KANGAL


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
master & hailander, εγω εγραψα οτι ειχα να γραψω απο την πλευρα του παρατηρητη. Δεν εχω ιδεα για αυτα τα σκυλια, εσεις που ασχολειστε και σας αρεσουν, κινηθειτε κατα πως νομιζετε. Κατι που εγραψε και καποιος αλλος νομιζω, ειναι οτι οταν μπαινουν θεματα σε δημοσια θεα σε ενα φορουμ, θα υπαρξουν και διαφορες τοποθετησεις και αποψεις. Το ιδιο εγινε και εδω. Με μια γρηγορη ματια, βλεπω οτι εσεις οι δυο εχετε μια ταυτιση αποψεων και ενας αλλος αριθμος μελων σας εγραψε σε ολους τους τονους καποια πραγματα, καποιες αποριες, για να μπορεσουν να ωφεληθουν οι ιδιοι απο τις δικες σας υποτιθεται γνωσεις. Προπαγανδα δεν ειδα πουθενα. Ερωτησεις και ενστασεις, ναι. Καλη συνεχεια, και προσωπικα περιμενω να μαθω περισσοτερα για την φυλη απο εσας που το εχετε ψαξει. :)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Χαϊλάντερ δεν έγραψα πως τα σκυλιά είναι τίγκα στα στεροειδή πουθενά, έγραψα πως για να γίνουν έτσι τα σκυλιά της Γιασεμίν, τότε θα έπρεπε να ανέβουν σε διαδρόμους και να πάρουν στεροειδή χαριτολογώντας.

Για κάποιον που ισχυρίζεται πως τον παρεξηγούν και πως ο ίδιος καταλαβαίνει τα αυτονόητα εύκολα δεν αντιλήφθηκες τι έγραψα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ότι είναι παγκόσμιοι πρωταθλητές.......απο που κι ως που μας αποκλείει την περίπτωση να είναι τίγκα στα χημικά και να έχουν λιώσει στον διάδρομο?
σοβαρά μιλάμε?
και που είναι παγκόσμιοι πρωταθλητές απο που κι ως που μας λένε ότι είναι αντιπροσωπευτικοί του πρότυπου της φυλής ή ότι είναι άξιοι για την εργασία της φυλής?

εκφυλισμός δια του υπερτυπισμού κύριοι
λαμπραντόρ χοντρά
μπασσέ που πατάνε τα αυτιά τους και τις δίπλες τους
σαρπέι που στις ζάρες τους χάνεις τα κλειδιά σου
παγκόσμιοι πρωταθλητές
ΚΑΙ?
 




Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Εγω παντως νομιζω , οτι , αμα παρεις ενα κανγκαλ στην πολη που προβατα δεν εχεις , λυκους δεν εχεις και δεν ξερεις και πως να ασχοληθεις με ενα σκυλι ουσιαστικα , ε , τραβας κανενα βιντεο με τιποτα γρυλισματα τιποτα γαυγισματα και κανενα δοντι και επειδη αγαπας τα ζωα :) μενεις εκει , για να λες στον εαυτο σου οτι αξιζει το φαι που τρωει . Αμα ξερεις πως να ασχοληθεις , δεν βαζεις τον σκυλο σου να κανει τετοιες χαζομαρες .
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Εγω παντως νομιζω , οτι , αμα παρεις ενα κανγκαλ στην πολη που προβατα δεν εχεις , λυκους δεν εχεις και δεν ξερεις και πως να ασχοληθεις με ενα σκυλι ουσιαστικα , ε , τραβας κανενα βιντεο με τιποτα γρυλισματα τιποτα γαυγισματα και κανενα δοντι και επειδη αγαπας τα ζωα :) μενεις εκει , για να λες στον εαυτο σου οτι αξιζει το φαι που τρωει . Αμα ξερεις πως να ασχοληθεις , δεν βαζεις τον σκυλο σου να κανει τετοιες χαζομαρες .
Με αυτο το σκεπτικο,
στην πολη, ειδικα σε διαμερισμα,δεν εχουν λογο υπαρξης
αλλα σκυλια απο
κοκονοειδη-ποντικοειδη-χνουδομπαλακια
και ολα τα σχετικα.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Τέλος πάντων δίνω τέλος στην διαμάχη σας αγαπώ όλους.Ας θέσουμε το θέμα σε νέα βάση αν δεν έχετε αντήριση.
Καλημερα.Να τα ωραια πραματα.
Συμφωνω και επαυξανω!!
 
Last edited by a moderator:


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
εκφυλισμός δια του υπερτυπισμού κύριοι
λαμπραντόρ χοντρά
μπασσέ που πατάνε τα αυτιά τους και τις δίπλες τους
σαρπέι που στις ζάρες τους χάνεις τα κλειδιά σου
παγκόσμιοι πρωταθλητές
ΚΑΙ?
ε, αν λέμε "και" σε παγκόμιας εμβέλειας εκθέσεις κ.λπ. τότε καήκαμε... Ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε τα σκυλιά μας αν είναι τόσο βρόμικο το σύστημα; Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει στην εκτροφή του τότε... Πώς βγαίνουν υπερτυπικοί σκύλοι κ διακρίνονται τότε, αφού πάμε βάσει προτύπου; Δεν καταλαβαίνω...
(ρωτάω, δεν κριτικάρω ε; )
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Με αυτο το σκεπτικο,
στην πολη, ειδικα σε διαμερισμα,δεν εχουν λογο υπαρξης
αλλα σκυλια απο
κοκονοειδη-ποντικοειδη-χνουδομπαλακια
και ολα τα σχετικα.
Ολα εχουν , αρκει τουλαχιστον να μαθεις να παιζεις με τον σκυλο σου .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
υπάρχουν και σωστοί κριτές
και υπάρχουν και φυλές που δεν έχουν αγγιχτεί απο τον υπερτυπισμό
και υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν τι θέλουν και δεν κοιτάνε να πάρουν σκύλο όπως αυτός που κέρδισε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα .....

και αναφορικά στα κοκονοειδή και στο τι σκύλο να έχει ο καθένας στο διαμέρισμά του
όρεξη και γνώσεις χρειάζονται και μπορεί να έχεις κανγκάλ σε διαμέρισμα και να περνάει καλύτερα απο κόλλι σε κοπάδι με πρόβατα.......
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
ok.Συγγνώμη.Νόμιζα κάτι άλλο...

Χαϊλάντερ δεν έγραψα πως τα σκυλιά είναι τίγκα στα στεροειδή πουθενά, έγραψα πως για να γίνουν έτσι τα σκυλιά της Γιασεμίν, τότε θα έπρεπε να ανέβουν σε διαδρόμους και να πάρουν στεροειδή χαριτολογώντας.

Για κάποιον που ισχυρίζεται πως τον παρεξηγούν και πως ο ίδιος καταλαβαίνει τα αυτονόητα εύκολα δεν αντιλήφθηκες τι έγραψα.
Συγγνώμη τότε.Νόμιζα οτι χλεύαζες τα σκυλιά που ποστάρισα.

το ότι είναι παγκόσμιοι πρωταθλητές.......απο που κι ως που μας αποκλείει την περίπτωση να είναι τίγκα στα χημικά και να έχουν λιώσει στον διάδρομο?
σοβαρά μιλάμε?
και που είναι παγκόσμιοι πρωταθλητές απο που κι ως που μας λένε ότι είναι αντιπροσωπευτικοί του πρότυπου της φυλής ή ότι είναι άξιοι για την εργασία της φυλής?

εκφυλισμός δια του υπερτυπισμού κύριοι
λαμπραντόρ χοντρά
μπασσέ που πατάνε τα αυτιά τους και τις δίπλες τους
σαρπέι που στις ζάρες τους χάνεις τα κλειδιά σου
παγκόσμιοι πρωταθλητές
ΚΑΙ?
Το τράβηξες Το τράβηξες το ξεχύλωσες....Ε να τις καταργήσουμε τις ρημάδες τις εκθέσεις να τελειώνουμε.Ετσι κι αλιώς εγώ είμαι αντίθετος με αυτές είδικά με τον τρόπο που γίνονται.Αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Εγω παντως νομιζω , οτι , αμα παρεις ενα κανγκαλ στην πολη που προβατα δεν εχεις , λυκους δεν εχεις και δεν ξερεις και πως να ασχοληθεις με ενα σκυλι ουσιαστικα , ε , τραβας κανενα βιντεο με τιποτα γρυλισματα τιποτα γαυγισματα και κανενα δοντι και επειδη αγαπας τα ζωα :) μενεις εκει , για να λες στον εαυτο σου οτι αξιζει το φαι που τρωει . Αμα ξερεις πως να ασχοληθεις , δεν βαζεις τον σκυλο σου να κανει τετοιες χαζομαρες .
Νίκο είσαι τουλάχιστον υπερβολικός νομίζω.Στις πόλεις ζουν και καυκάσου και κεντρικής Ασίας,και Ελληνικά ποιμενικά,και Dogo Argedino και ένα σωρό άλλα...Δηλαδή κατά την γνώμη σου για να έχει κάποιος ένα απο τα παραπάνω,πρέπει να είναι αποκλειστικά τσοπάνης ,να κυνιγάει λεοπαρδάλεις,και να ζει στα βουνά?Κάθε σκυλί έχει κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις και ευθύνες.Αν ο ιδιοκτίτης τις καλύπτει δεν βλέπω κάποιον λόγω ώστε να μην συνηπάρχουν αρμονικά.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απλά λέω ότι το ποιός κερδίζει στις εκθέσεις δεν σημαίνει πάντα (ειδικά τώρα τελευταία) ότι έτσι πρέπει να είναι τα σκυλιά

προσφιλή παραδείγματα βρίσκονται σε πολλές φυλές και έχουν συζητηθεί εδώ αλλά και παγκοσμίως σε πολλά φόρα όπου αν κριθεί ο νικητής της έκθεσης με βάση το πρότυπο καταλήγεις να αναρωτιέσαι αν έχεις το σωστό πρότυπο στα χέρια
ή αν συγκρίνεις νικητές εκθέσεων ανα δέκα χρόνια απορείς αν άλλαξε το πρότυπο τόσες πολλές φορές
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
απλά λέω ότι το ποιός κερδίζει στις εκθέσεις δεν σημαίνει πάντα (ειδικά τώρα τελευταία) ότι έτσι πρέπει να είναι τα σκυλιά

προσφιλή παραδείγματα βρίσκονται σε πολλές φυλές και έχουν συζητηθεί εδώ αλλά και παγκοσμίως σε πολλά φόρα όπου αν κριθεί ο νικητής της έκθεσης με βάση το πρότυπο καταλήγεις να αναρωτιέσαι αν έχεις το σωστό πρότυπο στα χέρια
ή αν συγκρίνεις νικητές εκθέσεων ανα δέκα χρόνια απορείς αν άλλαξε το πρότυπο τόσες πολλές φορές
Τοτε τι σκ@τ@ νοημα εχουν τα πετιγκρι;
Μια φουσκα και μιση ειναι.
Ας καταργηθουν παραυτα οι διαγωνισμοι μορφολογιας,
και ας παραμεινουν μονο για εργασια,οι οποιοι και εχουν
περισσοτερη αξια για μενα.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Τοτε τι σκ@τ@ νοημα εχουν τα πετιγκρι;
Μια φουσκα και μιση ειναι.
Ας καταργηθουν παραυτα οι διαγωνισμοι μορφολογιας,
και ας παραμεινουν μονο για εργασια,οι οποιοι και εχουν
περισσοτερη αξια για μενα.

μήπως για να σου δείχνουν την μέθοδο εκτροφή του εκάστοτε σκύλου?

και θα καταλήξουμε να έχουμε να κάτι που μοιάζει με setter η οτιδήποτε άλλη φυλή, αλλα όμως ................ θα δουλεύει!!!Τοte ποιος ο λόγος υπάρξεις των φuλων?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
fotis1960, Οι εκθεσεις χρειαζονται. Oι εκθεσεις δινουν ενα κινητρο για την εκτροφη, και ειναι αλληλένδετες με τις φυλες. Οπως τωρα υπαρχει ο υπερτυπισμος, ετσι μετα θα υπηρχε ο υποτυπισμος, και θα ηταν με τα πεντιγκρι τους στα χερια και ολοι θα λεγανε οτι ο δικος τους σκυλος ειναι ο σωστος...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σωστά το πάει ο άνθρωπος-αλλά
μου λέγατε το ξεχείλωσα εγώ ενώ αυτό είναι το πραγματικό ξεχείλωμα
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Εγω παντως νομιζω , οτι , αμα παρεις ενα κανγκαλ στην πολη που προβατα δεν εχεις , λυκους δεν εχεις και δεν ξερεις και πως να ασχοληθεις με ενα σκυλι ουσιαστικα , ε , τραβας κανενα βιντεο με τιποτα γρυλισματα τιποτα γαυγισματα και κανενα δοντι και επειδη αγαπας τα ζωα :) μενεις εκει , για να λες στον εαυτο σου οτι αξιζει το φαι που τρωει . Αμα ξερεις πως να ασχοληθεις , δεν βαζεις τον σκυλο σου να κανει τετοιες χαζομαρες .
Ποιος εκανε χαζομαρες?
Και εισαι ειδημονας??Για να ξερουμε με ποιον μιλαμε...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Επρεπε να γινει ολη αυτη η συζητηση, να νευριασετε μαζι μου για να μπουν φωτογραφιες των σκυλων στο φυσικο τους περιβαλλον να εργαζονται...

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
Επρεπε να συκοφαντησεις για να μας "αναγκασεις" να βαλουμε φωτογραφιες εργασιας που στην τελικη δεν ειμαστε υποχρεωμενοι....Επισης μια ερωτηση τον δικο σου σκυλι εργαζεται στο φυσικο του περιβαλλον??
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Βρε παιδια τοσος ντορος για το βιντεο του μαστερ?
Το μονο που θα ελεγα σαν σκηνη ειναι που οταν αγριεψε, δεν εκοψε τον σκυλο του.Τιποτα αλλο απο κει και περα μιας
και δεν γνωριζουμε για ποια χρηση θελει τον σκυλο του.
Αν τον προοριζει για σωματοφυλακα αυτο δεν ειναι αποδεκτο?
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Βρε παιδια τοσος ντορος για το βιντεο του μαστερ?
Το μονο που θα ελεγα σαν σκηνη ειναι που οταν αγριεψε, δεν εκοψε τον σκυλο του.Τιποτα αλλο απο κει και περα μιας
και δεν γνωριζουμε για ποια χρηση θελει τον σκυλο του.
Αν τον προοριζει για σωματοφυλακα αυτο δεν ειναι αποδεκτο?
Εμενα τα σκυλια μου με ενδιεφερε να ειναι κοινωνικα με τους ανθρωπους και με τα παιδια...Στον χωρο τους οποιος μπει να τον κανουν κομματια αλλα με το που περασουν την πορτα για βολτα να ειναι Αγγελοι..Το εχω καταφερει αυτο..
Τωρα ολα τα σκυλια που ειχα ηταν αγρια με τα αλλα σκυλια αρσενικο με αρσενικο και θυληκο με θυληκο..Πραγμα που συμβαινει σε πολλα σκυλια αν μη τι αλλο...
Ο Μικρος γαυγιζει αλλα παιζει με τα σκυλια..Οταν μεγαλωσει προφανως και δεν θα παιζει αλλα ειμαι εμπειρος και ξερω να λαβω τα μετρα μου οπως εκανα παντα και ποτε δεν ειχα προβλημα σε αντιθεση με πολλους δηθεν γνωστες και μαλιστα με λιγοτερο κυριαρχηκες φυλες που ειχαν προβληματα....
Στο να κατηγορουν ολοι πρωτοι ειναι οταν ομως προκειται για τον ευατο τους πνιγονται σε μια κουταλια νερο..
Και ειναι τουλαχιστον αστειο να βαζουν βιντεο απο 2 Κανγκαλ ενα μεγαλο και ενα μικρο για να κατηγορισουν....
Για την Ιστορια το Κανγκαλ που το παει στα καγκελα ο χοντρος ειναι πολυ κοινωνικο με τους ανθρωπους και με τα παιδια αγριο με τα αλλα αρσενικα και καλο με τα κουταβια και τα θυληκα....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.915
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95