Kαλώς σας βρήκαμε! (ΓΠ, Labrador, Cane Corso)


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Μαρία φαίνεται πώς ΓΠ θέλεις και αυτό πάρε αν και ο φίλος σου συμφωνεί.παρόλα αυτά έχω λαμπραντόρ και σε σχέση με άλλα σκυλιά μου αρέσει που είναι τόσο χαρούμενα με όλους ακόμα και με όλα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μαρία φαίνεται πώς ΓΠ θέλεις και αυτό πάρε αν και ο φίλος σου συμφωνεί.παρόλα αυτά έχω λαμπραντόρ και σε σχέση με άλλα σκυλιά μου αρέσει που είναι τόσο χαρούμενα με όλους ακόμα και με όλα.
Πέρα από αυτό αναφέρθηκε κάπου , δεν θυμάμαι σε πιο ποστ και να με συγχωράτε :p , ότι το λαμπραντορ είναι κοινωνικό με όλους (αλήθεια) και δεν δένεται ιδιαίτερα με κανέναν...Μεγάλυτερη π@παντζα δεν έχω ματαξανακούσει..Το ότι ενας σκύλος είναι από φύση του κοινωνικός, τρελένεται για την ανθρώπινη παρέα, του αρέσει να είναι ανάμεσα σε κόσμο και να κάνει χαρές σε όλους δεν σημαίνει ότι δεν έχει τον δικό του άνθρωπο με τον οποίο μοιράζεται μια μοναδική σχέση όπως όλοι οι σκύλοι.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Ευχαριστούμε πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

Και οι 2 κλίνουμε περισσότερο προς τον Γερμανικό Ποιμενικό. Μπορεί επίσης να είναι και εργασιακός, καθώς σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να τον χρησιμοποιήσουνστην Αστυνομία ως αξιωματικό.

Ένας φίλος μας είναι αστυνομικός και εφόσον θα επιλέξουμε μια φυλή «πολυεργαλείο» δεν θα είναι κακό να δουλεύει, γιατί αυτό θα τον ευχαριστεί κιόλας, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο, θα δούμε!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Στην αστυνομία, οι αστυνομικοί είναι οι χειριστές των σκύλων, που σημαίνει ότι ζουν και μαζί τους.

Δεν μπορείς να δανείσεις τον σκύλο σου στην αστυνομία για μια επιχείρηση και μετά να τον ξαναπάρεις.

Ο σκύλος μεγαλώνει και εκπαιδεύεται δίπλα στον χειριστή του που είναι και αστυνομικός και ο ίδιος.

Επίσης τα σκυλιά της αστυνομίας είναι σκυλιά για συγκεκριμένες δουλειές, που σημαίνει ότι δίνουν έμφαση σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του σκύλου και αφήνουν λίγο πίσω τα υπόλοιπα μιας που δεν χρειάζονται γιατί αυτοί οι σκύλοι χρησιμοποιούνται μια συγκεκριμένη δουλειά.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Στην αστυνομία, οι αστυνομικοί είναι οι χειριστές των σκύλων, που σημαίνει ότι ζουν και μαζί τους.

Δεν μπορείς να δανείσεις τον σκύλο σου στην αστυνομία για μια επιχείρηση και μετά να τον ξαναπάρεις.

Ο σκύλος μεγαλώνει και εκπαιδεύεται δίπλα στον χειριστή του που είναι και αστυνομικός και ο ίδιος.

Επίσης τα σκυλιά της αστυνομίας είναι σκυλιά για συγκεκριμένες δουλειές, που σημαίνει ότι δίνουν έμφαση σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του σκύλου και αφήνουν λίγο πίσω τα υπόλοιπα μιας που δεν χρειάζονται γιατί αυτοί οι σκύλοι χρησιμοποιούνται μια συγκεκριμένη δουλειά.
Κάνεις λάθος! Ο χειριστής δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα και ο ιδιοκτήτης. Ο εκπαιδευτής πρέπει να είναι ο ιδιοκτήτης! Εχουμε ρωτήσει μας είπαν ακριβώς αυτό το πράγμα! Πριν λίγο είχαμε κουβέντα για αυτό το θέμα με κάποιον απο την αστυνομία.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Αρα θα παρετε σκυλο "εργασιακο" και οχι "μορφολογικο" για να ειναι φυλακας...

Αρα θα παρετε σκυλο "εργασιακο" και οχι "μορφολογικο" για να τον ετοιμασετε-εκπαιδευσετε και να τον δανεισετε σε Ελληνικα δημόσια σώματα προσατσιας-ασφαλειας-αστυνομευσης για να παριστάνει τον αξιωματικο...
Θεωρείτε πως ο "εκτροφικός" κατα τα άλλα δεν κάνει για τέτοιου είδους δραστηριότητα, αν δεχτούμε αυτά που λέτε;

Έλεος ! ! !

Όπως σας ξανα-είπα εχθές... ¨Εχεττε πάρει λάθος δρόμο. Μην αποκτήσετε ακόμα σκύλο.

Με ποιυς εκτροφεις & εκπαιδευτες έχετε μιλήσει;
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Αρα θα παρετε σκυλο "εργασιακο" και οχι "μορφολογικο" για να ειναι φυλακας...

Αρα θα παρετε σκυλο "εργασιακο" και οχι "μορφολογικο" για να τον ετοιμασετε-εκπαιδευσετε και να τον δανεισετε σε Ελληνικα δημόσια σώματα προσατσιας-ασφαλειας-αστυνομευσης για να παριστάνει τον αξιωματικο...
Θεωρείτε πως ο "εκτροφικός" κατα τα άλλα δεν κάνει για τέτοιου είδους δραστηριότητα, αν δεχτούμε αυτά που λέτε;

Έλεος ! ! !

Όπως σας ξανα-είπα εχθές... ¨Εχεττε πάρει λάθος δρόμο. Μην αποκτήσετε ακόμα σκύλο.

Με ποιυς εκτροφεις & εκπαιδευτες έχετε μιλήσει;
Με εκτροφείς απο το χαουσ τζακσον, το χαους γκορ την Σεπερλαντ τον Τριαντη, τον Κοστοπουλο και άλλους. Εμάς αυτά μας είπαν, πως για στυνομία είναι καλύτερα ο εργαισκός. Αλλα ξαναλέω αυτό για την αστυνομία δεν είναι σίγουρο!
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Αρα θα παρετε σκυλο "εργασιακο" και οχι "μορφολογικο" για να ειναι φυλακας...

Αρα θα παρετε σκυλο "εργασιακο" και οχι "μορφολογικο" για να τον ετοιμασετε-εκπαιδευσετε και να τον δανεισετε σε Ελληνικα δημόσια σώματα προσατσιας-ασφαλειας-αστυνομευσης για να παριστάνει τον αξιωματικο...
Θεωρείτε πως ο "εκτροφικός" κατα τα άλλα δεν κάνει για τέτοιου είδους δραστηριότητα, αν δεχτούμε αυτά που λέτε;

Έλεος ! ! !

Όπως σας ξανα-είπα εχθές... ¨Εχεττε πάρει λάθος δρόμο. Μην αποκτήσετε ακόμα σκύλο.

Με ποιυς εκτροφεις & εκπαιδευτες έχετε μιλήσει;
Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πού διαφωνείς. Μην λες απλά "Μην πάρετε ακόμα σκύλο, έχετε πολλά να διαβάσετε". Εξηγησέ μας γιατί να μην πάρουμε ακόμα σκύλο; Τί λάθος κάνουμε. Ετσι θα μας βοηθήσεις.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Για μένα το μεγαλύτερο λάθος ... όχι δικό σας, προηγούνται άλλοι, εγινε τη στιγμή που οι λέξεις Γερμανικός Ποιμενικός και pet μπήκαν στην ίδια φράση...

Κατά τα άλλα βγάλε απο την εξίσωση το κομμάτι της αστυνομίας γιατι είναι πολύ πιθανόν να μην κατάλαβες κάτι καλά... ο σκύλος από όσο ξέρω και εγώ ζει με το χειριστή του όχι με τον ιδιοκτήτη του. Τώρα εγώ δεν θα πω εάν είσαστε έτοιμοι για σκύλο ή όχι, αλλά εάν καταλήξεις στον εργασιακό δεν θα πρέπει να είναι για θέματα φύλαξης, αλλά γιατί έχετε αποφασίσει συνειδητά ότι θέλετε κάτι παραπάνω σε θέματα εκπαίδευσης και ενασχόλησεις με σπορ από το σκύλο. Ο,τιδήποτε λιγότερο απλά θα επιβεβαιώνει τον Vasbar. Τώρα κατι τελευταίο...ποιος από όλους εκπαιδευτές ή εκτροφείς που ανέφερες σου είπε ότι δεν θα βγάλει φύλαξη ο μορφολογικός, πολύ θα ήθελα να μάθω.....
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Για μένα το μεγαλύτερο λάθος ... όχι δικό σας, προηγούνται άλλοι, εγινε τη στιγμή που οι λέξεις Γερμανικός Ποιμενικός και pet μπήκαν στην ίδια φράση...

Κατά τα άλλα βγάλε απο την εξίσωση το κομμάτι της αστυνομίας γιατι είναι πολύ πιθανόν να μην κατάλαβες κάτι καλά... ο σκύλος από όσο ξέρω και εγώ ζει με το χειριστή του όχι με τον ιδιοκτήτη του. Τώρα εγώ δεν θα πω εάν είσαστε έτοιμοι για σκύλο ή όχι, αλλά εάν καταλήξεις στον εργασιακό δεν θα πρέπει να είναι για θέματα φύλαξης, αλλά γιατί έχετε αποφασίσει συνειδητά ότι θέλετε κάτι παραπάνω σε θέματα εκπαίδευσης και ενασχόλησεις με σπορ από το σκύλο. Ο,τιδήποτε λιγότερο απλά θα επιβεβαιώνει τον Vasbar. Τώρα κατι τελευταίο...ποιος από όλους εκπαιδευτές ή εκτροφείς που ανέφερες σου είπε ότι δεν θα βγάλει φύλαξη ο μορφολογικός, πολύ θα ήθελα να μάθω.....
Mα δεν θα πάρω εργασιακό επειδη βγάζει καλύτερα φύλαξη (δεν είπα κάτι τέτοιο) ούτε κάποιος εκτροφέας μου είπε κάτι τέτοιο. Εγώ απλά ήθελα να τονίσω οτι αν ο μορφολογικός δεν κάνει 1 για πετ, ο εργασιακός δεν κάνει 10!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μαζί σου αλλά από αυτό εδώ.... εγώ άλλα κατάλαβα
Κάνει αλλά όπως σου εξήγησα δεν έχει κάποια ένστικτα τόσο ανεπτυγμένα όσο ο εγρασιακός που όπως λεει και το όνομά του είναι σκύλος για εργασίες και όχι απλά πετ. Άρα αν ήθελα σκύλο για μια εργασία, όπως η φύλαξη, θα προτιμούσα τον εργασικό.
Κάτι δεν έχουμε καταλάβει εδω σωστά ή εγώ ή εσύ. Καταρχήν ο μορφολογικός δεν είναι ή δεν θα έπρεπε να έχει καταντήσει pet. Ακόμα δε δεν έχω καταλάβει ποια ένστικτα δεν έχει ανεπτυγμένα... ή μήπως εννοείς τάσσεις (drives) και εάν ναι ποια, ότι έχει χαμηλότερο pray εννοείς? Η φύλαξη είναι πιο "χαμηλή" στον μορφολογικό σύμφωνα με το παραπάνω και από που προέρχεται? Από το pray? Ή μήπως από συνδιασμό pray (λιγότερο) και άλλων πραγμάτων... άρα άκυρο το περί ενστίκτων και φύλακης? Σκυλιά με αυτή τη λογική με λιγότερα drives από ότι τα εργασιακά γερμανικά δεν μπορούν να κάνουν φύλαξη επομένως? Και γιατί ο μορφολογικός να έχει τόσο μειωμένα τα ένστικτα που να μην κάνει τόσο καλή φύλαξη?? Αυτό το συμπερασμα το έβγαλες μονη σου ή στο είπε κάποιος του χώρου. Αυτά προσπαθώ να σου πω και να μάθω τι άκουσες και τι κατάλαβες από αυτά που άκουσες, γιατί έχω την εντύπωση ότι έχετε λίγο μπλέξει στο μυαλό σας αυτά που σας έχουν πει, διαβάσατε κλπ... και ο Έργασιακός Γερμανικός δεν είναι ένα καλύτερο σε εκδοση Γερμανικό Ποιμενικό (και προσωπικά για μένα δεν θα έπρεπε καν να είναι ο πρωτος σκύλος νέου ιδιοκτήτη). Και με συγχωρείς που επιμένω τόσο αλλά όταν διαπίστωσα πώς έχουν κάνει τον ΓΠ και έμαθαν στη Ελλάδα ότι υπάρχει και ο εργασιακός... πολύ φοβάμαι ότι πάμε για αλλίωση και αυτού...του μοντέλου!! Και κατι άλλο θα έπαιρνες ένα μαλινουά? Γιατί οχι τη στιγμή μπορεί πιο "τρελαμενο" αλλά στην ίδια λογική του εργασιακού είναι???
 




3 Μαϊου 2013
129
0
Μαζί σου αλλά από αυτό εδώ.... εγώ άλλα κατάλαβα

Κάτι δεν έχουμε καταλάβει εδω σωστά ή εγώ ή εσύ. Καταρχήν ο μορφολογικός δεν είναι ή δεν θα έπρεπε να έχει καταντήσει pet. Ακόμα δε δεν έχω καταλάβει ποια ένστικτα δεν έχει ανεπτυγμένα... ή μήπως εννοείς τάσσεις (drives) και εάν ναι ποια, ότι έχει χαμηλότερο pray εννοείς? Η φύλαξη είναι πιο "χαμηλή" στον μορφολογικό σύμφωνα με το παραπάνω και από που προέρχεται? Από το pray? Ή μήπως από συνδιασμό pray (λιγότερο) και άλλων πραγμάτων... άρα άκυρο το περί ενστίκτων και φύλακης? Σκυλιά με αυτή τη λογική με λιγότερα drives από ότι τα εργασιακά γερμανικά δεν μπορούν να κάνουν φύλαξη επομένως? Και γιατί ο μορφολογικός να έχει τόσο μειωμένα τα ένστικτα που να μην κάνει τόσο καλή φύλαξη?? Αυτό το συμπερασμα το έβγαλες μονη σου ή στο είπε κάποιος του χώρου. Αυτά προσπαθώ να σου πω και να μάθω τι άκουσες και τι κατάλαβες από αυτά που άκουσες, γιατί έχω την εντύπωση ότι έχετε λίγο μπλέξει στο μυαλό σας αυτά που σας έχουν πει, διαβάσατε κλπ... και ο Έργασιακός Γερμανικός δεν είναι ένα καλύτερο σε εκδοση Γερμανικό Ποιμενικό (και προσωπικά για μένα δεν θα έπρεπε καν να είναι ο πρωτος σκύλος νέου ιδιοκτήτη). Και με συγχωρείς που επιμένω τόσο αλλά όταν διαπίστωσα πώς έχουν κάνει τον ΓΠ και έμαθαν στη Ελλάδα ότι υπάρχει και ο εργασιακός... πολύ φοβάμαι ότι πάμε για αλλίωση και αυτού...του μοντέλου!! Και κατι άλλο θα έπαιρνες ένα μαλινουά? Γιατί οχι τη στιγμή μπορεί πιο "τρελαμενο" αλλά στην ίδια λογική του εργασιακού είναι???
ΑΑα εντάξει μου το εμφάνισε! Μπορεί εγώ να μην τα κατάλαβα σωστά έτσι όπως μου τα είπαν. Με πολύ απλά λόγια όπως είπες και εσύ μας είπαν πως αν έχουμε σκοπό να ασχοληθούμ πολύ με το σκυλί, στον τομέα εκπαίδευσης και αθλημάτων κλπ να προτιμήσουμε εναν εργασικό ή ενα μαλινουά όπως ανέφερες και εσύ. Απλά ο εργασιακός και το μαλινουά δεν είναι για άπειρους ιδιοκτήτες, γι αυτό μάλλον θα πάρουμε μορφολογικό που είναι πιο "ηπιος" γενικά.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
ΑΑα εντάξει μου το εμφάνισε! Μπορεί εγώ να μην τα κατάλαβα σωστά έτσι όπως μου τα είπαν. Με πολύ απλά λόγια όπως είπες και εσύ μας είπαν πως αν έχουμε σκοπό να ασχοληθούμ πολύ με το σκυλί, στον τομέα εκπαίδευσης και αθλημάτων κλπ να προτιμήσουμε εναν εργασικό ή ενα μαλινουά όπως ανέφερες και εσύ. Απλά ο εργασιακός και το μαλινουά δεν είναι για άπειρους ιδιοκτήτες, γι αυτό μάλλον θα πάρουμε μορφολογικό που είναι πιο "ηπιος" γενικά.
Αν και μου ανεβαινει το αίμα στο κεφάλι με αυτό το "ήπιος" (και προς θεού δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με εσένα...είναι άλλα τα ζόρια που τραβάω εγώ με το θέμα των ΓΠ) τώρα θεωρώ ότι συνεννοηθήκαμε! :)
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Αν και μου ανεβαινει το αίμα στο κεφάλι με αυτό το "ήπιος" (και προς θεού δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με εσένα...είναι άλλα τα ζόρια που τραβάω εγώ με το θέμα των ΓΠ) τώρα θεωρώ ότι συνεννοηθήκαμε! :)
χαχαχαχα επιτέλους! Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαίνουμε!! :p Παντως και εγώ είμαι κατά του να παίρνεις εναν γερμανικό και να τον έχεις για πετ!
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Καλησπέρα σας παιδιά!

Την Κυριακή του Πάσχα, πήγαμε στο χωριό μας, για να δούμε και τους συγγενείς μας και ψήσουμε μαζί.

Εκεί λοιπόν συναντήσαμε τον θείο του Γιάννη, ο όποιος έχει ένα Cane Corso. Το πήρε από εκτροφείο του εξωτερικού, και μιλάμε μείναμε άναυδοι από τον χαρακτήρα του! Τι σκυλί ήταν αυτό; Ήταν υπέροχος!Ήταν τόσο υπομονετικός και κάλος με τα ανίψια μας! Αυτά τον τραβούσαν και αυτός τίποτα! Μονό τα έγλυφε! Καθίσαμε και μιλήσαμε με τον θειο και του είπαμε ότι ψάχνουμε για σκύλο και μας είπε ότι ένα τέτοιο σκυλί είναι ότι πρέπει γιατί είναι και πολύ κάλος φύλακας, και παιχνιδιάρης και ένα οικογενειακό σκυλί.

Είπαμε λοιπόν να αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Εσείς τι γνώμη έχετε; Θα ταίριαζε ένα τέτοιο σκυλί σε αρχάριους ή όχι; Μήπως να το αποκλείσουμε ; Επίσης υπάρχουν εκτροφεία Cane Corso στην Ελλάδα; Στείλαμε ένα μαιλ στον ΚΟΕ αλλά δεν απάντησε ακόμα. Μπορεί κάποιος ιδιοκτήτης να μας πει τις εμπειρίες του;
 
Last edited:






Maraki73

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
83
0
Μήπως υπάρχει χωρος για 2 σκυλους ? :rolleyes: Εκτος αν κάποιος από τους 2 θέλει να κανει τον συμβιβασμό. Ετσι και αλλιως αν το πάρετε το σκυλι θα το αγαπησετε και οι 2 οπότε...
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Μήπως υπάρχει χωρος για 2 σκυλους ? :rolleyes: Εκτος αν κάποιος από τους 2 θέλει να κανει τον συμβιβασμό. Ετσι και αλλιως αν το πάρετε το σκυλι θα το αγαπησετε και οι 2 οπότε...
Εεε ναι ουσιαστικά αυτό σκεφτόμαστε! Οτι οποιο και να πάρουμε θα το αγαπήσουμε και οι 2. Απλά θα ήταν καλό αυτό το 1 να συγκετρωνει όσο το δυνατόν περισσότερα χαρακτηριστικά που αρέσουν και στους 2! Πες μου Μαρία μου, ( Ωπ! Συνονόματη, τώρα το πρόσεξα! :p). Ξέρεις για τα Cane Corso;