Kangal η Gsd για αρχαριο?


14 Ιανουαρίου 2021
9
1
28
Γεια σας και ευχομαι καλη χρονια σε ολους.. Για πολυ καιρο ηθελα ενα σκυλι φυλαξης αλλα χωρις ολον αυτον το κυριαρχο χαρακτηρα την επιμονη και την αγριαδα..Ετσι λοιπον ψαχνομαι απο τον Ιουνιο και οπου και να ρωτησα σχεδον παντα η απαντηση ηταν: γερμανικος ποιμενικος..Υπεροχο εκπαιδευσιμο εξυπνο σκυλι αλλα δεν μου αρεσει η κορμοστασια του και το θεωρω θεμα πανω του..Θελω να ξερω αν συμβαινει και αυτο το πραμα στη μεση με τα εργασιακα ποιμενικα..Διοτι ανησυχω αρκετα με τις δυσπλασιες..Και αν υπαρχουν ποση ειναι η τιμη τους ?
Τωρα για το αλλο θεμα με τα κανγκαλ μπορει να σας ακουστει θεοτρελο αλλα απο οτι ειδα και ακουσα ενας αρχαριος μπορει να εχει αμα εχει διαβασει γι αυτα και εχει βοηθεια απο εκπαιδευτη που θα πατησει πανω σε εκπαιδευση και κοινωνικοποιηση..Ε λοιπον για εμενα τα κανγκαλ μοιαζουν πιο πολυ με αρκουδακια του τσοπανη..Ξεχαστε αυτες τις μ@λ@κιες στο ιντερνετ που δειχνουν κανγκαλ να τρογωνται να δειχνουν αγρια και τεραστια μπροστα στον 1.50 τυπακο που τα κραταει..Να τονισω οτι τα περισσοτερα δεν ειναι καν κανγκαλ και οπως τα μεταχειριζονται και τα κανουν να φαινονται ετσι κανουν κακο στη ρατσα μην αναφερω οτι λιγοστευουν τα αληθινα κανγκαλ επειδη σκυλια σαν αυτα του ιντερνετ ειναι μπασταρδα με αλλα αγροτοσκυλα..Οποτε για να ακουω και απο εκτροφεα ακομα εκτος πληκτρολογιου οτι ειναι τοσο ηρεμα προβλεψιμα και εκπαιδευσιμα με μονο κακο την ανεξαρτητη φυση τους θεωρω πως ειναι σχετικα καλη επιλογη μαζι με πολυ επιμονη διαθεση χρονο και κοινωνικοποιηση...Εσεις τι θα λεγατε ?
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Γεια σου φιλε καλη χρονια, παρε κανγκαλ καλυτερα δυσκολα θα βρεις πιο ηρεμη και διαχειρισιμη φυλη, αυτοι οι παλινθρωποι οι κοντοστουπηδες τα αγριευουν και κανουν σα παλαβα, απλα κοιταξε να μην ειναι τιποτα μπασταρδεμενο με αγροτοσκυλο και βγει αγριο, κατα τ αλλα ειναι σαν λουτρινα αρκουδακια γουτσου γουτσου!
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
και εγω "αν και δεν εχω δει ποτε κανγκαλ" την ιδια εντυπωση εχω με εσενα
αλλα εγω θα σου προτεινω αλλη ρατσα
πιτσιρικιους διποδιους
Εγώ πρόσφατα κάνω παρέα με ένα, αρχίζω να τα λιγουρεύομαι αλλά αν είναι να αποφασίσω θα ρωτήσω τον @Hammer που νοαει από τσοπάνια.

Θα βγάλω μια μέρα φωτο.. πόσο κοντοστούπης μοιάζει ο δικός μου μπροστά του.
 
  • Haha
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εγώ πρόσφατα κάνω παρέα με ένα, αρχίζω να τα λιγουρεύομαι αλλά αν είναι να αποφασίσω θα ρωτήσω τον @Hammer που νοαει από τσοπάνια.

Θα βγάλω μια μέρα φωτο.. πόσο κοντοστούπης μοιάζει ο δικός μου μπροστά του.
Καταλαβα, εμπλεξε ο φουκαριαρης ο Αργος...
Παρε και αν βγαλεις ακρη πες μου κι εμενα:rolleyes:
 
  • Haha
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Γεια σου φιλε καλη χρονια, παρε κανγκαλ καλυτερα δυσκολα θα βρεις πιο ηρεμη και διαχειρισιμη φυλη, αυτοι οι παλινθρωποι οι κοντοστουπηδες τα αγριευουν και κανουν σα παλαβα, απλα κοιταξε να μην ειναι τιποτα μπασταρδεμενο με αγροτοσκυλο και βγει αγριο, κατα τ αλλα ειναι σαν λουτρινα αρκουδακια γουτσου γουτσου!
Και εσυ τωρα ρε βλακα τι κερδιζεις με το να τον κοροιδευεις ; Δεν ξερει και πολλα προφανως απο ρατσες δεν ειναι με τιποτα σκυλια για αρχαριο αλλα δεν ειναι και οντως τοσο αγρια..Αμαν επειδη δηλαδη εχει το πιο δυνατο δαγκωμα στο κοσμο δεν παει να πει οτι θα σε ξεκανει..Για τους λυκους το εχει φιλαρακο οχι για τον γιο σου η καποιον στο δρομο.Αμα εισαι μαγκας επειδη δεν γνωριζει προφανως αυτος ενημερωσε τον εσυ αντι να τον ειρωνευεσαι ..
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Γεια σας και ευχομαι καλη χρονια σε ολους.. Για πολυ καιρο ηθελα ενα σκυλι φυλαξης αλλα χωρις ολον αυτον το κυριαρχο χαρακτηρα την επιμονη και την αγριαδα..Ετσι λοιπον ψαχνομαι απο τον Ιουνιο και οπου και να ρωτησα σχεδον παντα η απαντηση ηταν: γερμανικος ποιμενικος..Υπεροχο εκπαιδευσιμο εξυπνο σκυλι αλλα δεν μου αρεσει η κορμοστασια του και το θεωρω θεμα πανω του..Θελω να ξερω αν συμβαινει και αυτο το πραμα στη μεση με τα εργασιακα ποιμενικα..Διοτι ανησυχω αρκετα με τις δυσπλασιες..Και αν υπαρχουν ποση ειναι η τιμη τους ?
Τωρα για το αλλο θεμα με τα κανγκαλ μπορει να σας ακουστει θεοτρελο αλλα απο οτι ειδα και ακουσα ενας αρχαριος μπορει να εχει αμα εχει διαβασει γι αυτα και εχει βοηθεια απο εκπαιδευτη που θα πατησει πανω σε εκπαιδευση και κοινωνικοποιηση..Ε λοιπον για εμενα τα κανγκαλ μοιαζουν πιο πολυ με αρκουδακια του τσοπανη..Ξεχαστε αυτες τις μ@λ@κιες στο ιντερνετ που δειχνουν κανγκαλ να τρογωνται να δειχνουν αγρια και τεραστια μπροστα στον 1.50 τυπακο που τα κραταει..Να τονισω οτι τα περισσοτερα δεν ειναι καν κανγκαλ και οπως τα μεταχειριζονται και τα κανουν να φαινονται ετσι κανουν κακο στη ρατσα μην αναφερω οτι λιγοστευουν τα αληθινα κανγκαλ επειδη σκυλια σαν αυτα του ιντερνετ ειναι μπασταρδα με αλλα αγροτοσκυλα..Οποτε για να ακουω και απο εκτροφεα ακομα εκτος πληκτρολογιου οτι ειναι τοσο ηρεμα προβλεψιμα και εκπαιδευσιμα με μονο κακο την ανεξαρτητη φυση τους θεωρω πως ειναι σχετικα καλη επιλογη μαζι με πολυ επιμονη διαθεση χρονο και κοινωνικοποιηση...Εσεις τι θα λεγατε ?
Λοιπον φιλαρακι για να μην γινεσαι και ρομπα στους αλλους εδω τετοια σκυλια που ακους οπως Κανγκαλ Αλαμπαι κτλπ δεν ειναι με τιποτα να τα εχει κανεις για pet.Ειναι καθαρα εργασιακου χαρακτηρα και παιρνουν την δουλεια τους πολυ σοβαρα μαλιστα και γι αυτο τον λογο εκτραφηκαν και γι αυτο δεν θα τα δεις σχεδον ποτε σε οικογενειες διοτι πολυ απλα δεν ανηκουν εκει και δεν προκειται να παιξουν μαζι σου η ακομα και να παρουν εντολες απο σενα μιας και εχουν φτιαχτει να παιρνουν αποφασεις μονα τους..Ξεχνα τετοια σκυλια για πετ θα σου ειναι περισσοτερο δυσαρεστα παρα ευχαριστα Απο ενα μελος εδω που ειχε ντοπερμαν και πηγε να αγορασει πυρηναιων ο εκτροφεας τον εστειλε αδιαβαστο αποδεικνυωντας οτι ακομα και τα πυρηναιων ειναι πολυ δυσκολα που θεωρουνται ευκολα μπροστα στα κανγκαλ και σε αυτα..Ασε λοιπον αυτη τη κατηγορια σκυλων ησυχη ΔΕΝ μπλεκεις με τετοια αν δεν εχεις εργασια να τους δωσεις που στή περιπτωση των τσωπανωσκυλων ειναι τα προβατα για να προστατευουν..Οποτε δεν τα σκεφτεσαι αφηνεις τα βιντεακια με τα κανγκαλ στο youtube μεγαλωνεις μερικα χρονακια ακομα και παιρνεις εναν ωραιοτατο γερμανικο ποιμενικο
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
wb :LOL:

Γεια σας και ευχομαι καλη χρονια σε ολους.. Για πολυ καιρο ηθελα ενα σκυλι φυλαξης αλλα χωρις ολον αυτον το κυριαρχο χαρακτηρα την επιμονη και την αγριαδα
Γεια σου φιλε καλη χρονια, παρε κανγκαλ καλυτερα δυσκολα θα βρεις πιο ηρεμη και διαχειρισιμη φυλη,
Οποτε για να ακουω και απο εκτροφεα ακομα εκτος πληκτρολογιου οτι ειναι τοσο ηρεμα προβλεψιμα και εκπαιδευσιμα με μονο κακο την ανεξαρτητη φυση τους θεωρω πως ειναι σχετικα καλη επιλογη μαζι με πολυ επιμονη διαθεση χρονο και κοινωνικοποιηση...Εσεις τι θα λεγατε ?
Τα βλάκες και μάγκες άστα, δεν κολλάνε. Φόρουμ είναι, ο καθένας έχει τον τρόπο του και την προϊστορία του.

Εναλλακτικά ας του πούμε να πάρει μαλι, εύκολα διαχειρίσιμα και φύλακες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TortoiseMan 2


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
wb :LOL:







Τα βλάκες και μάγκες άστα, δεν κολλάνε. Φόρουμ είναι, ο καθένας έχει τον τρόπο του και την προϊστορία του.

Εναλλακτικά ας του πούμε να πάρει μαλι, εύκολα διαχειρίσιμα και φύλακες.
Ναι δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να τον ειρωνευεσαι εαυτο το φορουμ υποτιθεται οτι ειναι για να βοηθαμε κοσμο ακομα και αυτους που δεν εχουν ιδεα απο σκυλια και λενε βλακειουλες ..Οποτε αντι να σπατε πλακιτσα πειτε του στα ισια οχι αγορι μου δεν θα παρεις τετοιο σκυλι επειδη τα ειδες στο ιντερνετ και διαβασες 2 3 κατεβατα σχετικα με αυτο..Θα καταλαβεις τον λογο για τον οποιο αυτα τα σκυλια βρισκονται στις φαρμες φυλωντας προβατα και θα παρεις τιποτα αλλο εφωσον ασχοληθεις επαρκως και σκεφτεις ωριμα Και οχι ουτε αυτο το μαλι που πιστευω πως εννοεις το βελγικο μαλινουα ειναι για τον τυπακο μας αυτος θα το τρεχει απο δω και απο εκει στα παρκα με τοση ενεργεια που εχει ;
 
Last edited:


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
* Πίνω τα ουισκάκια μου τέτοια ώρα οπότε μπορεί να πω καμιά παπάρα.

Το φύλακας αν εξηγήσει, που, τι, πως, νομίζω πως θα βρεθούν κάποιοι με εμπειρία για σοβαρές απαντήσεις και προτάσεις.

Ε λοιπον για εμενα τα κανγκαλ μοιαζουν πιο πολυ με αρκουδακια του τσοπανη..Ξεχαστε αυτες τις μ@λ@κιες στο ιντερνετ που δειχνουν κανγκαλ να τρογωνται να δειχνουν αγρια και τεραστια μπροστα
Εγώ, παρότι άσχετος με την φυλή, τι να σχολιάσω και να αντιπαραθέσω ; Πως ένα Kangal είναι μικρόσωμο ή πως δεν είναι αρκουδάκι;

Πάντως αν θέλει να αρχίσει με κάτι ποιο ήπιο κ' εγώ μαζί σου. Οι δικές μου ώστε να μαθαίνει.

myNintza.jpg
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
* Πίνω τα ουισκάκια μου τέτοια ώρα οπότε μπορεί να πω καμιά παπάρα.

Το φύλακας αν εξηγήσει, που, τι, πως, νομίζω πως θα βρεθούν κάποιοι με εμπειρία για σοβαρές απαντήσεις και προτάσεις.



Εγώ, παρότι άσχετος με την φυλή, τι να σχολιάσω και να αντιπαραθέσω ; Πως ένα Kangal είναι μικρόσωμο ή πως δεν είναι αρκουδάκι;

Πάντως αν θέλει να αρχίσει με κάτι ποιο ήπιο κ' εγώ μαζί σου. Οι δικές μου ώστε να μαθαίνει.

View attachment 74108
Ωραιος εχεις και εσυ χελωνες..Καταλαβες οτι τα παω πολυ αυτα τα ζωα και δεν θα το κρυψω τα λατρευω και μου την δινουν καποιοι που τις πλασαρουν ως κατι το απλο ενω τα περισσοτερα σπιτια στην ελλαδα δεν ξερουν καν οτι θελουν λαμπες uv λαμπα basking spot φιλτρα κτλπ..Ολα και ολα τα ερπετα δεν ειναι για μπομπιρες για πολλους λογους μαλλον για ενηλικες που θελουν να μαθουν για αυτα και επιθυμουν κατι λιγο πιο ασυνηθιστο..Φαινονται καλοφροντισμενα τα red ear χελωνακια σου ειχα και εγω μια ονοματι Νελσον ωσπου εβγαλε κατι στιγματα σηψης στο καβουκι την πηγαμε σε κτηνιατρο την εκανε καλα δοξασοι ο θεος αλλα επρεπε να φυγω για σπουδες και οι δικοι μου δεν εχουν ιδεα οποτε την δωσαμε σε εναν θειο μεχρι να γυρισω που εχει απο χελωνες μεχρι και κατι μικρους πυθωνες..Τωρα καλα την φροντιζει ευτυχως περασαν τα βασανα που ευθυνονται λογω pet city (ευτυχως για ερπετα καταληλλα μερη ειναι reptilianostra αθηνα feeders και myreotileshop θεσ/νικη)..Ουτε σκυλοι ουτε κανενα ζωο απο εκει περα..Οριστε ο μικρουλης σημερα 2 χρονια μετα ειναι πλεον ενηλικας αλλα μεχρι να τον δω παλι εχουμε καιρο μπροσταScreenshot_20210115-024552_Gallery.jpg
 
Last edited:


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Πίνω τα ουισκάκια μου τέτοια ώρα
Πίνω τα ουισκάκια μου τέτοια ώρα οπότε μπορεί να πω καμιά παπάρα.

Το φύλακας αν εξηγήσει, που, τι, πως, νομίζω πως θα βρεθούν κάποιοι με εμπειρία για σοβαρές απαντήσεις και προτάσεις.

Εγώ, παρότι άσχετος με την φυλή, τι να σχολιάσω και να αντιπαραθέσω ; Πως ένα Kangal είναι μικρόσωμο ή πως δεν είναι αρκουδάκι;
Ωραια και εγω τετοια ωρα πινω καμια μπυριτσα με αλλον εναν αδερφο μου εφυγαν 2 σεζον του walking dead πριν λιγο κανενας slipknot στο ηχειο αλλα εκατσα και του ειπα μερικα πραγματακια για τις βλακειες που λεει δεν εχει απαντησει ακομα γιατι μπορει να μην εχει τι να πει η να τον σοκαρε η αληθεια μολις εμαθε οτι τα "αρκουδακια" του εχουν εκτραφει ως δολοφονοι λυκων και ειναι να ζουν σε αγροκτημα για εργασια και οχι σε σπιτι.Τελεια και παυλα.Αλλα αναμεσα στις μπαρουφες που πεταξε οντως κατι ισχυει..Τα κανγκαλ οντως διασταυρονονται με ενα αλλο τουρκικο μολοσσοειδες ονοματι alaksaý màlaklisi περνωντας αρκετο υψος (ειπαμε ομως οχι σαν μεγαλοι δανοι που γινονται πανω απο 1 μετρο) αν και προοριζονται για κυνομαχιες πιο πολυ παρα για τα look με τιποτα sarabi gampr και διαφορα αλλα τετοια ψαγμενα ανατολιτικα σκυλια των περιοχων.
 


14 Ιανουαρίου 2021
9
1
28
Εγώ πρόσφατα κάνω παρέα με ένα, αρχίζω να τα λιγουρεύομαι αλλά αν είναι να αποφασίσω θα ρωτήσω τον @Hammer που νοαει από τσοπάνια.

Θα βγάλω μια μέρα φωτο.. πόσο κοντοστούπης μοιάζει ο δικός μου μπροστά του.
Γεια σας και παλι και συγγνωμη που αργησα να απαντησω...Το σκεφτομουν αρκετα πριν δημισιοποιησω το συγκεκριμενο ερωτημα και να πω την αληθεια το περιμενα οτι θα φαω κοροιδια στον κωλο..Ειναι οντως παραλογο να εισαι αρχαριος και να θες κατι το οποιο θελει αγωνα να ηρεμησει και να γινει ισσοροπημενο και να καταλαβει ποιος ειναι ο αρχηγος της αγελης..Παρολαυτα οσες φυλες φρουρισης ειδα δεν ταιριαζαν σε εμενα..Τα πιο γνωστα οπως ποιμενικος πιτμπουλ η ντομπερμαν εχουν πολυ υψηλη ενεργεια και εχουν το ενστικτο να κυνηγανε και να σκοτωνουν μικροτερα ζωα..Και εχω μικροτερα ζωα οπως κουνελια και χαμστερ..Επισης εχω χασει και ζωο ετσι παλια ειχα ενα φερρετ μαζι με ενα υιοθετιμενο πιτπουλ αλλα μια μερα το κυνηγησε το αρπαξε και παει..Μεχρι και σημερα ευχομαι να γυρνουσα πισω τον χρονο και να μην το αφηνα να συμβει αυτο στο γλυκητατο ζωακι το οποιο με τραυματησε για ενα χρονο και βαλε και επισης εχασα και το πιτμπουλ λιγο καιρο μετα καθως το εδωσαν..
Εν κατακλειδι μπορει να ακουγομαι μωρο και μουλικο το ξερω αλλα δεν θελω να συμβει κατι τετοιο στα ζωα που εχω ξανα αλλα δεν βρισκω κανενα που να ταιριαζει..Τα περισσοτερα σκυλια φυλαξης γαυγιζουν και κυνηγανε τα ΠΑΝΤΑ και εχουν τρελα επιπεδα ενεργειας ενω τα τσοπανοσκυλα σαν το κανγκαλ ειναι ηρεμα με μικρα ζωα αλλα ειναι μονο για εμπειρους..Το ξερω οτι φανηκα χαζο και ειπα καθυστερημενα πραγματα αλλα κυριολεκτικα δεν βλεπω φως στο τουνελ σε αυτο το θεμα
Ασχολουμαι εδω και ενα χρονο με αυτο αλλα δεν οδηγουμαι καπου
 
  • Sad
Reactions: TortoiseMan 2




14 Ιανουαρίου 2021
9
1
28
Φανταζομαι οτι θα εχεις ψαξει και την πηγη αποκτησης ενος κανγκαλ γιατι ευκολο δεν το λες...
Σιγουρα δεν το λεω αλλα σε σχεση με αλλα ποιμενικα ιπως καυκασια η αλαμπαι δεν ειναι απιστευτα δυσκολα..Απλα αμα διαβασες στα τελευταια που ειπα ανεφερα πως επειδη δεν εχουν ενστικτο να κυνηγανε και να κανουν κακο σε μικροτερα ζωακια..Φυσικα δεν ειναι ευκολο μπροστα σε πιο γνωστες φυλες φυλαξης αλλα δεν ειναι τοσο ενεργητικο και δεν θα εχει φανταζομαι προθεση να σκοτωσει μικροτερα ζωα με σωστο χειρισμο
 




Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Σιγουρα δεν το λεω αλλα σε σχεση με αλλα ποιμενικα ιπως καυκασια η αλαμπαι δεν ειναι απιστευτα δυσκολα..Απλα αμα διαβασες στα τελευταια που ειπα ανεφερα πως επειδη δεν εχουν ενστικτο να κυνηγανε και να κανουν κακο σε μικροτερα ζωακια..Φυσικα δεν ειναι ευκολο μπροστα σε πιο γνωστες φυλες φυλαξης αλλα δεν ειναι τοσο ενεργητικο και δεν θα εχει φανταζομαι προθεση να σκοτωσει μικροτερα ζωα με σωστο χειρισμο
Σε πόλη ζεις ή επαρχία;
 
  • Like
Reactions: JøHÑ_SñÒww__




14 Ιανουαρίου 2021
9
1
28
Ωραια πες οτι το αποφασισες ρωταω που θα βρεις ενα τυπικο κανγκαλ
Εχω βρει ευτυχως για εμενα εναν εκτροφεα αυτουνου του σκυλου εδω αττικη στα καλυβια απο το eurobreeder που μπηκα και ειδα και το site aslankennelgreece - Home πολυ χαντακωμενο μου φανηκε αλλα σε μια χωρα που ο κοσμος επιλεγει το car.gr για σκυλια και ειδικα για ενα τοσο σπανιο σκυλι οσο το κανγκαλ τι να περιμενεις..Παντως εμενα μου φανηκε εμπιστο ειχα παρει τηλεφωνο επισης καπου στο καλοκαιρι και μου φανηκε ενταξει οτι ξερει τι κανει βεβαια ποιος ειμαι εγω να κρινω αλλα τα οσα ελεγε συμβαδιζαν με οποιαδηποτε πληροφορια ειχα διαβασει για τα κανγκαλ εδω και 1 1.5 χρονο
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3