Kαλώς σας βρήκαμε! (ΓΠ, Labrador, Cane Corso)


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
χωρος για δυο σκυλους/??που αυτο συνεπαγεται στην αρχη δυο κουταβια μεγαλοσωμο και κυριαρχικα που θα τους βγαλουν την πιστη..Μαρια μελετησε περισσοτερο,γραφε λιγοτερο...μελετησε τα παντα για τις ρατσες που σας νεδιαφερουν και η αποφαση θα ερθει απο μονη της..
 


3 Μαϊου 2013
129
0
χωρος για δυο σκυλους/??που αυτο συνεπαγεται στην αρχη δυο κουταβια μεγαλοσωμο και κυριαρχικα που θα τους βγαλουν την πιστη..Μαρια μελετησε περισσοτερο,γραφε λιγοτερο...μελετησε τα παντα για τις ρατσες που σας νεδιαφερουν και η αποφαση θα ερθει απο μονη της..
Μα εγώ δεν είπα να πάρουμε 2 σκυλιά! Αν μπορούν και κάποιοι ιδιοκτήτες Κανε Κόρσο να μας πουν τις εμπιείρες τους, θα ήταν χαρά μας!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
δεν το ειπες εσυ.Αλλα βλεπω οτι ειδατε μια ρατσα και σας αρεσε..αυριο θα ειναι μια αλλη και θα σκεφτεστε και εκεινη.Κλειστε φωτογραφιες και δειτε τι θεωρειτε βασικο να εχει ενας σκυλος γιατι ο'τι και να σου πει ο καθενας εδω μεσα θα ειναι μια τελειως υποκειμενικη αποψη.Και η οποια μικρη σχεση θα εχει με την δικια σας πραγματικοτητα...Αυτο εννοω οταν λεω μελετηστε περισσοτερο!
Επισης στην Ελλαδα εχουμε και εκτροφεις κανε κορσο μπορεις καλυτερα να μιλησεις με αυτους για εγκυρες απαντησεις
 


3 Μαϊου 2013
129
0
δεν το ειπες εσυ.Αλλα βλεπω οτι ειδατε μια ρατσα και σας αρεσε..αυριο θα ειναι μια αλλη και θα σκεφτεστε και εκεινη.Κλειστε φωτογραφιες και δειτε τι θεωρειτε βασικο να εχει ενας σκυλος γιατι ο'τι και να σου πει ο καθενας εδω μεσα θα ειναι μια τελειως υποκειμενικη αποψη.Και η οποια μικρη σχεση θα εχει με την δικια σας πραγματικοτητα...Αυτο εννοω οταν λεω μελετηστε περισσοτερο!
Επισης στην Ελλαδα εχουμε και εκτροφεις κανε κορσο μπορεις καλυτερα να μιλησεις με αυτους για εγκυρες απαντησεις
Δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστικα απο την εμφανισή του, αλλά απο τον χαρακτήρα του! Ηταν καταπληκτικός! Ναι στείλαμε μαιλ και περιμένουμε απάντηση!
 


Maraki73

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
83
0
χωρος για δυο σκυλους/??που αυτο συνεπαγεται στην αρχη δυο κουταβια μεγαλοσωμο και κυριαρχικα που θα τους βγαλουν την πιστη..
με το στραβό πόδι σηκωθηκες εσυ? :p Μια πλάκα εκανα. Τσ τσ τσ
 


Maraki73

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
83
0
Δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστικα απο την εμφανισή του, αλλά απο τον χαρακτήρα του! Ηταν καταπληκτικός! Ναι στείλαμε μαιλ και περιμένουμε απάντηση!
Παντως από τα λιγα που εχω διαβασει εγω, καμια σχεση τα κεινκορσο με τα γερμανικα και καμια με τα λαμπραντορ. Αποφασιστε πρωτα τι χαρακτηριστικα θελετε να εχει ο σκυλος , μετα δειτε τα χαρακτηριστικα των ρατσων.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου σκυλου σας αρεσε.Στο γενικοτερο ομως?Και εγω εχω γνωρισει κανε κορσο που ηταν καπως ετσι..ενας καλοκαγαθος γιγαντας!Αλλα το αφεντικο ηταν ανθρωπος που ειχε τρομερη εμπειρια σε τετοιες φυλες!θεωρω οτι ειναι καπως δυσκολα σκυλια για αρχαριους...
Μαρακι ασε..και με τα δυο στραβα ποδια σηκωθηκα σημερα!ειμαι αλλεργικη στα πευκα και αυτες τις μερες περιτριγυριζομαι ΜΟΝΟ απο πευκα!!!
 


3 Μαϊου 2013
129
0
Παντως από τα λιγα που εχω διαβασει εγω, καμια σχεση τα κεινκορσο με τα γερμανικα και καμια με τα λαμπραντορ. Αποφασιστε πρωτα τι χαρακτηριστικα θελετε να εχει ο σκυλος , μετα δειτε τα χαρακτηριστικα των ρατσων.
Απο ομοιοτητες με το λαμπραντορ ξέρω οτι και τα δυο είναι παιχνιδιάρικα. Με τον Γερμανικό δεν έχουν και πολλές διαφορές απο οτι διάβσα τον χαρακ΄τηρα του Κανε Κορσο, καθώς πρόκειται για 2 σοβαρούς σκύλους, πολύ αγαπησιάριδες και στοργικούς με τους δικούς τους και ειδικά με το αφεντικό τους, με το οποίο έχουν ενα καταπληκτικό δέσιμο, είναι πιστά και αφοσιόμένα και ανα πάσα στιγμή έτοιμα να υπερασπιστούν το περιβάλλον και τους ανθρπωπους τους με κάθε κόστος.
 


3 Μαϊου 2013
129
0
ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου σκυλου σας αρεσε.Στο γενικοτερο ομως?Και εγω εχω γνωρισει κανε κορσο που ηταν καπως ετσι..ενας καλοκαγαθος γιγαντας!Αλλα το αφεντικο ηταν ανθρωπος που ειχε τρομερη εμπειρια σε τετοιες φυλες!θεωρω οτι ειναι καπως δυσκολα σκυλια για αρχαριους...
Μαρακι ασε..και με τα δυο στραβα ποδια σηκωθηκα σημερα!ειμαι αλλεργικη στα πευκα και αυτες τις μερες περιτριγυριζομαι ΜΟΝΟ απο πευκα!!!
Ο δικός μου έχει Αερινή αλλεργία.... Εγώ λατρεύω την άνοιξη και τα λουλούδια... Δεν μου χαλάει χατήρι για εκδρομές σε λιβάδια και γενικά φύση. Κατάλαβες τί τράβαει, νομίζω...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
χεχεχ αν αυτο δεν ειναι αγαπη τοτε τι ειναι??:pΑυτο εχω και εγω και νευρα τσαταλια τις τελευταιες μερες!
Γενικα πανω στο θεμα τι ζητατε απο εναν σκυλο?
 


3 Μαϊου 2013
129
0
χεχεχ αν αυτο δεν ειναι αγαπη τοτε τι ειναι??:pΑυτο εχω και εγω και νευρα τσαταλια τις τελευταιες μερες!
Γενικα πανω στο θεμα τι ζητατε απο εναν σκυλο?
Κοίταξε δεν ζητάμε και πολλά αλλά θα ήταν πολύ ωραίο να κάνουμε και κάποιο κυνάθλημα όπως ανέφερα! Νομίζω οτι τώρα τελαυταία το θέμα φύλακας μας αποσχολέι. Γενικά να είναι ενεργητικός και παιχνιδιάρης. Να είναι πολύ συναισθηματικός να το πω με την οικογένεια αλλά να είναι ενας σωστός φύλακας. Καλόσ με εμάς λίγο επιφυλακτικός με τους ξένους αλλα μεχρι εκεί να μην είναι επιθετικός. Φσυικά αυτό επιτυγχάνεται με την κατάλληλη εκπαίδευση. Και σκεφτόμασταν οτι αφού έτσι κι αλλίως θα πέρναμε εκπαιδευτή για να μην κάνουμε κάποιο λάθος ως αρχάριοι, μπορούμε να διαχειριστούμε μια κάπως πιο απαιτητική φυλή, όπως το Κάνε Κορσο. Ο βασικός μας ΄"μπούσουλας" είναι να είναι δραστήριος και καλός φύλακας.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
οποτε το λαμπραντορ εφυγε απο τη λιστα!δεν εχει την ταση να ειναι φυλακας..
Τα boxer ισως?doberman?ροτβαιλερ?τα δυο πρωτα ειναι και δραστηρια και εξαιρετικοι φυλακες..
 


3 Μαϊου 2013
129
0
οποτε το λαμπραντορ εφυγε απο τη λιστα!δεν εχει την ταση να ειναι φυλακας..
Τα boxer ισως?doberman?ροτβαιλερ?τα δυο πρωτα ειναι και δραστηρια και εξαιρετικοι φυλακες..
Τα ντομπερμαν και τα ροτ οχι γιατί νομίζω πως είναι πολύ απαιτητικά. Τα μποξερ είναι πολύ τρέλα δεν ξέρω αλλά δεν έχω συναντίσει μποξερ που καθεται ηρεμνο για 5 λεπτά! Δεν ξέρω τί ενέργεια έχουν αυτά τα σκυλιά! Ειπαμε και είναι δραστήρια αλλα οχι και τόσο :p Επίσης εκτός απο αυτά ο δικός μου για κάποιο λόγο που δεν μου έχει πει τα φοβάται τα ντομπρμαν και τα ροτβαιλερ... Δεν ξέρω τί έχει πεχτεί.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
δεν ειναι πολυ τρελα τα μποξερ..μια χαρα ησυχα καθονται!απλα θελουν εκπαιδευση οπως και ολα τα σκυλια!σκεφτειτε το σοβαρα για μποξερ ειναι πιο "ευκολα" απο τις φυλες αυτες...και απο τα κορσο
 


3 Μαϊου 2013
129
0
δεν ειναι πολυ τρελα τα μποξερ..μια χαρα ησυχα καθονται!απλα θελουν εκπαιδευση οπως και ολα τα σκυλια!σκεφτειτε το σοβαρα για μποξερ ειναι πιο "ευκολα" απο τις φυλες αυτες...και απο τα κορσο
Θα τα έχουμε υπόψη! Ευχαριστούμε!
 






Maraki73

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
83
0
αν και αυτά τα τεστάκια σχεδόν ποτε δεν βγάζουν σωστό απότελεσμα, μπορειοτε να τα κανετε και οι 2. Ισως σας δωσουν καμια ιδεα για το που συγκλινουν οι απόψεις σας. Αν και ξαναλέω μην τα πολυεμπιστευεστε, κάποιες φορες δινουν αποτελεσμα αλλα αντ' αλλων:)
Dog Breed Selector Tool: What Dog Breed is Right for You?
Dog Breed Selector and Puppy Finder | Eukanuba BreedMatch
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ρίξε μια ματία

[video=youtube;4dU2sbpZACU]http://www.youtube.com/watch?v=4dU2sbpZACU[/video]