μας είπαν πως με την κατάλληλη κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση δεν είναι αδύνατο για ένα γερμανικό.
 
Last edited:


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλησπέρα, η φύλαξη που μπορεί να κάνει το λαμπραντόρ περιορίζεται πολλές φορές στην προειδοποίηση (το οποίο δεν ξέρω αν είναι επίκτητο χαρακτηριστικό ή οχι) ενώ ο γερμανικός ποιμενικός, με την κατάλληλη εκπαίδευση και τα κατάλληλα αίματα θα είναι σε θέση να προχωρήσει λίγο παραπάνω. Επίσης επειδή είδα οτι γενικότερα υπάρχει μια επιφυλακτικότητα για τους επισκέπτες σας, μπορεί ο γερμανικός ποιμενικός να είναι πιο επιφυλακτικός αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα μπορείτε να έχετε επισκεψεις στο σπίτι σας και στην τελική δε χρειάζεται όλοι όσοι έρχονται στο σπίτι σας να τραβάνε και να τσιμπάνε το κουτάβι.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Καλως ηρθατε παιδια !!! αφου το εχετε ριξει το ψαξιμο δεν νομιζω οτι μπορουμε να σας πουμε τιποτα για την επιλογη , οποτε σκεφτειτε το καλα και παρτε την αποφαση σας με ηρεμια . Τον γερμανικο τον θελετε μορφολογικο απο οσο καταλαβα ε?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Αν είσατε σίγουροι ότι θέλετε ανα αποκτησετε κουταβι (υποχρεωσεις-κλπ...) και ειναι απαραιτητο να εκτελει καθηκοντα προστασιας, τοτε ειναι μονοδρομος.

Μιλαμε για μια υπευθυνη δεσμευση 10-11-12-13-16 ετων...!!!
Μιλάμε για επαγγελματικό "εκτροφικό" κουταβι...



ΥΓ
Ελεος...Οχι παλι διακρισεις μορφολογικο-εργασιακο...
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Ο Γερμανικός ναι,μάλλον μορφολογικός θα είναι, εφόσον η φύλαξη δεν είναι υποχρεωτική. Απλά το σκεφτόμασταν σαν ενδεχόμενο. Νομίζω ότι ο εργασιακός έχει ελαφρώς περισσότερες απαιτήσεις και είναι για πιο έμπειρους ιδιοκτήτες, απ'οτι μας είπαν και οιεκτροφείς δηλαδή. Οπότε μορφολογικός θα είναι.

Γενικά έχω δεν έχω πρόβλημα να"τσιμπάνε" τον σκύλο μου. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει ο σκύλος και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο. Υπάρχει περίπτωση να δαγκώσει έστω και ελαφρά για προειδοποίησει αν πάνε να τον χαϊδέψουν, τσιμπήσουν κλπ;

Εγώ προσωπικά όταν βλέπω γερμανικά στον δρόμο θέλω να ορμήσω και να τους φάω τα μάγουλα και να τα ζουλάω, αλλά δεν το κάνω γιατί δεν ξέρω αν ο σκύλος είναι επιθετικός, φύλακας ή κάτι άλλο. Ενώ με τα Λαμπραντόρ είμαι πιο ανοιχτή, και πάλι κρατάω μια πισινή και δεν τα ζουλάω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει Λαμπραντόρ από κοντά μου και να μην το χαϊδέψω!

Είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε κουτάβι και είμαστε έτοιμοι για οποιαδήποτε μακρόχρονη δέσμευση!
 
Last edited:


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Ο Γερμανικός ναι,μάλλον μορφολογικός θα είναι, εφόσον η φύλαξη δεν είναι υποχρεωτική. Απλά το σκεφτόμασταν σαν ενδεχόμενο. Νομίζω ότι ο εργασιακός έχει ελαφρώς περισσότερες απαιτήσεις και είναι για πιο έμπειρους ιδιοκτήτες, απ'οτι μας είπαν και οιεκτροφείς δηλαδή. Οπότε μορφολογικός θα είναι.

Γενικά έχω δεν έχω πρόβλημα να"τσιμπάνε" τον σκύλο μου. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει ο σκύλος και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο. Υπάρχει περίπτωση να δαγκώσει έστω και ελαφρά για προειδοποίησει αν πάνε να τον χαϊδέψουν, τσιμπήσουν κλπ;

Εγώ προσωπικά όταν βλέπω γερμανικά στον δρόμο θέλω να ορμήσω και να τους φάω τα μάγουλα και να τα ζουλάω, αλλά δεν το κάνω γιατί δεν ξέρω αν ο σκύλος είναι επιθετικός, φύλακας ή κάτι άλλο. Ενώ με τα Λαμπραντόρ είμαι πιο ανοιχτή, και πάλι κρατάω μια πισινή και δεν τα ζουλάω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει Λαμπραντόρ από κοντά μου και να μην το χαϊδέψω!

Είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε κουτάβι και είμαστε έτοιμοι για οποιαδήποτε μακρόχρονη δέσμευση!
Δηλαδή; O 'μορφολογικος' δεν κανει για φυλακας;
Δεν καταλαβαινω το τσιμπανε...

Ο σωστα κοινωνικοποιημενος-εκπαιδευμενος σκυλος δεν ειναι ανισορροπος σκυλος. Αυτο που λες εχει να κανει με χαζομαρες "περι σκυλου φυλακα"..

Διαβαστε και μιληστε και με εκπαιδευτες πριν την αποκτηση!!!
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Δηλαδή; O 'μορφολογικος' δεν κανει για φυλακας;
Δεν καταλαβαινω το τσιμπανε...

Ο σωστα κοινωνικοποιημενος-εκπαιδευμενος σκυλος δεν ειναι ανισορροπος σκυλος. Αυτο που λες εχει να κανει με χαζομαρες "περι σκυλου φυλακα"..

Διαβαστε και μιληστε και με εκπαιδευτες πριν την αποκτηση!!!
Όχι δεν είπα αυτό, ότι δηλαδή ο μορφολογικός δεν κάνει για φύλαξη, αλλά ότι αν ήθελα ντε και καλά φύλαξη μάλλον θα έπαιρνα εργασιακό που έχει κάποια ένστικτα πιο ανεπτυγμένα.

Έχουμε μιλήσει και με εκπαιδευτές.

Απλά τονίζω πως ο γερμανικός έχει περισσότερο ανεπτυγμένο το ένστικτο της φύλαξης από το Λαμπραντόρ και γι'αυτό μπορεί να αντιδράσει αρνητικά σε κάποιον που θα πάει να τον πειράξει ή να τον χαϊδέψει...
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Όχι δεν είπα αυτό,ότι δηλαδή ο μορφολογικός δεν κάνει για φύλαξη, αλλά ότι αν ήθελα ντε και καλάφύλαξη μάλλον θα έπαιρνα εργασιακό που έχει κάποια ένστικτα πιο ανεπτυγμένα.

Έχουμε μιλήσει και με εκπαιδευτές.

Απλά τονίζω πως ο γερμανικός έχειπερισσότερο ανεπτυγμένο το ένστικτο της φύλαξης από το Λαμπραντόρ και γι'αυτόμπορεί να αντιδράσει αρνητικά σε κάποιον που θα πάει να τον πειράξει ή να τονχαϊδέψει...

Γιατι δηλαδη ο "μορφολογικος" δεν κανεi για "ντε και καλα φυλαξη" ;;;
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Γιατι δηλαδη ο "μορφολογικος" δεν κανεi για "ντε και καλα φυλαξη" ;;;
Κάνει αλλά όπως σου εξήγησα δεν έχει κάποια ένστικτα τόσο ανεπτυγμένα όσο ο εγρασιακός που όπως λεει και το όνομά του είναι σκύλος για εργασίες και όχι απλά πετ. Άρα αν ήθελα σκύλο για μια εργασία, όπως η φύλαξη, θα προτιμούσα τον εργασικό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο Γερμανικός ναι,μάλλον μορφολογικός θα είναι, εφόσον η φύλαξη δεν είναι υποχρεωτική. Απλά το σκεφτόμασταν σαν ενδεχόμενο. Νομίζω ότι ο εργασιακός έχει ελαφρώς περισσότερες απαιτήσεις και είναι για πιο έμπειρους ιδιοκτήτες, απ'οτι μας είπαν και οιεκτροφείς δηλαδή. Οπότε μορφολογικός θα είναι.

Γενικά έχω δεν έχω πρόβλημα να"τσιμπάνε" τον σκύλο μου. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει ο σκύλος και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο. Υπάρχει περίπτωση να δαγκώσει έστω και ελαφρά για προειδοποίησει αν πάνε να τον χαϊδέψουν, τσιμπήσουν κλπ;

Εγώ προσωπικά όταν βλέπω γερμανικά στον δρόμο θέλω να ορμήσω και να τους φάω τα μάγουλα και να τα ζουλάω, αλλά δεν το κάνω γιατί δεν ξέρω αν ο σκύλος είναι επιθετικός, φύλακας ή κάτι άλλο. Ενώ με τα Λαμπραντόρ είμαι πιο ανοιχτή, και πάλι κρατάω μια πισινή και δεν τα ζουλάω αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει Λαμπραντόρ από κοντά μου και να μην το χαϊδέψω!

Είμαστε σίγουροι ότι θέλουμε κουτάβι και είμαστε έτοιμοι για οποιαδήποτε μακρόχρονη δέσμευση!
Ο Γερμανικός Ποιμενικός χωρίς διακρίσεις με σωστό ταπαρεμέντο, σωστό χαρακτήρα και σωστό μυαλουδάκι εφόσον ασχοληθείτε βγάζει μια χαρά την φύλαξη!

Δεν έχει βγάζει λιγότερο ή περισσότερο ο ένας ή ο άλλος!
Άπαξ και το μυαλουδάκι δουλεύει, έχει πάρει γενετικά πραγματάκια σωστά και φροντίσετε και εσείς να ασχοληθείτε μετέπειτα μια χαρά φυλαξούλα θα βγάλει.

Μαρία και Γιάννη θα πρέπει να καταλάβετε το εξής!
Η φύλαξη είναι ένα από τα καθήκοντα του σκύλου αυτού!
Δεν είναι συνεχόμενη συμπεριφορά!

Αν δεχθείς τον επισκέπτη σπίτι σου εσύ δεν έχει κανένα λόγο να μην τον δεχθεί και ο σκύλος σου.
Αν έχει κοινωνικοποιηθεί σωστά, έχει σωστό χαρακτήρα και έχει εκπαιδευτεί σωστά μια χαρά θα είναι.

Η φύλαξη θέλει προσοχή!Αυτή είναι η αλήθεια!Στο χέρι σας είναι το τι θα χτίσετε!
Εφόσον κατασταλάξετε στο κουτάβι που θέλετε και δείτε αν "τραβάει" ο σκύλος και δείχνει διάθεση για να βγάλει φύλαξη τότε μια χαρά μπορείτε να τον δουλέψετε.

Εγώ θα σας πρότεινα να περιμένετε ώστε να σχηματίσετε μια πιο σωστή άποψη για το τι ζητάτε από τον σκύλο και κυρίως για τα χρακτηριστικά του.
Δεν θα σας συνιστούσα να προχωρήσετε σε απόκτηση αν δεν ξέρετε τι βήματα πρέπει να κάνετε ώστε να αρχίζετε να χτίζεται τον σκύλο.Η αλήθεια είναι ότι θέλει προεργασία πολύ.
Μιλάω αποκλειστικά για τον Γερμανικό Ποιμενικό γιατί θέσατε το στοιχείο της φύλαξης και μόνο αυτό.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Στελιο, δεν μας ενδιαφέρει η φύλαξη ως φύλαξη αλλά ως προειδοποίηση! Μας ενδιαφέρει πιο πολύ να είναι κοινωνικός, το οποίο επιτυγχάνεται με την σωστή κοινωνικοποίηση, όπως πολύ σωστά ανέφερες και εσύ.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Κάνει αλλά όπως σου εξήγησα δεν έχει κάποια ένστικτα τόσο ανεπτυγμένα όσο ο εγρασιακός που όπως λεει και το όνομά του είναι σκύλος για εργασίες και όχι απλά πετ. Άρα αν ήθελα σκύλο για μια εργασία, όπως η φύλαξη, θα προτιμούσα τον εργασικό.
Δεν γνωρίζετε τις διαφορές για αυτα τα πράγματα που αναφέρετε, νομίζω.

Εσείς γνωρίζετε τι θέλετε να αποκτήσετε και τους λόγους;
Πετ και εργασία, μορφολογικός και εργασιακός, γαύγισμα και φύλαξη... Κάπου έχετε πάρει το λάθος δρόμο.

Με βάση αυτα που λέτε, έχετε λάθος άποψη, και αυτη η λάθος άποψη για τα δικά μου κριτήρια, δεν σας κάνει ικανούς προς το παρών για να αποκτήσετε εναν Γ.Π. (έστω όπως λέτε εργασιακό ή μορφολογικό...).

Και ξανα ξανα ξανα ξανα ξανα ξανα λέμε ότι ο σωστός "σκύλος φύλακας" δεν ειναι ανισόροπος... Είναι ένας κοινωνικότατος σκύλος, έλεος !!!! Είναι ένας σκύλος πάνω απο όλα και μετά "σκύλος φύλακας" !!


Αν θέλετε απλά ένα γάυγισμα, πάρτε εναν άλλο σκύλο και όχι Γ.Π.
Αν θέλετε καθήκοντα προστασίας-αυτό που λέτε "σκύλο φύλακα" κατα κάποιον τρόπο, πάρτε Γ.Π.

Με ποιους εκπαιδευτές έχετε μιλήσει και με ποιουε εκπαιδευτές; ; ;
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Δεν έχω καταλάβει που είναι η ενστασή σου... Πραγματικά! Μπορείς να μου την εξηγήσεις; Εγώ είπα απλά οτι δεν θα έπερνα για πετ εναν εγρασιακό, με πολύ απλά λόγια. Όπως δεν θα έπερνα για απλό πετ και ενα μαλινουα. Δεν νομίζω να διαφωνούμε κάπου
 
Last edited:


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Μαριά καλώς όρισες! Κατ'αρχην χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους βλέπω κάποιο μέλος με την σωστή πληροφόρηση, κάποιον που δεν βιάστικε να αποκτήσει σκύλο, αλλά διάβασε, ρώτησε και μίλησε με εκτροφείς! Τα παιδιά εδώ απλά προσπαθούν να σου πούν οτι όσο καλά μπορεί να κάνει φύλαξη ένας εργασιακός τόσο καλά μπορεί και ένας μορφολογικός. Δεν υπάρχει διαφορά. Συμφωνώ και εγώ οτι δεν θα έπερνα εργασιακό ή μαλινουα για απλό πετ και κατάλαβα τί θες να πείς, απλά ίσως να μην τα έγραψες τόσο ξεκάθαρα! Με το καλό να πάρετε το κουτάβι σας και να μας το παρουσιάσετε!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Μαρία_Γιάννης, δεν υπάρχει περίπτωση το σκυλί να γυρίσει να δαγκώσει χωρίς λόγο αν το χαϊδέψει κάποιος στον οποίο έχετε επιτρέψει εσείς να το χαϊδέψει. Αν πονάει πολύ κάπου ή αν ενοχλείται υπερβολικά για κάποιο λόγο (σπάνια δηλαδή) ίσως να προειδοποιήσει(γρύλισμα) κάτι στο οποίο αν συμβεί πρέπει να δώσετε την απαραίτητη προσοχη για να σιγουρευτείτε αν είναι πρόβλημα υγείας ή πρόβλημα συμπεριφοράς και να πράξετε αναλόγως. Το να δαγκώσει το βρίσκω οχι αδιανόητο(ποτέ δεν ξέρεις) , αλλά κάπως απίθανο για έναν σωστά κοινωνικοποιημένο σκύλο.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτός ο ενθουσιασμός που δείχνεις (θα χαϊδευουν όλοι το σκυλάκι μου, θα το τραβάνε, θα το ζουλάνε κλπ κλπ) θα περάσει κάποια στιγμή, ειδικά όταν θα θέλεις να πας μια ήρεμη βόλτα με τον σκύλο σου και θα έρχονται τρέχοντας παιδάκια (κυρίως) κατα πάνω σου να το χαϊδεψουν(με αποτέλεσμα να τσιτώνει ο σκύλος και να δημιουργείται το ενδεχόμενο να αντιδράσει άσχημα), όσο να 'ναι η εμφάνιση του γερμανού το μειώνει αισθητά αυτό.
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ωραία! Με το καλό!!! Αντε να γινόμαστε πιο πολλοί εδω μέσα!!!:)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το πρότυπο:

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο Γερμανικός Ποιμενικός Σκύλος πρέπει να έχει ομαλή διάθεση, να είναι ισορροπημένος (με γερά νεύρα), με αυτοπεποίθηση, εντελώς άνετος (εκτός αν προκληθεί) και καλός εκ φύσεως, όπως και προσεκτικός και εύκολα εκπαιδεύσιμος. Πρέπει να διαθέτει κουράγιο, αγωνιστικότητα (μαχητικότητα) και σκληρότητα ούτως ώστε να είναι κατάλληλος ως συνοδός (σύντροφος), φύλακας, υπηρεσιακός σκύλος, Ποιμενικός και σκύλος καθηκόντων προστασίας και αμύνης.
Καλώς ήρθατε επί τη ευκαιρία!